Lelit PL60PLUST Diana PID

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από geoiron » Τρί Φεβ 11, 2020 11:37 am

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Λόγω του ότι θέλω να απολαμβάνω έναν καλύτερο καφέ στο σπίτι μου, αποφάσισα να μπω στην διαδικασία αγοράς μιας μηχανής εσπρέσο. Η αρχική μου απόφαση ήταν για Sage Barista Express. Αφού όμως διάβασα τα σχόλια για την συγκεκριμένη εταιρία στο forum, άλλαξα γνώμη και πλέον εστίασα στις Lelit. Λόγω της μικρής μου εμπειρίας θα ήθελα η μηχανή να έχει PiD και λόγω των γραφόμενων θα ήθελα 58 mm filterholder το οποίο συνοδεύεται και με 50ml μεγαλύτερο boiler. Έχοντας αυτά ως προϋποθέσεις, η PL41 PLUST PID έμοιαζε μονόδρομος λόγω και του ότι δεν θέλω να ξεφύγω στο οικονομικό σκέλος. Επίσης στο forum δεν βρήκα κάτι σχετικό με την Lelit PL60PLUST Diana PID.
Σε μία αναζήτηση μου στο διαδίκτυο, βρήκα σε καλή τιμή την μηχανή του τίτλου (Lelit PL60PLUST Diana PID). Με το θετικό του διπλού boiler και τα αρνητικά της παλαιότητας και του ότι δεν μπορείς να προγραμματίσεις χρόνους ή μερίδες, έχετε κάτι άλλο να σχολιάσετε για την συγκεκριμένη μηχανή? Παίζει ρόλο το ότι είναι παλαιότερο μοντέλο ή σε τέτοιες μηχανές δεν έχει τόση σημασία?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Φεβ 11, 2020 2:35 pm

Sage Barista ;
Για την αγορά της Ελλάδας μιλάς ή για άλλη χώρα.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από geoiron » Τρί Φεβ 11, 2020 2:45 pm

Για την Ελληνική αγορά. Από το εξωτερικό είδα καλές κριτικές σε αντίθεση με τις κριτικές στο forum εδώ.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Φεβ 11, 2020 2:57 pm

Οι καλές κριτικές για Sage είναι σαν τις καλές κριτικές στο Σκρουτζ που έχουν χαντακώσει πολλούς.
Δεν ξέρω και τί support έχει στη Ελλάδα αφού είναι πρακτικά ανύπαρκτη στη αγορά.
Αν θέλεις κάτι future proof πας σε Lelit plusT και αν αντέχει η τσέπη σου σε Bezzera Unica.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από geoiron » Τρί Φεβ 11, 2020 3:06 pm

Όπως έγραψα και στην πρώτη μου ανάρτηση, έχω ήδη απορρίψει την ιδέα αγοράς Sage και έχω κατασταλάξει στην αγορά κάποιας από τις Lelit που προανέφερα. Απλά επειδή δεν είδα κάποια κριτική ή κάποια εμπειρία από τα μέλη του forum για την Diana, ψάχνω να βρω θετικά και αρνητικά όσον αφορά την αγορά της. Επίσης δε μπορώ να φτάσω τα 900 € που κοστίζει περίπου η Bezzera Unica PiD.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Φεβ 11, 2020 3:24 pm

Προσωπικά προτιμώ την plust από τη unica έτσι κι αλλιώς (για πολλούς λόγους).
Νομίζω ότι δεν είναι ίδιες οι δύο Plust που λες. Λίγο που την έψαξα η pl60 φαίνεται να έχει έξτρα μποιλεράκι για ατμό (κάπως σαν db). Πού την βρήκες και πόσο? Εγγύηση θα έχεις ή επειδή είναι discontinued προϊόν δεν θα έχεις ?

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από geoiron » Τρί Φεβ 11, 2020 3:35 pm

Την βρήκα από κατάστημα στο εξωτερικό και μου δίνουν 2 χρόνια εγγύηση. Η τιμής της μου φάνηκε πολύ καλή για να είναι αληθινή (περίπου στα 440 €) και γι' αυτόν τον λόγο τους έστειλα email. Εκεί μου απάντησαν ότι η μηχανή είναι καινούρια και η τιμή είναι τόσο μικρή λόγω μιας ειδικής προσφοράς που "τρέχει" αυτή τη περίοδο. Μου έγραψαν μάλιστα ότι με την αγορά 2 μηχανών, η τρίτη είναι δωρεάν. Δεν θα ήμουν ειλικρινείς αν έλεγα ότι δεν προβληματίστηκα τόσο με την τιμή και με την προσφορά, αλλά το γεγονός ότι από πίσω είναι η Amazon με καθησυχάζει κάπως.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Φεβ 12, 2020 9:40 am

έχουν κριτικές σαν μαγαζί? γιατί έχουν γίνει πολλές απάτες με "συνεργαζόμενα" μαγαζιά με την άμαζον...

serqual
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2020 2:25 pm
Όνομα: Σεραφείμ
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM Pid
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Τοποθεσία: Athens

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από serqual » Τετ Φεβ 12, 2020 10:42 am

geoiron έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 3:35 pm
Την βρήκα από κατάστημα στο εξωτερικό και μου δίνουν 2 χρόνια εγγύηση. Η τιμής της μου φάνηκε πολύ καλή για να είναι αληθινή (περίπου στα 440 €) και γι' αυτόν τον λόγο τους έστειλα email. Εκεί μου απάντησαν ότι η μηχανή είναι καινούρια και η τιμή είναι τόσο μικρή λόγω μιας ειδικής προσφοράς που "τρέχει" αυτή τη περίοδο. Μου έγραψαν μάλιστα ότι με την αγορά 2 μηχανών, η τρίτη είναι δωρεάν. Δεν θα ήμουν ειλικρινείς αν έλεγα ότι δεν προβληματίστηκα τόσο με την τιμή και με την προσφορά, αλλά το γεγονός ότι από πίσω είναι η Amazon με καθησυχάζει κάπως.
Εαν βρεθεί ακόμη ένας ενδιαφερόμενος, θα ήθελα κι εγώ να συμμετάσχω στην αγορά της καφετιέρας. Αν είναι όπως τα λες φίλε μου, 440 Χ 2 = 880 ευρω και πέρνουμε 3 καινούριες μηχανές. Επομένως έρχεται περίπου 295 ευρώ στον καθέναν.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Lelit PL60PLUST Diana PID

Δημοσίευση από geoiron » Τετ Φεβ 12, 2020 11:58 am

Καλημέρα σας! Το κατάστημα έχει 92% θετικές κριτικές! Η πληρωμή θα γίνει μέσω Amazon! Αν βρεθεί κάποιος τρίτος για να μυριστούμε τα έξοδα καλώς, θα ήθελα μέχρι σήμερα το βράδυ να κάνω τη παραγγελία!
Τελικά δεν είναι κάποιος που να την έχει χρησιμοποιήσει τη μηχανή για να μας πει τη γνώμη του;

Απάντηση