Αγορά Μηχανής Espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
menspa
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2014 2:43 pm

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από menspa » Σάβ Φεβ 01, 2020 11:49 am

Με αυτή τη λογική οποίος δεν έχει να δώσει 500 ευρώ καλύτερα να μην γράφει εδώ . Η λέξη αξιοπρεπές έχει συγκεκριμένη ερμηνεία στη ελληνική .

Υπάρχει κόσμος που δεν εχει 20 λεπτά χρόνο το πρωί μονο για να κόβει καφέ. Οπότε αυτοί όπως και γω δεν θα κάτσουν να κλάψουν που δεν θα πιουν εναν Taf cataleya . Θα αναζητήσουν ένα καφέ που δεν θα είναι σε τέλειο επιπεδο αλλα δεν θα είναι και νεσπρεσσο.

Και στην τελική οι πιο πολλοί εδώ μέσα που δώσανε χρήμα για καλό εξοπλισμό (βάζω και μένα μέσα ) όλο και κάτι τους χαλάει. Μια είναι ο καφές μια είναι ο μύλος μια είναι το νερό κτλ.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Φεβ 01, 2020 1:00 pm

το πρόβλημα ξεκινά από τη στιγμή που κάποιος ζήτησε μηχανή εσπρέσο.

μακάρι η διαδικασία παρασκευής του εσπρέσο να ήταν τόσο απλή όσο να κάνεις ένα τσάι ή έναν ελληνικό καφέ αλλά δεν είναι

γιαυτό άλλωστε και φτιάχτηκαν οι καφετέριες (αν και στην Ελλάδα καφετέρια εννοούμε και το κοινωνικό κομμάτι)

ο καλός καφές θέλει εξοπλισμό που είναι πιο εύκολο να το πάρει μια καφετέρια παρά ένας ιδιώτης

μακάρι να μπορούσε την διαδικασία να την κάνει μια μηχανή κάψουλας αλλά δε την κάνει!

γιαυτό και με 150€ αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μεταχειρισμένη μηχανή και χειροκίνητος μύλος; δεν ξέρω πάντως ξεκινάς από αγγελίες...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Φεβ 01, 2020 1:43 pm

Αντικειμενικά ο πραγματικός espresso είναι δύσκολη και ακριβή υπόθεση.
Σε όποιο αρέσουν μαυροζούμια καλά κάνει αρκεί να μην νομίζει ότι είναι espresso αυτό που πίνει.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από anstelios » Κυρ Φεβ 02, 2020 12:04 am

Και ποιος λέει ότι δεν είναι espresso? Εσύ??
Εγώ λέω ότι είναι μια χαρά espresso από την στιγμή που ζεστό νερό περνάει με πίεση από αλεσμένο καφέ
Μαζί μου συμφωνούν κ όλοι οι ορισμοί της λέξης espresso που θα βρεις στο internet.
Δεν λέει πουθενά ότι χρειάζεσαι boiler ούτε συγκεκριμένη πίεση.
Το ότι έτσι αρέσει σε εσένα κ στους περισσότερους δεν σημαίνει ότι μόνο έτσι είναι.
Άρα λοιπόν όπως είπες καλά κάνει όποιος του αρέσει να πίνει από κάψουλα ή pressurized ή οτιδήποτε, αλλά έχει και κάθε δικαίωμα να το αποκαλεί espresso αυτό που πίνει!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Φεβ 02, 2020 12:32 am

από αύριο αγοράζω στιγμιαίο καπουτσίνο της nescafe και τέρμα!

τρομερές εκχυλίσεις:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PublicDomain την Κυρ Φεβ 02, 2020 12:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από GeorgeS » Κυρ Φεβ 02, 2020 12:33 am

PublicDomain έγραψε:
Κυρ Φεβ 02, 2020 12:32 am
από αύριο αγοράζω στιγμιαίο καπουτσίνο της nescafe και τέρμα!
:worthy: :respekt:

nith
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2020 1:18 pm

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από nith » Δευ Φεβ 03, 2020 1:34 pm

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Νέος στο Forum αλλά παλιός στην κατανάλωση espresso, αποφάσισα να αγοράσω μηχανή με κάψουλες διότι μέχρι στιγμής δίνω 40€ το λιγότερο το μήνα για αφορά κάθε πρωί για το γραφείο και στο σπίτι/γραφείο πίνω τον στιγμιαίο Douwe Egberts Espresso.
Επειδή η βασική κατανάλωση στο σπίτι είναι μόνο το Σαββατοκύριακο, είναι και ο λόγος αγοράς με κάψουλες κι όχι κανονικός, διότι έρχεται και πιο οικονομικός συν ότι χαλάει ο καφές αν τον χρησιμοποιώ μόνο για ΣΚ!
Έχω δει αυτή: https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/pr ... ie_3290549.
Είναι καλή αγορά ή έχετε να προτείνετε κάποια άλλη; Στο Skroutz πάντως έχει καλές κριτικές γι' αυτούς που την αγόρασαν.
Σημείωση ότι πρέπει να την αγοράσω από το Πλαίσιο διότι έχω δωροκάρτα των 100€ :)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Φεβ 03, 2020 5:12 pm

menspa: Δεν είπε κανένας να μην γράψεις τη γνώμη σου αν δεν έχεις ξοδέψει προηγουμένως αρκετά χρήματα. Όταν όμως δίνουμε συμβουλές αγοράς, δλδ προτρέπουμε κάποιον να ξοδέψει τα ωραία του λεφτά πρέπει να είμαστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί και να μιλάμε με επιχειρήματα. Οι χαρακτηρισμοί "αξιοπρεπές", "γαμάτο", "χάλια" κλπ είναι καθαρά υποκειμενική άποψη και δεν βοηθάνε κανένα. Αντίθετα αν μιλήσεις με μετρήσιμα χαρακτηριστικά τότε θα μπορεσει ο άλλος να κρίνει και να συγκρίνει. Ο εσπρέσο θέλει πίεση και θερμοκρασία. Τέλος. Αν έχεις κι άλλα παιχνιδάκια στη διάθεσή σου όπως τρίοδες, opv, pid, μανόμετρα, Ε61...ακόμα καλύτερα. Είναι μια κουβέντα που την έχουμε κάνει άπειρες φορές, λίγο να ανατρέξει κάποιος στο φόρουμ θα το διαπιστώσει.
Το ρεζουμέ της όλης υπόθεσης είναι αυτό που είπε ο artisti.
Artisti έγραψε:
Σάβ Φεβ 01, 2020 1:43 pm
Αντικειμενικά ο πραγματικός espresso είναι δύσκολη και ακριβή υπόθεση.
Σε όποιο αρέσουν μαυροζούμια καλά κάνει αρκεί να μην νομίζει ότι είναι espresso αυτό που πίνει.
publicdomain: :a013:

anstelios: η αυτοκρατορία των τρολ αντεπιτίθεται

nith: έχεις υπολογίσει πόσο σου κοστίζει η κάψουλα το κιλό; ...καμία σχέση με οικονομία και παντελώς καμία σχέση με ποιότητα. Αν η κάψουλα λόγω χρόνου και ευκολίας είναι συνειδητή επιλογή εις βάρος της ποιότητας τότε οι καψουλομηχανές illy είναι καλύτερη επιλογή.

menspa
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2014 2:43 pm

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από menspa » Τρί Φεβ 04, 2020 1:16 am

Dear luckees
Δεν ειμαι εγώ αυτός που προτρέπω με τους χαρακτηρισμούς που λες παραπάνω κάποιον να χαλάσει τα ωραία του λεφτά . Επίσης δεν είμαι αυτός που βάζει κάποια στανταρ λέγοντας πως αν δεν είναι η μηχανή με μποιλερ κτλ δεν αξίζει.
Ο άνθρωπος είπε συγκεκριμενα για ενα μπάτζετ 150 ευρώ. Τι νόημα έχει να του πούμε για 1,2 level παραπάνω . Θα πορευτεί με Τάκη Λεμονή στο πάγκο. (Και γω μαζί του) :)

nith
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2020 1:18 pm

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από nith » Τρί Φεβ 04, 2020 10:25 am

Καλημέρα.

Το γνωρίζω ότι η ILLY έχει ποιο ποιοτικό καφέ, αλλά είναι οικονομικά ασύμφορες οι κάψουλες σε σύγκριση με τη NESPESSO!
Κάτι ακόμη. Θεωρείτε ότι καλύτερα να αγοράζω μόνο γνήσιες κάψουλες Nespresso παρά συμβατές; Θα δημιουργήσουν πρόβλημα στη μηχανή;

Απάντηση