Τελικά όχι Gaggia Classic?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Τελικά όχι Gaggia Classic?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Κυρ Μαρ 08, 2020 3:45 pm

panos0121 έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 9:20 am
ειναι ιδιες..μη σου πω και καλυτερες..το θεμα ειναι οτι το boiler ειναι απο αλουμινιο και μετα απο τοσα χρονια,αν δεν το εχει κανει ο προκατοχος,θα πρεπει να το ανοιξεις για να δεις σε τι κατασταση βρισκεται..εμενα προσωπικα που το ανοιξα δεν ειχε σημαδια διαβρωσης αλλα το αλλαξα για προληπτικους λογους..
Μπορείς να το αλλάξεις με έκδοση που να μην είναι αλουμινίου?

Ποια θα ήταν μια τίμια τιμή για μοντέλο του 2004 π.χ. σε καλή κατάσταση?

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Τελικά όχι Gaggia Classic?

Δημοσίευση από panos0121 » Κυρ Μαρ 08, 2020 6:06 pm

οχι δε μπορεις..δε βγαινει εργοστασιακα απο αλλο υλικο..καποιοι εφτιαξαν αυτοσχεδια inox και εχουν παρουσιασει τη δουλεια τους εδω στο φορουμ αλλα νομιζω το εκαναν περισσοτερο στο πλαισιο του πειραματισμου και για δημιουργικους λογους..δεν αξιζει τον κοπο..θα σου στοιχησει παραπανω απο το να πας κατ ευθειαν σε μηχανη με ανοιξειδωτο boiler..τωρα για το θεμα τιμη,πιστευω καπου 180 με 200 παιζουνε..εγω ας πουμε,την ειχα παρει πριν 2 χρονια περιπου 220 ευρω..τσιμπημενη λιγο αλλα την ηθελα εδω και τωρα..οποτε τα εδωσα αφου δεν εβρισκα αλλη..

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Τελικά όχι Gaggia Classic?

Δημοσίευση από geopapa » Δευ Μαρ 09, 2020 7:28 pm

Αν εχει διαβρωθεί τοσο πολύ εδώ η λύση https://www.barista.gr/el/gaggia-classi ... alouminiou .
Κοιτα έχω την Baby 10 χρόνια και είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Δεν μου χει μπει ακομα η ιδέα για αναβάθμιση ούτε της μηχανής ούτε του μύλου και αν αναβαθμίσω ποτέ κάτι μάλλον θα είναι ο μυλος και όχι η μηχανή.Τώρα για το αλουμίνιο και τις ανησυχίες για την υγεία τι να σου πω γιατρός δεν είμαι αλλά και οι καραβάνες του ελληνικού στρατού απο αλουμίνιο δεν είναι; :a080: Και τα mokka pots επίσης.. Αυτό που εχω κάνει στην δική μου ειναι οτι έχω αλλάξει το αλουμινένιο shower plate holder με μπρούτζινο. Γενικώς αναβάθμιση θα ήταν να πας σε μηχανή με μπρούτζινο boiler κατα τι γνώμη μου.
Ενα καλό που εχουν οι baby/classic είναι οτι οτι ειναι εύκολο να βρείς ανταλλακτικά.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελικά όχι Gaggia Classic?

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Μαρ 10, 2020 9:13 am

geopapa έγραψε:
Δευ Μαρ 09, 2020 7:28 pm
... αλλά και οι καραβάνες του ελληνικού στρατού απο αλουμίνιο δεν είναι; :a080: Και τα mokka pots επίσης...
Sorry για το off topic: Δεν έχω ιδέα τι ισχύει για το αλουμίνιο - έχω διαβάσει για μελέτες, ούτε καν τις ίδιες τις μελέτες- αλλά δεν έχει και σημασία. Όπως και να έχει το απόσπασμα πάνω δεν είναι ποτέ επιχείρημα. Εκτός κι αν οι μελέτες ισχυρίζονται ότι όλοι όσοι τρώνε / πίνουν από αλουμίνιο πεθαίνουν, όλοι και άμεσα. Ακόμα και αν ανεβάζει τις πιθανότητες από 0,1% σε 0,8% (τυχαία νούμερα) είναι πολύ σοβαρό, έστω κι αν δεν θα προσέξουμε διαφορά χωρίς μεγάλη μελέτη στοιχείων. Τελείως φιλικά και βλέπω και το smiley οπότε μπορεί να το είπες για πλάκα, αλλά νομίζω ότι σαν λογική αυτό είναι επικίνδυνο. Καλά να μαστε!

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Τελικά όχι Gaggia Classic?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τρί Μαρ 10, 2020 11:27 am

Εγώ πάντως να αναφέρω για την ιστορία πως μετά από ένα διάστημα άλλαξα την mokka pot που είχα με inox... :coffee:

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Τελικά όχι Gaggia Classic?

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Μαρ 10, 2020 11:43 am

Επειδή ενδιαφέρομαι να αλλάξω τον αλουμινένιο διασκορπιστη νερου(holder) της classic.. Έχω βρει από ορείχαλκο και από ανοξείδωτο ατσάλι.. Γνωρίζει κανένας ποιος είναι καλύτερος;το πιο βασικό είναι να μη διαβρώνεται και το δεύτερο να έχει τη μεγαλύτερη θερμό χωρητικότητα.. παρεμπιπτόντως το barista.gr έχει έκπτωση για μια εβδομάδα - 20%.σε όλα τα ανταλλακτικά..

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Τελικά όχι Gaggia Classic?

Δημοσίευση από geopapa » Σάβ Μαρ 21, 2020 8:13 pm

panos0121 έγραψε:
Τρί Μαρ 10, 2020 11:43 am
Επειδή ενδιαφέρομαι να αλλάξω τον αλουμινένιο διασκορπιστη νερου(holder) της classic.. Έχω βρει από ορείχαλκο και από ανοξείδωτο ατσάλι.. Γνωρίζει κανένας ποιος είναι καλύτερος;το πιο βασικό είναι να μη διαβρώνεται και το δεύτερο να έχει τη μεγαλύτερη θερμό χωρητικότητα.. παρεμπιπτόντως το barista.gr έχει έκπτωση για μια εβδομάδα - 20%.σε όλα τα ανταλλακτικά..
Ο ορειχαλκινος θεωρείται καλύτερος οσον αφορα την θερμοχωρητικότητα και επίσης δεν διαβρώνεται όπως και ο ανοξείδωτος.

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Τελικά όχι Gaggia Classic?

Δημοσίευση από geopapa » Σάβ Μαρ 21, 2020 8:15 pm

todoornot έγραψε:
Τρί Μαρ 10, 2020 9:13 am
geopapa έγραψε:
Δευ Μαρ 09, 2020 7:28 pm
... αλλά και οι καραβάνες του ελληνικού στρατού απο αλουμίνιο δεν είναι; :a080: Και τα mokka pots επίσης...
Sorry για το off topic: Δεν έχω ιδέα τι ισχύει για το αλουμίνιο - έχω διαβάσει για μελέτες, ούτε καν τις ίδιες τις μελέτες- αλλά δεν έχει και σημασία. Όπως και να έχει το απόσπασμα πάνω δεν είναι ποτέ επιχείρημα. Εκτός κι αν οι μελέτες ισχυρίζονται ότι όλοι όσοι τρώνε / πίνουν από αλουμίνιο πεθαίνουν, όλοι και άμεσα. Ακόμα και αν ανεβάζει τις πιθανότητες από 0,1% σε 0,8% (τυχαία νούμερα) είναι πολύ σοβαρό, έστω κι αν δεν θα προσέξουμε διαφορά χωρίς μεγάλη μελέτη στοιχείων. Τελείως φιλικά και βλέπω και το smiley οπότε μπορεί να το είπες για πλάκα, αλλά νομίζω ότι σαν λογική αυτό είναι επικίνδυνο. Καλά να μαστε!
Εννοείται οτι το είπα για πλάκα ειδικά όσον αφορά τον στρατό. Λογικά για να επιτρέπεται τόσα χρόνια η κυκλοφορία αλουμινένιων σκευών και η χρήση τους σε συσκευές και κουζινικα δεν νομιζω να είναι τοσο τραγικά τα πράγματα αλλά σιγουρα ποτέ δεν ξέρεις.

Απάντηση