Συμβουλές αγοράς για φίλτρο νερού και μύλο.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Marios Pap
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 12:47 am
Όνομα: Μάριος
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα, Αττική

Συμβουλές αγοράς για φίλτρο νερού και μύλο.

Δημοσίευση από Marios Pap » Δευ Ιουν 29, 2020 1:09 am

Καλησπέρα φίλοι και φίλες.

Νέο μέλος εδώ. Κατ αρχάς να ξεκινήσω λέγοντας ότι διαβάζω την ιστοσελίδα σας εδώ και καμία εβδομάδα ενώ ασχολούμαι (σε επίπεδο διαβάσματος και ψαξίματος) με τον εσπρέσο εδώ και κάτι μήνες, κοινώς σχετικά αρχάριος εδώ πέρα :D Να πω εδώ ότι στη κατοχή μου έχει μόνο ένα τίμιο μπρίκι εσπρέσο που μάλιστα χρησιμοποιώ έντονα μόνο τους τελευταίους 6 μήνες και ομολογουμένως έχω πιει πολύ καλύτερους καφέδες αυτούς του μήνες απ' ότι τα υπόλοιπα 1-2 χρόνια που τον είχα. (έκανα βασικά λάθη όπως να βάζω κρύο νερό μέσα και όχι ζεστό, να τον αφήνω μετά την χρήση του φουλ κλειστό με αποτέλεσμα τώρα να βιδώνει περισσότερο απ' ότι στην αρχή κλπ, κλπ - πλατειάζω θα ανοίξω άλλο thread για αυτό αν χρειαστεί).

Θέλω λοιπόν την βοήθεια σας για να κάνω ένα μικρό upgrade. Το κυριότερο που ψάχνω είναι έναν τρόπο να βελτιώσω την ποιότητα του νερού μου (χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο για τον εσπρέσο προς το παρόν και το απεχθάνομαι σαν λύση) είτε με ένα φίλτρο νερού, είτε με κανάτα σε φίλτρο νερού ή οτιδήποτε μπορεί να έχει να προτείνει κάποιος, εκτός ίσως από την δημιουργία νερού με τα κατάλληλα χαρακτηριστικά γιατί αφενός δεν ξέρω αν είναι εφικτό στην Ελλάδα, αφετέρου είμαι νομίζω σε πολύ αρχικό στάδιο και πολύ μικρό μπάτζετ για να το δοκιμάσω. Ιδανικά θα ήθελα να πίνεται και το νερό πιο εύκολα και να είναι πιο υγιεινό αλλά δεν είναι απαραίτητο. Επίσης επειδή μπορεί να χρειαστεί για το τι ποιότητας νερό έχω, μένω στα δυτικά προάστια της Αττικής

Και φυσικά ένα καλό μύλο που είναι το δεύτερο (αν όχι πρώτο) πράγμα φαντάζομαι που παίζει ρόλο στην γεύση του εσπρέσο. Δεν έχω συγκεκριμένο μπάτζετ (εννοώντας ότι μπορώ να φτάσω μέχρι ένα 400αρι για τώρα) αλλά προτιμώ να πάρω κάτι που θα αλέθει αρκετά ψιλά όταν αργότερα θα αγοράσω εσπρεσομηχανή και όχι ένα μύλο χειρός πχ. Αυτά τα όχι και τόσο λίγα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Απάντηση