Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από a1san » Τετ Ιούλ 15, 2020 8:40 am

Καλή σας ημέρα.

Σκεφτομαι να προβω στην αγορα της εν λογω μηχανής.
Αγορά απο εξωτερικο (Γερμανία).

Ενα ενδεικτικό site είναι:
https://www.mobacoffee.de/Profitec-Pro6 ... Dualboiler

Dual Boiler - E61 - PID (το οποιο κατα την εκχύληση γίνεται shot timer οποτε θα ειναι πιο friendly για την γυναικα).

Ακούω την γνώμη σας.

Στιν αντίλογο ψάχνω θερμοκρασιακή σταθερότητα (όσο τον δυνατον λιγοτερες διακυμανσεις), ποιότητα κατασκευής, ενσωματωμένο timer ετσι ώστε να γινει πιο user friendly για την κυρά.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιούλ 15, 2020 9:12 am

εφόσον πας σε αυτή την κατηγορία, γιατί δεν κοιτάς και την Lelit Bianca ώστε να κλείσει το θέμα μηχανή (εφόσον διαθέτεις μύλο)...

https://www.barista.gr/el/lelit-bianca- ... ow-control
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από johnsin » Τετ Ιούλ 15, 2020 1:05 pm

Σε αυτά τα χρήματα θα σου πρότεινα την bianga και εγώ για να έχεις πληθώρα ανταλλακτικών και τον αντιπρόσωπο δίπλα σου (Ελλάδα :a013: )

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Ιούλ 16, 2020 8:35 am

Επειδή όσοι από εμάς ζήσαμε Ιταλία, γνωρίσαμε τη Lelit μόνο για τα αμοσίδερά της, θα πω μακριά από Κινεζικές κατασκευές.

Η Pro 600 είναι εξαιρετική.

Το μόνο δίλημμα που θα είχα είναι μήπως αξίζει την υπέρβαση η Bezzera Duo MN (+ Rotary, Preinfusion, fully programmable). Made in Italy και support απο τον Gianni του electros.it Μπορεί να στη φέρει η Κudu οπότε θα έχεις και local support.

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από a1san » Πέμ Ιούλ 16, 2020 9:41 am

Καταρχην να σας ευχαριστησω εναν εναν προσωπικα!
Το εκτιμω απιστευτα πολυ!

@
johnsin έγραψε:
Τετ Ιούλ 15, 2020 1:05 pm
... bianca
@
PublicDomain έγραψε:
Τετ Ιούλ 15, 2020 9:12 am
... Lelit Bianca
Απο την μερα που πηρα την Lelit Glenda - 041 Plust T και εσκαβα φορουμ κλπ πολλα νήματα αφορουσαν την bianca,(απόψεις και προβληματισμοί κατόχων,ενδιαφέρον τουρλουμπουκι αποψεων το λεω εγω, και διαβαζα και για την Bianca.

Bianca - Profilιng double boiler μηχανουλα που τα κανει ολα και συμφερει, με 'restricted' θερμοκρασιακη σταθεροτητα και ενα σωρο καλουδιών.
Το μονοπωλιακο καθεστως στην αμερική , κυρίως απο την 1st Line πωληση και εξαιρετικη υποστηριξη καθώς και υποστήριξη (σερωιψε) ανα τον κόσμο την κανει να προηγεται εναντι της ποιότητας απο το εργοστάσιο άλλων εταιριών δίχως εντονη υποστήριξη.

Στην πράξη... Την εμπιστεύεσαι επειδή έχει μια καλή υποστήριξη αλλα έχει όντως αποτέλεσμα στο ποτήρι σου?
Εσωτερικα boiler, διαταξη καλωδίων και σωλήνων ειναι μπαχαλάκι σκετο.
Σασί , για 2000 ευρώ θα μπορούσε και καλύτερα.
Εξωτερικο μπόιλερ? εγω το βρισκω τραγικό, καποιος με πολύ μικρο χώρο το βρισκει εξαιρετική ευκολία.
Οπως είχε γραψει και κάποιος σε ξενο forum για την μπιάνκα και κατ επεκταση για την μαμα Lelit "για τα χρήματα που δινεις παίρνεις innovation, experimental innovation, με μια ταση οικονομίας στην ποιότητα έναντι άλλων μηχανών.

Προσωπική άποψη όλα αυτά.

@
harryv έγραψε:
Πέμ Ιούλ 16, 2020 8:35 am
Bezzera Duo MN
Δεν την είχα υπόψιν μου καθόλου και σε ευχαριστώ.

Εχθες καθομασταν με το εταιρον ήμισυ και βλεπαμε μηχανες,διαβαζαμε εξαιρετικα "rave' reviews για την Ecm Synchronica και σαν αντιπροταση οικονομιας μας άρεσε και η ECM classica pid.

Το κακο με την Classica ειναι οτι είναι εξαφανισμενη απο πολλά μαγαζιά.Ελληνικα και ξένα.
Απο την άλλη ακομα και βαρια μοντέλα px ECM Synchronica ειναι και αυτα σε ελλειψη.

Τι να πω? Μαλλον με τον κοροναιο το ριξαν όλοι σε home espresso... :lick:

Jazzu Nyc
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 9:38 am

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από Jazzu Nyc » Πέμ Ιούλ 16, 2020 10:39 am

harryv έγραψε:
Πέμ Ιούλ 16, 2020 8:35 am
Επειδή όσοι από εμάς ζήσαμε Ιταλία, γνωρίσαμε τη Lelit μόνο για τα αμοσίδερά της, θα πω μακριά από Κινεζικές κατασκευές.
...κινέζικη είναι ;;
...αμ' καλά τόχα καταλάβει ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα...

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Ιούλ 16, 2020 11:37 am

harryv έγραψε:
Πέμ Ιούλ 16, 2020 8:35 am

Το μόνο δίλημμα που θα είχα είναι μήπως αξίζει την υπέρβαση η Bezzera Duo MN (+ Rotary, Preinfusion, fully programmable). Made in Italy και support απο τον Gianni του electros.it Μπορεί να στη φέρει η Κudu οπότε θα έχεις και local support.
πραγματικά όμορφη η Bezzera, η Lelit είναι η τρέχουσα μάδα και το παλεύει το θέμα, κρίμα που η Bezzera δεν έχει εμπορική απήχηση-υποστήριξη στην Ελλάδα...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από panos1988 » Πέμ Ιούλ 16, 2020 1:22 pm

Έχω την ECM classica pid, περίπου έναν χρόνο. Είμαι πολύ οικανοποιημένος ως τώρα. Πολύ στιβαρή και ποιοτική κατασκευή. Το μόνο μειονέκτημα που εντοπίσει είναι το ρηχό tray. Αν είναι άδειο, πιτσιλάνε κάποια νερά απ έξω. Σε καμία περίπτωση αυτό το θεματάκι δε με έχει κάνει να αναθεωρήσω για την επιλογή μου. Επίσης, αν πίνεις αποκλειστικά καπουτσίνο, δεν ξέρω αν θα σε βολέψει λόγο μονού boiler.

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από a1san » Πέμ Ιούλ 16, 2020 1:45 pm

panos1988 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 16, 2020 1:22 pm
Έχω την ECM classica pid, περίπου έναν χρόνο.
Την πουλας? Την αγοραζω αμεσα!!! :a080:

Χωρις πλακα , για αυτην και την υποψηφια αδερφη της (Synchronica) εχω φαει όλο τον κόσμο.
Ελαχιστοι εχουν αποθεμα.
Barista.gr out of stock, οι νεες παραλαβες απο σεπτεμβριο. Θελω σπιτικο καφε αυριο κιολας :f010: !
Electros.it out of stock.
Κοιταω απο γερμανια πλευρα. 13 καταστηματα δεν εχουν στοκ.Βρηκα ενα δυο,μιλησαμε για στοκ και ενω εχουν περιμενω απαντηση για το τι και πως της μεταφορας!

Απο πλευρας service λιγο με νοιαζει αφου ουσιαστικα τις φερνει και τις δυο ECM Synchronica και Classika Pid και ο Βασιλης οποτε οτι και να χρειαστει την στελνω για σερβις με το αζημειωτο φυσικα. Αν ερθει D.O.A με καλυπτει to 14day return + paypal...

Για πειτε κανα καλο site !

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Profitec Pro 600 - Αγορα απο εξωτερικό.

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Ιούλ 16, 2020 7:35 pm

Και πάλι Αν πας σε αυτή την κατηγορία προτείνω την bezzera unica pid που είναι value for money
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση