Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Gkat
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2020 8:53 am

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Gkat » Πέμ Απρ 09, 2020 5:58 pm

giorgoscha έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 4:33 pm

Να σημειώσω επίσης πως η αρχική μου πρόταση έγινε επειδή είχα καταλάβει ότι το συνολικό άνω όριο χρημάτων (μηχανή+μύλος) που μπορούσε να διαθέσει ο Γιώργος (gkat) ήταν χαμηλότερο από αυτό στο οποίο κατέληξε.
giorgoscha η αληθεια ειναι οτι δεν το ξεκαθαρισα το "ταβανι"...αλλα θελω και ψαχνω μια καλη σχεση αποδοσης-τιμης...

οποτε Luckees ...
Luckees έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 4:52 pm
Ρίξε μια ματιά σε ένα πολύ παλιό post από home-barista για να δεις τι σημαίνει θερμοκρασιακή σταθερότητα σε μια hx. Ήταν η εποχή που είχα στην κατοχή μου μια oscar και αναρωτιόμουν αν έχω ή όχι τη σωστή θερμοκρασία προσπαθώντας να μετρήσω με την αναξιόπιστη μέθοδο "ποτηράκι από φελιζόλ". Φαντάζομαι οτι ψάχνοντας θα βρεις πολλές αντίστοιχες μετρήσεις από χρήστες ή από τις ίδιες της εταιρίες που στήνουν και πουλάνε σοβαρές μηχανές.
διαβαζω...και θα πεσει κι αρκετο διαβασμα το Σ/Κ που θα χω και χρονο...ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Απρ 09, 2020 8:45 pm

PublicDomain έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 5:04 pm
η συγκεκριμένη μηχανή είναι πολύ σταθερή και σύμφωνα με το video review που έχει βάλει επάνω και θερμόμετρο δεν θέλει ούτε cooling flash!!
δεν θα μπορούσα όμως να την δουλέψω χωρίς θερμόμετρο επάνω αν και οι 3 θερμοκρασιακές περιοχές είναι πολύ συγκεκριμένες.
το οικονομικό είναι επίσης ένας παράγοντας οπότε για μένα η BZ Unica στα 900 περίπου ήταν το ταβάνι και συνεπώς όλα τα άλλα εκτός εμβέλειας!
Αν εννοείς την oscar, την είχα περίπου 2 χρόνια και ήθελε οπωσδήποτε cooling flush, όπως άλλωστε όλες οι hx. Η τιμή της ήταν κάτι λιγότερο από 700ευρώ (με το πλαστικό περίβλημα), ίσως η πιο vfm στην κατηγορία της. Αυτό που λες με τις 3 θερμοκρασιακές περιοχές δεν το πολυ-πιάνω.
Συνημμένα
Oscar manometri_4.jpg

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Απρ 09, 2020 8:51 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 8:45 pm
PublicDomain έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 5:04 pm
η συγκεκριμένη μηχανή είναι πολύ σταθερή και σύμφωνα με το video review που έχει βάλει επάνω και θερμόμετρο δεν θέλει ούτε cooling flash!!
δεν θα μπορούσα όμως να την δουλέψω χωρίς θερμόμετρο επάνω αν και οι 3 θερμοκρασιακές περιοχές είναι πολύ συγκεκριμένες.
το οικονομικό είναι επίσης ένας παράγοντας οπότε για μένα η BZ Unica στα 900 περίπου ήταν το ταβάνι και συνεπώς όλα τα άλλα εκτός εμβέλειας!
Αν εννοείς την oscar, την είχα περίπου 2 χρόνια και ήθελε οπωσδήποτε cooling flush, όπως άλλωστε όλες οι hx. Η τιμή της ήταν κάτι λιγότερο από 700ευρώ (με το πλαστικό περίβλημα), ίσως η πιο vfm στην κατηγορία της. Αυτό που λες με τις 3 θερμοκρασιακές περιοχές δεν το πολυ-πιάνω.
μιλούσα για την marax οπότε τώρα είναι πιο κατανοητά τι έγραψα...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Απρ 09, 2020 9:43 pm

μια ερωτηση για ενα θεμα που δεν εχω καταλαβει καλα..γιατι το pid ειναι απαραιτητο μονο σε μονου boiler μηχανες?αν θελω να εκχυλισω εναν καφε στους 90 η στους 94 θα πρεπει καθε φορα να υπολογιζω 6 δευτερα φλας οποτε ειμαι καπου στους 91?ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μην εχεις μια σαφης ενδειξη θερμοκρασιας να κανεις τη δουλεια σου..

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Απρ 09, 2020 10:01 pm

panos0121 έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 9:43 pm
μια ερωτηση για ενα θεμα που δεν εχω καταλαβει καλα..γιατι το pid ειναι απαραιτητο μονο σε μονου boiler μηχανες?αν θελω να εκχυλισω εναν καφε στους 90 η στους 94 θα πρεπει καθε φορα να υπολογιζω 6 δευτερα φλας οποτε ειμαι καπου στους 91?ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μην εχεις μια σαφης ενδειξη θερμοκρασιας να κανεις τη δουλεια σου..
η συγκεκριμένη όταν την έχεις στο brew mode παίζει σταθερά σε 3 θερμοκρασιακά επίπεδα (όποιο διαλέξεις εσύ)

βασικά θα χρειαστεί και ένα θερμόμετρο για κάτι περισσότερο
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Απρ 09, 2020 10:39 pm

panos0121 έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 9:43 pm
μια ερωτηση για ενα θεμα που δεν εχω καταλαβει καλα..γιατι το pid ειναι απαραιτητο μονο σε μονου boiler μηχανες?
Πάνο αν προσπαθήσεις να βάλεις θερμόμετρο στο group θα δεις αποκλίσεις μεγάλες (την έχω στο χωριό αυτήν την μηχανή). Όταν αλλάζει ο καιρός έχεις άλλες διαφορές (από την πραγματική με αυτή που καταλήγει στο group), που σου δείχνει ότι πάντα μα πάντα πρέπει να έχεις θερμόμετρο στο group όταν λες την θερμοκρασία εκχύλισης. Ακόμα και σε ίδιες μηχανές υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις. Και το δικό σου boiler είναι ταχύτατο και μάλιστα μπορείς να πετύχεις μεγάλη σταθερότητα. Αν πας σε κάποια άλλα χάλκινα, θα δεις ότι είναι μια άλλη πραγματικότητα. Επίσης να σου πω ότι έχω βάλει και pid σε HX μηχανή, αλλά έπαιζε το ίδιο με τον πρεσοστάτη. Ο σχεδιασμός κάνει την διαφορά.

Να δώσω και την δική μου άποψη στο κομμάτι "μηχανή που κάνει εσπρέσο", στον Γιώργο.
Οδηγός είναι η γεύση σου. Και πρέπει να δοκιμάσεις κάτι πριν αγοράσεις. Αυτό όμως είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον. Μπορείς όμως να βρεις τέτοιες μηχανές κάπου (σε γνωστούς, φίλους, εκθέσεις κλπ) και να δοκιμάσεις το αποτέλεσμα. Επίσης κάποια καφέ στην περιοχή σου αλλά και ψήστες μπορούν να σου δώσουν ένα δείγμα του αποτελέσματος. Ίσως έτσι ανακαλύψεις ότι σου αρέσουν με κάποια χαρακτηριστικά πχ σε εντυπωσιάζουν κάποιες οξύτητες και 4 στους 5 που σου άρεσαν είχαν light ψήσιμο. Μετά προσπάθησε να δώσεις αυτό το προφίλ σε ανθρώπους που είναι ήδη αρκετό καιρό στο αντικείμενο για να βοηθήσουν σε μια πιο στοχευμένη αγορά.
Να ξέρεις όμως ότι όταν βλέπεις πχ pid σε μια μηχανή, αυτή δεν ξέρεις αν θα έχει και σταθερότατη θερμοκρασία. Όλα εξαρτώνται από τον σχεδιασμό και την επιτυχημένη υλοποίηση. Έχω δει παλιές μηχανές ΗΧ με απίστευτη σταθερότητα στην θερμοκρασία, που τις βρίσκεις και πάμφθηνα στα μεταχειρισμένα.
Για το δικό μου προφίλ και τα δικά μου θέλω, η μηχανή που τα κάνει όλα είναι η Decent. Αδύνατον προς το παρόν όμως να διαθέσω τα λεφτά που ζητάει. Από εκεί και πέρα ψάχνω μηχανές που μπορούν να μου δώσουν κάποια από αυτά που δίνει η Decent, φυσικά και με λιγότερα χρήματα. Αν πιάνουν τα χέρια κάποιου, μπορεί να επέμβει πάνω σε παλιότερα μηχανήματα και να τα φέρει στα μέτρα του με μικρό κόστος. Μην αφήσεις την μηχανή να σε μάθει τι καφέ θα πίνεις. Μάθε εσύ την μηχανή να φτιάχνει αυτό που αρέσει σε εσένα. Βέβαια αυτό δεν είναι δυνατόν από όλους, το καταλαβαίνω, αλλά είναι πιστεύω και ο λόγος που κάποιοι προτείνουν μηχανές με κάποιες παραπάνω ευκολίες. Γιατί φυσικά δεν ξέρουμε πως θα εξελιχτεί το γούστο στον καφέ κάποιου αρχάριου. Κοστίζουν βέβαια τα παραπάνω καλούδια, αλλά μπορεί να σκέφτεσαι ότι θα ήταν προτιμότερο να περίμενες 2-3 μήνες ακόμα για το καλύτερο μοντέλο. Και μην κολλάς σε μάρκες. Η μηχανή να σου δίνει αυτό που θέλεις είναι το ζητούμενο.
Δεν θα ήταν τέλειο να βρίσκαμε έναν χώρο και να πηγαίναμε με τα μηχανάκια μας να φτιάχναμε τα καφεδάκια μας όλοι και να συζητάγαμε όλα αυτά? Πόσους θα βοηθούσαμε με αυτόν τον τρόπο.
Επίσης το θέμα της ροής του νερού σε μιά μηχανή. Από τι είδους αντλία προέρχεται, αν και πως ρυθμίζεται, γιατί φαντάζει πιο μεστό σαν αποτέλεσμα από μια περιστροφική ή ακόμα καλύτερο όταν έρχεται από μια lever?
Και ξέρεις πότε θα δώσεις τις πιο σωστές απαντήσεις? Όταν δοκιμάζεις κάτι για καιρό και μετά πας πίσω στον προηγούμενο εξοπλισμό σου και καταλαβαίνεις την διαφορά. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να το έχει κάποιος όταν ξεκινά. Και έτσι μαζεύει γνώμες. Πήγαινε όμως και εσύ σε κάποιους ψήστες που έχουν και καφετέρια και δοκίμασε να μας πεις τι είδες και τι σου άρεσε. Γιατί να ξέρεις ότι δεν είναι αδύνατο να βρεθείς κοντά σε αυτό το επίπεδο γεύσης, με τον οικιακό σου εξοπλισμό. Η επαναληψιμότητα σε σχέση πάντα με αυτούς, είναι κάτι διαφορετικό και αρκετά πιο δύσκολο βέβαια.
υ.γ. Οι βόλτες για αργότερα. Τώρα, μένουμε σπίτι.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Gkat
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2020 8:53 am

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Gkat » Παρ Απρ 10, 2020 9:23 am

ioannisz έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 10:39 pm
Δεν θα ήταν τέλειο να βρίσκαμε έναν χώρο και να πηγαίναμε με τα μηχανάκια μας να φτιάχναμε τα καφεδάκια μας όλοι και να συζητάγαμε όλα αυτά? Πόσους θα βοηθούσαμε με αυτόν τον τρόπο.
Αυτο το σκεφτομουν και γω.. και μαλιστα οχι μονο στο χωρο του καφε...αλλα και στο σινεμα που δινω και κει φραγκα😄

Ενα χωρο για καφε και σημειο μεσα με 3 ή 4 μηχανες ολων των "σχολων", οι οποιες θα εναλλασονται για να μην κατηγορηθουμε για ευνοια σε καποια εταιρια...

Ταυτοχρονα, θα προετοιμαζεται καφες ωστε να πσιρνει χαμπαρι και ο κοσμος τη διαδικασια και τα οποια κουσουρια και κακοτοπιες που θα συναντησει κ πρεπει να αποφυγει, ωστε να χει ενα σωστοτερο αποτελεσμα..

Υπαρχει περιπτωση να κατηγορηθουμε απο εταιριες ή εμπορους που πωλουν μηχανες οτι σαμποταρουμε τις πωλησεις ή τα μαγαζια τους?

Επισης στις μηχανες rocket hx με pid, η εταιρεια βλεπω εχει κατσει και εχει γραψει στο εγχειριδιο τις θερμοκρασιες που "βλεπει" το γκρουπ, σε σχεση με αυτα που γραφει το pid
Screenshot_20200410_091908.jpg
Τωρα αν τελικα το πετυχαινει δε ξερω... Πρεπει να βαλεις θερμομετρο...πχ κατι τετοιο https://www.home-barista.com/reviews/sc ... t515.html

πανακριβα βεβαια... οι πιο μυημενοι θα χουν και εναλλσκτικες

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Απρ 10, 2020 11:33 am

Το "να βρισκόμαστε", το εννοούσα σε φιλικό - παρεΐστικο - ιδιωτικό στυλ, Γιώργο.
Gkat έγραψε:
Παρ Απρ 10, 2020 9:23 am
θερμοκρασιες που "βλεπει" το γκρουπ, σε σχεση με αυτα που γραφει το pid
Πάντα υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας του νερού στο boiler με αυτό που φτάνει στο πακ. Και φυσικά αυτή η διαφορά δεν είναι πάντα σταθερή.
Όμως να μην χάνουμε τον στόχο μας. Με την γεύση σου ρυθμίζεις τα πάντα και ας λέει το pid ότι θέλει. Άλλωστε οι 92 βαθμοί που ακούς από κάποιον με τι τρόπο τους έχει μετρήσει και πόσο απόκλιση από την πραγματικότητα έχει ? Αντίστοιχα και εσύ πόσο απόκλιση μπορείς να έχεις πχ κάνοντας αντιπαραβολή με ένα όργανο αναφοράς όπως ανέφερες πιο πάνω? Τέτοια όργανα είναι κυρίως για ρύθμιση (και όχι μόνο) μιας μηχανής και για αυτό πρέπει να είναι αξιόπιστα και να έχουν μεγάλη ακρίβεια, όπου αυτό κοστίζει αρκετά. Πραγματικά εργαλεία βέβαια και το ζηλεύω, να πω την αμαρτία μου.
Το Ε61 έχει την δυνατότητα (στο σημείο που είναι η βίδα, μπροστά) να μπει θερμομετράκι βιδωτό και να έχεις μια ένδειξη θερμοκρασίας, με κάποια απόκλιση βέβαια, για τα περίπου 70 ευρώ (δεν θυμάμαι πόσο πήρα το δικό μου) που μπορεί να κοστίζει. Φυσικά υπάρχουν διάφορες ποιότητες ανάλογα με το αποτέλεσμα που θέλεις. Δεν συγκρίνονται με το άλλο φυσικά, η μέτρηση γίνεται και σε ένα σημείο που σίγουρα μετράει παραπάνω σε θερμοκρασία από αυτήν που θα καταλήξει στο πακ, κλπ κλπ Αλλά όμως είναι πάντα εκεί για να σου λέει περίπου που είσαι και να καταλαβαίνεις οπτικά τις διαφορές.
Ξαναλέω όμως είναι μια ένδειξη, ένας δείκτης ότι ο συγκεκριμένος καφές αποδίδει πολύ καλά σε αυτούς τους βαθμούς που βλέπεις. Το πόσο είναι πραγματικά, ίσως να μην σε ενδιαφέρει, όσο μικρή ή μεγάλη απόκλιση έχει. Σε βοηθάει όμως να δεις πότε η μηχανή σου είναι έτοιμη να σου δώσει αυτήν την θερμοκρασία και πόσο σταθερή την κρατά κατά την εκχύλιση.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Απρ 10, 2020 11:48 am

panos0121 έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 9:43 pm
μια ερωτηση για ενα θεμα που δεν εχω καταλαβει καλα..γιατι το pid ειναι απαραιτητο μονο σε μονου boiler μηχανες?αν θελω να εκχυλισω εναν καφε στους 90 η στους 94 θα πρεπει καθε φορα να υπολογιζω 6 δευτερα φλας οποτε ειμαι καπου στους 91?ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μην εχεις μια σαφης ενδειξη θερμοκρασιας να κανεις τη δουλεια σου..
Είναι θέμα διαφορετικής κατασκευαστικής φιλοσοφίας.
Στην hx έχεις ένα χοντρό σωλήνα (εναλλάκτης) που περνάει μέσα από το μεγάλο boiler, χωρίς όμως τα 2 κυκλώματα να συνδέονται. Το boiler βρίσκεται πάντα σε συνθήκες υψηλής θερμοκρασίας για να παράγει ατμό και αυτό το ρυθμίζει ένας πρεσοστάτης περίπου 1~1,5b. To νερό στο boiler λοιπόν έχει πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία από αυτό που θέλουμε για εκχύλιση και αυτή μεταφέρεται επαγωγικά στον εναλλάκτη. Αν και το νερό στον εναλλάκτη συνεχώς κινείται λόγω του φαινομένου του θερμοσιφωνισμού εντούτοις η θερμοκρασία παραμένει σε υψηλά επίπεδα ικανά να μας κάψουν τον καφέ αν κάνουμε εκχύλιση. Έτσι φλασάρουμε για κάποια δευτερόλεπτα ώστε να κατέβει η θερμοκρασία και να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Ένα pid λοιπόν σε ένα τέτοιο κύκλωμα είναι δώρο άδωρο. Δεν έχει ουσιαστικό λόγο ύπαρξης ούτε στο boiler, ούτε στον εναλλάκτη. Υπάρχουν βέβαια στην αγορά hx μηχανές με pid, αλλά προσωπικά πιστεύω οτι το βάζουν μόνο για λόγους μάρκετινκ.
Thermo-syphon_heat_exchange.jpg
Οι hx έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα οτι είναι πολύ σταθερές θερμοκρασιακά και είναι στημένες έτσι ώστε να χρειάζονται μόνο cooling flush για να αποδώσουν. Το "μειονέκτημα" - και το λέω από προσωπική εμπειρία γιατί αυτό μου έλειπε στην oscar (hx) που είχα- είναι αυτό που επισημαίνεις, οτι δεν μπορούσα να καθορίσω με ακρίβεια βαθμού τη θερμοκρασία του νερού. Ήξερα γευστικά οτι ήμουν σωστός(μετά από πολύ ξύλο και νεροχύτη), αλλά ήθελα περισσότερο έλεγχο βάσει μέτρησης.
Αν με ρωτάς όμως προς τα που γέρνει η ζυγαριά ανάμεσα σε ένα δίλιτρο boiler μιας hx που δεν "βλέπεις" την ακριβή θερμοκρασία και σε ένα μικρό boiler 250ml με pid όπου έχεις ακρίβεια, η απάντηση είναι ξεκάθαρα hx.

Αντίθετα σε ένα μονό boiler που ο χρήστης επιλέγει πότε θα πάει σε θερμοκρασία ατμού και πότε εκχύλισης, ο ρόλος του pid είναι αρκετά βοηθητικός (και ενίοτε για κάποιον αρχάριο ψυχολογικός) δίνοντας μεγαλύτερη ακρίβεια σε σχέση με ένα απλό θερμοστάτη.

Γιώργο, στη διαδρομή από το boiler μέχρι το E61 μέρος της θερμοκρασίας χάνεται οπότε το τι μέτρηση δίνει ένας αισθητήρας μέσα στο boiler είναι σχετικό. Οι μετρήσεις που δίνει η rocket στα εγχειρίδια της είναι μετά από πειραματικούς ελέγχους με scace ώστε ο χρήστης να γνωρίζει ακριβώς πόση θερμοκρασία έχει στο group, που και είναι το ζητούμενο.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Αγορα μηχανης εσπρεσσο

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Απρ 10, 2020 12:14 pm

Συμφωνώ με τον Αποστόλη και για να ξεκαθαρίσω κάτι που ανέφερα πριν για να μην γίνουν παρεξηγήσεις
ioannisz έγραψε:
Παρ Απρ 10, 2020 11:33 am
Άλλωστε οι 92 βαθμοί που ακούς από κάποιον με τι τρόπο τους έχει μετρήσει και πόσο απόκλιση από την πραγματικότητα έχει ?
εννοούσα από κάποιον άλλο χρήστη απλό, σαν και εμάς
Luckees έγραψε:
Παρ Απρ 10, 2020 11:48 am
Οι μετρήσεις που δίνει η rocket στα εγχειρίδια της είναι μετά από πειραματικούς ελέγχους με scace ώστε ο χρήστης να γνωρίζει ακριβώς πόση θερμοκρασία έχει στο group, που και είναι το ζητούμενο.
και μπράβο στην εταιρεία που δίνει τέτοια στοιχεία, άλλωστε είναι μια ένδειξη ότι η διαφορά boiler-πακ δεν είναι σταθερή, εννοώντας την διαφορά που βάζεις στο pid για να βλέπεις τις "πραγματικές" που είναι στο πακ.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Απάντηση