Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Ιαν 04, 2020 8:11 pm

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Έπειτα από μία αγορά μηχανής εσπρέσσο (Delonghi Dedica Pump Espresso Metal EC685.M) χωρίς να γνωρίζω τα βασικά και πέφτοντας στην παγίδα γνωστού site πωλήσεων (καταλαβαίνεται όλοι φαντάζομαι ποιό εννοώ), επανέρχομαι στην διαδικασία αγοράς καινούργιας μηχανής.
Έχω διαβάσει για την πίεση που απαιτείται, κολλάω λίγο στο θέμα του boiler. Δεν πολυκαταλαβαίνω τι πρέπει να προσέξω, το υλικό κατασκευής του για παράδειγμα; Θα ήθελα να με βοηθήσετε να μην οδηγηθώ πάλι σε μία λάθος επιλογή. Έχω ξεχωρίσει με μία γρήγορη αναζήτηση τις εξής μηχανές:
1) Lelit PL41 PLUS Coffee Machine
2) Lelit Pl41e Coffee Machine (την προτίνει ένα παιδί εδώ στο σαίτ την συγκεκριμένη μηχανή από εκεί την έμαθα)
3) Nuova Simonelli Oscar 2

Κάτι άλλο που με ανησυχεί είναι ότι στην μηχανή που έχω τώρα (delonghi EC685) έχει διάμετρο τέτοια που δεν έβρισκα πουθενά σε αυτό το μέγεθος tamper, non pressurized basket/portafilter, με αποτέλεσμα να τα παρατήσω και να μην ασχοληθώ παραπέρα. Για το λόγο αυτό κοιτάω μηχανές με διάμετρο από 57mm και πάνω. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά η όχι.

Επίσης δεν καταλαβαίνω την σημασία των εξής χαρακτηριστικών : Ισχυς Boiler Καφέ , Χωρητικότητα Boiler Καφέ και Ε61

Για την ώρα με ενδιαφέρει να καταλήξω σε μηχανή και έπειτα θα κάνω μία έρευνα και για μύλους, γιατί ξέρω πόσο σημαντικό κομμάτι αποτελούν για έναν σωστό εσπρέσσο (έχω έναν απλό χειροκίνητο προς το παρόν). Σκέφτομαι να διαθέσω περί τα 600-700 ευρώ. Νομίζω για μηχανή οικιακής χρήσης είναι ένα καλό ποσό. Από εκεί και πέρα αν υπάρχει κάτι πολύ δυνατό με κάτι παραπάνω θα το σκεφτώ.
Θέλω λοιπόν την βοήθεια σας, αν αξίζουν όλα αυτά που σκέφτομαι, αν οι επιλογές που έχω κοιτάξει είναι αξιόπιστες, και αν έχετε να μου προτείνετε και εσείς κάτι.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιαν 04, 2020 9:03 pm

Δεν είσαι ο μόνος που έκανε λάθος αγορά με βάση κριτήρια άσχετα με τα πραγματικά.
Αν θέλεις να κάνεις μια αγορά όπου θα κρατήσει στο μέλλον πήγαινε καλύτερα στη Lelit plusT και μην κοιτάς παρακάτω.

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Ιαν 04, 2020 9:20 pm

Πλέον διαβάζοντας καθημερινά τις τελευταίες μέρες και μαθαίνοντας κανά δύο πραγματάκια παραπάνω, φαίνεται μία καλή επιλογή.
Σκεφτόμουν όμως τις τελευταίες ώρες μήπως το δω σαν επένδυση για το μέλλον και δώσω γύρω στα 800 ευρώ για κάτι καλύτερο.
Πιστεύεις θα έχει διαφορά; Υπάρχει κάτι αρκετά πιο αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά; Η να πάω στην μηχανή που ανέφερες και σε έναν εξίσου δυνατό μύλο;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Ιαν 04, 2020 9:44 pm

υπάρχει και μια lelit μεταχειρισμένη εδώ στο φόρουμ και μετά νομίζω πας σε bezzera περίπου στα λεφτά που ανέφερες αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να επενδύσεις και σε καλό μύλο να μη σου πω ότι πρώτα πρέπει να ξεκινήσεις από αυτό...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Ιαν 05, 2020 12:28 am

konsider έγραψε:
Σάβ Ιαν 04, 2020 8:11 pm
Επίσης δεν καταλαβαίνω την σημασία των εξής χαρακτηριστικών : Ισχυς Boiler Καφέ , Χωρητικότητα Boiler Καφέ και Ε61
Η ισχύς δεν αφορά το boiler αλλά την αντίσταση, όσο μεγαλύτερη τόσο πιο γρήγορα ζεσταίνει το νερό κ τόσο πιο ενεργοβόρα-κοστοβόρα είναι. Το μέγεθος του boiler όσο μεγαλύτερο τόσο μεγαλύτερη η θερμοκρασιακή σταθερότητα της μηχανής, που είναι ένα απο τα 2 κορυφαία ζητούμενα στον εσπρέσο μαζί με την πίεση. Το E61 έχει διάφορα οφέλη έναντι ενός απλού group όπως η συνεισφορά στην θερμ. σταθερότητα, η δυνατότητα για manual preinfusion και pressure profile.

Οι μηχανές που κοιτάς είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις, οπωσδήποτε μύλος στα πλάνα σου μαζί με τα υπόλοιπα παρελκόμενα και ποιοτικό καφέ!

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Δημοσίευση από konsider » Κυρ Ιαν 05, 2020 11:48 am

Ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση και τις συμβουλές σας.
Θα κινηθώ μάλλον προς την lelit plust και για έναν εξίσου καλό μύλο. Ελπίζω να είναι μία καλή επένδυση και να μην χρειαστεί σε δύο χρόνια αλλαγή το σετ πάλι. :coffee:

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Δημοσίευση από konsider » Τρί Ιαν 07, 2020 2:06 pm

Θα ηθελα να ρωτησω επισης, με την αγορα της Lelit plust, μια αγορα μυλου γυρω στα 500 ευρω ειναι υπεραρκετο ποσο; Εννοω μηπως μπορω να βρω εναν αξιολογο μυλο με λιγοτερα λεφτα; Τι θα μου προτινατε;

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Αγορα μηχανης επειτα απο μεγαλο λαθος

Δημοσίευση από Konstantinos » Τρί Ιαν 07, 2020 2:13 pm

konsider έγραψε:
Τρί Ιαν 07, 2020 2:06 pm
Θα ηθελα να ρωτησω επισης, με την αγορα της Lelit plust, μια αγορα μυλου γυρω στα 500 ευρω ειναι υπεραρκετο ποσο; Εννοω μηπως μπορω να βρω εναν αξιολογο μυλο με λιγοτερα λεφτα; Τι θα μου προτινατε;
κοντά σε αυτό το budget (κατι τις παραπάνω) παίζει ο Niche Zero, εξαιρετικός μύλος που πολλοί χρήστες γράφουν για αυτόν τα καλύτερα. Υπάρχει και σχετικό νήμα viewtopic.php?f=6&t=5408

Απάντηση