Συμβουλή Αγοράς

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Romanos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 2:43 pm

Συμβουλή Αγοράς

Δημοσίευση από Romanos » Τρί Νοέμ 12, 2019 1:18 am

καλησπέρα στο φόρουμ. Τον τελευταίο χρόνο το εχω βάλει μπρος να αγοράσω την πρώτη μου σοβαρή μηχανη. Με αρκετό googlαρισμα του τύπου "best budget espresso machines" κτλ ειχα καταλήξει με μεγάλη σιγουριά οτι η καλύτερη αγορά ηταν η barista express η οποία μόστραρε πρώτη σχεδόν σε κάθε λίστα. Μεχρι την μοιραία εκείνη μέρα που ανακάλυψα το greekespresso. Χρειάστηκε ελάχιστο ψάξιμο στο φόρουμ για να καταλάβω οτι αυτή η μηχανή που νόμιζα οτι θα κάλυπτε το πάθος μου για τον καφέ και το πάθος μου για το να-μην-χαλάσω-όλη-μου-την-αποταμίευση-για-το-παθος-μου-για-τον-καφέ ήταν πολύ καλή για να είναι αληθινή. Οπότε μετά απο ατελείωτες ώρες ψαξίματος, συγκρίσεων, άγχους, αναποφασιστικότητας και έλλειψης ύπνου είπα να στραφώ στο φόρουμ και να περιγράψω την κατάσταση μου ελπίζοντας να μπορέσω να βγάλω μια ακρη.

Για αρχή θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσει κάποιος, απο την στιγμή που στα χαρτία η sage εχει πολύ καλές προδιαγραφές: pid, καλη και γρήγορη κατανομή θερμοκρασίας, pre infusion, 54αρι pf μεν το οποίο χωράει 18-20 gr δε, μύλο με steps αλλα και με την δυνατότητα μικρορυθμίσεων εσωτερικά με λίγη extra προσπάθεια, καί σχεδόν όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ, είναι λοιπόν όντως τόσο αισθητά κατώτερη στο γευστικό αποτέλεσμα σε σχέση με ένα combo του τύπου gaggia classic/lelit pl41em + ascaso i2 τα οποία προτείνονται πιο πολύ; Η μπορεί και η sage να δώσει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα αλλά οι άλλες προτείνονται περισσότερο λόγω ευελιξίας; Επίσης αν η έλλειψη pid και 58mm pf στις άλλες μηχάνες είναι μεγάλο πρόβλημα τότε είναι ουσιαστικά η καλύτερη "budget" λύση η lelit plust (με την λογική οτι δεν θα χρειαστεί άμεση αναβάθμιση); Και αν η plust με κάποιον καλό μύλο είναι άπιαστη προς το παρόν, είναι πεταμένα λεφτά να πάρω την sage σαν προσωρινή-εισαγωγική λύση μέχρι να έχω την άνεση για αναβάθμιση και με την προοπτική οτι θα μπορέσω να την πουλήσω; Καί μήπως τελικά δεν αξίζει να πάρω τίποτα με το 400-500αρι budget μου, και αντί για αυτό να αγορασω εναν χειροκίνητο μύλο και να την βγαλω με το v60, την μοκα και το aeropress μου μέχρι να εχω την άνεση της plust; και αν ναι τότε ποιόν χειροκίνητο μύλο; Αυτά είναι πάνω κάτω όλα τα ερωτήματα που κοντεύουν να μου προκαλέσουν νευρικό κλονισμό τις τελευταίες βδομαδες. Περιμένω τις συμβουλές σας σαν παιδί τον Αη βασίλη και το πορτοφόλι μου σαν αρνί το πάσχα.

Και λίγο background: δουλεύω ως barista 3 χρόνια. ξεκίνησα απο ενα μίκρο speciality καφέ στο οποίο κόλλησα το μικρόβιο και απο το οποίο πήρα πολλές γνώσεις και πλέον δουλεύω σε καφέ-καφεκοπτείο με πλήθος ποικιλιών. Εχω δουλέψει σε dalla corte evo 2 και la cimbali m100, μυλους fiorenzato, mahlkonig, και dip, γνωρίζω αρκετά πράγματα γύρω απο θερμοκρασίες, χρόνους, πιέσεις, αλέσματα κτλ, έχω πιεί άπειρες ποικιλίες σε ελλάδα και εξωτερικό και το κυριότερο αγαπάω φούλ αυτό που κάνω. Οποτε θέλω ουσιαστικά ενάν εξοπλισμό που θα μου επιτρέπει να πειραματίζομαι και να απολαμβάνω όλα αυτά στο σπίτι.

Αυτά με λίγα λόγια.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλή Αγοράς

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Νοέμ 12, 2019 6:06 am

barista express ,Sage με αυτά νόμιζα ότι είσαι Έλληνας του εξωτερικού και αναφέρεσαι σε μηχανές που κυριαρχούν σε ξένες αγορές.
Μετά διάβασα ότι δουλεύεις σε καφεκοπττείο είσαι δηλαδή επαγγελματίας του χώρου.
Έχεις ήδη απαντήσει μόνος σου ο προϋπολογισμός σου δεν φτάνει για κάτι καλό long term με τις απαιτήσεις ποιότητας που έχεις.
Μένεις με την μπρικέτα σου και ψάχνεις καταρχήν ένα καλό μύλο πχ mazzer και πάνω όπως ο Κ10 που μπορεί να βρεις και μεταχειρισμένους σε καλή κατάσταση και καλή τιμή αφού είσαι του χώρου.
Μετά όπως και ο ίδιος έχεις καταλήξει η plus t είναι η βάση και δεν κοιτάς παρακάτω

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Συμβουλή Αγοράς

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Νοέμ 13, 2019 5:52 pm

Συμφωνω με το Γιώργο, ένα καλό μύλο πάρε με ολα τα λεφτά του μπάτζετ σου (ψηφίζω φουλ κ10 μεταχειρισμένο) και ξεκινα αποταμίευση για μηχανή.
Επίσης, μια που είσαι του χώρου και δούλεψες με dalla corte , αν κανένας που έχει Mina δεν την θέλει πια και σκέφτεται να τη δώσει, ξέρω ένα καλό σπιτικό που θα της προσφέρει αγάπη κ φροντίδα . Σφύρα.

Απάντηση