Ο αναποφάσιστος!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από cycloholic » Δευ Ιαν 27, 2020 6:49 pm

Καλησπέρα! Νέος σχετικά στο χώρο, θα ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία, περισσότερο μάλλον την συνύπαρξη μου με την sage oracle touch!

Αρχικά να πω πώς η εμπειρία μου μέχρι στιγμής είναι πως για κάποια χρόνια είχα μια Izzy και στην πορεία για αρκετά περισσότερα χρόνια μια ταπεινή Saeco poemia η οποία για τα γούστα μου και την τσέπη μου ήταν (και είναι ακόμα θα έλεγα) μια χαρά(αυτήν την στιγμή σε αυτήν πίνω καφέ)!

Μετά από πολύ μπριζωμα να μπορώ να φτιάχνω έναν καλο εσπρέσο σπίτι αποφάσισα να πάρω μια καλή μηχανη. Μετά από λίγο ψάξιμο, η oracle και oracle touch ήταν μονόδρομος για τις δικές μου ανάγκες! Καθαρή, με αυτοματο ταμπ, για μένα τον άσχετο έμοιαζε η καλύτερη λύση! Έλα όμως που το μπάτζετ έφευγε!2.000 για να πιω έναν εσπρέσο; Νταφακ! Οπότε αρχικά δοκίμασα μια sage barista που πιθανότατα επειδή είμαι τελείως άσχετος δεν κατάφερα να πιω ωραίο καφέ σχεδόν ποτέ! Με τα πολλά την γύρισα πίσω.

Βρήκα λοιπόν προσφορά στο χιλιάρικο από γερμανική αντιπροσωπεία σχεδόν άθικτη μια τατς και δίχως δεύτερη σκέψη την πήρα! Όντως όταν έφτασε, το μηχάνημα ήταν σχεδόν άθικτο, χωρίς την παραμικρή γρατζουνιά! Ξεκίνησα λοιπόν να φτιάχνω καφέ, όμως για κάποιον λόγο εκεί που την είχα ρυθμίσει σωστά, σε ένα ποσοστό 80% ήταν σταθερή αλλά σε ένα περίπου 20% έκανε τα δικά της! Την μία μέρα δούλευε σωστά, την άλλη μου έβγαζε over ή under. Ε μετά από λίγο καιρό άρχισε να μου κάνει νούμερα και το ταμπινγκ, δεν μου έστρωνε τον καφέ και άφηνε βουναλάκια, με τα πολλά την έστειλα πίσω και αυτήν!Αξίζει να σημειωθεί πώς ο γερμανός ήταν υπόδειγμα επαγγελματία, μέχρι και voucher επιστροφής μου έστειλε.

Μετά από λίγο καιρό, έβγαλαν σε γνωστό πολυκατάστημα στο μέρος που είμαι σε μπλακ φράιντει την ίδια στα 1500 ευρώ. Λέω δεν γαμιέται, η μεταχειρισμένη μπορεί να ήταν ελαττωματική,διάβαζα κιόλας ότι κάποιοι αλλάξαν 1-2 μέχρι να τους κάτσει, ε λέω δεν χάνω κάτι να δοκιμάσω και αυτήν, εξάλλου μπορούσα να την γυρισω σε 50 μέρες! Την πήρα λοιπόν αλλά πάλι το ίδιο σκηνικό με την σταθερότητα. Ίσως ελαφρώς ένα κλικ πιο σταθερή από την παλιά! Το τάμπινγκ δούλευε καλύτερα, στις 50 μέρες αυτό που δεν έστρωνε καλά το καφέ μου το παρουσίασε 2-3 φορές. Τέλος πάντων συνεχίζοντας τις δοκιμές μετά τις 50 ημέρες αποφάσισα ότι θα την γυρίσω, ήταν πολλά τα λεφτά για να δεχτώ την προβληματική σταθερότητα της μηχανής συν ότι πετούσα πολύ καφέ στα σκουπίδια όταν δεν ήθελε να δουλέψει, μέχρι να ρυθμίσω κλπ κλπ. Κάτι άλλο που δεν μου άρεσε επίσης ήταν το τατς της! Επειδή δεν πρόκειται για φυσικό κουμπί, πρέπει πρώτον να κοιτάς που πατάς, δεν μπορείς απλά με την αφή και δεύτερον αν εχεις βρεγμένα χέρια επίσης δεν σε πιάνει!(Υποκειμενικό θέμα πρακτικότητας αυτό απλά το αναφέρω). Επίσης ένα ακόμα μικρό bug είναι πως αν έβαζες autostart με την Κυριακή μέσα, δεν αποθήκευε τις ρυθμίσεις! Θεωρώ πώς αν βγάλουν ένα καινούριο μοντέλο με ανανεωμένο τον μύλο, γιατί από ό,τι κατάλαβα ο μύλος είναι η Αχίλλειος πτέρνα, θα γίνει πολύ καλή δουλίτσα και σίγουρα θα σκεφτώ σοβαρά την αγορά μιας ξανά!

Ξαναγυρνώντας λοιπόν στην Saeco, μου άρεσε ότι δεν έχει αυτόματο χρόνο εκχύλισης, οπότε μπορείς να κάνεις μικροδιορθώσεις στην ποσότητα του καφέ απευθείας χωρίς να χρειάζεται να παίξεις με τις ρυθμίσεις, να αποθηκεύσεις κλπ κλπ όπως έκανα στην ορακλ! Και εκεί είναι που μου ήρθε η φαεινή ιδέα, "δεν παίρνεις ρε μαλάκα μια gaggia classic να τελειώνεις; Την ξέρουν και οι πέτρες, δοκιμασμένη στο φουλ και στην τελική θα κλαις 400 ευρώ και όχι 2.000 αν δεν είναι σταθερή". Και έτσι πήγε να γίνει!

Μετά από κανα δίωρο ψάξιμο από που να την πάρω και μερικά δευτερόλεπτα πριν πατήσω το κλικ της πληρωμής, βρήκα την rancilio silvia 80 ευρώ πιο ακριβή από την gaggia και τελικά κατέληξα σε αυτήν!(Lelit εδώ που βρίσκομαι δεν βρήκα πουθενά οπότε δεν ήθελα να μπλέξω σε περίπτωση επισκευής κλπ). Λογικά Τετάρτη παραλαμβάνω. Έχει κανείς την ίδια να μου πει πληροφορίες, ή κανένα κόλπο που πρέπει να ξέρω; Είδα λίγο το temp surfing που πρέπει να κάνω! Είναι κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;

Επίσης βασική ερώτηση: Τί μύλο να πάρω;;;; Τί πρέπει να κοιτάξω; Αυτό που νομίζω ότι ψάχνω είναι να έχει ρύθμιση ποσότητας ώστε κάθε φορά να δίνει την ίδια ποσότητα, σωστά; Ή απλά πρέπει να παίζω με ζυγαριά κάθε φορά;!
Άλλη ερώτηση: αυτά τα ρημάδια τα leveler γιατί είναι τόσο ακριβά;;;;!!! Που πουλάνε κανένα οικονομικό;

Πιθανότατα να λέτε, τί βλαμμένος είναι αυτός και θα έχετε και δίκιο!! :priest:

Αυτά! Τις καλησπέρες μου!

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Ιαν 27, 2020 7:11 pm

Μεγεια. Ειναι ωραία μηχανουλα η Σίλβια και καλα εκανες που ξεφυγες από τις αυτόματες. Επίσης πολύ καλύτερη από την κλασικ, όχι μόνο τις καινούριες αλλά και τις παλιές...ορειχάλκινο μποιλερακι το βασικότερο θετικό της έναντι της gaggia :)
Λεβελερ βρίσκεις στο εικοσαρικο από αλιεξπρες.
Μύλο πάρε ο,τι καλύτερο μπορείς στα λεφτά που διαθέτεις. Είναι σημαντικός ο μύλος, το είπες και μονος σου. Ριξε μια ματιά στα νηματα των μυλων.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 27, 2020 7:50 pm

Δεν κατάλαβα τί σχέση έχει η τοποθεσία σου βόρεια Ελλάδα εννοείς ;
"Lelit εδώ που βρίσκομαι δεν βρήκα πουθενά οπότε δεν ήθελα να μπλέξω σε περίπτωση επισκευής κλπ)"
Το ίδια ποσότητα που λες έχει σημασία αν έχεις μαγαζί και δεν προλαβαίνεις τους καφέδες εδώ ζυγίζουμε και παίζουμε με τα γραμμάρια συνέχεια ανάλογα με τον καφέ.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από cycloholic » Δευ Ιαν 27, 2020 8:17 pm

Nimrodel έγραψε:
Δευ Ιαν 27, 2020 7:11 pm
Μεγεια. Ειναι ωραία μηχανουλα η Σίλβια και καλα εκανες που ξεφυγες από τις αυτόματες. Επίσης πολύ καλύτερη από την κλασικ, όχι μόνο τις καινούριες αλλά και τις παλιές...ορειχάλκινο μποιλερακι το βασικότερο θετικό της έναντι της gaggia :)
Λεβελερ βρίσκεις στο εικοσαρικο από αλιεξπρες.
Μύλο πάρε ο,τι καλύτερο μπορείς στα λεφτά που διαθέτεις. Είναι σημαντικός ο μύλος, το είπες και μονος σου. Ριξε μια ματιά στα νηματα των μυλων.
Συμπάσχουμε από ό,τι βλέπω και εσύ σίλβια!!! :lol:
Artisti έγραψε:
Δευ Ιαν 27, 2020 7:50 pm
Δεν κατάλαβα τί σχέση έχει η τοποθεσία σου βόρεια Ελλάδα εννοείς ;
"Lelit εδώ που βρίσκομαι δεν βρήκα πουθενά οπότε δεν ήθελα να μπλέξω σε περίπτωση επισκευής κλπ)"
Το ίδια ποσότητα που λες έχει σημασία αν έχεις μαγαζί και δεν προλαβαίνεις τους καφέδες εδώ ζυγίζουμε και παίζουμε με τα γραμμάρια συνέχεια ανάλογα με τον καφέ.
Γιώργο είμαι κάτοικος Σουηδίας και λίγο που έψαξα δεν βρήκα και πολλά πράγματα.
Για τον μύλο άρα τί βασικό κοιτάω και τί θα μου πρότεινες για value for money σε λογικές τιμές;!

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Ιαν 27, 2020 8:23 pm

Ποιες είναι λογικές τιμές για σένα ?
Για ηλεκτροκινητους ξεκινάς από graef 702/graef 800 / ascaso imini i2 (ίδιος με λελιτ Φρεντ) και ανεβαίνεις...
Δες τι θες...επίπεδα η κωνικά..και αποφάσισε.
Και το χώρο που εχεις φυσικά.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από cycloholic » Δευ Ιαν 27, 2020 8:26 pm

Εμ έλα ντε! Με τις τιμές που παίζουν έχω τρομάξει :lol:
Αλλά και 500 θα έδινα για κάτι που αξίζει!
Χώρος η αλήθεια είναι πώς θα προτιμούσα κάτι σχετικά κόμπακτ καθώς δεν διαθέτω και πολύ!
Αν δεν κάνω λάθος τα κωνικά είναι καλύτερα έτσι;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Ιαν 27, 2020 8:50 pm

Όχι δεν ειναι καλύτερα. Είναι διαφορετικά. Σε αυτά τα λεφτά κοίτα και για κανέναν eureka mignon η και κανένα niche zero. Απλως να δεις πρώτα τι σε ενδιαφέρει σε ένα μυλο. Διάβασε στο νήμα με τους μυλους, μην αγοράσεις πριν καταλήξεις.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από cycloholic » Δευ Ιαν 27, 2020 9:27 pm

Ευχαριστώ :oneup: :oneup:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 27, 2020 9:33 pm

A μάλιστα Σουηδία εξ ου και η Sage και επίσης ότι στη πήρε πίσω το μαγαζί που την πούλησε.
Είναι διαφορετική αγορά εκεί και δεν μπορούμε να έχουμε ασφαλή γνώμη.
Επίσης εκεί πάνω παίζουν γερμανικά γούστα και κυρίαρχος καφές είναι ο φίλτρου και όχι ο εσπρέσσο.
Από ότι ξέρω σε γενικές γραμμές στη Γερμανία έχουν σαν βασικό μύλο αυτόν της Bezzera όπως εδώ εμείς έχουμε τον ascaso .
Αν ήσουν Αμερική θα ελεγα να δεις προς Baratza αλλά για Σουηδία δεν έχω γνώμη.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Ο αναποφάσιστος!

Δημοσίευση από cycloholic » Τρί Ιαν 28, 2020 5:20 pm

Θεωρητικά έως 14 μέρες μπορείς να γυρίσεις κάποιο προϊόν και στην Ελλάδα! Στην Σουηδία σε κάποια μαγαζιά το τραβάνε παραπάνω, 30 μέχρι και 50 μέρες!
Όπως τα λες, εδώ πίνουν γαλλικό.
Ευχαριστώ, πρέπει να το ψάξω!!!

Απάντηση