Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από ftso » Παρ Μαρ 11, 2022 6:38 pm

Το ascaso i.280 θέλει απλο 57 tamper.
57.3 είναι το μαμα lelit.

Άβαταρ μέλους
digibill
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Μαρ 06, 2019 10:42 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Kudu, Ipanema, Utopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από digibill » Δευ Μαρ 14, 2022 5:15 pm

Μια ερωτηση για να μην παιδευομαι αδικα:

Δοκιμαζω τωρα το τριπλο καλαθακι του botomless portafilter της lelit, και προσπαθω να δω τις συνταγες μου σε μεγαλυτερη ποσοτητα (καφε και τελικου ροφηματος).

Με το διπλο γενικα δουλευα 16 in και (συνηθως χ 2,5) γυρω στα 40 out (με χρονους εκχυλισης γυρω στα 30"). Στο τριπλο καλαθακι, πχ με δοση 20γρ in, θα στοχευσω στα 50γρ out αλλαστον ιδιο χρονο (~30");

Δηλαδη, στο τριπλο καλαθακι κοβουμε χοντροτερα και στοχευουμε στον ιδιο χρονο ή κραταμε το ιδιο κοψιμο και αυξανουμε τον χρονο εκχυλισης;

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Μαρ 14, 2022 6:40 pm

Γενικά αποφεύγουμε την χρήση 3ου καλαθιού γιατί οι γενικοί παράμετροι που κρατάμε στο 2ο (σε γενικές γραμμές) χάνουν το νόημα τους.

Σε αυτή την περίπτωση που αναφέρεις και πάλι δεν υπάρχει θεωρώ μπούσουλας άλλος πλην της δική σου δοκιμής και αυτό γιατί παίζει ρόλο ο καφές που θα βάλεις, το ψήσιμο του δηλαδή και άρα η μάζα του, η υγρασία του ως αντοχή σε μακρές εκχυλίσεις, το κόψιμο του, το πάτημα του.

Προσωπικά σε μπαγιατίλα και dark ψήσιμο θα άλλαζα στο πιο χοντρό το κόψιμο για να κρατήσω τα δευτερόλεπτα χαμηλά και όχι κάτ' ανάγκη 25" η 30" που θα έδιναν ξινίλα θεωρητικά οπότε πας πειραματικά και αν έχεις φρέσκο καφέ (light) κρατάς το κόψιμο και αλλάζεις το πάτημα αρχικά με ελεύθερο χρόνο στα παραπάνω γραμμάρια και βλέπεις.

Έτσι θα έκανα αν ήθελα 3πλή δόση ως προς το ερώτημα κάτι που αποφεύγω και αν χρειαστώ κάτι παραπάνω κάνω δύο διπλά καφεδάκια.

Είσαι κάργα μερακλής πάντως!
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
digibill
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Μαρ 06, 2019 10:42 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Kudu, Ipanema, Utopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από digibill » Δευ Μαρ 14, 2022 6:49 pm

Ήσουν κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολύ.

Κατι τέτοιο διαισθάνθηκα κι εγώ, αλλά -λογω απειρίας- ήθελα να σιγουρευτώ ότι καταλαβαίνω ότι καταλαβαίνουν κι οι υπόλοιποι :a013:

ΥΓ: Συνεχίζει πάντως να με εντυπωσιαζει το botomless portafilter... Έχω κάνει καμιά 15αριά καφέδες μέχρι τώρα. Σε σχέση με το "κανονικό" portafilter, μου έχει αυξήσει αισθητά το sweet spot, ενώ η διαφορά στην υφή και στο "texture" είναι τεράστια....! Δεν μπορώ να το πιστέψω!

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από NiPi » Δευ Μαρ 14, 2022 7:50 pm

digibill έγραψε:
Δευ Μαρ 14, 2022 5:15 pm
Μια ερωτηση για να μην παιδευομαι αδικα:

Δοκιμαζω τωρα το τριπλο καλαθακι του botomless portafilter της lelit, και προσπαθω να δω τις συνταγες μου σε μεγαλυτερη ποσοτητα (καφε και τελικου ροφηματος).

Με το διπλο γενικα δουλευα 16 in και (συνηθως χ 2,5) γυρω στα 40 out (με χρονους εκχυλισης γυρω στα 30"). Στο τριπλο καλαθακι, πχ με δοση 20γρ in, θα στοχευσω στα 50γρ out αλλαστον ιδιο χρονο (~30");

Δηλαδη, στο τριπλο καλαθακι κοβουμε χοντροτερα και στοχευουμε στον ιδιο χρονο ή κραταμε το ιδιο κοψιμο και αυξανουμε τον χρονο εκχυλισης;
To 2,5 θεωρείται πολύ για τους περισσότερους καφέδες.
Στους specialty, οι αναλογίες που συστήνονται συνήθως είναι 1,5-2.
Τλωρα όσον αφορά στα καλαθάκια και τους χρόνους, υποτίθεται ότι τόσο στο μονό όσο και στο διπλό ακολουθείς τον ίδιο μπούσουλα χρόνου (25-30 sec) γιατί το μονό καλαθάκι έχει λιγότερες τρύπες από το διπλό και συνεπώς η ροή που επιτυγχάνεται σε παρόμοιες συνθήκες πίεσης είναι μικρότερη από την αντίστοιχη με το διπλό. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει και με το διπλό vs τριπλό αλλά δεν το ξέρω με σιγουριά.

Άβαταρ μέλους
digibill
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Μαρ 06, 2019 10:42 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Kudu, Ipanema, Utopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από digibill » Δευ Μαρ 14, 2022 7:59 pm

NiPi έγραψε:
Δευ Μαρ 14, 2022 7:50 pm
Τλωρα όσον αφορά στα καλαθάκια και τους χρόνους, υποτίθεται ότι τόσο στο μονό όσο και στο διπλό ακολουθείς τον ίδιο μπούσουλα χρόνου (25-30 sec) ιατί το μονό καλαθάκι έχει λιγότερες τρύπες από το διπλό και συνεπώς η ροή που επιτυγχάνεται σε παρόμοιες συνθήκες πίεσης είναι μικρότερη από την αντίστοιχη με το διπλό. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει και με το διπλό vs τριπλό αλλά δεν το ξέρω με σιγουριά.
Για τα καλαθακια της lelit, τοσο το 2πλο οσο και το 3πλο μοιαζουν να εχουν παρομοια κατανομη τρυπων ανα μοναδα επιφανειας (το μονο εχει οντως σημαντικα λιγοτερες τρυπες). :roll:
EDIT: Γράψτε λάθος. Με καλύτερη παρατήρηση, το τριπλό καλαθάκι διαθέτει αισθητά περισσότερες τρύπες!

Specialty καφεδες δεν εχω δοκιμασει ακομα.. Κυριως καταναλωνω "εμπορικες" ετικετες ακομα (κυριως Ipanema και Utopia, πιο περιστασιακα Illy, καποια blends Lavazza κλπ).

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από giwrgos_p » Τρί Μαρ 15, 2022 8:45 pm

Είχα παραγγείλει το τριπλό από ebay και το παρέλαβα σήμερα. Έκανα μια δοκιμή και δεν έσταζε καθόλου. Θα το δοκιμάσω αύριο πάλι.
Τελικά οποίος το έχει δοκιμάσει τι άποψη έχει αξίζει το κόπο ή θα χαλάει η γεύση του.
Στο μαμά της lelit βάζω 18.5 και παίρνω 37 αλλά ειδικά για freddo espresso είναι λίγο. Τι χρόνους και ποσότητες προτείνεται?

Άβαταρ μέλους
zarzonis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 26, 2021 11:21 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka M. Specialita

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από zarzonis » Πέμ Μαρ 31, 2022 9:31 am

Andreas13 έγραψε:
Παρ Μαρ 11, 2022 5:33 pm
zarzonis έγραψε:
Τρί Ιαν 25, 2022 1:53 pm
apostolosts έγραψε:
Τρί Ιαν 25, 2022 1:38 pm
καλησπέρα, έχω νεότερα. ¨Οντως μου έστειλα email μου ζητάνε 7 ευρώ μεταφορικά, οπότε βγαίνει κατιτί παραπάνω συνολικά από το Bluestar απλά είναι άμεσα διαθέσιμο για όποιον ενδιαφέρεται.
7 ευρώ παραπάνω από το ποσό που είχε ως μεταφορικά κατά την παραγγελία ή 7 ευρώ σύνολο; Γιατί έχω κάνει κι εγώ παραγγελία εχθές αλλά δεν έχω λάβει κάτι ακόμη.
Καλησπέρα παιδιά, χθες είπα να δοκιμάσω και γω να κάνω μια παραγγελία από το Ρουμάνικο site μιας και μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να βρω tamper 57.3mm που θεωρώ πως θα ταιριάζει τέλεια στο ascaso i.280. link για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά https://barshaker.ro/SKIDD573 γράφει κιόλας στη περιγραφή ότι κάνει IMS/ASCASO/LELIT. Αφού έριξα τη παραγγελία είπα να ρωτήσω για σιγουριά μπας και γνωρίζουν αν ταιριάζει στο ascaso, μου απάντησαν σήμερα ότι θα ρωτήσει το service τους και ότι τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 56 ευρώ :f010: (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο ο τρόπος αποστολής που επέλεξα με GLS δηλαδή). Στη συνέχεια ακύρωσα τη παραγγελία μιας και το ποσό των μεταφορικών είναι πολύ μεγάλο σε σχέση με τη τιμή του tamper που είναι περίπου 12 ευρώ.
Καλημέρα! Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Είχα μέρες να μπω στο forum. Από το ρουμάνικο site εγώ πήρα μόνο το καλαθάκι. Κάπου 22 ευρώ αν θυμάμαι καλά είχε βγει με τα μεταφορικά. Όσον αφορά το tamper, εγώ χρησιμοποιώ το https://www.amazon.de/-/en/dp/B07XR5K8J ... UTF8&psc=1 και ταιριάζει τέλεια. Είναι το αυθεντικό. Επίσης έχω και το αυθεντικό distributor, το οποιό ταιριάζει κι αυτό άριστα. Θυμάμαι στους πρώτους 3-4 καφέδες σα να ήταν ελαφρώς λίγο στενό αλλά μετά σαν να άνοιξε. Χωρίς φυσικά να το ζορίσω.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Μάιος 09, 2022 5:41 pm

Έστειλα email στην IMS Filtri και ρώτησα αν υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα στην Ευρώπη τα τριπλά καλαθάκια που αναφέρονται στην ιστοσελίδα τους με κωδικό α) UN3T164 και β) UN3T439 για αγορά και μου απάντησαν πως δεν πωλούνται ξεχωριστά πάρα μόνο συνοδευτικά με κάποιες μηχανές.
Στη συνέχεια με ρώτησαν την μηχανή που έχω και με παρέπεμψαν στον κωδικό του διπλού φίλτρου B642TH22N.
Τους είπα πως είναι μικρό για την ποσότητα του καφέ που θέλω να βάλω και μου είπαν πως δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Παρελκόμενα Lelit PL41 (και γενικότερα για 57mm pf)

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Ιούλ 04, 2022 4:28 pm

Αλλαγη στη σίτα
Συνημμένα
20220704_161744.jpg
Αισθητή διαφορά
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση