Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από thanos117 » Κυρ Αύγ 14, 2022 5:12 pm

mox21r έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 3:03 pm
Καλησπέρα και από εμένα,

Περιμένω από μέρα σε μέρα την PL41TEM και διαβάζω για τα εξτραδακια που θα χρειαστώ. Έχω δει για τα εξής:

1. Καλαθακι κάποιο από τα 2 (ποιο όμως ; )
https://www.bluestarcoffee.eu/ascaso-57 ... -579-p.asp
ή
https://www.antonisloumidis.gr/product/ ... r-basket-/
2. Tamper Belogia ctcb 250 (57 η 57.4 ; Το 57 είναι η ασφαλής επιλογή απ' ότι διάβασα)
ή
Belogia CTD 240 Δυναμομετρικό
3. Καθαριστικό Cafiza
4. Ζυγαριά Belogia DST-350

Και σε δεύτερο χρόνο
1. Lelit bottomless portafilter (ώστε να πάρω μαζί και το 3πλο καλαθάκι)
2. IMS CI200IM shower screen (με την πατέντα που αναφέρετε εδώ, πρώτα αυτή και εξωτερικά την μαμά σιτα)

Χρειάζομαι κάτι άλλο ; Σχετικά με αυτά που ανέφερα χρειάζεται κάτι αλλαγή ;
Ευχαριστώ
Ξεκίνησα να σου απαντήσω σχετικά με το καλαθάκι αλλά τελικά μπερδεύτηκα όποτε θα χρειαστούμε και τα φώτα των πιο έμπειρων. Εγώ εκεί που έχω/είχα καταλήξει είναι πως η καλύτερη λύση σε καλαθάκι για τη μηχανή μας είναι το ascaso που λες, αυτό έχω και εγώ , το είχα πάρει από λουμιδη και εφοσον το βρίσκεις ακόμα παρτο από εκεί. Εκεί που μπερδεύτηκα είναι πως εγώ στο συγκεκριμένο καλαθάκι βάζω 17-18g καφέ και τώρα βλέπω πως είναι για 16(?). Με αυτή τη λογική μπορούσα να κάνω το ίδιο κ με το ims. Πάντως δεν έχω κάποιο θέμα με τη δοσολογία μου , εκτός ότι 1/5 φορές ξεκουμπωνοντας το πόρταφιλτερ το πακ έχει μείνει κολλημένο στη σίτα

Άβαταρ μέλους
digibill
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Μαρ 06, 2019 10:42 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Kudu, Ipanema, Utopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από digibill » Κυρ Σεπ 25, 2022 12:50 pm

To πόσα γραμμάρια καφέ χωρά κάθε καλαθάκι είναι αρκετά σχετικό, αφού κάθε καφές έχει διαφορετική πυκνότητα. Τα καλαθάκια έχουν συγκεκριμένο ΟΓΚΟ.
Επομένως, καθώς στην ίδια μάζα (βάρος) άλλοι καφέδες βγαίνουν πιο "αφράτοι" κι άλλοι λιγότερο, στην πράξη μπορείς στο ascaso να χωρέσεις και 19-20 γρ.

Προσωπικά κάνω εκχυλίσεις με 17,5-18,5 γρ και δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα προβλήματα με το ascaso. Έχω χωρέσει μέσα και 19, σε κάποιους καφέδες έχω διαπιστώσεις ότι και τα 18 είναι οριακά. Σε αυτές τις περιπτώσεις αναπροσαρμόζω τη συνταγή μου (παίζοντας με δόση και κόψιμο)

Σε κάθε περίπτωση, με το καλαθάκι της ascaso διαπίστωσα σημαντική βελτίωση από αυτά της lelit (διπλό και τριπλό). Το ascaso μου έδωσε δυνατότητα άλεσης γύρω στα 3 κλικ πιο λεπτά και στο αποτέλεσμα παίρνω πιο πλούσιο γευστικό προφίλ με πιο δεμένο σώμα (κι όλα αυτά με μύλο του κ@@λου, graef).

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από thanos117 » Δευ Σεπ 26, 2022 5:23 pm

digibill έγραψε:
Κυρ Σεπ 25, 2022 12:50 pm
To πόσα γραμμάρια καφέ χωρά κάθε καλαθάκι είναι αρκετά σχετικό, αφού κάθε καφές έχει διαφορετική πυκνότητα. Τα καλαθάκια έχουν συγκεκριμένο ΟΓΚΟ.
Επομένως, καθώς στην ίδια μάζα (βάρος) άλλοι καφέδες βγαίνουν πιο "αφράτοι" κι άλλοι λιγότερο, στην πράξη μπορείς στο ascaso να χωρέσεις και 19-20 γρ.

Προσωπικά κάνω εκχυλίσεις με 17,5-18,5 γρ και δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα προβλήματα με το ascaso. Έχω χωρέσει μέσα και 19, σε κάποιους καφέδες έχω διαπιστώσεις ότι και τα 18 είναι οριακά. Σε αυτές τις περιπτώσεις αναπροσαρμόζω τη συνταγή μου (παίζοντας με δόση και κόψιμο)

Σε κάθε περίπτωση, με το καλαθάκι της ascaso διαπίστωσα σημαντική βελτίωση από αυτά της lelit (διπλό και τριπλό). Το ascaso μου έδωσε δυνατότητα άλεσης γύρω στα 3 κλικ πιο λεπτά και στο αποτέλεσμα παίρνω πιο πλούσιο γευστικό προφίλ με πιο δεμένο σώμα (κι όλα αυτά με μύλο του κ@@λου, graef).
και εγώ με το ascaso έχω δει τη μερα με τη νύχτα σε σχέση με το εργοστασιακό και το προτείνω ανεπιφύλακτα .

Τώρα αν το ims αποτελει αναβαθμιση σε σχεση με το ascaso ιδεα δεν εχω και προσωπικα δεν το ρισκαρω να δωσω 30Ε μηπως και , μην εχοντας διαβασει μαλιστα απο καποιον εντυπωσεις σχετικα. Οπως και για την ims ντουζιέρα.. τωρα να κανω πατεντες τη μια πανω στη αλλη κλπ. καθολου δεν μου αρεσει σαν ιδεα οποτε παραμενω με την εργοστασιακη .

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από nikosdeb » Πέμ Δεκ 01, 2022 9:51 am

Ερωτηση σε οσους εχουν αγορασει την σιτα MC752-4 για την tem pid. Αλλαξατε και την βιδα της ντουζιερας? Γιατι παρατηρω οτι η βιδα της TEM ειναι πολυ κοντη και αν πας να την σφιξεις ωστε να τερματισει, τσαλακωνει την σιτα. Η σιτα ειναι κανονικα για την PLUSΤ, οπου διαθετει και μακρυτερη βιδα αλλα 1 χιλιοστο πιο χοντρη απ'οτι διαβαζω, αρα δεν θα κανει για την TEM.
Η σιτα για την οποια μιλαω https://www.bluestarcoffee.eu/lelit-sho ... 9581-p.asp

Το ιδιο προβλημα πρεπει να υπαρχει και στην ims 200 οποτε @laonikos78 εσυ που την δοκιμασες εχουμε καμια λυση?

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Δεκ 01, 2022 10:13 am

Όντως αυτή η σιτα είναι για την plust pid. Εμένα μ αυτή μου ήρθε. Τώρα για 57αρι δε ξέρω να σου πω

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από nikosdeb » Πέμ Δεκ 01, 2022 10:33 am

Ειναι η μαμα της plust αλλα ταιριαζει απολυτα στην tem γιατι εχουν ιδια διαμετρο για σιτες. Το μονο διαφορετικο ειναι η shower screw. Εσυ γιωργο εχεις παρατηρησει κατι παρομοιο στην plust η διατηρει την απολυτη κυρτοτητα η σιτα?

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από nikosdeb » Πέμ Δεκ 01, 2022 11:03 am

Φωτογραφια απο το "τσαλακωμα" της σιτας:
https://photos.app.goo.gl/XC4nF86HDhVP1xiy7

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Δεκ 01, 2022 1:43 pm

Η παλιά η σίτα που έβγαλες είναι flat ή κυρτή?
Γιατί η μαμά σίτα της plust pid είναι κυρτή έτσι κι αλλιώς. Και στο topic της plust αν διαβάσεις,παλιότερα κάποια παιδιά είχαν προσπαθήσει να βάλουν την ims 200i που είναι flat και τελικά δεν ήταν συμβατή κι έτρεχε νερό περιφερειακά.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Δεκ 01, 2022 3:01 pm

εντάξει μου φαίνεται εμένα η σίτα , αν η ροη είναι σαν βροχή είσαι οκ ,παλιότερα έβαζαν 2 ορισμένοι την παλιά από μέσα, αλλά έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι τα αποτελέσματα.

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από nikosdeb » Παρ Δεκ 02, 2022 8:48 pm

https://photos.app.goo.gl/Z4hDQsgo6UgQ4xUV8
Ετσι ειναι η δευτερη ιδια σιτα που εχω αγορασει με πολυ ελαφρυ σφιξιμο ισα για να μενει στη θεση της. Δεν κανει την κυρτοτητα στη μεση αλλα δεν θεωρω οτι ειναι και το ιδανικο σφιξιμο για την σταθεροτητα της. Γενικα η αποδοση και η διαβροχη ειναι πολυ ανωτερη απο την μαμα mc137 αλλα δεν ειναι και για διαφημιση.
Μαλλον θα παρω και τις 2 ims στο μελλον απλα για να μην μεινω με την απορια αν υπαρχει κατι καλυτερο που δεν δοκιμασα

Απάντηση