Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nick3347
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 2:38 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: -
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: -
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: -
Τοποθεσία: Άγιος Ιωάννης Ρέντης
Επικοινωνία:

Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από nick3347 » Σάβ Μάιος 30, 2020 2:45 pm

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή για καφέ espresso. Ποια κατά τη γνώμη σας είναι η καλύτερη επιλογή σε τιμή έως 200e:
1. nespresso με κάψουλες
2. Μηχανή γύρω στα 100e
3. Μηχανή γύρω στα 200e

(έχει ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα του καφέ σε μηχανές των 100e και σε μηχανές των 200e?)

spiderdim
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2015 11:45 pm
Μηχανή:: La marzocco linea
Μύλος:: mahlkonig ek43s,
2ος Μύλος:: Commandante
Οι καφέδες μου:: Samba
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από spiderdim » Σάβ Μάιος 30, 2020 5:32 pm

Γεια σου φιλε, οτι πω ειναι προσωπικη αποψη απο εμπειρια (οποια ειναι αυτη) και μην ξεχναμε οτι ο καθενας εχει τον δικο του πηχη στο κομματι της γευσης.

Αρχικα, ο καφες ειναι απολαυση. Εαν εχεις πιει απο φιλο ή γνωστο σου καφε με καψουλα και σου αρεσε, τοτε ειναι οτι πρεπει. Προσωπικα δεν μου αρεσει.

Μεχρι 200 ευρω οποιο μηχανακι πχ της gaggia διαλεξεις, το ιδιο και το αυτο για εμενα.

Ολα τα λεφτα θα πρεπει να ειναι ενας μυλος αλεσης, να αλεθεις εκεινη την στιγμη, να αλεθεις σωστα.

Το ερωτημα πριν επικεντρωθουμε που θα καταλληξεις ειναι το εξης, εχεις ορεξη να ψαχνεις τον καφε σου? Να λερωνεις την κουζινα και να καθαριζεις απλα για εναν καφε? Εισαι τοσο πορωμενος? Εαν ναι, ξεκινα με ενα μηχανακι gaggia στα 150 ευρω και παρε εναν μυλο αλεσης να αρχισεις να καταλαβαινεις τι κανεις. Πχ ενα μτχ mazzer jolly ή παρε εναν χειροκινητο μυλο ή καποιο αλλο ηλεκτρονικο σπιτικο
Ο καφές είναι ευχαρίστηση, μην το ξεχνάς.

nick3347
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 2:38 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: -
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: -
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: -
Τοποθεσία: Άγιος Ιωάννης Ρέντης
Επικοινωνία:

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από nick3347 » Σάβ Μάιος 30, 2020 6:39 pm

Μάλιστα κατάλαβα. Ένας χειροκίνητος μύλος έχει ίδιο αποτέλεσμα με ένα ηλεκτρικό?

spiderdim
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2015 11:45 pm
Μηχανή:: La marzocco linea
Μύλος:: mahlkonig ek43s,
2ος Μύλος:: Commandante
Οι καφέδες μου:: Samba
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από spiderdim » Κυρ Μάιος 31, 2020 1:35 am

Αναλογα τι θα συγκρινουμε με τι και τι θελουμε να κανουμε. Εαν κρινω απο τις ερωτησεις σου, το επιπεδο δεν ειναι τετοιο ωστε να καταλαβεις τι κανει τι. Αποψη μου, εναν ηλεκτρικο καλυτερα να εισαι ηρεμος.
Ο καφές είναι ευχαρίστηση, μην το ξεχνάς.

nick3347
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 2:38 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: -
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: -
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: -
Τοποθεσία: Άγιος Ιωάννης Ρέντης
Επικοινωνία:

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από nick3347 » Τρί Ιουν 02, 2020 5:56 pm

Και καμία πρόταση αν έχετε για έναν μύλο αντίστοιχης κατηγορίας με την εσπρεσο μηχανή των 100-200e?
(Από την άποψη να μην είναι η μηχανή οικιακού τύπου (ας πούμε μέτριας ποιότητας ) και ο μύλος επαγγελματικός που θα είχε αξία σε μηχανές ύψους 800e)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 02, 2020 9:22 pm

Καλησπέρα φίλε μου.
Ο μύλος είναι βασικό εργαλείο του εξοπλισμού σου. Για να καταλάβεις πόσο σημαντικός είναι, ένας καλός μύλος παρέα με μια μηχανή lelit των 350€ μπορεί να βγάλει πολύ καλύτερο καφέ από ένα κακό μύλο + μια la marzocco των 3500€.

"Καλός" είναι ένας μύλος που αλέθει με ομοιογένεια και δεν ταλαιπωρεί τον καφέ. Συνεπώς αν η προτεραιότητα σου είναι η ποιοτική άλεση, ψάχνεις για όσο μεγαλύτερα μαχαίρια αντέχει η τσέπη σου (είτε κωνικά, είτε επίπεδα) από γνωστές μάρκες στον χώρο.
Η πιο οικονομική πρόταση (από ηλεκτρικούς) με αξιοπρεπέστατα αποτελέσματα είναι κάποιος από τους graef. Ως entry level μύλος έχει φυσικά τα μειονεκτήματά του, τα οποία όμως παραβλέπεις αν η προτεραιότητά σου είναι το κόστος. Στο ανώτατο όριο του budget σου μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένα τερατάκια όπως κάποιον super jolly.
Από την άλλη αν δεν σε πειράζει το μανιβέλιασμα με αυτά τα λεφτά μπορείς να πάρεις από porlex μέχρι kinu47 ή ακόμα καλύτερα κάποιον μεταχειρισμένο pharos.

Σημαντικό: Αν αναζητάς ποιοτικό φλυτζάνι, μην πετάξεις τα λεφτά σου σε νεσπρέσο. Αποταμίευσε και πάρε κάτι που να αξίζει.

nick3347
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 2:38 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: -
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: -
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: -
Τοποθεσία: Άγιος Ιωάννης Ρέντης
Επικοινωνία:

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από nick3347 » Πέμ Ιουν 04, 2020 7:46 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Άλλη μια ερώτηση που θέλω να κάνω είναι γιατί να αλέσει κάποιος μόνος του τον καφέ και να μην το πάρει από κάποιο καφεκοπτείο? Υποθέτω για να είναι πιο φρέσκος ο καφέ, αυτό είναι μόνο ο λόγος?
Επίσης σχετικά με τους χειροκίνητους, δεν έχω θέμα με το "μανιβέλιασμα", το πολύ 2 καφέδες τη φορά α φτιάχνω. Ο porlex ας πούμε που μου πρότεινε "Luckees" έχει πολύ προσιτή τιμή, και το ερώτημά μου είναι, θα βλέπω διαφορά από τους καφέδες που πουλάνε σε γνωστά καταστήματα που σου αλέθουν τον καφέ επί τόπου?

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Ιουν 04, 2020 8:02 pm

Εκτός από το μπαγιατεμα που σωστά αναφέρεις, ο μύλος σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις από τον καφέ τη καλύτερη δυνατή απόδοση (γεύση).

nick3347
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 2:38 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: -
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: -
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: -
Τοποθεσία: Άγιος Ιωάννης Ρέντης
Επικοινωνία:

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από nick3347 » Πέμ Ιουν 04, 2020 8:21 pm

Gespresso έγραψε:
Πέμ Ιουν 04, 2020 8:02 pm
Εκτός από το μπαγιατεμα που σωστά αναφέρεις, ο μύλος σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις από τον καφέ τη καλύτερη δυνατή απόδοση (γεύση).
Και στας μαγαζιά όμως που σου αλέθουν τον καφέ και στον δίνουν σε μύλο τον αλέθουν άρα παίρνεις φαντάζομαι την καλύτερη δυνατή γεύση (δεν το παίζω έξυπνος απλά προσπαθώ να καταλάβω την αναγκαιότητα του μύλου που βλέπω ότι η πλειοψηφία την θεωρεί μεγάλη και προσπαθώ να καταλάβω το οφέλη ενός μύλου στο σπίτι)

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Μηχανή Nespresso ή μηχανή γύρω στα 100/ 200 e

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Ιουν 04, 2020 9:01 pm

Θεωρητική ναι πρακτικά όχι! Γιατί τον αλέθουν για τη δική τους μηχανή και πρότυπα εκχύλισης.

Απάντηση