Αγορα καινουριας μηχανης καφε

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
nikpan55
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2020 8:56 am

Αγορα καινουριας μηχανης καφε

Δημοσίευση από nikpan55 » Τετ Φεβ 19, 2020 9:06 am

Καλημερα σε ολους σας,

Καινουριος στο φορουμ ερασιτεχνης και χωρις ιδιαιτερες γνωσεις στο θεμα καφε, αναζητω μερικες συμβουλες και αποψεις σας.
Κατεχω μια μηχανη καφε Cafe Modena της Breville απο το 2010-2011 καθως και εναν μυλο της Graef CM 702.
Το τελεταιο διαστημα σκεφτομαι την αντικατασταση της.
Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας για μια καινουρια μηχανη που θα δω συμαντικες διαφορες στον καφε που πινω απο την ηδη υπαρχουσα, οπως επισης και την αποψη σας για μια υπεραυτοματη μηχανη και μερικες προτασεις.

*προυπολογισμος 300-600 Ε χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει απαραιτητα να εξαντηλθει.

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Αγορα καινουριας μηχανης καφε

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Φεβ 19, 2020 10:05 am

Αυτή τη στιγμή, σε καινούρια πάντα, νομίζω ότι οι lelit είναι vfm και είναι μονοδρομος.. Τις εμπορεύεται το barista.gr που είναι και αντιπρόσωπος.. Ξεκινάς απο αυτήν https://www.barista.gr/el/lelit-pl41em-mixani-kafe που θα σου δώσει με σιγουριά πολύ καλύτερο καφέ από αυτήν που έχεις. .τωρα όσο ανεβαίνεις σε τιμή, θα πάρεις και καλύτερη μηχανή, συνεπώς και ακόμα καλύτερο καφέ με την προϋπόθεση πάντα ότι θα πρέπει να ασχοληθείς.. Εγώ προσωπικά αν αγόραζα τώρα θα έπαιρνα αυτήν https://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2.. Έχει πραγματάκια που αν αποφασίσεις ότι θες να το πας ένα βήμα παραπέρα θα σου χρειαστούν.. Μετά ξεφεύγεις σε τιμές.. Σε υπεραυτοματες δεν έχω αποψη..

nikpan55
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2020 8:56 am

Re: Αγορα καινουριας μηχανης καφε

Δημοσίευση από nikpan55 » Τετ Φεβ 19, 2020 10:27 am

Σε ευχαριστω πολυ Πανο για τη βοηθεια και τις προτασεις σου.
Σιγουρα θα εξετασω τις επιλογες σου.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Αγορα καινουριας μηχανης καφε

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Φεβ 19, 2020 11:41 am

Δεν κάνει τιποτα.. Λίγο χοντρικά στα είπα..Εδώ έχει αναλυθεί το θέμα πιστεύω διεξοδικά.. viewtopic.php?f=2&t=5065 θα σου πρότεινα να το διαβάσεις ώστε να μην πάνε χαμένα τα χρήματα που θα δαπανήσεις.. Ωπος και να χει πάντως οι μηχανές αυτές έχουν αξία μεταπώλησης και είτε αποφασίσεις αργότερα να πάρεις μια καλύτερη είτε βαρεθείς και δεν θες ν ασχοληθείς άλλο θα βρεις να τις πουλήσεις και μάλιστα καλά..

Απάντηση