Αγορά Μηχανής Espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Konstantinos » Τρί Φεβ 04, 2020 11:21 am

αν η διαφορά στην τιμή είναι της τάξης του 10% (πχ €4 νεσπρέσσο, με €3,60 3rd party) τότε θα πήγαινα σε νεσπρέσσο. Έχω δοκιμάσει και κάψουλες τρίτων, και κάψουλες επαναχρησιμοποιούμενες (τις γέμιζα με αλεσμένο καφέ εγώ - τρομάρα μου) - το καλύτερο αποτέλεσμα το είχα με τις γνήσιες όμως, και παράλληλα, ήταν οι μόνες που δεν "ζόριζαν" την μηχανή (καμιά φορά οι 3rd party άκουγα να την ζορίζουν και ενίοτε μάγκωναν).
Σε καψουλιέρα, η γνώμη μου είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις γνήσιες κάψουλες.

nith
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2020 1:18 pm

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από nith » Τρί Φεβ 04, 2020 12:53 pm

Αυτό θα κάνω φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ!

Τελικά παράγγειλα αυτή:
https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/pr ... ia_3165434

menspa
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2014 2:43 pm

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από menspa » Τρί Φεβ 04, 2020 11:01 pm

Πληροφοριακα , σήμερα είδα κάψουλες illy για nespresso . 4 ευρώ η δεκάδα .

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 05, 2020 12:10 pm

menspa έγραψε:
Τρί Φεβ 04, 2020 1:16 am
Dear luckees
Δεν ειμαι εγώ αυτός που προτρέπω με τους χαρακτηρισμούς που λες παραπάνω κάποιον να χαλάσει τα ωραία του λεφτά . Επίσης δεν είμαι αυτός που βάζει κάποια στανταρ λέγοντας πως αν δεν είναι η μηχανή με μποιλερ κτλ δεν αξίζει.
Ο άνθρωπος είπε συγκεκριμενα για ενα μπάτζετ 150 ευρώ. Τι νόημα έχει να του πούμε για 1,2 level παραπάνω . Θα πορευτεί με Τάκη Λεμονή στο πάγκο. (Και γω μαζί του) :)
Ντίαρ φρεντ,

Εντύπωση μου κάνει που αν και είσαι εγγεγραμμένος στο φόρουμ από το 2014 και φαντάζομαι οτι σε ενδιαφέρει το σπορ, εντούτοις αγνοείς βασικές προϋποθέσεις για να φτιάξεις σωστό εσπρέσο. Μιας και το φόρουμ αφορά στον εσπρέσο δλδ προτεραιότητα στην ποιότητα της γεύσης και όχι στο "κάτι-σαν-εσπρέσο" ας ξανα-ματα-πούμε τα χιλιο-ειπωμένα μπας και βοηθήσουμε κανένα συν-χομπίστα.

Όταν πρωτο-αγόρασα την Krups Combi νόμιζα οτι πίνω "αξιοπρεπή" εσπρέσο. Μετά από λίγο καιρό ψαχνόμουν για κάτι καλύτερο. Όταν στη συνέχεια πήγα στη nespresso νόμιζα οτι πίνω "αξιοπρεπή" εσπρέσο. Μετά από λίγο καιρό ο φρέντο δεν μου άρεσε, ήθελα 3 κάψουλες για να έχει ο καφές υποψία γεύσης. Πέταγα λεφτά δεξιά-αριστερά και παράλληλα καμιά πρόταση δεν έφτανε την ποιότητα του καφέ απ έξω. Κάποια στιγμή έπεσα στο φόρουμ διάβασα 5 πράγματα, ξεστραβώθηκα και εν τέλει -ευτυχώς- εμπιστεύτηκα γνώμες κάποιων παιδιών από το φόρουμ, έμαθα οτι ο εσπρέσο είναι μια συνταγή που θέλει τα κατάλληλα εργαλεία και καλή πρώτη ύλη.

Μία κάψουλα ΔΕΝ αποτελεί καλή πρώτη ύλη, ο καφές είναι καβουρδισμένος και αλεσμένος μήνες πριν και για να αντέξει στο χρόνο είναι συνήθως παρα-καβουρδισμένος στο φάσμα του dark δλδ καμένος/ κατεστραμμένος. Δεν το λέω εγώ, η χημεία το λέει. Είναι σαν να έχεις τη χειρότερη ποιότητα κρέατος και να θέλεις μαγειρέψεις σε επίπεδο υψηλής γαστρονομίας. Απλά δεν γίνεται.
Μια μηχανή που έχει θερμομπλόκ ΔΕΝ θα κρατήσει ποτέ σταθερή θερμοκρασία γιατί οι θερμοκρασιακές απώλειες είναι τεράστιες. Δεν το λέω εγώ, η φυσική το λέει.
Συνεπώς με Α) μάπα υλικά και Β) μάπα εργαλεία ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγάλεις οτιδήποτε σωστό ακόμα και αν θες να χρυσώσεις το χάπι και να το βαφτίσεις "αξιοπρεπές". Αξιοπρεπές είναι ένα αποτέλεσμα όταν υπάρχει το μίνιμουμ των απαιτούμενων συνθηκών, οι οποίες αποτελούν τη βάση για να εξελιχθεί και να βελτιωθεί.

Όμως

Για κάποιον που συνειδητά θέλει να κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα της γεύσης διότι πχ δεν μπορεί ή δεν θέλει να δώσει το απαιτούμενο budget ή γιατί θεωρεί πως η ευκολία και η ταχύτητα έχουν τον πρώτο λόγο, προφανώς υπάρχουν άπειρες επιλογές σαν αυτή που προτείνεις.
Πριν το κάνει αυτό όμως, θα πρέπει όνα ενημερωθεί οτι αν ψάχνει καλή γεύση τότε θα απογοητευτεί γρήγορα και τα λεφτά του είναι σαν να τα πέταξε στα σκουπίδια. Εδώ δεν είμαστε το σκρουτζ που γράφει ο καθένας πόσο φανταστική είναι η μηχανάρα ντελονγκι βάσει αποκλειστικά του δικού του γούστου. Ο φίλος που διατύπωσε το αρχικό ερώτημα χέστηκε τι γεύση αρέσει σε μένα, τον νοιάζει αν με 150 ευρώ... "Με αφορά κυρίως το αποτέλεσμα στον καφέ που θα πίνω., τον νοιάζει δλδ η ποιότητα αφού κάποια στιγμή σκοπεύει να πάρει μια "σοβαρή μηχανή". Άρα η απάντηση είναι "μεγάλε, όχι δεν θα πάρεις καλό αποτέλεσμα, κράτα τα 150 σαν μαγιά, κάνε υπομονή και πάρε κάτι καλό γιατί και εγώ την πάτησα και έχασα τα λεφτά μου γιατί δεν ήμουν ενημερωμένος. Αν παρ' όλα αυτά όμως θες να κάνεις μια προσπάθεια, τότε είναι δικό σου το ρίσκο."

4 ευρώ η δεκάδα μας κάνει 40 λεπτά η κάψουλα που έχει 7γραμμάρια δλδ 57ευρώ το κιλό!!... για ένα αμφιβόλου προέλευσης, προαλεσμένο κακο-καβουρδισμένο καφέ. :down:

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Konstantinos » Τετ Φεβ 05, 2020 12:18 pm

παθών και εγώ, έκανα και εγώ το πέρασμα από καψουλιέρα. Τότε όμως δεν γνώριζα την ύπαρξη του φόρουμ.
Αν και ο φίλος πήρε ήδη την καψουλιέρα, +1 και εγώ με τον Αποστόλη, τα €€€ κανονικά μαγιά για αγορά σωστού εξοπλισμού.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Φεβ 05, 2020 12:19 pm

Ο,τι λέει ο Αποστόλης. +1
Υπάρχουν δεκάδες νήματα στο φόρουμ πάνω στο θέμα. Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του βάσει του μπάτζετ, των προτεραιοτήτων και των προσδοκιών .

(για τις κάψουλες, οι νεσπρέσο χωράνε μέχρι 5 άντε 5,5 γραμμάρια οπότε ακόμα ακριβότερο πάει το κιλό. Οι Illy για τις δικές τους μηχανές χωράνε 7)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από brexei » Τετ Φεβ 05, 2020 1:15 pm

Πολύ σωστά και όμορφα τα λέει ο Αποστόλης :oneup:

Θα προσθέσω εδώ ότι ο μόνος λόγος για να πάρεις μηχανή με κάψουλες είναι η βιασύνη. Ειναι απολύτως κατανοητό να μη μπορει καποιος να περιμένει τα 15 λεπτά που χρειάζονται οι μηχανές να θερμανθούν και να θέλει καφέ εδώ και τώρα! (ονοματα δε λέμε... :waf: ) Και ειδικά το πρωί...

Στην περίπτωση αυτή η μόνη λύση ειναι η κάψουλα. Πατάω το κουμπί και σε λιγότερο από ένα λεπτό έχω έναν καφέ που μοιάζει με εσπρέσσο, οπότε ολα καλά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Φεβ 05, 2020 6:51 pm

Δυστυχώς ο πολύς κόσμος πέφτει θύμα του παραπλανητικού marketing των εταιρειών που ονομάζουν οτιδήποτε espresso για κερδοσκοπικούς λόγους και το αποτέλεσμα όπως γράφεται παραπάνω είναι να χάνει αυτός που ενδιαφέρεται για καλό καφέ τα λεφτά του.
Ότι και να λέει η Νεστλέ η Nespresso δεν μπορεί να βγάλει espresso βγάζει κάτι που προσπαθεί να του μοιάσει δεν έχει τις βασικές προδιαγραφές θερμοκρασίας και πίεσης του espresso και δεν μπορεί να τις έχει με τόσο φθηνές κατασκευές (με ωραίο design).
To έκανε και η illy δυστυχώς το παραπλανητικό καψουλοέγκλημα γιατί είναι "πολλά τα λεφτά Άρη" και από τότε δεν μπορεί να πουλήσει την ιδεολογία που πούλαγε πριν στο χώρο.
Το ότι η illy έκανε τις κάψουλες της πλαστικές και όχι αλουμινένιες δεν είναι γιατί θα έτρωγε μήνυση από την Nespresso και αυτό πρέπει να προβληματίσει πολλούς.

menspa
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2014 2:43 pm

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από menspa » Τετ Φεβ 05, 2020 7:23 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Φεβ 05, 2020 12:10 pm
menspa έγραψε:
Τρί Φεβ 04, 2020 1:16 am
Dear luckees
Δεν ειμαι εγώ αυτός που προτρέπω με τους χαρακτηρισμούς που λες παραπάνω κάποιον να χαλάσει τα ωραία του λεφτά . Επίσης δεν είμαι αυτός που βάζει κάποια στανταρ λέγοντας πως αν δεν είναι η μηχανή με μποιλερ κτλ δεν αξίζει.
Ο άνθρωπος είπε συγκεκριμενα για ενα μπάτζετ 150 ευρώ. Τι νόημα έχει να του πούμε για 1,2 level παραπάνω . Θα πορευτεί με Τάκη Λεμονή στο πάγκο. (Και γω μαζί του) :)
Ντίαρ φρεντ,

Εντύπωση μου κάνει που αν και είσαι εγγεγραμμένος στο φόρουμ από το 2014 και φαντάζομαι οτι σε ενδιαφέρει το σπορ, εντούτοις αγνοείς βασικές προϋποθέσεις για να φτιάξεις σωστό εσπρέσο. Μιας και το φόρουμ αφορά στον εσπρέσο δλδ προτεραιότητα στην ποιότητα της γεύσης και όχι στο "κάτι-σαν-εσπρέσο" ας ξανα-ματα-πούμε τα χιλιο-ειπωμένα μπας και βοηθήσουμε κανένα συν-χομπίστα.

Όταν πρωτο-αγόρασα την Krups Combi νόμιζα οτι πίνω "αξιοπρεπή" εσπρέσο. Μετά από λίγο καιρό ψαχνόμουν για κάτι καλύτερο. Όταν στη συνέχεια πήγα στη nespresso νόμιζα οτι πίνω "αξιοπρεπή" εσπρέσο. Μετά από λίγο καιρό ο φρέντο δεν μου άρεσε, ήθελα 3 κάψουλες για να έχει ο καφές υποψία γεύσης. Πέταγα λεφτά δεξιά-αριστερά και παράλληλα καμιά πρόταση δεν έφτανε την ποιότητα του καφέ απ έξω. Κάποια στιγμή έπεσα στο φόρουμ διάβασα 5 πράγματα, ξεστραβώθηκα και εν τέλει -ευτυχώς- εμπιστεύτηκα γνώμες κάποιων παιδιών από το φόρουμ, έμαθα οτι ο εσπρέσο είναι μια συνταγή που θέλει τα κατάλληλα εργαλεία και καλή πρώτη ύλη.

Μία κάψουλα ΔΕΝ αποτελεί καλή πρώτη ύλη, ο καφές είναι καβουρδισμένος και αλεσμένος μήνες πριν και για να αντέξει στο χρόνο είναι συνήθως παρα-καβουρδισμένος στο φάσμα του dark δλδ καμένος/ κατεστραμμένος. Δεν το λέω εγώ, η χημεία το λέει. Είναι σαν να έχεις τη χειρότερη ποιότητα κρέατος και να θέλεις μαγειρέψεις σε επίπεδο υψηλής γαστρονομίας. Απλά δεν γίνεται.
Μια μηχανή που έχει θερμομπλόκ ΔΕΝ θα κρατήσει ποτέ σταθερή θερμοκρασία γιατί οι θερμοκρασιακές απώλειες είναι τεράστιες. Δεν το λέω εγώ, η φυσική το λέει.
Συνεπώς με Α) μάπα υλικά και Β) μάπα εργαλεία ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγάλεις οτιδήποτε σωστό ακόμα και αν θες να χρυσώσεις το χάπι και να το βαφτίσεις "αξιοπρεπές". Αξιοπρεπές είναι ένα αποτέλεσμα όταν υπάρχει το μίνιμουμ των απαιτούμενων συνθηκών, οι οποίες αποτελούν τη βάση για να εξελιχθεί και να βελτιωθεί.

Όμως

Για κάποιον που συνειδητά θέλει να κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα της γεύσης διότι πχ δεν μπορεί ή δεν θέλει να δώσει το απαιτούμενο budget ή γιατί θεωρεί πως η ευκολία και η ταχύτητα έχουν τον πρώτο λόγο, προφανώς υπάρχουν άπειρες επιλογές σαν αυτή που προτείνεις.
Πριν το κάνει αυτό όμως, θα πρέπει όνα ενημερωθεί οτι αν ψάχνει καλή γεύση τότε θα απογοητευτεί γρήγορα και τα λεφτά του είναι σαν να τα πέταξε στα σκουπίδια. Εδώ δεν είμαστε το σκρουτζ που γράφει ο καθένας πόσο φανταστική είναι η μηχανάρα ντελονγκι βάσει αποκλειστικά του δικού του γούστου. Ο φίλος που διατύπωσε το αρχικό ερώτημα χέστηκε τι γεύση αρέσει σε μένα, τον νοιάζει αν με 150 ευρώ... "Με αφορά κυρίως το αποτέλεσμα στον καφέ που θα πίνω., τον νοιάζει δλδ η ποιότητα αφού κάποια στιγμή σκοπεύει να πάρει μια "σοβαρή μηχανή". Άρα η απάντηση είναι "μεγάλε, όχι δεν θα πάρεις καλό αποτέλεσμα, κράτα τα 150 σαν μαγιά, κάνε υπομονή και πάρε κάτι καλό γιατί και εγώ την πάτησα και έχασα τα λεφτά μου γιατί δεν ήμουν ενημερωμένος. Αν παρ' όλα αυτά όμως θες να κάνεις μια προσπάθεια, τότε είναι δικό σου το ρίσκο."

4 ευρώ η δεκάδα μας κάνει 40 λεπτά η κάψουλα που έχει 7γραμμάρια δλδ 57ευρώ το κιλό!!... για ένα αμφιβόλου προέλευσης, προαλεσμένο κακο-καβουρδισμένο καφέ. :down:

Τι αν εγώ ξέρω τα βασικά του εσπρέσσο είναι άλλη κουβέντα και όχι επί του παρόντος.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ σε όλα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Φεβ 05, 2020 8:11 pm

Τροφή για σκέψη και έρευνα είναι δεν θέλω να βγάλω εγώ συμπέρασμα.
Υπάρχουν δεκάδες αναφορές στο Google σχετικά.

Απάντηση