Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Απρ 15, 2020 11:55 am

knod έγραψε:
Τετ Απρ 15, 2020 11:37 am
Για να πάω στο αρχικό θέμα, τι διάφορες μπορεί να βρω στην προηγούμενη lelit Mara με pid σε σχέση με την καινούργια Mara x? Θα έχουν μεγάλη διαφορά στην σταθερότητα θερμοκρασίας στο group? Θα χρειάζεται flushing η προηγούμενη Mara και ποσό?
έχουν χρόνια που το δουλεύουν αυτό το project στην Lelit

στην αρχή προσπάθησαν να ελέγξουν τη θερμοκρασία με το PID τώρα στην MaraX το βγάλαν αυτό και βάλανε ένα διακόπτη που ορίζει 3 περιοχές θερμοκρασίας ως πιο ρεαλιστικό και από από όσο φαίνονται στα βίντεο οι αποκλίσεις είναι σχετικά μικρές +-2 βαθμούς max από όσο έχω δει.

η marax δεν χρειάζεται flash.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Απρ 29, 2020 11:17 pm

Μιας και τις τελευταίες μέρες διαβάζω αρκετά γιατί είμαι σε διαδικασία αναβάθμισης, το μάτι μου έπεσε στην MaraX που συζητιέται στο παρον θεμα.

Πρόκειται για μια παρα πολύ ενδιαφέρουσα υλοποίηση της λογικής ελέγχου. Λόγω της φύσης της δουλείας μου ασχολούμαι με control loops.

Καταρχήν να διευκρινήσω κάτι, η MaraX έχει PID και απλά δεν έχει την οθόνη του.
Από τα βίντεο που είδα με τις τιμές των θερμοκρασιών και των setpoints η MaraX δεν έχει απλά PID αλλά η λογική ελέγχου είναι λίγο πιο πολύπλοκη. Μιλώντας πάντα για το coffee priority mode η μηχανή ελέγχει με τον PID την θερμοκρασία του boiler. Το θέμα είναι ότι αλάζει το setpoint του PID ανάλογα με την θερμοκρασία του νερού μέσα στο hx (αυτού που προορίζεται για τον καφέ) αλλά και ανάλογα με το αν λειτουργεί η αντλία. Δηλαδή έχουμε cascade control και κάνει και feedforward κάποια states που ένα απο αυτά είναι σίγουρα το αν λειτουργεί η αντλία ή όχι. Φυσικά τα setpoints αλλάζουν και ανάλογα με τον ποια θέση είναι επιλεγμένη τον διακόπτη, 0-1-2.

Έχω να πώ ότι είναι πολύ έξυπνο και επίσης ένα ακόμη τρικ που έχει γίνει είναι το γεγονός ότι έχουν χρησιμοποιήσει ανοξείδωτο ατσάλι στο HX. Αυτό εκ πρώτης όψεως ίσως φαίνεται παράξενο λόγω της μικρότερης θερμικής αγωγιμότητας αλλά εδώ το έχουν χρησιμοποιήσει προς όφελός τους. Το αντισταθμίζουν με το control loop και για να υπερκαλύψουν την μικρότερη αγωγιμότητα ανεβάζουν κατά το brew και για λίγο μετά αρκετά την θερμοκρασία στο boiler ανεβάζοντας έτσι και την πίεση του. Αλλά αυτό μας επιτρέπει να έχουμε αρκετά μεγάλη πίεση κατά την διάρκεια της εκχύλησης και για λίγο μετά, γεγονός που μας επιτρέπει να κάνουμε ζεστό αφρόγαλα πολύ εύκολα την ώρα του brew αλλά και μετά. Bonus είναι ότι λόγω της μικρής θερμικής αγωγιμότητας δεν υπερθερμένεται το νερό μέσα στο HX. Άν είχαν χρησιμοποιήσει χαλκό σίγουρα δεν θα μπορούσαν να σηκώσουν τόση πίεση χωρίς να υπερθερμανθεί το νερό μέσα στο HX.

Πραγματικά όντως είναι κάτι έξυπνο και πρωτοποριακό για τις μηχανες HX. Ειδικά στην τιμή της με 1190 ευρώ βαζει σοβαρή υποψηφιότητα για εμένα.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Απρ 30, 2020 12:09 am

είδα και ένα άλλο βίντεο στο οποίο όταν πάει να κάνει αφρόγαλα η θερμοκρασία στο group έκανε ένα καλό spike αλλά ίσως να είναι και τυχαίο γεγονός.

σίγουρα πάντως ταιριάζει η μηχανή για όσους κάνουν πολλά εσπρέσο τον έναν μετά το άλλο και εδικά για πολλά καπουτσίνο χωρίς να ανέβουν σε dual boiler (ή απλά γιατί δεν πιστεύουν στο dual boiler) και εργαζόμενοι σε 3 θερμοκρασιακές περιοχές.

αυτός ο "εγκέφαλος" για την θερμοκρασία είναι η καρδιά της marax (μαζί με ένα σωρό πατέντες αν δείτε το εσωτερικό)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση