Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από spoke79 » Τετ Μάιος 19, 2021 10:09 pm

Το mc137 που είναι διαφορετικό απ το μαμα το δοκίμασες σκέτο ? Είδες καποια διαφορα?

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από agpol07 » Τετ Μάιος 19, 2021 10:55 pm

Δεν έχει έρθει ακόμα..

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από spoke79 » Τετ Μάιος 19, 2021 11:53 pm

Α οκ.Οταν πειραματιστείς ρίξε αν θες καμιά εντύπωση σε σχέση με την διπλή πατέντα (ims και stock ) που έκαναν και τα παιδια.

Άβαταρ μέλους
Stefanos1000
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2020 3:31 am
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Athens

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Stefanos1000 » Πέμ Μάιος 20, 2021 10:27 am

Το παρηγγειλα κι εγω το mc137 καινουριου τυπου με την ενσωματωμενη σίτα. Ηρθε και το
δοκιμασα μονο του, δυστυχως αν και καλυτερα απο το εργοστασιακο mc137 δεν εχω το
αποτελεσμα της "βροχης σταγονιδιων" οπως με το IMS απο κατω.

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από spoke79 » Πέμ Μάιος 20, 2021 11:50 am

Πάνω σ αυτο που λες Στέφανε να πω κατι χωρις να είμαι πολυ εμπειρος στις μηχανες απλα έτσι όπως αντιλαμβανομαι τη φυσική.Σκεφτομαι οτι όταν ανεβάσει πιεση μήπως αλλάξει αυτό που βλέπουμε.Είδα και στο τουμπ βίντεο σου και όντως φαίνεται ομοιόμορφο με τις 2 μαζι.αλλα μήπως κατα την εκχύλιση δεν είναι έτσι? Απο γεύση και απο το πακ οπτικα υπήρχε διαφορά?το έχω παραγγείλει και εγώ το mc137 του bluestar θα σας πω εντυπώσεις.

Άβαταρ μέλους
Stefanos1000
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2020 3:31 am
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Athens

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Stefanos1000 » Πέμ Μάιος 20, 2021 1:35 pm

spoke79 έγραψε:
Πέμ Μάιος 20, 2021 11:50 am
Πάνω σ αυτο που λες Στέφανε να πω κατι χωρις να είμαι πολυ εμπειρος στις μηχανες απλα έτσι όπως αντιλαμβανομαι τη φυσική.Σκεφτομαι οτι όταν ανεβάσει πιεση μήπως αλλάξει αυτό που βλέπουμε.Είδα και στο τουμπ βίντεο σου και όντως φαίνεται ομοιόμορφο με τις 2 μαζι.αλλα μήπως κατα την εκχύλιση δεν είναι έτσι? Απο γεύση και απο το πακ οπτικα υπήρχε διαφορά?το έχω παραγγείλει και εγώ το mc137 του bluestar θα σας πω εντυπώσεις.
Κοιτα, διαφορα στη γευση εγω προσωπικα δε καταλαβα. Αυτο στο οποιο πονταρω με αυτα τα
πειραματα ειναι να μην εχω channeling απο μεγαλη ροη του νερου οπως πεφτει στην αρχη και
διαβρεχει το puck. Αν η ροη "σπαει" και πεφτει πιο ομαλα στο puck το νερο, τοτε μικρη διαφορα
εχει αν θα ειναι σε μορφη σταγονιδιων η πολλων μικρων καναλιων το νερο.

Με ολες τις παραπανω μεθοδους δεν ξανα αντιμετωπισα προβλημα τρυπας στο puck και οι εκχυλισεις
μου πλεον εχουν σταθερη επαναληψιμοτητα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να μην βλεπω το νερο να πεφτει
απο 2-3 μεγαλα καναλια αλλα να σπαει σε αρκετα μικροτερα. Μετά οπως αναφερεις, αφου το κενο μεταξυ
puck και shower screen γεμίσει, η πιεση θα κανει τη δουλεια της και πλεον μικρο ρολο θα παιξει το πως
πεφτει το νερο.

Ετσι τουλαχιστο το βλεπω στην περιπτωση μου, αν κανω καποιο λαθος ευχαριστως να με διορθωσει
καποιος συμφορουμιτης

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από thanos9999 » Πέμ Μάιος 20, 2021 3:32 pm

Εννοείται οτι πηρα και εγω για δοκιμή την mc137 η οποια οντως ειναι διαφορετικη απο την στοκ μας. Επισης πηρα και την ims cl35wm την οποια την δινει για το μοντελο μας... Με λιγα πειράματα που εκανα χωρις την υπομονη για δοκιμες με καφεδες μπορω να πω οτι την καλυτερη βροχη την πηρα με την χρηση της διπλής σιτας! Δλδ cl200im και παλια στοκ.σαν μονη σιτα μου φάνηκε καλυτερη λυση η mc137 new. Επισης σε συνδιασμο διπλης σιτας δεν ταιριαξε τοσο ωραια με καμια αλλη. Οποτε αν καποιος θελει οικονομικη λυση και οπως προαναφερθηκε χωρις τρύπες στο puck mc137 new αλλιως χρηση διπλης (cl200im με στοκ) γενικα αππ την cl35wm ψιλο απογοητευτικα πολυ από το οπτικο και δεν εκανα καν καφε... Αν τις αλλαξω καποια στιγμη πιθανον να την δουλεψω μονη με την mc137 new.

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από gaper » Τρί Μάιος 25, 2021 11:46 am

Μετά από 2μιση μήνες ήρθε από bluestarcoffee με απλό ταχυδρομείο η παραγγελία. :a013:
Όσοι δεν βιάζονται συμφέρει.

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από spoke79 » Τετ Ιουν 02, 2021 3:44 pm

Καλησπέρα.έχω κανα δυο βδομάδες τη σιτα που λέμε την "καινούρια" mc137 που κάνει και για άλλες μηχανες απο bluestar.Οντως παρατήρησα πως οι τρυπες που είχε το πακ με την mc137(μαμα)σταματησαν.ίσως μόνο σε καποια overdosing να αχνοφανηκαν λίγο αλλα 8/10 δεν βλεπω τρύπες.Διαφορα σε γευση δεν είμαι σε θέση να πω (δεν εχω PID και όλο και κάτι πειραζω ακόμη κοψιματα μπασκετακια ...)
Μια ακόμη παρατηρηση είναι οτι η new σιτα που λέμε είναι λιγακι πιο παχια και όχι τόσο φλατ όσο η μαμα με αποτέλεσμα στα 17 γραμαρια που έβαζα και το κερμα των 10 λεπτων δεν αφηνε σημαδι τώρα μπηκε σχεδον 'όλο μες το πακ.δεν ξερω αν επηρέασε την γεύση.

Πηρα και το γυμνο απο barista που μέσα εχει και το τριπλό καλαθάκι που λέμε.η μόνη παρατηρηση είναι οτι με σιγουρια μπορώ να πω οτι θέλει αισθητα πιο χονδρο κόψιμο ο καφες.Ισως να είναι και η παραπανω ποσότητα(αλλα και με ιδια ποσότητα που δοκίμασα σχεδον μπουκωσε το τριπλο) εχει και διαφορετικες τρυπες που φαίνονται και με το ματι οτι είναι μικροτερες αλλα και περισσοτερες.
Παιρνω ωραία καφεδακια παντως και δεν αγριεψε-ξινισε ο καφες απ το πιο χονδρο κοψιμο.Εδω να πω και κατι που εχω διαβασει απο εδω και οχι μονο και που τωρα τελευταια εχω αρχισει να κανω..κοβω πιο ψιλα και φθανω 35 εως και 40 δευτερόλεπτα αναλογια 1 προς 2 το πολυ και πραγματικά χανεται κάθε αγριαδα και ξινίλα και ανιθέτως δεν νοιωθω καμία πικρίλα.με καφέ (λαβαζα τιερα όλα αυτα)και ζεστό σκέτο, που μια ζωη έπινα φρεντο μετριο !Κανω κατί καφέδες που πραγματικα δεν μου έρχεται τπτ ασχημο στη γευση.θέλω όμως δουλεία ακόμη.
Επίσης με τη καινουρια σιτα που λέμε εως 18,5 στο τριπλο και παλι αφήνει ιχνος το δεκάλεπτο νομισμα(.χωρίς να γνωρίζω απο κάπου οτι είναι νόμος αυτο με το δεκάλεπτο έτσι...)απλά το εχω διαβασει και απο εδω και με τη λογικη οτι θες να σαι περιπου κανα δυο χιλιοστα απ το σκριν και οχι να το ακουμπας.

Άβαταρ μέλους
digibill
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Μαρ 06, 2019 10:42 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Kudu, Ipanema, Utopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από digibill » Παρ Ιουν 11, 2021 11:42 am

Εχει δοκιμάσει κανείς το εργαλείο ισοκατανομής της Motta για 57mm; Το βρίσκω σε κατάστημα πιο κοντά μου, από το αντίστοιχο της Belogia και λέω να το προτιμήσω.

Απάντηση