Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Δεκ 03, 2021 3:07 pm

Επιστροφή στην ενότητα.
Αυθεντικό καλαθάκι IMS 57mm έχει φέρει το barista.gr όμως κάνω χρήση του 57mm Ascaso γιατί αυτό είναι λίγο μεγαλύτερο και παίρνει περισσότερα γραμμάρια μέσα.
..Για πάντα και μια μέρα.

BigLitho
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2021 11:42 pm
Όνομα: ΓΙΑΝΝΗΣ
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem PID
Μύλος:: Baratza Sette 270

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από BigLitho » Κυρ Δεκ 05, 2021 7:42 pm

Καλησπέρα και από εμένα .
Παρέλαβα αυτή τη βδομάδα το ims lelit 57mm basket και πραγματικά η διαφορά είναι τεράστια . τρομερή βελτίωση τσανελινγκ
,μένει το puck θεοστεγνο με το που ξεκουμπώσεις το κλείστρο και φεύγει με την μια χωρίς καθόλου υπολείμματα στο καλαθάκι .
Επίσης μαζί παρέλαβα και την ims ci 200 nt που ειναι η μονη μαζι με την 200 im που ταιριαζει στην λελιτ μας .
Mονη της η αλήθεια είναι ότι κανει χειρότερη κατανομη απο την μαμα ντουζιερα γιατι τρεχει απο 5-6 τρυπες στο κεντρο μονο (ακριβως οπως εχει απο πάνω και ο διασκορπιστης) και δεν μοιράζει καλα , ειναι πολυ λεπτη οποτε δοκιμασα με διαφερετικα σφιξίματα και ποτε δεν μου εδωσε σωστη κατανομη. Βρηκα ομως ενα βιντεακι απο εναν πατριωτη στο Youtube που εβαζε και της 2 ντουζιερες μαζι , πρωτα την ims και μετα (εξωτερικα) την μαμα. Το εκανα και εγω και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλύτερο , κανει καλη κατανομη και σταζει απο ολα τα σημεια με την ιδια ροη , βεβαια δεν
ξέρω σε βαθος χρόνου αν θα εχει καποια ιδιομορφία .
Οπότε κλείνοντας προτείνω στους κατοχους της PL41tem-em να παρουνε με κλειστα ματια το καλαθακι της IMS , δεν εχει σχεση με το ASCASO που υπαρχει και στον λουμιδη . Οι τρύπες στο IMS ειναι και πιο μεγαλες και με φοβερη ομοιοτητα .

Άβαταρ μέλους
zarzonis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 26, 2021 11:21 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka M. Specialita

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από zarzonis » Κυρ Δεκ 05, 2021 7:53 pm

BigLitho έγραψε:
Κυρ Δεκ 05, 2021 7:42 pm
Καλησπέρα και από εμένα .
Παρέλαβα αυτή τη βδομάδα το ims lelit 57mm basket και πραγματικά η διαφορά είναι τεράστια . τρομερή βελτίωση τσανελινγκ
,μένει το puck θεοστεγνο με το που ξεκουμπώσεις το κλείστρο και φεύγει με την μια χωρίς καθόλου υπολείμματα στο καλαθάκι .
Επίσης μαζί παρέλαβα και την ims ci 200 nt που ειναι η μονη μαζι με την 200 im που ταιριαζει στην λελιτ μας .
Mονη της η αλήθεια είναι ότι κανει χειρότερη κατανομη απο την μαμα ντουζιερα γιατι τρεχει απο 5-6 τρυπες στο κεντρο μονο (ακριβως οπως εχει απο πάνω και ο διασκορπιστης) και δεν μοιράζει καλα , ειναι πολυ λεπτη οποτε δοκιμασα με διαφερετικα σφιξίματα και ποτε δεν μου εδωσε σωστη κατανομη. Βρηκα ομως ενα βιντεακι απο εναν πατριωτη στο Youtube που εβαζε και της 2 ντουζιερες μαζι , πρωτα την ims και μετα (εξωτερικα) την μαμα. Το εκανα και εγω και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλύτερο , κανει καλη κατανομη και σταζει απο ολα τα σημεια με την ιδια ροη , βεβαια δεν
ξέρω σε βαθος χρόνου αν θα εχει καποια ιδιομορφία .
Οπότε κλείνοντας προτείνω στους κατοχους της PL41tem-em να παρουνε με κλειστα ματια το καλαθακι της IMS , δεν εχει σχεση με το ASCASO που υπαρχει και στον λουμιδη . Οι τρύπες στο IMS ειναι και πιο μεγαλες και με φοβερη ομοιοτητα .
Καλησπέρα. Πάμε για αγορά του IMS Lelit 57mm basket λοιπόν. Έχεις μήπως κάποιο link;

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Δεκ 05, 2021 7:59 pm

..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
zarzonis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 26, 2021 11:21 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka M. Specialita

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από zarzonis » Κυρ Δεκ 05, 2021 8:04 pm

laonikos78 έγραψε:
Κυρ Δεκ 05, 2021 7:59 pm
https://www.barista.gr/en/LELIT-2-CUPS- ... LTER-37758
Ευχαριστώ πολύ!

Off-Topic
Έκανα μια βόλτα στο Βόλο εχθές και το επισκέφτηκα το Conte Cafe. Κάτι πήρα από καφέδες και από εκεί για δοκιμή :P

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από thanos117 » Κυρ Δεκ 05, 2021 8:48 pm

Θα πάρω και εγώ ένα καλαθάκι ims να το δοκιμάσω, για σίτα δεν μπαίνω στην διαδικασία εφοσον πρέπει να τις χρησιμοποιώ και τις δυο μαζί, μου φαίνεται απίστευτη υπερβολή αλλά ρε παιδιά επι ευκαιρία.. πως στην ευχή ξεβιδώνεις αυτή η σίτα? Η βίδα από κάτω δεν είναι Άλεν αλλά κάτι άλλο..

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από thanos9999 » Κυρ Δεκ 05, 2021 9:14 pm

Το καλαθάκι της ascaso precision competition είναι αρκετα καλό και ομοιόμορφο... Του λουμιδι καθώς και ένα ascaso που έχει ο barista δεν ξερω αν ειναι αυτο... Εγω πχ το ειχα παρει απο εξωτερικό και το αναγράφει επάνω στο πλάι ... Τα καινούρια ims πρέπει να είναι λίγο πιο μικρά αλλά σίγουρα αξίζουν δοκιμή... Βέβαια ανεβαίνει και το κόστος... Ντουζιέρα, η ims cl200 δυστυχώς είναι flat και δεν κάνει για εμας... Την την ειχα δοκιμάσει και την έβγαλα.. . Την δούλεψα λίγο διπλη αλλά τελικά με βολεψε η εργοστασιακή mc137 αλλά όχι αυτή που έχει από εργοστάσιο η μηχανη μας... και αυτη από το εξωτερικό αγοράστηκε... Δεν ξερω αν ταιριάζει καλά η ims cl35wm που έχει λίγο κουρμπα και επισης μοιάζει με την mc137. Η βιδα δεν είναι αλεν είναι αστεράκι

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από ftso » Κυρ Δεκ 05, 2021 9:42 pm

Απο το bluestarcoffee...
ascaso i.280 v IMS B642Th22 - what is the difference ?

-ascaso height is 23mm, IMS is 22mm
-ascaso can take almost 18 grams.
-ascaso has more holes with smaller perforations than IMS = more crema and dryer puck

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Δεκ 05, 2021 10:02 pm

Θα ήθελα να πάρω το καλαθάκι IMS αλλά το μέγεθος μετράει.. :D

Ο προβληματισμούς μου είναι πως με το καλαθάκι της Ascaso βάζω ως και 21gr σε specialty καφέδες που πίνω αν και συνήθως είμαι στα 19gr η και 20gr.

Τι θα γίνει με το IMS καλαθάκι που δεν γνωρίζω κιόλας αν μπορεί να πάρει τα γραμμάρια που βάζω τώρα στο Ascaso για τους specialty;

Απλά να κόψω πιο ψιλά;

Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ. :a014:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Δεκ 09, 2021 10:14 am

..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση