Απόψεις για τον Baratza Sette 30 AP ?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Απόψεις για τον Baratza Sette 30 AP ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Παρ Απρ 17, 2020 11:14 am

Καλημέρα σε όλους.

Όπως γράφει ο τίτλος, στα πλαίσια αναβάθμισης σκέφτομαι την επιλογή του Baratza Sette 30 AP. Οι προδιαγραφές που έχω υπόψην είναι:

- Ανώτερη ποιότητα άλεσης από έναν Ascaso i-steel I2
- Χαμηλή κατακράτηση
- Να τα πάει καλά με single-dosing (να μην απαιτεί ποσότητα στο hopper για να λειτουργήσει καλά)
- Φυσιολογικό μέγεθος (για νορμάλ δεδομένα σπιτιού)
- Ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία (μην θέλει πέταμα στα 2 χρόνια..)
- Διαθέσιμο σέρβις και επάρκεια ανταλλακτικών

Να ξεκαθαρίσω ότι τον θέλω αποκλειστικά για 2-4 espresso την μέρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κάθε άποψη ή και εναλλακτική πρόταση.

Καλή Ανάσταση να έχουμε!

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απόψεις για τον Baratza Sette 30 AP ?

Δημοσίευση από todoornot » Σάβ Απρ 18, 2020 2:54 pm

Το βασικό με αυτόν είναι ότι τα στεπ του (τα 30) είναι πολύ μακριά. Η ίδια η baratza θυμάμαι έγραφε για 7 ή 8 δευτερόλεπτα διαφορά στο χρόνο εκχύλισης από το ένα στεπ στο άλλο. Αυτό καλύπτεται με το ημίμετρο του να πειράζεις την δόση. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να αλλάζεις και καλάθια για να κάνεις dial in έναν καφέ, αλλά και πάλι πας σε μια λύση συμβιβασμού που με απαιτητικούς καφέδες κινδυνεύεις να σε βγάλει off. Τώρα κάποιος νομίζω είχε γράψει για μόντα ώστε να αυξηθούν τα βήματα;
Επίσης το θέμα αξιοπιστίας είναι... θέμα με τον συγκεκριμένο - στον 270 τουλάχιστον λένε να ψάχνεις για πιο καινούρια μοντέλα, για αυτόν δεν έχω δει τα αντίστοιχα - λόγω ακριβώς του θέματος που γράφω πάνω δεν πρέπει να έχει πουλήσει ιδιαίτερα.

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Απόψεις για τον Baratza Sette 30 AP ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Σάβ Απρ 18, 2020 8:05 pm

todoornot έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 2:54 pm
Το βασικό με αυτόν είναι ότι τα στεπ του (τα 30) είναι πολύ μακριά. Η ίδια η baratza θυμάμαι έγραφε για 7 ή 8 δευτερόλεπτα διαφορά στο χρόνο εκχύλισης από το ένα στεπ στο άλλο. Αυτό καλύπτεται με το ημίμετρο του να πειράζεις την δόση. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να αλλάζεις και καλάθια για να κάνεις dial in έναν καφέ, αλλά και πάλι πας σε μια λύση συμβιβασμού που με απαιτητικούς καφέδες κινδυνεύεις να σε βγάλει off. Τώρα κάποιος νομίζω είχε γράψει για μόντα ώστε να αυξηθούν τα βήματα;
Επίσης το θέμα αξιοπιστίας είναι... θέμα με τον συγκεκριμένο - στον 270 τουλάχιστον λένε να ψάχνεις για πιο καινούρια μοντέλα, για αυτόν δεν έχω δει τα αντίστοιχα - λόγω ακριβώς του θέματος που γράφω πάνω δεν πρέπει να έχει πουλήσει ιδιαίτερα.
Χμμ.. δύσκολα τα πράγματα αν πράγματι έχει τόση διαφορά από την μία σκάλα στην επόμενη. Το ήξερα ότι είναι stepped που είναι αρηνητικό από μόνο του αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα είχε τόση διακύμανση. Αν σε αυτό προσθέσουμε και γενικότερη αναξιοπιστία στην κατασκευή τότε κλάφτα..

Άβαταρ μέλους
Theo164
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 11:34 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Mazzer Major DR
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Επικοινωνία:

Re: Απόψεις για τον Baratza Sette 30 AP ?

Δημοσίευση από Theo164 » Κυρ Απρ 19, 2020 10:00 am

Καλημέρα και καλή ανάσταση
Για τον 30 και τον 270 δεν έχω διαβάσει για πολλές βλάβες όπως για τους W & Wi αλλά από ότι έχω καταλάβει έχουν πουλήσει και λιγότερο

Όπως γράφουν και παραπάνω ο 30 AP ναι μεν αλέθει και για espresso αλλά λόγο της έλλειψης fine tinning με stepless ρύθμιση κάνει μόνο για μηχανές με τα δίπατα pressurized baskets όπου εκεί η άλεση δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς στο περίπου αρκεί
Για παρασκευή espresso με τον κλασικό τρόπο θα πρέπει να κάνεις πατέντες για να το φέρεις κοντά στα μέτρα σου και πάλι όχι όπως ακριβώς το θες αλλά στο περίπου

Στον 30 AP ταιριάζει ο φορέας του μαχαιριού από τους 270, 270W & 270Wi που έχει την stepless ρύθμιση αλλά ανεβάζει + 100 euro περίπου το κόστος του μύλου
Αν υπολογίσεις την τιμή του 30AP + τη βάση - φορέα του μαχαιριού τότε το συνολικό κόστος φτάνει κάπου στα 50 euro φθηνότερα από τον 270, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει

Με + 50 euro αγοράζεις τον 270 που έχει και 3 μνήμες για το χρονόμετρο

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Απόψεις για τον Baratza Sette 30 AP ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Κυρ Απρ 19, 2020 4:17 pm

Theo164 έγραψε:
Κυρ Απρ 19, 2020 10:00 am
Καλημέρα και καλή ανάσταση
Για τον 30 και τον 270 δεν έχω διαβάσει για πολλές βλάβες όπως για τους W & Wi αλλά από ότι έχω καταλάβει έχουν πουλήσει και λιγότερο

Όπως γράφουν και παραπάνω ο 30 AP ναι μεν αλέθει και για espresso αλλά λόγο της έλλειψης fine tinning με stepless ρύθμιση κάνει μόνο για μηχανές με τα δίπατα pressurized baskets όπου εκεί η άλεση δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς στο περίπου αρκεί
Για παρασκευή espresso με τον κλασικό τρόπο θα πρέπει να κάνεις πατέντες για να το φέρεις κοντά στα μέτρα σου και πάλι όχι όπως ακριβώς το θες αλλά στο περίπου

Στον 30 AP ταιριάζει ο φορέας του μαχαιριού από τους 270, 270W & 270Wi που έχει την stepless ρύθμιση αλλά ανεβάζει + 100 euro περίπου το κόστος του μύλου
Αν υπολογίσεις την τιμή του 30AP + τη βάση - φορέα του μαχαιριού τότε το συνολικό κόστος φτάνει κάπου στα 50 euro φθηνότερα από τον 270, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει

Με + 50 euro αγοράζεις τον 270 που έχει και 3 μνήμες για το χρονόμετρο
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είχα καπου δεί πως μπορείς να βάλεις τον φορέα των μεγαλύτερων μοντέλων για να έχεις stepless επιλογή στην ρύθμιση αλλά φανταζόμουν πως το κόστος θα ήταν μικρότερο.

Εάν συνολικα πάει τόσο μάλλον συμφέρει η αγορά άλλου μοντέλου γενικότερα όπως πχ ο Eureka Mignon Instantaneo.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κανένα είδος αυτοματοποίησης (να ζυγίζει ή χρονομέτριση κλπ) αφού πάντα δουλεύω single dose

billythekid
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2021 11:41 pm

Re: Απόψεις για τον Baratza Sette 30 AP ?

Δημοσίευση από billythekid » Δευ Σεπ 27, 2021 12:22 am

Ύστερα από επικοινωνία με την εταιρεία Barazza με ενημέρωσαν ότι το μοντέλο baratza sette 30 μπορεί να αναβαθμιστεί στο sette 270 αγοράζοντας τον μεταλλικό επιλογέα και την οθόνη με τις εξτρα ρυθμίσεις χρόνου(αν κάποιος την χρειάζεται). Δυστυχώς οι sette 30 και sette 270 δεν μπορούν να αναβαθμιστούν σε 270w ή 270wi, δηλαδή δεν θα έχει το αυτόματο ζύγισμα. Το μοντέλο 270w μπορεί να αναβαθμιστεί σε 270wi με αλλαγή οθόνης, όπου θα έχει την έξυπνη ρύθμιση βάρους. Το κόστος αλλαγής από sette 30 σε sette270 είναι περίπου 100 ευρώ +30 για την οθόνη . Μέχρι και σήμερα που γράφω το sette 30 αναβαθμισμένο κοστίζει λιγότερο από το sette 270. Τα ανταλλακτικά είναι διαθέσιμα στο barista.gr και η αλλαγή του μεταλλικού επιλογέα γίνεται πάρα πολύ εύκολα (δεν το έχω κάνει ακόμα, υπάρχουν βίντεο που δείχνουν την διαδικασία) . Η οθόνη για να αλλαχτεί χρειάζεται λίγο παραπάνω χρόνο (δεν το έχω κάνει επίσης γιατί ζυγίζω τον καφέ πριν, οπότε ανούσιο). Να προσθέσω επίσης ότι μέσα στην συσκευασία του sette 30 υπάρχουν δύο ροδέλες που μπαίνουν στον μύλο και αλλάζουν το μέγεθος κοψιματος σε μικρότερο. Συνδυάζοντας μια ή και τις δύο ροδέλες λοιπον, έχεις στην διάθεσή σου 90 επιλογές κοψιματος. Ο μύλος είναι καταπληκτικός αλλά πάρα πολύ θορυβώδης, τον χρησιμοποιώ για aeropress και ελληνικό μέχρι να μαζέψω για εσπρεσιερα και η αλλαγή κοψιματος μεταξύ καφέδων γίνεται πανεύκολα χωρίς να έχει "μποσικα" για αυτό προτίμησα αυτόν έναντι του Eureka mignon.

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Απόψεις για τον Baratza Sette 30 AP ?

Δημοσίευση από nikosdeb » Δευ Οκτ 03, 2022 4:24 pm

Απλά επαναφέρω το θέμα γιατί το αμαζον Γερμανίας έχει μια πολύ καλή προσφορά τον sette 30 και βγαίνει στα 230 ευρώ τελικη τιμή με μεταφορικά, περιπου 100 ευρώ κάτω από την Ελληνική αγορά για όποιον ενδιαφέρεται.
https://www.amazon.de/Baratza-Sette-30- ... 231&sr=8-1

Απάντηση