Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Justice
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 12:00 pm

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Justice » Κυρ Νοέμ 24, 2019 10:44 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η unica φαντάζει μονόδρομος πλέον αφού από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι με την gaggia pro καφέ δεν πίνεις...Από την άλλη δεν κατανοώ τον λόγο που η ECM casa V έχει ακριβώς την ίδια τιμή με unica..χωρίς pid, με μικρότερο μπόιλερ και όχι Ε61. Τι πίνουν αυτοί οι Γερμανοί και δεν μας δίνουν;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Νοέμ 24, 2019 11:36 am

τουλάχιστον στα χαρακτηριστικά η ECM Classika PID είναι ένα σκαλί πιο πάνω, έρχεται από Ελληνικό κατάστημα με service & support, αλλά ξεφεύγει στα 1200€ περίπου. Μήπως γίνει κάποιο θαύμα στην black friday?

Η Unica αυτή τη στιγμή δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα και θα κάνει κάποιυς μήνες να ξαναρθεί!


Justice έγραψε:
Κυρ Νοέμ 24, 2019 10:44 am
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η unica φαντάζει μονόδρομος πλέον αφού από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι με την gaggia pro καφέ δεν πίνεις...Από την άλλη δεν κατανοώ τον λόγο που η ECM casa V έχει ακριβώς την ίδια τιμή με unica..χωρίς pid, με μικρότερο μπόιλερ και όχι Ε61. Τι πίνουν αυτοί οι Γερμανοί και δεν μας δίνουν;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Justice
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 12:00 pm

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Justice » Δευ Νοέμ 25, 2019 12:36 am

Δυστυχώς το κόστος της classica είναι απαγορευτικό για μένα ακόμη και με black friday. Η unica θα μου βγει γύρω στα 720 ευρώ (χωρις φπα). Η pro από την άλλη βγαίνει στα 300 ευρώ (χωρις φπα). Ακομη και μεταξυ των δυο υπαρχει τεραστια διαφορα, αλλα ισως να αξιζει τον κοπο η unica καθως τα εχει ολα και συμφερει (για μονο μποιλερ παντα). Ειναι και πολυ ομορφη συν τοις αλλοις. Την Λελιτ plust pid την εχω αποκλεισει διοτι χωρις φπα βγαινει στα 520 (μικρη διαφορα με unica) και δεν με τρελαινει σαν ιδεα. Ειτε θα τα σκασω για unica ειτε θα αρκεστω σε basic πραγματα με pro.
PublicDomain έγραψε:
Κυρ Νοέμ 24, 2019 11:36 am
τουλάχιστον στα χαρακτηριστικά η ECM Classika PID είναι ένα σκαλί πιο πάνω, έρχεται από Ελληνικό κατάστημα με service & support, αλλά ξεφεύγει στα 1200€ περίπου. Μήπως γίνει κάποιο θαύμα στην black friday?

Η Unica αυτή τη στιγμή δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα και θα κάνει κάποιυς μήνες να ξαναρθεί!


Justice έγραψε:
Κυρ Νοέμ 24, 2019 10:44 am
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η unica φαντάζει μονόδρομος πλέον αφού από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι με την gaggia pro καφέ δεν πίνεις...Από την άλλη δεν κατανοώ τον λόγο που η ECM casa V έχει ακριβώς την ίδια τιμή με unica..χωρίς pid, με μικρότερο μπόιλερ και όχι Ε61. Τι πίνουν αυτοί οι Γερμανοί και δεν μας δίνουν;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Νοέμ 25, 2019 10:46 am

Justice έγραψε:
Δευ Νοέμ 25, 2019 12:36 am
Δυστυχώς το κόστος της classica είναι απαγορευτικό για μένα ακόμη και με black friday. Η unica θα μου βγει γύρω στα 720 ευρώ (χωρις φπα). Η pro από την άλλη βγαίνει στα 300 ευρώ (χωρις φπα). Ακομη και μεταξυ των δυο υπαρχει τεραστια διαφορα, αλλα ισως να αξιζει τον κοπο η unica καθως τα εχει ολα και συμφερει (για μονο μποιλερ παντα). Ειναι και πολυ ομορφη συν τοις αλλοις. Την Λελιτ plust pid την εχω αποκλεισει διοτι χωρις φπα βγαινει στα 520 (μικρη διαφορα με unica) και δεν με τρελαινει σαν ιδεα. Ειτε θα τα σκασω για unica ειτε θα αρκεστω σε basic πραγματα με pro.
PublicDomain έγραψε:
Κυρ Νοέμ 24, 2019 11:36 am
τουλάχιστον στα χαρακτηριστικά η ECM Classika PID είναι ένα σκαλί πιο πάνω, έρχεται από Ελληνικό κατάστημα με service & support, αλλά ξεφεύγει στα 1200€ περίπου. Μήπως γίνει κάποιο θαύμα στην black friday?

Η Unica αυτή τη στιγμή δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα και θα κάνει κάποιυς μήνες να ξαναρθεί!


Justice έγραψε:
Κυρ Νοέμ 24, 2019 10:44 am
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η unica φαντάζει μονόδρομος πλέον αφού από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι με την gaggia pro καφέ δεν πίνεις...Από την άλλη δεν κατανοώ τον λόγο που η ECM casa V έχει ακριβώς την ίδια τιμή με unica..χωρίς pid, με μικρότερο μπόιλερ και όχι Ε61. Τι πίνουν αυτοί οι Γερμανοί και δεν μας δίνουν;
θα συμφωνήσω μετα παραπάνω σε αυτή την κατηγορία μηχανών απλά να βάλω μέσα στο παιχνίδι την εισαγωγική Lelit pl41 em που ίσως να την βρίσκεις επίσης φθηνά.

βέβαια δεν θεωρώ τον εαυτό μου σε καμία περίπτωση expert απλά έχω διανύσει παρόμοια διαδρομή!
εισαγωγική μηχανή με PID θεωρώ την Bezzera UNICA.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Justice
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 12:00 pm

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Justice » Τρί Δεκ 10, 2019 6:52 am

Τελικά έγινε η ανατροπή και αγόρασα την Lelit 41 Plust Pid που φάνηκε ως η μέση λύση μεταξύ των δύο. Αγορασμένη black friday σε σχετικά καλή τιμή (+160€ από classic, -265€ από unica). Ελπίζω να με καλύψει για την επόμενη δεκαετία..φαίνεται λίγο δύσκολη στην χρήση, ρύθμισα το pid, χρειάζεται περίπου 20 λεπτά να πιάσει θερμοκρασία και σίγουρα backflushing ανά 2-3 μέρες.
Όποιος άλλος κάτοχος θέλει να με συμβουλέψει κάτι για την μηχανή είναι ευπρόσδεκτος.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από brexei » Τρί Δεκ 10, 2019 8:27 am

Αν (με ζεστο το μποιλερ) τρεξεις 1-2 φορες νερο για 3 δευτερολεπτα τοτε θα φτασει πιο γρηγορα τη μεγιστη θερμοκρασία. Ισως και στα 12 λεπτα να ειναι ετοιμη για χρηση, αν βιαζεσαι.

Γενικα ειναι πολυ καλη μηχανη και θα σε βολεψει.

Justice
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 12:00 pm

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Justice » Τετ Δεκ 11, 2019 9:05 am

brexei έγραψε:
Τρί Δεκ 10, 2019 8:27 am
Αν (με ζεστο το μποιλερ) τρεξεις 1-2 φορες νερο για 3 δευτερολεπτα τοτε θα φτασει πιο γρηγορα τη μεγιστη θερμοκρασία. Ισως και στα 12 λεπτα να ειναι ετοιμη για χρηση, αν βιαζεσαι.

Γενικα ειναι πολυ καλη μηχανη και θα σε βολεψει.
Ευχαριστώ! Έπαιξε ρόλο και ο χρόνος προθέρμανσης σε σύγκριση με την Unica. Βασικά από ότι καταλαβαίνω είναι η πιο value for money entry level ‘σοβαρή’ μηχανή. Πάλι καλά που δεν πήρα την classic θα μου έσπαγε τα νεύρα η έλλειψη pid. Στις ρυθμίσεις του pid υπάρχει πεπατημένη;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από brexei » Τετ Δεκ 11, 2019 9:29 am

Πρεπει να σου πει τις τιμες καποιος που εχει την ιδια μηχανη. Η δικια μου ειναι custom υλοποιηση οποτε εχω διαφορετικες τιμες.

Αλλιως ακολουθείς τη μεθοδο Ziegler - Nichols η οποια δεν ειναι και πολυ ευκολη χωρις να βλεπεις το γραφημα της θερμοκρασιας, αλλα παλι μπορεις να την κανεις στο περιπου.

Επισης μιας και εχεις αρχικες τιμες μπορεις να τις πειραζεις λιγο μια μια και να βλεπεις αν βελτιωνεται η αποκριση.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από knight_77 » Τετ Δεκ 11, 2019 10:03 am

Justice έγραψε:
Τετ Δεκ 11, 2019 9:05 am
brexei έγραψε:
Τρί Δεκ 10, 2019 8:27 am
Αν (με ζεστο το μποιλερ) τρεξεις 1-2 φορες νερο για 3 δευτερολεπτα τοτε θα φτασει πιο γρηγορα τη μεγιστη θερμοκρασία. Ισως και στα 12 λεπτα να ειναι ετοιμη για χρηση, αν βιαζεσαι.

Γενικα ειναι πολυ καλη μηχανη και θα σε βολεψει.
Ευχαριστώ! Έπαιξε ρόλο και ο χρόνος προθέρμανσης σε σύγκριση με την Unica. Βασικά από ότι καταλαβαίνω είναι η πιο value for money entry level ‘σοβαρή’ μηχανή. Πάλι καλά που δεν πήρα την classic θα μου έσπαγε τα νεύρα η έλλειψη pid. Στις ρυθμίσεις του pid υπάρχει πεπατημένη;

Καλορίζικη, το σίγουρο είναι πως θα την ευχαριστηθείς.

Δοκίμασε με τα εξής settings: P:0.4 I:0 D:13.9

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από brexei » Τετ Δεκ 11, 2019 12:24 pm

Σταθεροποιειται η θερμοκρασια σου με μηδενικο integrator;
Με μεγαλο d θα εχεις γρηγορη αποκριση αλλα απο σταθεροτητα;

Απάντηση