ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τετ Μαρ 04, 2020 1:06 pm

Να ξεκινήσω με συγχαρητήρια για την όμορφη παρέα σας.

Η αγάπη και το μεράκι όλων για τον καλό espresso φαίνονται και επειδή μοιραζόμαστε αυτήν την αγάπη αυτός είναι ο λόγος που γράφω αυτές τις γραμμές.

Δεν θα μακρηγορήσω. Διαβάζοντας αρκετά θέματα/οδηγούς κλπ κατάλαβα αυτό που φανταζόμουν, ότι δηλαδή ο "σωστός" espresso απαιτεί σωστή μηχανή και μύλο (πέρα από την τεχνική) και αυτό σημαίνει ένα διόλου ευκαταφρόνητο συνολικό κόστος. Δεν θα ήμουν αρνητικός στην ιδέα να επενδυθούν τα χρήματα αυτά αλλά στην παρούσα φάση δεν μπορώ να δικαιολογήσω ένα τέτοιο ποσό για την χρήση που το προορίζω. Προβλέπεται να γίνονται μόνο 2 καφεδάκια κάθε πρωί και μετά μόνο το ΣΚ ότι γίνει. Ακόμα και η προετοιμασία που απαιτείται, ζέσταμα μηχανής, ζυγίζματα, καθαρισμός μετα κλπ δεν είναι εφικτός τα πρωινά μες το τρέξιμο.

Anyway, επειδή παρόλα αυτά μια λύση πρέπει να βρεθεί γιατί το να παίρνω απο έξω κάθε μέρα είναι ακριβό και δεν την παλεύω άλλο με την Mocca έχω μερικές απορίες στα πλαίσια αγοράς μιας πιο "απαράδεκτης" μηχανής

- Υπάρχει περίπτωση να φτιάχνεται ένας "οριακά ανεκτός" espresso με μια οικονομικότερη μηχανή αν καταφέρω την τεχνική άριστα (λέμε τώρα...)?
- Αν ναι, ποια θα ήταν τα τεχνικά χαρακτηριστικά μιας τέτοιας μηχανής? (έχω δει κάποιες έχουν πχ. pre-infusion)
- Με τις μηχανές αυτές και τα pressurized pf που έχουν μπορείς να αλέθεις κόκκους ή παίρνουν μόνο τους έτοιμους?
- Έχει νόημα να πληρώσεις παραπάνω για μια μηχανή αντίστοιχης κατηγορίας ή ότι και αν πάρεις τα ίδια χάλια θα είναι
- Όποιος θέλει και μπορεί να προτείνει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο μέχρι 150 Ευρώ θα το εκτιμούσα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από Konstantinos » Τετ Μαρ 04, 2020 1:19 pm

Καλημέρα και καλώς όρισες!

γιατί απαράδεκτη μηχανή στα €150; Αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις κάτι μεταχειρισμένο, καθημερινά εδώ στο φόρουμ ανεβαίνουν τίμιες μηχανούλες (και συνήθως τα μέλη του φόρουμ προσέχουν τον εξοπλισμό τους) αλλά και μύλοι (συχνά βλέπω να πωλούνται ως "πακέτα") κοντά στο μπάτζετ σου. Συνήθως βλέπω σε αυτές τις τιμές Gaggia και μύλους Graef, που είναι ένα ΟΚ starter setup, σαφώς οικονομικότερο από το να πας σε Lelit. Στην θέση σου, θα έστηνα καραούλι στις αγγελίες εδώ για κάποια ευκαιρία.
Βέβαια θέτεις τον παράγοντα "χρόνου" και "ευκολίας" το οποίο πρόσφατα συζητήθηκε εντόνως σε άλλο νήμα εδώ ως προέκταση επιλογής μηχανής (κάψουλα/φρέσκου).
Όσο αφορά στον χρόνο προθέρμανσης της μηχανής που είναι ένα θέμα για τα πιεσμένα πρωινά, μπορείς να προμηθευτείς πρίζα με χρονοδιακόπτη και να την σετάρεις να ανοίγει πχ μισή ώρα πριν χρειαστεί να κάνεις τα καφεδάκια σου. Η υπόλοιπη διαδικασία, άλεση, ζύγισμα κλπ, είναι κάπως χρονοβόρα, ειδικά στην αρχή, τις πρώτες φορές οι κινήσεις είναι πιο δειλές, κοντοστέκεσαι, κοιτάς, σκέφτεσαι, αμφιβάλλεις. Με τον καιρό όμως θα γίνονται αυτόματα και πιο γρήγορα, σαν κομμάτι τελετουργίας.

Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη στην αναζήτησή σου!

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τετ Μαρ 04, 2020 1:26 pm

Konstantinos έγραψε:
Τετ Μαρ 04, 2020 1:19 pm
Καλημέρα και καλώς όρισες!

γιατί απαράδεκτη μηχανή στα €150; Αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις κάτι μεταχειρισμένο, καθημερινά εδώ στο φόρουμ ανεβαίνουν τίμιες μηχανούλες (και συνήθως τα μέλη του φόρουμ προσέχουν τον εξοπλισμό τους) αλλά και μύλοι (συχνά βλέπω να πωλούνται ως "πακέτα") κοντά στο μπάτζετ σου. Συνήθως βλέπω σε αυτές τις τιμές Gaggia και μύλους Graef, που είναι ένα ΟΚ starter setup, σαφώς οικονομικότερο από το να πας σε Lelit. Στην θέση σου, θα έστηνα καραούλι στις αγγελίες εδώ για κάποια ευκαιρία.
Βέβαια θέτεις τον παράγοντα "χρόνου" και "ευκολίας" το οποίο πρόσφατα συζητήθηκε εντόνως σε άλλο νήμα εδώ ως προέκταση επιλογής μηχανής (κάψουλα/φρέσκου).
Όσο αφορά στον χρόνο προθέρμανσης της μηχανής που είναι ένα θέμα για τα πιεσμένα πρωινά, μπορείς να προμηθευτείς πρίζα με χρονοδιακόπτη και να την σετάρεις να ανοίγει πχ μισή ώρα πριν χρειαστεί να κάνεις τα καφεδάκια σου.
Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη στην αναζήτησή σου!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι πως την σκέφτηκα την λύση μιας μεταχειρισμένης μηχανής αλλά την θεωρώ επίφοβη για την περίπτωση μου μιας που οι γνώσεις μου πάνω στο αντικείμενο είναι περιορισμένες. Δεν μπορώ να κρίνω μια μηχανή σωστά για να την αποτιμήσω ή για να δω αν έχει συντηρηθεί σωστά ή για να καταλάβω αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου λέει μπαρούφες κλπ..

Καλή η λύση με τον χρονοδιακόπτη, θα την έχω υπόψιν. :a013:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μαρ 04, 2020 1:32 pm

Και δεν είναι "επίφοβη" η αγορά μιας "απαράδεκτης" που στη πρώτη βλάβη εκτός εγγύησης θα πεταχτεί γιατί δεν έχει ανταλλακτικά.

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τετ Μαρ 04, 2020 1:45 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Μαρ 04, 2020 1:32 pm
Και δεν είναι "επίφοβη" η αγορά μιας "απαράδεκτης" που στη πρώτη βλάβη εκτός εγγύησης θα πεταχτεί γιατί δεν έχει ανταλλακτικά.
Οι γονείς μου έχουν μια Krups (αν θυμάμαι σωστά) από το 2008 που δουλεύει ακόμα άριστα και (λόγω ότι δεν εργάζονται) δουλεύει πολύ περισσότερο από όσο υπολογίζω να χρησιμοποιώ εγω αυτή που θα πάρω.

Όλα σχετικά είναι, όπως επίσης και αυτό που αναφέρεις για την έλλειψη ανταλλακτικών που παρόλο που δεν γνωρίζω αν ισχύει, δυσκολεύομαι να πιστέψω πως αφορά όλες τις μάρκες του εμπορίου. Εκτός αν συζητάμε για το αν θα είναι οικονομικά ασύμφορη μια επισκευή που εκει είναι μια άλλη κουβέντα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μαρ 04, 2020 1:58 pm

Φίλε μου καλώς ήρθες!

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις και να ρίξεις μια ματιά σε ένα poster ενός υπερ-ταλαντούχου και συνάμα ταπεινού καλλιτέχνη. Είμαι σίγουρος οτι μετά την ανάγνωση θα απαντήσεις μόνος σου σε όλες τις απορίες που έχεις.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Μαρ 04, 2020 2:12 pm

Μερικά ερωτήματα που θέτεις δεν έχουν βάση.. Αφού έχουν οι γονείς σου krups, πας στο σπίτι τους, δοκιμάζεις, και αν σου αρέσει πας και παιρνεις krups με θερμομπλοκ και πρεσουριζεντ.και αλεσμενο από sm και ξεμπερδευεις.αν δε σου αρέσει, σε αυτό το μπάτζετ,ξεχνας οτιδήποτε καινούριο και πας σε gaggia baby γύρω στο κατοστάρικο και μύλο graef cm702 στο 50αρι..η μηχανή ότι και να έχει υπάρχουν ανταλλακτικά σε σχετικά καλές τιμές..τωρα για το θέμα preinfusion, δεν ξέρω που το άκουσες αλλά απλά ξέχνα το προς το παρών.. Πες ότι δεν υπάρχει..

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τετ Μαρ 04, 2020 2:58 pm

panos0121 έγραψε:
Τετ Μαρ 04, 2020 2:12 pm
Μερικά ερωτήματα που θέτεις δεν έχουν βάση.. Αφού έχουν οι γονείς σου krups, πας στο σπίτι τους, δοκιμάζεις, και αν σου αρέσει πας και παιρνεις krups με θερμομπλοκ και πρεσουριζεντ.και αλεσμενο από sm και ξεμπερδευεις.αν δε σου αρέσει, σε αυτό το μπάτζετ,ξεχνας οτιδήποτε καινούριο και πας σε gaggia baby γύρω στο κατοστάρικο και μύλο graef cm702 στο 50αρι..η μηχανή ότι και να έχει υπάρχουν ανταλλακτικά σε σχετικά καλές τιμές..τωρα για το θέμα preinfusion, δεν ξέρω που το άκουσες αλλά απλά ξέχνα το προς το παρών.. Πες ότι δεν υπάρχει..
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή αν δεν μου κάνει η Krups αυτόματα πάνε για απόρριψη όλες οι μηχανές αντίστοιχης κατηγορίας?

Κατανοητό για το pre-infusion, δεν υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Μαρ 04, 2020 4:57 pm

hoakin1981 έγραψε:
Τετ Μαρ 04, 2020 1:06 pm
...
Ακόμα και η προετοιμασία που απαιτείται, ζέσταμα μηχανής, ζυγίζματα, καθαρισμός μετα κλπ δεν είναι εφικτός τα πρωινά μες το τρέξιμο.
.....
- Με τις μηχανές αυτές και τα pressurized pf που έχουν μπορείς να αλέθεις κόκκους ή παίρνουν μόνο τους έτοιμους?
....
Αυτά τα αποσπάσματα με κάνουν να υποψιάζομαι ότι μπορεί να μην έχεις ξεκαθαρίσει κάποια βασικά θέλω σου. Ζύγισμα, καθαρισμός, κλπ ΔΕΝ είναι διαφορετικά με τις "απαράδεκτες" που λες όπως τα περιγράφεις (καλή τεχνική, να αλέθεις κλπ) - οκ, στις pressurized δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο το κόψιμο αλλά κι αυτό δεν είναι κάτι που ασχολείσαι κάθε μέρα. Δύο σκέψεις:
1. Να δανειζόσουν την krups, να έπαιζες με κομμένο καφέ, για να δεις αν παλεύεις ένα μέρος της διαδικασίας. Οπότε βλέπεις κι αν αντέχεις την γεύση και αν θα πας τα επόμενα βήματα, μύλο και unpressurized.
2. Ακόμα καλύτερα, πας για μεταχειρισμένη όπως σου είπαν, περιμένοντας για πωλητή που είναι μέλος με σημαντική παρουσία στο φόρουμ. Οι πιθανότητες να πραγματοποιηθούν οι φόβοι σου μειώνονται κατά πολύ.
Γενικά, ή το αντιμετωπίζεις και σαν χόμπι και ανταμείβεσαι με πολύ καλό καφέ, ή κάνεις εκπτώσεις για την ευκολία οι οποίες όμως σου χαλάνε πολύ το αποτέλεσμα. Τώρα για την ερώτηση επιλογής μεταξύ "απαράδεκτων", το μέλος cosini είχε ανεβάσει για αξιοπρεπές αποτέλεσμα με κάποια (αν ψάξεις τις δημοσιεύσεις του θα βρεις), αλλά με καλό μύλο και unpressurized και δεν θυμάμαι αν είχε και άλλη μόντα, οπότε... Κάτι άλλο δεν θυμάμαι να έχω δει.

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ" ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τετ Μαρ 04, 2020 5:22 pm

todoornot έγραψε:
Τετ Μαρ 04, 2020 4:57 pm

Αυτά τα αποσπάσματα με κάνουν να υποψιάζομαι ότι μπορεί να μην έχεις ξεκαθαρίσει κάποια βασικά θέλω σου. Ζύγισμα, καθαρισμός, κλπ ΔΕΝ είναι διαφορετικά με τις "απαράδεκτες" που λες όπως τα περιγράφεις (καλή τεχνική, να αλέθεις κλπ) - οκ, στις pressurized δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο το κόψιμο αλλά κι αυτό δεν είναι κάτι που ασχολείσαι κάθε μέρα. Δύο σκέψεις:
1. Να δανειζόσουν την krups, να έπαιζες με κομμένο καφέ, για να δεις αν παλεύεις ένα μέρος της διαδικασίας. Οπότε βλέπεις κι αν αντέχεις την γεύση και αν θα πας τα επόμενα βήματα, μύλο και unpressurized.
2. Ακόμα καλύτερα, πας για μεταχειρισμένη όπως σου είπαν, περιμένοντας για πωλητή που είναι μέλος με σημαντική παρουσία στο φόρουμ. Οι πιθανότητες να πραγματοποιηθούν οι φόβοι σου μειώνονται κατά πολύ.
Γενικά, ή το αντιμετωπίζεις και σαν χόμπι και ανταμείβεσαι με πολύ καλό καφέ, ή κάνεις εκπτώσεις για την ευκολία οι οποίες όμως σου χαλάνε πολύ το αποτέλεσμα. Τώρα για την ερώτηση επιλογής μεταξύ "απαράδεκτων", το μέλος cosini είχε ανεβάσει για αξιοπρεπές αποτέλεσμα με κάποια (αν ψάξεις τις δημοσιεύσεις του θα βρεις), αλλά με καλό μύλο και unpressurized και δεν θυμάμαι αν είχε και άλλη μόντα, οπότε... Κάτι άλλο δεν θυμάμαι να έχω δει.
Δεκτός ο αντίλογος για την ομοιότητα στις διαδικασίες που πρέπει να γίνονται και στις 2 περιπτώσεις μηχανών.

Επειδή γίνεται αναφορά στην Krups (σαν λύση για τεστ κλπ) να αναφέρω πως η μηχανή αυτή βρίσκεται αρκετά μακρυά και δεν υπάρχει η δυνατότητα δανεισμού ή δοκιμών δυστυχώς..

Θα ψάξω τις δημοσιεύσεις του μέλους και ελπίζω να βρώ κάτι.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Απάντηση