Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Μαρ 11, 2021 3:16 pm

gaper έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 3:08 pm
Τώρα αυτό που παρατήρησα από την ντουζιέρα είναι ότι η ποσότητα του νερού είναι πιο πλούσια και ότι δεν μου κολλάει το puck του καφέ πάνω της. Όσο για την γεύση δεν μπορώ να φέρω άποψη διότι "ψάρι" ακόμα, μαθαίνω και δεν έχω καν δικό μου μύλο(money issues).
Το ότι κολλάει το puck πάντως δεν οφείλεται στη σίτα. Λογικά έχει να κάνει με την ποσότητα καφέ και το καλαθάκι. Δοκίμασε να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα.

Επίσης όπως ανέφερα, δεν μπορώ να πω αν η διαφορά στη γεύση οφείλεται στη σίτα αποκλειστικά. Δεδομένα ωστόσο, το puck βρέχεται αρκετά πιο ομοιόμορφα. Θεωρώ πως είναι μία αγορά που παίζει ρόλο.

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από gaper » Πέμ Μαρ 11, 2021 3:29 pm

Earendil έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 3:16 pm
gaper έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 3:08 pm
Τώρα αυτό που παρατήρησα από την ντουζιέρα είναι ότι η ποσότητα του νερού είναι πιο πλούσια και ότι δεν μου κολλάει το puck του καφέ πάνω της. Όσο για την γεύση δεν μπορώ να φέρω άποψη διότι "ψάρι" ακόμα, μαθαίνω και δεν έχω καν δικό μου μύλο(money issues).
Το ότι κολλάει το puck πάντως δεν οφείλεται στη σίτα. Λογικά έχει να κάνει με την ποσότητα καφέ και το καλαθάκι. Δοκίμασε να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα.

Επίσης όπως ανέφερα, δεν μπορώ να πω αν η διαφορά στη γεύση οφείλεται στη σίτα αποκλειστικά. Δεδομένα ωστόσο, το puck βρέχεται αρκετά πιο ομοιόμορφα. Θεωρώ πως είναι μία αγορά που παίζει ρόλο.
Από τότε που έβαλα καινούργια τσιμούχα και ντουζιέρα άρχισαν να κολλάει με οποιαδήποτε ποσότητα καφέ (14-19 γρ). Με το που έβαλα την IMS κανένα πρόβλημα (μέχρι τώρα). Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου για την καλύτερη κατανομή του νερού με αποτέλεσμα το ομοιόμορφο βρέξιμο του puck. Ο λόγος που πήρα το καλαθάκι της ascaso είναι για να μπορέσω κάαααααποτε να κάνω καφέ με γυμνό portafilter.

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από gaper » Πέμ Μαρ 11, 2021 9:33 pm

Καλησπέρα. Το bluestarcoffee.eu μόλις μου έστειλε email οτι εχει stock σε καλαθάκια και ντουζιέρες για pl41em. Τρέξτε...

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από DimK » Πέμ Μαρ 11, 2021 10:36 pm

....χεχε μια απο τα ίδια,
και ...εφυγε με dhl. Λιγο ακριβά τα μεταφορικά ...17,5. Θα έπρεπε να μαζευτούμε ανά περιοχή και να παραγγειλουμε μαζικα.

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από gaper » Πέμ Μαρ 11, 2021 10:55 pm

DimK έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 10:36 pm
....χεχε μια απο τα ίδια,
και ...εφυγε με dhl. Λιγο ακριβά τα μεταφορικά ...17,5. Θα έπρεπε να μαζευτούμε ανά περιοχή και να παραγγειλουμε μαζικα.
για όσους δεν βιάζονται (όπως εγώ) με 3 ευρω με ΕΛΤΑ...

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Μαρ 11, 2021 11:41 pm

Πάρτε πακέτο το γυμνό, τη σίτα και το καλαθάκι να πιάσει τόπο η παραγγελία :oneup:

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από DimK » Πέμ Μαρ 11, 2021 11:52 pm

...βλεπω να εξαφανιζονται τα καλαθακια... Εβαλα σιτα καλαθακι ,τυφλο το καουτσουκ και ενα αλλο τυφλο 55αρι που συμφωνα με τις διαστασεις του ταιριαζει ....θα ενημερωσω οταν ερθει.
Τσιγγουνευτηκα το τυφλο ascaso, και το ελληνικο αντιστοιχο μαγαζι εχει ελειψη στο 57αρι τυφλο πανω απο μηνα...(παρα οτι στο site το εχει σε αποθεμα).
Ερωτηση για το γυμνο που το φοβηθηκα....λεει οτι δεν κανει για μηχανες μετα το 2019 γιατι εχει πτερυγια 6mm. Η δικια μου ειναι κατασκευη 12/2020 και μετρησα τα πτερυγια στα 6mm..αρα θεωρω οτι κανει..αλλα η υποσημειωση με ..τρομαξε. Το εχει δοκιμασει κανεις σε μηχανη μετα το 2919?

spyrospoly
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2021 10:32 am

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από spyrospoly » Παρ Μαρ 12, 2021 2:44 pm

Καλησπέρα σας,
Έχω πάρει εδώ και μερικές μέρες το Ascaso 57mm precision Competition Filter 14gr H23 και με δοκιμές 3 διαφορετικών ποικιλιών καφέ (Περού, Κένυα, Βραζιλία). Το δοκιμάζω με naked portafilter και ο καφές μου βγαίνει λίγο νερουλός. Δοκίμασα να τοποθετήσω από 17 έως 20 γραμμάρια στο basket, προσαρμόζοντας τις κοπές αναλόγως. Οι εκχυλίσεις ήταν σε σωστούς χρόνους αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό. Δεν είχε ικανοποιητική κρέμα και αραιό καφέ. Δεν έχω IMS CL200IM ντουζιέρα. O κατανεμητής της lelit 57,35 δεν φαίνεται να κουμπώνει σωστά στο basketaki της ascaso. Όλα αυτά έρχονται σε αντίθεση με το τριπλό καλαθάκι της lelit, το οποίο έρχεται μαζί το naked portafilter. Εγώ προτιμώ πιο πηχτό αποτέλεσμα στο καφέ και το τριπλό basketaki το δίνει, ίσως να είναι θέμα γούστου. To μαγνητικό dosing funnel 53mm επιβεβαιώνω ότι δεν κάνει σωστή δουλειά. Έχω την lelit Annita με PID. Τις σκέψεις σας...

Cptigloo
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μαρ 01, 2016 5:55 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: lelit P41em
Μύλος:: ascaso mini I2

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από Cptigloo » Σάβ Μαρ 13, 2021 12:30 pm

gaper έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 9:33 pm
Καλησπέρα. Το bluestarcoffee.eu μόλις μου έστειλε email οτι εχει stock σε καλαθάκια και ντουζιέρες για pl41em. Τρέξτε...
Καλά πότε τελείωσαν τα καλαθάκια.. :|

gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από gaper » Σάβ Μαρ 13, 2021 5:06 pm

Cptigloo έγραψε:
Σάβ Μαρ 13, 2021 12:30 pm
gaper έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 9:33 pm
Καλησπέρα. Το bluestarcoffee.eu μόλις μου έστειλε email οτι εχει stock σε καλαθάκια και ντουζιέρες για pl41em. Τρέξτε...
Καλά πότε τελείωσαν τα καλαθάκια.. :|
Αν σε ενδιαφέρει κάποιο προϊόν, γράψε το email σου στο πεδίο που γράφει να σε ειδοποιήσουν όταν γίνει ξανά διαθέσιμο, για να το προλάβεις. Τα 57ρια portafilter είναι ιδιαίτερα και τα αξεσουάρ τους γίνονται ανάρπαστα.

Απάντηση