Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από anstelios » Τετ Δεκ 11, 2019 2:04 pm

Justice έγραψε:
Τετ Δεκ 11, 2019 9:05 am
brexei έγραψε:
Τρί Δεκ 10, 2019 8:27 am
Αν (με ζεστο το μποιλερ) τρεξεις 1-2 φορες νερο για 3 δευτερολεπτα τοτε θα φτασει πιο γρηγορα τη μεγιστη θερμοκρασία. Ισως και στα 12 λεπτα να ειναι ετοιμη για χρηση, αν βιαζεσαι.

Γενικα ειναι πολυ καλη μηχανη και θα σε βολεψει.
Ευχαριστώ! Έπαιξε ρόλο και ο χρόνος προθέρμανσης σε σύγκριση με την Unica. Βασικά από ότι καταλαβαίνω είναι η πιο value for money entry level ‘σοβαρή’ μηχανή. Πάλι καλά που δεν πήρα την classic θα μου έσπαγε τα νεύρα η έλλειψη pid. Στις ρυθμίσεις του pid υπάρχει πεπατημένη;
Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για την αγορά, είναι σαφώς ανώτερη μηχανή από την classic με θερμοκρασιακή σταθερότητα χωρίς ταλαιπωρία.

Προσωπικά προτίμησα να δώσω 200-250€ λιγότερα για την classic 2019 καθώς ήταν η πρώτη μου αγορά και ήθελα να δω αν θα μου ταιριάξει η όλη διαδικασία μιας και δεν είναι και τόσο απλό όπως θα έχεις καταλάβει κι εσύ (ακόμα το ψάχνω αυτό δεν έχω αποφασίσει :lol:).
Ότι λεφτά περίσσεψαν θα μπουν στην άκρη για την αγορά ενός καλού μύλου, αφού αποφασίσω βέβαια αν θα συνεχίσω με αυτό το χόμπι..
Όσο αφορά το θέμα θερμοκρασίας, προς το παρόν χρησιμοποιώ τον διακόπτη του ατμού για ανεβάσω την θερμοκρασία του μπόιλερ πριν ξεκινήσω την εκχύλιση ανάλογα και με τον καφέ που χρησιμοποιώ. Πάντα με κριτήριο την γεύση μου έχω δει ότι σε κάποιους καφέδες δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιήσω καθόλου ενώ σε άλλους έχω καλύτερο αποτέλεσμα με χρήση 5-10-15 ή ακόμα και 20 δευτερόλεπτα πριν την εκχύλιση. Δεν αλλάζει κάτι προφανώς στην σταθερότητα κατά την εκχύλιση απλά ξεκινάω από διαφορετική θερμοκρασία κάθε φορά.
Σίγουρα αν ήμουν πλήρως συνειδητοποιημένος και απόλυτα βέβαιος από την αρχή ότι θα μου ταίριαζε η ενασχόληση αυτή, θα προτιμούσα να αγοράσω μια plust και έναν καλό μύλο εξαρχής, ωστόσο θεωρώ ότι έκανα την σωστή επιλογή σύμφωνα με τα κριτήρια που είχα θέσει.

Αυτά είχα να προσθέσω όσο αφορά το τίτλο του νήματος, συμφωνώ ότι θεωρητικά η classic δεν μπορεί να συγκριθεί με Unica και με Plust, αλλά η πράξη διαφέρει από την θεωρία κι εφόσον υπάρχει το νήμα καλό είναι να αναφέρει ο καθένας την εμπειρία του.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από knight_77 » Τετ Δεκ 11, 2019 2:12 pm

brexei έγραψε:
Τετ Δεκ 11, 2019 12:24 pm
Σταθεροποιειται η θερμοκρασια σου με μηδενικο integrator;
Με μεγαλο d θα εχεις γρηγορη αποκριση αλλα απο σταθεροτητα;
Στη δικιά μου με firmware 1.05 είναι σταθερότατη η θερμοκρασία. Τα 20 λεπτά χρόνος προθέρμανσης στη συγκεκριμένη μηχανή είναι δεδομένα πριν τη πρώτη εκχύλιση.

Απάντηση