Βοήθεια στην επιλογή πρώτου μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
doom
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:10 pm
Μηχανή:: United me 5195
2η Μηχανή:: Nespresso

Βοήθεια στην επιλογή πρώτου μύλου

Δημοσίευση από doom » Κυρ Οκτ 20, 2019 11:02 pm

Θέλω την βοήθεια σας στην αγορά πρώτου οικονομικού μύλου έχουμε lelit fred περίπου 170 από ξένο σιτε η iberital challenge automatic από Ελλάδα 182 ευρώ με χρονοδιακόπτη nuova simonelli grinta από ξένο σιτε 200 ευρω graef 900 195 ευρώ επίσης ξένο σιτε μου αρέσει ο χρονοδιακόπτης στην ισπανική και ότι αγοράζω από Ελλάδα... μ'αρέσει η lelit σε εμφάνιση και που είναι πιο μαζεμένη στην simoneli με τράβηξαν τα 50αρια flat στην graef ότι μπορώ να πάω εύκολα από γαλλικό σε εσπρέσο και ότι εχει χρονοδιακόπτη με ρύθμιση δόσης μονο διπλό τι λέτε?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια στην επιλογή πρώτου μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Οκτ 21, 2019 11:06 am

Δεν είναι χρήσιμος ο χρονοδιακόπτης αφού ζυγίζουμε την δόση.

doom
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:10 pm
Μηχανή:: United me 5195
2η Μηχανή:: Nespresso

Re: Βοήθεια στην επιλογή πρώτου μύλου

Δημοσίευση από doom » Τρί Οκτ 22, 2019 11:43 pm

Ανάμεσα στον graef 800 στον Iberital που αν κατάλαβα είναι σχεδόν το ίδιο με τον ascaso και lelit και τον nuovo simonelli ποιον θα πρότεινες?135 και 180 οι δυο πρώτοι από Ελλάδα και 200 ο 3ος από ξένο σιτε ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια στην επιλογή πρώτου μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Οκτ 23, 2019 2:09 am

O Iberital είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση γιατί είναι σαν τον Ascaso αλλά με λιγότερες στροφές άλεσης.
Αυτό θεωρητικά προσφέρει καλύτερη γεύση στο καφέ.
Όμως δεν είναι δοκιμασμένος ούτε α μύλος ούτε το service του.
Ο ascaso είναι αντίθετα δοκιμασμένη λύση εδώ και χρόνια.
Graef & Grinta δεν θα τους κοίταγα καθόλου πλαστικοί επιπέδου Jumbo και χωρίς άλεση επιπέδου ascaso.
Όμως προσωπικά δεν θα έπαιρνα κανένα από αυτούς και θα προτιμούσα ένα μεταχειρισμένο mazzer για λόγους που έχουν αναφερθεί δεκάδες φορές εδώ μέσα και θα τους βρεις εύκολα.

doom
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:10 pm
Μηχανή:: United me 5195
2η Μηχανή:: Nespresso

Re: Βοήθεια στην επιλογή πρώτου μύλου

Δημοσίευση από doom » Τετ Οκτ 23, 2019 12:43 pm

Ο mazzer είναι πολύ μεγάλος και η αλήθεια είναι δεν έχω χώρο οπότε μένει ο Iberital και ο lelit pl043mmi από Ελλάδα ο πρώτος τον έχει ένα μαγαζί στην Δράμα και όντως δεν ξέρω από σέρβις κλπ και αν συμβεί κάτι στείλε τον δράμα ... ο lelit δεν είναι ίδιος με τον ascaso?με έχουν μπερδέψει λιγο τα μοντέλα πχ pl043mmi με τον pl044mm τι διαφορά έχει πέρα από την εμφάνιση?οπως και από ascaso τι διαφορά έχει ο I isteel i2 με τον i mini i2 πέρα από την εμφάνισή?τωρα όσο αφορά τον mazzer δεν ξέρω ο μίνι αν μου κάνει και αν μπορώ να τον βρω μεταχείρισμενο σε τρέλανα Ε?σε ευχαριστω

Απάντηση