Αγορά Μηχανής Espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από President » Τρί Φεβ 18, 2020 7:44 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Φεβ 05, 2020 12:10 pm

Πριν το κάνει αυτό όμως, θα πρέπει όνα ενημερωθεί οτι αν ψάχνει καλή γεύση τότε θα απογοητευτεί γρήγορα και τα λεφτά του είναι σαν να τα πέταξε στα σκουπίδια.
Θα συμφωνήσω σε όλα αυτά που είπες εκτός από αυτό, το οποίο πρέπει να καταλάβεις *εσύ και όλοι μας* ότι είναι υποκειμενικό.
Όλα τα υπόλοιπα που είπες δεν είναι υποκειμενικά, είναι κανόνες.

Αυτό λοιπόν είναι ένα post που θα ήθελα να είχα διαβάσει μερικά χρόνια πριν, όταν αποφάσιζα κι εγώ να αγοράσω ένα setup για να φτιάχνω μόνος μου espresso.

Όχι δεν είναι σίγουρο ότι θα απογοητευτεί και θα είναι σα να έχει πετάξει τα λεφτά του στα σκουπίδια και ο μόνος τρόπος να το καταλάβει κάποιος αυτό, δεν είναι ρωτώντας στο φόρουμ, αλλά προσπαθώντας να βρει κάποιον ή κάποιο μαγαζί που έχει τη μηχανή που ψάχνει και να δοκιμάσει να πιει καφέ.
Κανένα σκρουτζ και κανένα φόρουμ δε μπορεί να σου δώσει data για το γευστικό αποτέλεσμα που θα έχεις τελικά. Ωραίο τι ιντερνέ, αλλά δεν έχουμε φτάσει ως εκεί ακόμα.

Είτε είναι θέμα χρόνου, είτε χρημάτων, κάποιος μπορεί πραγματικά να κάνει έκπτωση στη γεύση και να πιει ένα καφεδάκι που θα απολαύσει και θα του αρέσει από μια καψουλομηχανή, άσχετα το πως το βαφτίζετε, espresso or not. Συνηδειτά or not.
Δεν θα αρέσει σε όλους το μαυροζούμι του iperespresso, φυσικά, Θα αρέσει όμως, σε κάποιους και αν κρίνουμε από τις πωλήσεις και τα reviews, αρέσει σε πολλούς, worldwide.

Κάποιοι θα νοιώσουν ότι πέταξαν τα λεφτά τους στα σκουπίδια. Κάποιοι, όπως εγώ πχ, (γιατί όταν γράφω κάτι θεωρώ ότι πρέπει να έχω προσωπική εμπειρία και να μην σχολιάζω από τη θέση του παρατηρηρή - but that's just me ) θα νοιώσουν ότι έκαναν μια χαρά επιλογή και πίνουν ένα καφέ στο σπίτι ή το γραφείο στις περιπτώσεις που δε μπορούν να απολαύσουν το καφεδάκι τους έτσι όπως ακριβώς το θέλουνε.

Πούλησα πρόσφατα την lelit μου με τα ωραία vst καλαθάκια μου και όλα τα εργαλειάκια μου και αγόρασα μια illy iperespresso με 49 ευρώ. Πληρώνω τον καφέ που πίνω σπίτι μου το βάρος του σε χρυσό, αλλά πίνω καφέ σε δευτερόλεπτα και ο χρόνος που απαιτείται από μένα για τη συντήρηση της μηχανής είναι 0 και κάτι άλλο συνταρακτικό και συναρπαστικό.

Ακούστε εδώ τι έγινε παιδιά.

Ο ΚΑΦΕΣ ΠΙΝΕΤΑΙ :D

Ναι, δεν είναι ο αγαπημένος μου single origin ή χαρμάνι που φέρνω συνήθως μαζί μου από τα Λονδίνα, αλλά φίλοι μου, ΠΙΝΕΤΑΙ και μάλιστα ευχάριστα, είναι απίστευτο.
Και το πιο απίστευτο είναι ότι δεν είναι καθόλου απίστευτο, ούτε καν μυστικό.

Το ξέρει όλος ο κόσμος εκτός από μερικούς ανθρώπους εδώ σε αυτό το φόρουμ.
δεν αναφέρομαι σε σένα luckees που συμφωνώ με όλα όσα έγραψες και απλά χρησιμοποίησα μια μικρή παράγραφο με την οποία δε συμφωνώ, ως αφορμή για αυτά που ήθελα να γράψω εγώ :)

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Φεβ 19, 2020 9:46 am

Έχουμε όλοι τις προτεραιότητές μας, δεν είναι μεμπτό αυτό.
Και, αναλόγως των προτεραιοτήτων (και/ ή του μπάτζετ) μας, κάνουμε τις επιλογές μας και βλέπουμε τι θα θυσιάσουμε, άλλος χρόνο, άλλος χρήμα, άλλος ποιότητα, άλλος προσωπική εργασία κ.ο.κ.
Απλώς... εδώ είναι φόρουμ για εσπρέσο. Δλδ σαν να πηγαίνω σε φόρουμ με συνταγές και να τους λέω "μια χαρά είναι τα έτοιμα γεύματα του Πετρετζίκη, τα βάζεις μικροκύματα και ξεμπερδεύεις".

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από President » Τετ Φεβ 19, 2020 11:53 am

Nimrodel έγραψε:
Τετ Φεβ 19, 2020 9:46 am
Έχουμε όλοι τις προτεραιότητές μας, δεν είναι μεμπτό αυτό.
Και, αναλόγως των προτεραιοτήτων (και/ ή του μπάτζετ) μας, κάνουμε τις επιλογές μας και βλέπουμε τι θα θυσιάσουμε, άλλος χρόνο, άλλος χρήμα, άλλος ποιότητα, άλλος προσωπική εργασία κ.ο.κ.
Απλώς... εδώ είναι φόρουμ για εσπρέσο. Δλδ σαν να πηγαίνω σε φόρουμ με συνταγές και να τους λέω "μια χαρά είναι τα έτοιμα γεύματα του Πετρετζίκη, τα βάζεις μικροκύματα και ξεμπερδεύεις".
Το τι είναι αντικειμενικό και το τι είναι υποκειμενικό, ή αυτό που πολύ σωστά είπες, το ότι όλοι έχουμε τις προτεραιότητες μας, δε μπορεί να ξεχνιέται και να αλλοιώνεται, ακόμα και σε ένα φόρουμ για εσπρέσο.

Είναι σαν να επιμένω εγώ και να σου λέω ΌΟΟΟΧΙ σου άρεσε ο καφές από κάψουλες λες ψέματα. Έλα αφού σου άρεσε, γιατί κάνεις έτσι; Ε προφανώς έχεις κάποιο πρόβλημα και επιμένεις και λες ότι δεν σου άρεσε έτσι; Μάλλον έχουνε πρόβλημα οι γευστικοί σου κάλυκες ή οι πνευματικοί σου κάλυκες, ένα από τα 2, εδώ είναι φόρουμ για εσπρέσο και εγώ σου λέω ότι σου άρεσε γιατί όλα τα δεδομένα με οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα, οι κανόνες φυσικής, τα υλικά, η πρώτη ύλη που χρησιμοποιείς, ο χρόνος που διαθέτεις, η τεχνική σου, όλα εκτός από ένα, το πιο βασικό δλδ, εσένα. :)

Παιδιά, πάτε σε ένα μαγαζί, δοκιμάστε έναν καφέ από νεσπρέσο, από ιπερεσπρέσο ίλυ, από gaggia και αν μπορείτε να βρείτε κάποιον που έχει μια lelit, δοκιμάστε κι από εκεί. Και μετά αγοράστε ότι θέλετε.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Φεβ 19, 2020 12:16 pm

Καλά, προφανώς και δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε τα ίδια γούστα έχουμε. Και γι΄αυτό και το λέμε και, πολλές φορές μάλιστα, εδώ μέσα ότι το καλύτερο είναι να δοκιμάσει κανείς πριν αγοράσει το ο,τιδήποτε.
Καψουλομηχανές τις έχω δοκιμάσει όλες, gaggia επίσης είχα δύο. Μάλιστα έχω illy και nespresso στο σπίτι γιατί έρχονται και άνθρωποι που ο δικός μου καφές τους φαίνεται βαρύς και προτιμάνε το μπλουμ.

Αλλά είπα άλλο πράγμα. Δεν θα πω σε κάποιον πήγαινε πάρε καψουλομηχανή γιατί κάνει ωραίο εσπρέσο. Γιατί αυτό θα το διαβάσει στο σκρουτζ, όχι στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 19, 2020 12:35 pm

Σεβαστή η γνώμη σου Θανάση όπως και οι επιλογές του καθενός. Η δικιά μου άποψη προέρχεται από την μικρή εμπειρία μου στον καφέ και τη γευστική διαδρομή που ξεκίνησε από αλεσμένο καφέ σούπερ και μετά κάψουλα. Όταν για πρώτη φορά δοκίμασα από υπεραυτόματη κόκκο από starbuks (μαύρο και γυαλιστερό) νόμισα οτι πίνω ΤΟΝ καφέ. Η διαφορά της κάψουλας, με τον καφέ που αλέθεται επί τόπου ήταν χαώδης. Στη συνέχεια ψάχτηκα περισσότερο και η βοήθεια από το φόρουμ υπήρξε καταλυτική.
Όλη η ουσία είναι μέχρι που θέλεις να φτάσεις. Είναι γνωστό ο άνθρωπος από τη φύση του αναζητά συνεχώς "το κάτι καλύτερο" σύμφωνα με τους περιορισμούς που υπάρχουν στη ζωή του.

Θα συμφωνήσω με την Αναστασία.
Για παράδειγμα μια μπριζόλα από super market και μια μπριζόλα Wagu τρώγονται. Ποια είναι γευστικότερη όμως; Ένα αυτοκίνητο Citroën 2CV και μια Aston Martin οδηγούνται. Ποιο σου θα προσφέρει άνεση, ασφάλεια και ταχύτητα;...άπειρα τα παραδείγματα.
Είμαστε μια παρέα ανταλλάσσουμε απόψεις και αναζητούμε την καλύτερη δυνατή ποιότητα και γεύση.

Τέλος έχω να πω οτι η γεύση εκπαιδεύεται. Όσο μαθαίνεις νέες γεύσεις, μαθαίνεις να ξεχωρίζεις το ποιοτικό από το λιγότερο ποιοτικό και από το σκάρτο. Τον καφέ από των starbuks που κάποτε μου άνοιξε τα μάτια, αν τον μυρίσω τώρα θα με πιάσει αναγούλα. Το οτι τον πίνουν εκατομμύρια και τον απολαμβάνουν είναι δικαίωμά τους, όπως δικαίωμά μου (μας) είναι να τον θεωρώ μαυροζούμι σε ένα φόρουμ που ψάχνει τον τέλειο εσπρέσο.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από President » Τετ Φεβ 19, 2020 4:04 pm

Συμφωνώ σε όλα που λέτε παιδιά. Τα λέτε πολύ σωστά και χαίρομαι που είμαι πλέον σε θέση να μπορώ να καταλάβω κι εγώ τη διαφορά και να το εξηγώ από κοντά σε φίλους και όσους με ρωτάνε.

Υπάρχουν άπειρες συζητήσεις στο φόρουμ όπου μιλάτε για γευστικά προφίλ και συνθήκες και setups παραγωγής του σωστού εσπρέσο.

Απλά είναι αυτό που λέει η Αναστασία, άνθρωποι έρχονται, βρίσκουν τον καφέ της βαρύ και θέλουν το μπλουμ-χωρίς χαρακτήρα-ρόφημα του ίλι.
Όταν αυτός ο άνθρωπος μπει στο φόρουμ όμως, θα διαβάσει απαντήσεις προς σε αυτόν, που δεν απευθύνονται στα αλήθεια σε αυτόν. Αν αυτοί οι άνθρωποι ζητήσουν τη συμβουλή μας στο φόρουμ, ενώ πολύ σωστά διαβάζουν για το πως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αν ο χρόνος και το χρήμα δεν αποτελούν limitations, δεν παίρνουν την πραγματική εικόνα.

Οι άνθρωποι αυτοί - και λάθος τους - δεν έχουνε δοκιμάσει να πιούνε καφέ από τις μηχανές για τις οποίες ρωτάνε, οπότε το μόνο δεδομένο που έχουν είναι η απάντηση ενός ανθρώπου με 1000000 posts σε ένα φορουμ για εσπρέσο να τους λέει "φίλε δε θα πιεις καφέ αν δε ξοδέψεις τουλάχιστον χ λεφτά και χρόνο για μηχανή και μύλο".

Αυτό για μένα είναι υποκειμενικό και λάθος συμβουλή και το γιατί είναι απλό: Προσωπικά έχω δει ότι μπορώ να πιω και να είμαι χαρούμενος με ένα καφεδάκι από μια ιλι υπερεσπρεσιέρα. Καταλαβαίνω τη χαώδη διαφορά μεταξύ της κάψουλας από τη Νικαράγουα και του καφέ που παίρνω από τη γουατεμάλα και το περού που φέρνει και ψήνει ο φίλος μου από τη νάουσα, όταν τον κόβω μόνος μου και τον φτιάχνω με μια μηχανή των 600 ευρώ. Ήταν ο λόγος που σταμάτησα να πίνω καφέ με ζάχαρη και τότε που κατάλαβα ότι ο εσπρέσο δεν είναι πικρός, είναι χαρούμενος όταν γίνεται σωστά.

Αλλά είναι τεράστια η διαφορά αυτού που λέω, με το "φίλε δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να πιεις καφέ από κάψουλα, ξέχασε το, θα είναι σα να πίνεις υγρό σκουπίδι". Αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό και απλά είναι λάθος συμβουλή.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Φεβ 19, 2020 4:48 pm

Tο εσύ βρίσκεις την νιρβάνα σου στον illy κάψουλα αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό θα ισχύσει και για άλλους .
Συνεπώς δεν μπορείς να πεις σε κάποιον που σιχαίνεται τέτοιου είδους καφέ ότι είναι λάθος επειδή εσένα σου αρέσει.
Και ότι και να λέει ο καθένας ο καφές της κάψουλας δεν μπορεί να είναι αυθεντικός εσπρέσσο δεν έχει τις βασικές προδιαγραφές θερμοκρασίας και πίεσης που ορίζουν τον εσπρέσσο.
Είναι κάτι σαν εσπρέσσο που είναι και ο καφές Mokka που και αυτόν τον μπερδεύουν με τον εσπρέσσο.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από President » Τετ Φεβ 19, 2020 10:43 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Φεβ 19, 2020 4:48 pm
Tο εσύ βρίσκεις την νιρβάνα σου στον illy κάψουλα αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό θα ισχύσει και για άλλους .
Συνεπώς δεν μπορείς να πεις σε κάποιον που σιχαίνεται τέτοιου είδους καφέ ότι είναι λάθος επειδή εσένα σου αρέσει.
Και ότι και να λέει ο καθένας ο καφές της κάψουλας δεν μπορεί να είναι αυθεντικός εσπρέσσο δεν έχει τις βασικές προδιαγραφές θερμοκρασίας και πίεσης που ορίζουν τον εσπρέσσο.
Είναι κάτι σαν εσπρέσσο που είναι και ο καφές Mokka που και αυτόν τον μπερδεύουν με τον εσπρέσσο.
Αυτό ακριβώς λέω. Δεν μπορώ να πω σε κάποιον που σιχαίνεται τέτοιου είδους καφέ ότι είναι λάθος και για αυτό δεν το κάνω ποτέ. Δεν είναι μόνο λάθος, είναι βλακεία.
Το ίδιο βλακεία είναι όταν λες σε κάποιον ότι δεν πρόκειται να ευχαριστηθεί καφέ από κάψουλα γιατί εσύ τον σιχαίνεσαι.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Φεβ 19, 2020 11:03 pm

οι απαντήσεις στο φόρουμ δεν είναι ούτε αξίωμα ούτε βίβλος.

ζητάει κάποιος μία γνώμη και ο άλλος του την δίνει σύμφωνα με αυτά που πιστεύει πάντα. και το ότι τα πιστεύει πραγματικά φαίνεται από τον εξοπλισμό του τις απόψεις του κλπ.

από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει.

δε σημαίνει ότι επειδή εμένα μου αρέσει η τάδε μηχανή (που έχω αγοράσει κιόλας) πρέπει να αρέσει και εσένα. αλλιώς η αγορά θα πουλούσε μόνο ένα μοντέλο.

στην πραγματικότητα υπάρχουν και κάψουλες και pods και τριμμένος καφές και σε κόκκους και στιγμιαίος και ελληνικός και Ice tea κλπ κλπ

αν δεν πουλούσανε πιστέψτε με θα είχαν κλείσει.

καλή λύση είναι και ο στιγμιαίος καπουτσίνο ή νεσκαφέ φραπέ.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Φεβ 20, 2020 10:12 am

Θανάση κάνεις λάθος και μπερδεύεται πολύς κόσμο που θέλει να ξεκινήσει.
Αυτό που ψάχνουμε εδώ δεν είναι κάποια υποκειμενική γεύση, η δικιά μου, η δικιά σου ή ακόμα και της πλειοψηφίας. Κανένας δεν έχει τους γευστικούς κάλυκες που θα αποτελέσουν το μέτρο σύγκρισης. Εδώ ψάχνουμε πολύ συγκεκριμένο ζητούμενο που είναι η γεύση που προκύπτει από τα 4Μ: 1) Ποιοτικός καφές, 2) Μηχανή, 3) Μύλος, 4) Επέμβαση barista.
Έχεις δλδ να εκτελέσεις μια συνταγή, με τα κατάλληλα εργαλεία και την καλή πρώτη ύλη. Αυτά δεν είναι υποκειμενικά στοιχεία, δεν είναι "μου αρέσει - δεν μου αρέσει" είναι αντικειμενικότατα και μετρήσιμα. Με βάση αυτά τα στοιχεία αξιολογούμε στη συνέχεια το οποιοδήποτε γευστικό αποτέλεσμα.
Αντίθετα οι κάψουλες/καψουλομηχανές που αναφέρεις δεν πληρούν ΚΑΜΙΑ από τις παραπάνω προϋποθέσεις! Άρα εκ προοιμίου το αποτέλεσμα θα είναι για το νεροχύτη. Αν αυτό το αποτέλεσμα αρέσει σε κάποιους ή ακόμα και στους περισσότερους δε νομίζω οτι μας αφορά ιδιαίτερα.

Απάντηση