Αγορά μηχανής Espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Μάιος 23, 2020 1:30 pm

Το σίγουρο είναι ότι αν δεν έχεις καλό καφέ+ καλό μύλο ώστε να τροφοδοτήσεις μηχανή εσπρέσο θαύματα δε μπορούν να γίνουν και ανάλογο καφέ θα πίνεις!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Μάιος 23, 2020 3:16 pm

Οι lelit είναι καλή λύση, πολλά μέλη έχουν και λένε καλά λόγια. Υπάρχει το πλεονέκτημα ότι υπάρχει αντιπροσωπεία στη χώρα μας και από ότι πάλι λένε τα μέλη η υποστήριξη είναι άριστη. Το μειονέκτημα είναι ότι η τιμή είναι αυξημένη.

Η silvia ειναι αντίστοιχης κατηγορίας. Το πλεονέκτημα της (και μειονέκτημα κατά άλλους) είναι ότι κυκλοφορεί πολλά χρόνια σχεδόν αναλλοίωτη από μοντέλο σε μοντέλο κ έχει αποδείξει την αξία της. Επίσης, υπάρχει άφθονη πληροφορία στο δίκτυο, πληθώρα αναβαθμίσεων και ανταλλακτικών. Από Αγγλία έχει τελωνείο; μεταφορικά;

Από μυλους, για εσπρέσο κυρίως, εξαιρετική επιλογή είναι ο niche (πάλι από Αγγλία) με κωνικα μαχαίρια κ φτιαγμένος για single dosing.
άλλη επιλογή είναι ο baratza sette (πάλικκωνικα μαχαίρια) με διφορούμενες απόψεις. Στα μείον τα προβλήματα που έβγαλαν τα πρώτα μοντέλα (τώρα έχουν επιλυθεί) και ο θόρυβος.
άλλη επιλογή ο eureka mignon (silenzio ή specialita) με επίπεδα μαχαίρια.
άλλη, πιο παλιός μύλος, ο ascaso i2.
Σίγουρα ξέχασα κάποιους. Πρέπει να ψάξεις λίγο παραπάνω και εδώ είμαστε.

eastend7
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:36 am
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: Lelit PL41 plus pid
Μύλος:: Baratza sette 270

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από eastend7 » Σάβ Μάιος 23, 2020 6:54 pm

Οι παρακάτω προσφορές του coffeitalia σε Rancilio μαζί με μύλο αξίζουν; ή οι συγκεκριμένοι μύλοι δεν αξίζουν καν να μπω στον κόπο; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν η Rancilio διαθέτει Pid ; Αν δεν διαθέτει, ποιο το κόστος εγκατάστασης του και ποια η διαδικασία(θέλω ειδικό για εγκατάσταση η μπορώ και μόνος);

https://www.coffeeitalia.co.uk/rancilio ... cky-d.html

https://www.coffeeitalia.co.uk/rancilio ... -ammt.html

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Μάιος 23, 2020 10:36 pm

Ο Rocky πουλάει πολύ στο εξωτερικό. Δεν είναι stepless (έχει βηματα (κλικ) για τη ρύθμιση της άλεσης).
Ούτε ο grinta είναι γνωστός στη χώρα μας
Γενικά θα προτιμούσα να αγοράσω μύλο από κατασκευαστή μόνο μυλων.

Pid η silvia δεν έχει. Υπάρχει μια πολύ καλή λύση της auber από Αμερική. Υπάρχει η λύση φθηνοτερων κινέζικων εξαρτημάτων. Νομίζω υπάρχει νήμα στο φόρουμ γι αυτά. Και τέλος υπάρχει η λύση του νεότερου me barista (αν το θυμάμαι καλά) μέσω Android και ios. Όλα τοποθετούνται από τον χρήστη. Η πιο καστομ και δύσκολη (αλλά και φτηνότερη) είναι με τα κινέζικα εξαρτήματα.

eastend7
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:36 am
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: Lelit PL41 plus pid
Μύλος:: Baratza sette 270

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από eastend7 » Κυρ Μάιος 24, 2020 3:33 pm

Μετά από πολύ διάβασμα και σκέψη, έχω ψιλοκαταλήξει και είμαι ανάμεσα σε:

Lelit PL41 PLUST PID με μύλο: ascaso i-steel i2 ή ascaso i mini i2 (έχουν κάποια διαφορά μεταξύ τους;)

Lelit PL41TEM Pid με έναν απ' τους παραπάνω μύλους ή ίσως και κάποιον καλύτερο, εφόσον βέβαια κάνει τη διαφορά. Βλέπω και κάποιους μεταχειρισμένους στο site του barista.gr ομως δεν έχω τη γνώση για να αξιολογήσω την κατάσταση τους Απλά το συγκεκριμένο μοντέλο μηχανής, δεν είναι διαθέσιμο στο site που αναφέρω και η αγορά θα γίνει απ' το εξωτερικό(Την βρίσκω στα 425€-Δεν ξέρω αν παίζει τελωνείο).

Όσον αφορά τη Rancilio silvia μου φαίνεται δύσκολη η εγκατάσταση pid από εμένα και το γεγονός αυτό λειτουργεί απποθαρυντικά.

Κάποια άλλη επιλογή δεν βλέπω με το συγκεκριμένο μπάτζετ. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση αξιολογείται σοβαρά. Είτε για μύλο είτε για μηχανή, είτε για συνδυασμό και των 2.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Μάιος 24, 2020 5:05 pm

Είναι και αυτό αφού ψάχνεις σετάκι https://www.espressocoffeeshop.com/brow ... ct_id=1241
Αλλά καλύτερα να πάρεις από Ελλάδα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ,το site που ανέβασες είναι σε λύρες και δεν ξέρω αν παίζει τελωνείο από Αγγλία .

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μάιος 24, 2020 5:14 pm

Δεν υπάρχει τελωνείο από Αγγλία, αυτή τη στιγμή η λίρα είναι σχετικά χαμηλά.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

eastend7
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:36 am
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: Lelit PL41 plus pid
Μύλος:: Baratza sette 270

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από eastend7 » Δευ Μάιος 25, 2020 9:23 am

Η αλήθεια είναι πως φλερταρα με τη Rancilio(ένα βήμα πριν την παραγγείλω ήμουν εχθές😜), όπου μαζί με μύλο απ' το εξωτερικό βγαίνει σε αρκετά καλή τιμή ( όπως έστειλα σε προηγούμενο ποστ), ωστόσο η έλλειψη pid όπως προανέφερα με αποτρέπει από αυτή την αγορά, καθώς από αυτά που έχω διαβάσει αποτελεί απαραίτητο χαρακτηριστικό. Επίσης δεν θα ήθελα να ρισκάρω τοποθετώντας το εγώ, πράγμα που το βλέπω δύσκολο στην υλοποίηση του..

Οπότε συγκλίνω προς Lelit Pl41 Plus Pid και μένει το κομμάτι του μύλου.Μια βοήθεια και εδώ και είμαι έτοιμος για αγορά.Δεν θα ήθελα να ξεφύγω οικονομικά, αφενός γιατί κάνω ήδη "άνοιγμα" στο θέμα της καφετιέρας και αφετέρου είμαι αρχάριος και πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να ξεφύγω σε πρώτο χρόνο τόσο πολύ. Όσον αφορά μύλο φαντάζομαι κοιτάζω σε doserless;

https://www.solino.gr/products/%CE%BF%C ... etail.html

https://www.solino.gr/products/%CE%BF%C ... etail.html

Για αυτούς εδώ τι λέτε; Κάποια άλλη (σε λογικά πλαίσια) πρόταση που θα μπορούσε να δώσει το κάτι παραπάνω;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Μάιος 25, 2020 9:31 am

Ανάλογα πόσα καφεδάκια θα κάνεις αν είναι κάνα 2 την μέρα πάρε ηλεκτρονικό γιατί θα χάνει τα αρώματα του ο καφές στο δοσομετρικό.

eastend7
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:36 am
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: Lelit PL41 plus pid
Μύλος:: Baratza sette 270

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από eastend7 » Δευ Μάιος 25, 2020 9:34 am

johnsin έγραψε:
Δευ Μάιος 25, 2020 9:31 am
Ανάλογα πόσα καφεδάκια θα κάνεις αν είναι κάνα 2 την μέρα πάρε ηλεκτρονικό γιατί θα χάνει τα αρώματα του ο καφές στο δοσομετρικό.
2-3 την ημέρα θα βγάζω.Βαριά 4.

Απάντηση