BREWING KIT για αρχάριο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
coffeejunkie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 08, 2019 11:08 pm

BREWING KIT για αρχάριο

Δημοσίευση από coffeejunkie » Κυρ Μάιος 31, 2020 2:31 pm

Καλησπέρα,
ψάχνω εναν starter εξοπλισμό για παρασκευή φίλτρου στο σπίτι. Σκέφτομαι Aeropress, Clever Dripper και ίσως V60.
Χωρις Temperature Kettle, με εναν απλό βραστήρα δηλαδή, πιστεύετε μπορώ να χρησιμοποιώ V60 ή Clever;
Επίσης, θα ήθελα προτάσεις για μύλο για φίλτρου, μάλλον χειροκίνητο.
Ευχαριστώ πολυ :coffee:

petroskon18
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 1:07 pm

Re: BREWING KIT για αρχάριο

Δημοσίευση από petroskon18 » Κυρ Μάιος 31, 2020 7:23 pm

Ο απλός βραστήρας είναι μια χαρά για v60 και clever, αυτό που απαραίτητο είναι μια ζυγαριά ακριβείας (με χρονόμετρο ιδανικά). Ο καλός καφές έχει να κάνει με επαναληψιμότητα και όλες οι συνταγές με φίλτρο χρειάζονται ζυγαριά.
Το coffee island στην περιοχή σου λογικά φέρνει το v60 starters kit (χωνί, καράφα και πολλά φίλτρα) για 16-17Ε. Όσο για μύλο, πάντα υπάρχουν οι απλοί Hario με κεραμικά burrs, αλλά θα είναι κουραστικοί, αργοί και θα έχουν πολλά ψιλά ρινίσματα σε σύγκριση με πιο ακριβούς με μεταλλικά burrs.
Για αρκετό καιρό αγόραζα καφέ προαλεσμένο( :f010: ) από τα coffee island σε μικρές ποσότητες για να μην χαλάσει πολύ μέχρι να πάρω μύλο.

spiderdim
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2015 11:45 pm
Μηχανή:: La marzocco linea
Μύλος:: mahlkonig ek43s,
2ος Μύλος:: Commandante
Οι καφέδες μου:: Samba
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Re: BREWING KIT για αρχάριο

Δημοσίευση από spiderdim » Κυρ Μάιος 31, 2020 11:27 pm

Καλησπερα, ενα comandante ειναι το απολυτο αλλα κανει 200 ευρω. Μια καλη επιλογη ειναι ο νεος scerton που κοστιζει 60 ευρω, αρκετα οικονομικος.

V60 αγορασε το κεραμικο και οχι το πλαστικο...
Κανατα αγοραζεις αργότερα, εγω φαντασου δεν εχω. Απευθειας στην κουπα.

Clever dripper respect! Υπεροχα καφεδακια με σωμα!

Δεν θα αγοραζα απο coffee island, ο καφες συνηθως ειναι στην γυαλα καιρο. Προσπαθησε να αγοραζεις απο roaster που ψηνουν καθε βδομαδα και στέλνουν καφε φρεσκο.
Ετσι θα δεις αλλωστε και τα αρώματα που ψαχνει ενας home barista αλλα και την γευση
Ο καφές είναι ευχαρίστηση, μην το ξεχνάς.

Απάντηση