Ερώτηση για Gaggia classic

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ερώτηση για Gaggia classic

Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Απρ 21, 2020 5:54 pm

Δοκίμασε να μην σφίξεις τοσο πολύ το shower screen, το σωστό είναι να πέφτει όπως και με το στοκ σαν βροχή

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για Gaggia classic

Δημοσίευση από Victor » Τρί Απρ 21, 2020 6:09 pm

Πειραματίστηκα και με αυτό, αλλά εάν δεν το σφιξω τοτε συγκεντρώνεται ακόμα περισσότερο το νερό σε συγκεκριμένα "ρεύματα", ίσως χρειάζεται μικρο-ρύθμιση.

Γενικά φαίνεται σαν να έχει μειωθεί η αντίσταση και το νερό να τρέχει με μεγαλύτερη ευχέρεια.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Ερώτηση για Gaggia classic

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Μάιος 06, 2020 9:38 pm

Βρήκες τη λύση τελικά; γιατί έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. Η ροή και στις δύο περιπτώσεις είναι ακριβώς ίδια με αυτήν στο βίντεο..

lelepepe
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2019 8:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Graef cm702
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Re: Ερώτηση για Gaggia classic

Δημοσίευση από lelepepe » Σάβ Μαρ 30, 2024 8:59 am

Απαντάω σε ένα παλιό θέμα γιατί μπορεί να βοηθήσω κάποιον που έχει το ίδιο πρόβλημα. Το μπρούτζινο shower plate αν προσέξετε και τις παραπάνω φωτογραφίες έχει τρύπες μικρότερης διαμέτρου από το αλουμινένιο, με αποτέλεσμα το νερό από αυτές να βγαίνει με πίεση και να δημιουργεί channeling. Με ένα τρυπάνι μεγάλωσα τη διάμετρο από τις τρύπες και το πρόβλημα διορθώθηκε. Προσέξτε επίσης ότι οι τρύπες από το αλουμινένιο είναι κάπως κωνικές. Από την κάτω πλευρά είναι μεγαλύτερες.

Απάντηση