Αγορα μηχανης (N)espresso...

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
soilime
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2020 10:15 pm

Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από soilime » Κυρ Μάιος 17, 2020 10:38 pm

Καλησπερα στην παρεα του forum.
Μετα απο τρεις διαφορετικες μηχανες Dolce Gusto αποφασισα να παρω μια μηχανη της προκοπης για τον καφε μου. Σκεφτομαι για μηχανη Nespresso και συγκεκριμενα την σειρα Creatista Plus η οποια ειναι της μαρκας Sage και θεωρειται η ναυαρχιδα της Nespresso. Ιδανικα θα προτιμουσα την Creatista Pro που εχει μεγαλυτερο μποϊλερ (2lt) και μεγαλυτερη οθονη αφης για την επιλογη καφε,αλλα δυστυχως δεν βγαινει στην ελληνικη αγορα,οποτε...ακυρο. Και καπου εδω υπαρχει το διλλημα. Η μηχανη αυτη στοιχιζει αυτη τη στιγμη στην αγορα 320 ευρω με την εκπτωση των 35% που κανει η Nespresso απο τα 500 ευρω που εχει αρχικη τιμη. Και σας ρωταω...αξιζει να τα δωσω ή προτεινετε κατι αλλο; Σημειωτεον οτι εριξα μια ματια στο site της Sage και ειδα εκπληκτικες μηχανες οπως την Barista Touch. Σαφως δεν εχει καμμια σχεση με την τιμη της Nespresso αλλα θεωρω οτι με μια σχετικη οικονομια ειναι μια καλη επενδυση για μια αξιολογη μηχανη καφε...
Τα σχολια δικα σας κ οι γνωμες ολων σεβαστες κ αποδεκτες. Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!
- https://www.nespresso.com/gr/el/order/m ... lsrc=aw.ds
- https://www.sageappliances.com/uk/en/pr ... es880.html
- https://www.nespresso.com/uk/en/order/m ... chine-sage

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Μάιος 17, 2020 11:19 pm

Μια αντιπροσωπος της εν λογω μαρκας μου ειχε πει περισυ οτι ολες οι μηχανες νεσπρεσσο κανουν περιπου τον ιδιο καφε και το μόνο που διαφερουν ειναι στα υλικα κατασκευης και στην εμφανιση. Αυτο βεβαια μπορει να επηρεαζει το χρονο ζως της αλλα στη γευση του καφε μαλλον δε θα δεις διαφορα.

Κρατησε το σχολιο μου με επιφύλαξη γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρία.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 17, 2020 11:21 pm

Επειδή εδώ η βασική μας προτεραιότητα είναι η ποιότητα του καφέ και όχι η ευκολία στη παρασκευή του δεν έχουμε ιδιαίτερα καλή γνώμη και συνεπώς γνώση από τέτοιες μηχανές.

soilime
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2020 10:15 pm

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από soilime » Κυρ Μάιος 17, 2020 11:31 pm

brexei έγραψε:
Κυρ Μάιος 17, 2020 11:19 pm
Μια αντιπροσωπος της εν λογω μαρκας μου ειχε πει περισυ οτι ολες οι μηχανες νεσπρεσσο κανουν περιπου τον ιδιο καφε και το μόνο που διαφερουν ειναι στα υλικα κατασκευης και στην εμφανιση. Αυτο βεβαια μπορει να επηρεαζει το χρονο ζως της αλλα στη γευση του καφε μαλλον δε θα δεις διαφορα.

Κρατησε το σχολιο μου με επιφύλαξη γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρία.
Αυτο μου ειπαν κ στο μαγαζι της Nespresso. Οτι ολες οι μηχανες απο την πιο φτηνη μεχρι αυτη που ανεφερα παραπανω,κανουν ακριβως τον ιδιο καφε. Η συγκεκριμενη εχει μονο συστημα ατμου για ζεστο αφρογαλα κ σαν κατασκευη εχει τεραστια διαφορα απο τις αλλες λογω μεταλλικου stainless steel σωματος!!!

soilime
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2020 10:15 pm

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από soilime » Κυρ Μάιος 17, 2020 11:35 pm

Artisti έγραψε:
Κυρ Μάιος 17, 2020 11:21 pm
Επειδή εδώ η βασική μας προτεραιότητα είναι η ποιότητα του καφέ και όχι η ευκολία στη παρασκευή του δεν έχουμε ιδιαίτερα καλή γνώμη και συνεπώς γνώση από τέτοιες μηχανές.
Για την αλλη που ανεφερα (Sage The Barista Touch) τι εχετε να πειτε; Αξιζει να επενδυσω σε κατι τετοιο,αν πουμε οτι αποκλειω το θεμα Nespresso,κ παω σε μηχανη αυτοματη για φρεσκο καφε κ οχι καψουλας. Την προτεινετε σαν μαρκα την Sage; Υπαρχει κατι αλλο παρεμφερες που μπορω να κοιταξω;;;

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από panos0121 » Δευ Μάιος 18, 2020 12:04 am

προτιμωτερο θα ηταν να παραθεσεις μια λιστα με τις προτεραιοτητες σου.καθως και το οριο των χρηματων που μπορεις να διαθεσεις..θα βοηθουσε πολυ να παρεις πιο σαφεις απαντησεις..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Μάιος 18, 2020 11:13 am

Φίλε soilime ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: Η νεσπρέσο ΔΕΝ φτιάχνει εσπρέσο!

Το γιατί δεν φτιάχνει έχει συζητηθεί άπειρες φορές, αλλά πάμε άλλη μία φορά να τα ξανα-ματα-πούμε αφού βαριέστε να ψάχνετε και να ξανα-ψάχνετε πριν δώσετε τα ωραία σας λεφτά.
Α) Δεν έχει boiler ώστε να έχεις τη σωστή και σταθερή θερμοκρασία, αλλά ένα θερμομπλοκ (όπως η ίδια το διαφημίζει όπως βλέπεις στην παρακάτω συνημμένη εικόνα). Boiler δεν είναι το δοχείο νερού που όντως είναι 2lt, αλλά το καζάνι που αποθηκεύεται το νερό και πιάνει θερμοκρασία με προορισμό την εκχύλιση.
Β) Δεν έχει τη σωστή ρυθμιζόμενη πίεση 9bar, αλλά ότι βγάζει η αντλία και
Γ) Δεν έχει unpressurized καλάθι, αλλά τεχνητή πίεση.
thermo.jpg
Για να πάρεις "μηχανή της προκοπής" όπως λες η οποία να αποτελεί επένδυση για να πιεις εσπρέσο και όχι καφέ σαπουνάδα πρέπει να κοιτάξεις η επόμενη μηχανή σου να έχει απαραίτητα αυτά τα 3 χαρακτηριστικά: Boiler, opv αντλία που να ρυθμίζει την πίεση στα 9bar και ελεύθερο καλάθι.

Αφήνω ασχολίαστο το θέμα της ποιότητας του καφέ που υπάρχει σε μια κάψουλα, αλλά και του υπερβολικού κόστους.

Κάποιες από τις sage πληρούν τις απαιτήσεις που αναφέρω αλλά έχουν 2 μειονεκτήματα. α) Δεν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα που σημαίνει γρήγορη και έμπιστη υποστήριξη και β) έχουν πολλά ηλεκτρονικά, οθονίτσες, touch...που είναι αχρείαστα σε μια μηχανή και με αυξημένες πιθανότητες να βγάλουν βλάβες σε σχέση με ένα απλό διακοπτάκι ή ένα λεβιέ.
Επίσης δεν πολύ-κυκλοφορούν στην Ελλάδα οπότε το feedback δεν είναι ικανό να δώσει ασφαλή συμπεράσματα.

Happy searching :coffee:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Μάιος 18, 2020 1:47 pm

Και να είχαν αντιπροσωπεία στη Ελλάδα η Sage δε. Θα είχαν ανταλλακτικά μακροχρόνια λόγω της Κινέζικης κατασκευής τους.
Ενδεικτικά μια Gaggia Baby είκοσι ετών έχει ανταλλακτικά και service παρόλο που δεν είναι σε παραγωγή από το 2014.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Μάιος 18, 2020 3:18 pm

Αφού διαθέτεις χρήμα πήγαινε σε μια Lelit να ξέρεις ότι έχεις μηχάνημα σωστό με Service και ανταλλακτικά εντός Ελλάδος.
Και μένα μου άρεσε η sage αλλά μετά από διάβασμα εδώ μέσα κατάλαβα ότι πήγα να κάνω πατάτα .
Δες σε γνωστό μαγαζί τιμές και μοντέλα πριν κάνεις την αγορά.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορα μηχανης (N)espresso...

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Μάιος 18, 2020 5:09 pm

Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες. Αλλά επειδή οι ανάγκες και οι προτεραιότητες του καθένα είναι διαφορετικές, πρέπει να μας πεις τι θέλεις από τον καφέ και την μηχανή σου. Και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.

Απάντηση