Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
cgeo
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 1:37 pm

Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από cgeo » Σάβ Αύγ 31, 2019 1:52 pm

Καλησπέρα σε όλους, πρώτο μου ποστ σε αυτό το φόρουμ και θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Μέχρι τώρα ήμουν αυτό που περιγράφεί το καρφιτσωμένο τόπικ, με μια μηχανή απο Skroutz Krups, ημιαυτόματη αγοράζοντας αλεσμένο καφέ. Η μηχανή πλέον είναι στα τελευταία της οπότε σκέφτομαι την αγορά καινούργιας.
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τον καρφιτσωμένο οδηγό αγοράς, και αντιλαμβάνομαι και συμφωνώ ότι για να επιτύχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα θέλεις οπωσδήποτε πολύ καλή ημι-αυτόματη + μύλο + εξάσκηση και διάβασμα.

Όμως απο την μία έχω θέμα χώρου, άρα αποκλείονται οι υπερ-αυτόματες που είναι τεράστιες, απο την άλλη είμαι άνθρωπος της ευκολίας. Οπότε νομίζω ότι καταλήγω στις αυτόματες με κάψουλα, καθώς απ'ότι αντιλαμβάνομαι θα είναι σίγουρα αναβάθμιση σε σχέση με τον αλεσμένο που έπαιρνα πριν και μου έφτανε 1 μήνα.

Έχω διαβάσει καλές κριτικές εδω μέσα για τις Illy Francis, και γενικότερα δεν έχω θέμα με το Budget.
Έχει νοήμα για παράδειγμα να πάρω κάτι τέτοιο:
https://www.illyshop.gr/en/machines/esp ... red_32690/

η να πάρω για τα χάρτινα καλύτερα;

https://www.illyshop.gr/en/machines/ill ... -machines/

Θα έχουν διαφορά αυτές απο αυτές που κάνουν ~100;

Τι λέτε;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Αύγ 31, 2019 2:37 pm

Με τόσα λεφτά που θέλεις βρίσκεις λύσεις στα μεταχειρισμένα που σίγουρα θα σου δώσουν πολύ καλύτερο και σίγουρα φθηνότερο καφέ.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Αύγ 31, 2019 9:42 pm

Αν έχεις όντως καταλήξει στη λύση της κάψουλας, τότε illy iperespresso ειναι ο πιο τίμιος καφές που θα βρεις με κάψουλα.
Βέβαια, κατά τη γνώμη της πλειονότητας του φόρουμ, δεν αξίζει το αποτέλεσμα για 108 ευρώ τι κιλό που βγαίνει ο καφές από την κάψουλα.
Επειδή ειχα παλιότερα διάφορα μοντελα illy , να σου πω μόνο ότι η πιο φτηνή είναι πλαστική και έχει διαφορά στον καφέ (όχι μεγάλη αλλά έχει). Τα λίγο πιο ακριβά μοντέλα ζεσταίνονται λίγο καλύτερα (?). Ίσως. Δεν ξέρω. Πάντως ειναι λίγο καλύτερος ο καφές τους.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από Christos » Δευ Σεπ 02, 2019 1:15 pm

Θα συμφωνήσω με την Αναστασία σε ΟΛΑ και να προσθέσω ότι υπάρχει μια διαφοροποίηση αν και μικρή ανάλογα το μοντέλο στο τελικό αποτέλεσμα. Καλύτερη μηχανή η πρώτη X7, που μόνο μεταχειρισμένη πλέον μπορεί να βρεθεί, και όχι η τωρινή Χ7.1.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από cosini » Τρί Σεπ 03, 2019 2:05 pm

Από το να πας στη λύση της κάψουλας που
α) δεν θα σου δώσει καλό αποτέλεσμα και
β ) σαν κόστος καφέ θα σου είναι πάντα ακριβότερη έχω να σου προτείνω ακόμη δυο λύσεις.

Μιας κ δεν έχεις χώρο ούτε θέλεις να μπλέξεις πολύ και θέλεις κ κάτι οικονομικό μπορείς να αγοράσεις έναν μύλο εδώ https://www.barista-shop.gr/el/machines ... -kafe.html με κόστος 40 ευρώ.
Τώρα λοιπόν θα μπορείς να αγοράζεις σε κόκκους (ποτέ ξανά αλεσμένο ) ότι καφέ θέλεις φρεσκότατο κ σε καλές τιμές με αποτέλεσμα άπειρες επιλογές ποικιλιών κ αρωμάτων .

Αφού λοιπόν έχεις πάρει τον μύλο μπορείς να πάρεις ένα HARIO V60 εδώ πχ https://e-coffeeshop.gr/horeca/manual-b ... 3MiOiIifV0 και με 20 ευρώ να είσαι οκ .

Άλλη επιλογή με 90-100 ευρώ να πας εδώ https://www.skroutz.gr/s/17608469/Delonghi-EC157.html και με ένα φτιάξιμο στο καλαθάκι να πίνεις γρήγορα κ χωρίς μπλεξίματα καλά καφεδάκια .

Και οι δυο επιλογές με κόστος από 60 έως max 150 ευρώ θα σου δώσουν πολύ καλύτερο καφέ από οποιαδήποτε κάψουλα . :coffee:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από dioz » Τετ Οκτ 16, 2019 4:03 pm

Καλησπέρα,

Έχοντας χρόνια μηχανή nespresso και πίνοντας καμιά 40αρια καφέδες το μήνα,
έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική καψουλο-μηχανή που μπορεί να είναι καλύτερη από την παραπάνω και με ποιοτικότερους καφέδες...?
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Οκτ 17, 2019 12:34 pm

(απαντάω και γιατί θάφτηκε η ερώτηση από τις επόμενες της κατηγορίας, αλλά η απάντηση είναι:) Νομίζω πως όχι. Καλύτερους καφέδες, ίσως αν σου γεμίζουν κάψουλες με καλό καφέ και σίγουρα αν πάρεις επαναγεμιζόμενη και την γεμίζεις εσύ - αλλά τότε έχεις ήδη μπει σε άλλη διαδικασία.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Οκτ 17, 2019 12:48 pm

Γενικότερα...το θέμα είναι ΠΟΣΟ θέλεις να ασχοληθείς.
η νεσπρέσο ούτως ή άλλως δεν κάνει εσπρέσο...αν λοιπόν πίνεις καφέ και θα ήσουν ευχαριστημένος με επιλογές που καλύπτουν και άλλες κατηγορίες (πχ φίλτρου, cold brew) τότε το πιο τίμιο απ' όλα είναι ένας μικρός μύλος (ακόμα και χειροκίνητος αφού στους φίλτρου είναι αρκετά εύκολη η άλεση- ο καφές δεν είναι τόσο λεπτοκομμένος όσο στον εσπρέσο ή τελοσπάντων ένας μύλος όσο αντέχει η τσέπη του καθενός) για να έχεις πάντα φρεσκοκομμένο καφέ. Και από κει και πέρα διαλέγεις...
chemex
v60
μια απλή french press
μια γυάλα, drip, tower...ο,τι θέλεις για cold brew.
όλα αυτά είναι οικονομικότατα και μπορούν να σου δώσουν καταπληκτικά φλυτζάνια συνδυαζόμενα με έναν καλό, φρέσκο καφέ. Και χωρίς μεγάλη ενασχόληση..
Εάν πάλι το θέμα είναι οικονομικό και όχι θέμα χρόνου ενασχόλησης με το σπορ, τότε ψάχνεις μαι μεταχειρισμένη lever (πχ la pavoni) κι ένα μικρό μύλο (έχει και στις αγγελίες εδώ κάποιους) και κοπανιέσαι στα τεστ. Θα πιεις ξύδια και πρικρίλες και πολύ νεροχύτη και -κάποια στιγμή- θα αρχίσεις να παίρνεις πολύ ωραία φλυτζάνια.

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από dioz » Πέμ Οκτ 17, 2019 3:15 pm

Η αλήθεια είναι οτι θέλω κάτι εύκολο για τον πρωινό καφέ πριν τη δουλειά...
Οι από πάνω εναλλακτικές (chemex, v60, french press)
μάλλον δεν νομίζω να μου κάνουν καθώς πιο πολύ σε γαλλικό μου πάνε ...ο οποίος δεν μου αρέσει...

Όσο για τη lever...θα φάμε ξύλο από τη γυναίκα :P λόγω όγκου...και ξεφεύγει και σε κόστος...

Αν έβαζα ένα ταβάνι στα 400 ευρώ...τι θα προτείνατε...?
.... για κάτι ικανοποιητικό αλλά και εύκολο χωρίς πολλούς καθαρισμούς και προετοιμασία...

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Αυτόματης με Κάψουλα

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Οκτ 17, 2019 3:46 pm

dioz έγραψε:
Πέμ Οκτ 17, 2019 3:15 pm

Οι από πάνω εναλλακτικές (chemex, v60, french press)
μάλλον δεν νομίζω να μου κάνουν καθώς πιο πολύ σε γαλλικό μου πάνε ...ο οποίος δεν μου αρέσει...
όχι πιο πολύ σε γαλλικό...είναι γαλλικός, φίλτρου,αυτό λέω
dioz έγραψε:
Πέμ Οκτ 17, 2019 3:15 pm

Όσο για τη lever...θα φάμε ξύλο από τη γυναίκα :P λόγω όγκου...και ξεφεύγει και σε κόστος...
Η lever που ανέφερα (πιο πολύ ως παράδειγμα και όχι ως πρόταση γιατί είναι σχετικά δύσκολο να κάνεις καλό καφέ εάν δεν πειραματιστείς αρκετά) είναι πολύ μικρή μηχανή. το αποτύπωμά της είναι μικρό και το βάρος της είναι επίσης μικρό. Εγώ να φανταστείς την έχω για τα ταξίδια.
dioz έγραψε:
Πέμ Οκτ 17, 2019 3:15 pm

Αν έβαζα ένα ταβάνι στα 400 ευρώ...τι θα προτείνατε...?
.... για κάτι ικανοποιητικό αλλά και εύκολο χωρίς πολλούς καθαρισμούς και προετοιμασία...
Εδώ βγαίνουμε off topic, καθώς φεύγουμε από την κάψουλα (και καλά κάνεις). Υπάρχει σχετικό νήμα (νήματα για την ακρίβεια). Ξεκίνα από τα βασικά νήματα για πρόταση αρχικού σετάπ.

Απάντηση