Αναβάθμιση μηχανής!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Αύγ 04, 2019 10:40 pm

Καλησπέρα, σιγά σιγά έχει αρχίσει και μπαίνει μέσα μου το μικρόβιο της αναβαθμίσεις.
Μετά από 3,5 χρόνια με την πολύ καλή Oscar ψάχνω να μπω σε νέες περιπέτειες, ήρθε ο καιρός να πάω σε dual boiler μηχανή!
Τόσο καιρό στην αγορά παίζανε οι τρεις πολύ γνωστές που έχουν αρκετά μέλη στο forum Alex dueto, rocket r58 και η domobar αλλά πριν ένα χρόνο έσκασε και η Lelia bianca, η οποία είναι ναι πολυ τίμια μηχανή για αυτά που προσφέρει και ποιο οικονομική από όλες, αλλά στο θέμα ποιότητας υλικών πιστεύω πως είναι ένα βήμα πίσω από τις υπόλοιπες.
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες από τα μέλη του forum ποια κατά τη γνώμη σας θεωρείται καλύτερη και αν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε οι άλλες από την Bianca.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Αύγ 05, 2019 6:47 pm

Τα πάντα θα εξαρτηθούν από τα θέλω σου, τις ανάγκες σου.
Σου αρέσει η γεύση του πιο light ψησίματος, μήπως το οπτικό κομμάτι είναι πολύ βασικό, μήπως η ποιότητα υλικών και κατασκευής είναι αυτό που θα σε κερδίσει, έχεις σκοπό να εξερευνήσεις γευστικά μονοπάτια, μπορείς να βρεις τα ανταλλακτικά εύκολα και φθηνά, θα ήταν για εσένα κρίσιμο να έχει ανοξείδωτα boiler και χιλιάδες άλλα ερωτήματα που θα πρέπει να μας πεις σε τι σειρά τα βάζεις.
Πρόσεχε όμως τι ορίζεις σαν ποιότητα κατασκευής. Μήπως να βρεις ένα τρόπο να δεις μόνος σου και να κρίνεις?
Πάντως όλες οι μηχανές που ανέφερες έχουν ξεχωριστή ομορφιά και χαρακτήρα που ότι και να αποφασίσεις, λάθος δεν θα κάνεις.
Αλήθεια, έχεις σκοπό να τις πειράξεις, σκαλίσεις, προσθέσεις κάτι ή ούτε για αστεία?
Πρέπει εδώ να δώσουν άποψη αυτοί που έχουν κάποια από τις 4 αυτές μηχανές.
Η σύγκριση μεταξύ τους δεν μπορεί να γίνει εύκολα γιατί κάποιος θα πρέπει να έχει περάσει και κάποιο διάστημα μαζί με κάποιες από αυτές.
Άρα περιμένεις κάποιος να σε πείσει προς μία κατεύθυνση. Δύσκολο. Ευχάριστο όμως, δεν λέω.

Απόλαυσε το δρόμο της επιλογής σου.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από john21 » Δευ Αύγ 05, 2019 9:08 pm

Όταν μπεις στην διαδικασία να δώσεις περίπου 2000€ για να πας σε μια μηχανή που θεωρητικά έχεις πιάσει ταβάνι όλα είναι πιθανά, θα δοκιμάσεις καινούργια πράγματα γιατί θα έχεις ένα μηχάνημα το οποίο έχει άλλες δυνατότητες.

Η ομορφιά.Ολες είναι όμορφες δεν με χαλάει κάποια.

Τα ανταλλακτικά.Η μηχανή θα αγοραστεί από ελληνικό κατάστημα που έχεις και τις 4 όποτε θα υπάρχουν ανταλλακτικά για όλες.

Μπόιλερ.Το κακό με το ανοξείδωτο είναι οτι ανεβάζει αρκετά το κόστος στην περίπτωση της Alex.

Ποιότητα κατασκευής.Τα πάντα γιατί για παράδειγμα για την Lelit έχουμε δει μπόιλερ στα δυο χρόνια να θέλει αντικατάσταση.

Αν θα την πείραξω.Δεν λέω όχι γιατί μέχρι τώρα χερι έβαλα και στις δυο που είχα.

Δεν περιμένω να μου πει κάποιος πάρε αυτή και θα είσαι μια χαρά. Πριν δυο μήνες μπορεί να ήτανε και άλλο μέλος στην ίδια κατάσταση και να έχει κατασταλάξει κάπου και να με βοηθήσει, να μου πει τι είχε αυτός στο μυαλό του. Μπορεί κάποιο μέλος να έχει κάποια από τις 4 και να απογοητεύτηκε απο κάτι.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Αύγ 05, 2019 11:52 pm

Να σου πω λοιπόν για τις δικές μου εμπειρίες που έχουν να κάνουν με κάποια από τα στοιχεία αυτών των μηχανών.
Όποια μηχανή και να διαλέξεις, πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να βάλεις και το κιτ που έχει η bianca για flow control. Εκεί θα δεις και τις άπειρες δυνατότητες που έχεις στην παρασκευή του εσπρέσο. Θα γευτείς και θα πειραματιστείς τόσο πολύ και αν τελικά σου κάνει στην γεύση, δεν θα ξαναγυρίσεις πίσω. Θα αναθεωρήσεις πολλά για την ρουτίνα σου, για τους χρόνους, για τα ψησίματα κλπ κλπ. Το λέω γιατί ήδη το έχω δοκιμάσει και ταίριαξε και με την γεύση μου. Επίσης δεν μπορείς να το καταλάβεις με ένα - δύο καφεδάκια. Θέλει λίγο χρόνο. Υπάρχουν τόσοι πολλοί παράμετροι που πρέπει να δεις και δοκιμάσεις ... Μπορεί βέβαια και να μην σου κάνει. Τότε απλά δεν το χρησιμοποιείς.
Ένα άλλο αρκετά σοβαρό είναι ότι όλες έχουν Ε61 με τα υπέρ και τα κατά που έχει αυτό το γκρουπ. Θα σταθώ σε ένα που μπορεί να το δεις και να σε στεναχωρήσει. Και δεν είναι άλλο από την καμπάνα στο Ε61 που με τον καιρό αρχίζει να χάνει την επινικέλωση που έχει. Υπάρχουν αναφορές από πάρα πολλές μάρκες και μοντέλα. Δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο σε κάποιες. Ακολουθούν τον ίδιο κανόνα που λέει ότι η επινικέλωση (με σύμμαχο και την κακή ποιότητα νερού), θα φύγει σιγά σιγά με την πάροδο του χρόνου, σε συγκεκριμένα σημεία αυτών των μηχανών. Το ίδιο έχουμε δει και σε άλλα γκρουπ εκτός του Ε61. Και γκρουπ που εφάπτονται με το boiler. Στην δικιά μου (μεταχειρισμένη) προτίμησα να βγάλω μόνος μου όλη την επινικέλωση από την καμπάνα με προσεκτικό ξύσιμο. Φυσικά δεν το συνιστώ σε κάτι καινούργιο. Απλά εδώ θα πρέπει ανά 2-3 μήνες να βλέπεις την κατάστασή του. Αλλιώς αγοράζεις κάποιες καμπάνες από κεραμικό υλικό που έχουν βγεί για αυτόν τον λόγο.
Επίσης, να φτάσεις σε αυτό το σημείο και να μην βάλεις ανοξείδωτο boiler, αμαρτία. Μεγάλη.
Ελπίζω να σου έδωσα κάποια ερείσματα, ας περιμένουμε και τους κατόχους να μας πουν και την άποψή τους.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από gtone:1 » Τρί Αύγ 06, 2019 12:16 am

Καλησπερα Γιαννη και σε οτι αναβαθμιση και να προχωρησεις να την χαρεις!!!

Αυτο που θελω να επισημανω ειναι η εξτρα συντηρηση που χρηζει το Ε61... Αλλα αφου ειπες οτι πιανουν λιγο τα χερια σου οκ..
Σιγουρα οποιος εχει στη κατοχη του μια απο τις μηχανες που ανεφερες μπορει να σου πει τα οποια θετικα ή αρνητικα εχει παρατηρησει…

Επισης στην θεση σου θα κοιταγα και την Bezzera Matrix DE (https://www.coffeeitalia.co.uk/bezzera-matrix-de.html, https://www.coffeeitalia.co.uk/bezzera-duo-de.html. Εχει και διαφορα άλλα σετακια βεβαια το site https://www.coffeeitalia.co.uk/catalogs ... +Matrix+DE ). Εκτος εαν θελεις να κανεις αγορα μονο απο Ελλαδα, οποτε την συγκεκριμενη μηχανη δεν γνωριζω εαν την φερνει καποιος..
Η Bianca παντως ειναι “το μονο μηχάνημα το οποίο έχει άλλες δυνατότητες” απο τις 4 που ειπες και που θα σου ερθει με pressure profiling απο την μανα της… Μεγαλο +!!

Παντως για αυτο που ειπες: “Τα ανταλλακτικά.Η μηχανή θα αγοραστεί από ελληνικό κατάστημα που έχεις και τις 4 όποτε θα υπάρχουν ανταλλακτικά για όλες.” Χτυπα ξυλο εξαρταται τι αντ/κο θα χρειαστεις, γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει καταστημα με τοσο μεγαλο στοκ αντ/κων…

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από john21 » Παρ Αύγ 09, 2019 8:40 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τους δυο.

Η Bianca φαίνεται να είναι ποιο κοντά μου πρώτον για οικονομικούς λόγους και δεύτερων για τις δυνατότητες αλλά από τις υπόλοιπες στο μόνο που χάνει είναι η ποιότητα της και γιαυτο δικαιολογείται η χαμηλή τιμή . Οπως έχει πει και άλλο μέλος ακόμη και στο πως είναι τα καλώδια μέσα στη μηχανή φαίνεται ότι είναι λιγο πρόχειρη σε σχέσεις με τις άλλες 3 που όλα είναι υπολογισμένα και τοποθετημένα με ακρίβεια.

Ο έλεγχος κατά την διάρκεια εκχύλισης είναι κάτι που θέλει ψάξιμο,χρόνο και πολλές δοκιμές για να δω αν μου κάνει. Ισως να μην μου βγει γιατί μπορεί για παράδειγμα να χάσω την επαναληψημοτητα ή να μην το βρω ποτέ και να χάνω τους καφέδες άδικα και να μην το χρησιμοποιώ.

Τώρα για το Ε61 έχω διαβάσει για την συντήρηση του και για το σημείο που πιάνει άλατα αλλά αυτό δεν αλλάζει θέλει προσοχή το φίλτρο που θα μπει όταν συνδεθεί η μηχανή στο δίκτυο νερού για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Για τις Bezzera διάβασα ότι έχουν κάποια θεματάκια με την οθόνη όποτε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

Για τα ανταλλακτικά το ότι θα έχω αγορασμένη τη μηχανή από από το barista.gr είναι πολύ σημαντικό γιατί ο Βασίλης είναι πολύ συνεργάσιμων και επίσης αναλαμβάνουν και service όποτε σίγουρα θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω από το εξωτερικό γιατί και την Oscar από Ιταλία την αγόρασα αλλά όσο παραπάνω ηλεκτρικά έχουν τα μηχανήματα τόσο ποιο δύσκολα γίνονται τα πράγματα αν σου τύχει κάτι.

Άβαταρ μέλους
NCHARIS
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2019 12:01 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από NCHARIS » Σάβ Αύγ 10, 2019 10:08 am

Αν και είμαι ασχετος με το άθλημα και απλα διαβάζω για να δω τι θα κάνω και αφού σε απασχολεί ιδιαίτερα το μετά (όπως και εμενα) γιατί δεν σκέφτεσαι την r58;
Φαίνονται οι πιο καλοκατασκευασμενες, χωρίς άχρηστα ηλεκτρονικά και μπλιμπλικια.
Υπάρχει και πολυπληθες γκρουπακι στο fb rocket owners να ρωτήσεις πολύ κόσμο τα θέματα που σε απασχολουν.
Εδώ δύσκολο να βρεθεί κάποιος να γράψει για θέματα αξιοπιστιας της μηχανής του.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Αύγ 10, 2019 8:33 pm

john21 έγραψε:
Παρ Αύγ 09, 2019 8:40 pm
Ο έλεγχος κατά την διάρκεια εκχύλισης είναι κάτι που θέλει ψάξιμο,χρόνο και πολλές δοκιμές για να δω αν μου κάνει. Ισως να μην μου βγει γιατί μπορεί για παράδειγμα να χάσω την επαναληψιμότητα ή να μην το βρω ποτέ και να χάνω τους καφέδες άδικα και να μην το χρησιμοποιώ.
Εδώ διαφωνώ βέβαια στο κομμάτι του "χάνω τους καφέδες". Δεν θα το αναλύσω πολύ, απλά θα σου πω ότι με τόση καλή διαβροχή του πακ, οι γεύσεις που θα παίρνεις, ακόμα όταν δεν θα πιάνεις τα μέγιστα δεν θα είναι ούτε κατα διάνοια κοντά στον νεροχύτη. Μην σου πω ότι έτσι θα μπορείς και να πιείς καφεδάκια ακόμα και με λάθος κόψιμο στον μύλο σου ... Θα συμφωνήσω ότι η επαναληψιμότητα θα είναι λιγάκι δύσκολη αλλά πίστεψέ με, δεν θα είναι πρόβλημα.
Επίσης στο θέμα της καλής κατασκευής, ε δεν μπορώ να δεχτώ πολλά από αυτά που βλέπω σε κάποιες μηχανές πχ καλή κατανομή καλωδίων εσωτερικά και τα όργανα έξω να μην τα βλέπω γιατί κάτι τα κρύβει ή είναι χαμηλά και λερώνονται κάθε φορά με την εκτόνωση ... απλά σαν παράδειγμα το λέω πάντα και είναι βασισμένο σε δικά μου βιώματα και όχι στις παραπάνω μηχανές.
Γιάννη προσπάθησε αν είναι δυνατόν να μιλήσεις με κάποιον που έχει (ή ακόμα καλύτερα να δεις) την επιλογή σου πριν την αγοράσεις. Δεν είναι λίγα τα λεφτά. Μακάρι να μπορούσα να σου πω παραπάνω.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Αύγ 11, 2019 12:39 am

NCHARIS έγραψε:
Σάβ Αύγ 10, 2019 10:08 am
Αν και είμαι ασχετος με το άθλημα και απλα διαβάζω για να δω τι θα κάνω και αφού σε απασχολεί ιδιαίτερα το μετά (όπως και εμενα) γιατί δεν σκέφτεσαι την r58;
Φαίνονται οι πιο καλοκατασκευασμενες, χωρίς άχρηστα ηλεκτρονικά και μπλιμπλικια.
Υπάρχει και πολυπληθες γκρουπακι στο fb rocket owners να ρωτήσεις πολύ κόσμο τα θέματα που σε απασχολουν.
Εδώ δύσκολο να βρεθεί κάποιος να γράψει για θέματα αξιοπιστιας της μηχανής του.
Εννοείται πως έχω και την r58 στο μυαλό μου γιατί πραγματικά είναι μια πολύ όμορφη και αξιόπιστη μηχανή όπως και οι άλλες δυο βέβαια, η Bianca είναι νέο μοντέλο δεν την ξέρουμε ακόμα.
Την ECM Synchronica ανακάλυψα τώρα που επίσης είναι πολύ δυνατή.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Αύγ 11, 2019 12:55 am

ioannisz έγραψε:
Σάβ Αύγ 10, 2019 8:33 pm
john21 έγραψε:
Παρ Αύγ 09, 2019 8:40 pm
Ο έλεγχος κατά την διάρκεια εκχύλισης είναι κάτι που θέλει ψάξιμο,χρόνο και πολλές δοκιμές για να δω αν μου κάνει. Ισως να μην μου βγει γιατί μπορεί για παράδειγμα να χάσω την επαναληψιμότητα ή να μην το βρω ποτέ και να χάνω τους καφέδες άδικα και να μην το χρησιμοποιώ.
Εδώ διαφωνώ βέβαια στο κομμάτι του "χάνω τους καφέδες". Δεν θα το αναλύσω πολύ, απλά θα σου πω ότι με τόση καλή διαβροχή του πακ, οι γεύσεις που θα παίρνεις, ακόμα όταν δεν θα πιάνεις τα μέγιστα δεν θα είναι ούτε κατα διάνοια κοντά στον νεροχύτη. Μην σου πω ότι έτσι θα μπορείς και να πιείς καφεδάκια ακόμα και με λάθος κόψιμο στον μύλο σου ... Θα συμφωνήσω ότι η επαναληψιμότητα θα είναι λιγάκι δύσκολη αλλά πίστεψέ με, δεν θα είναι πρόβλημα.
Επίσης στο θέμα της καλής κατασκευής, ε δεν μπορώ να δεχτώ πολλά από αυτά που βλέπω σε κάποιες μηχανές πχ καλή κατανομή καλωδίων εσωτερικά και τα όργανα έξω να μην τα βλέπω γιατί κάτι τα κρύβει ή είναι χαμηλά και λερώνονται κάθε φορά με την εκτόνωση ... απλά σαν παράδειγμα το λέω πάντα και είναι βασισμένο σε δικά μου βιώματα και όχι στις παραπάνω μηχανές.
Γιάννη προσπάθησε αν είναι δυνατόν να μιλήσεις με κάποιον που έχει (ή ακόμα καλύτερα να δεις) την επιλογή σου πριν την αγοράσεις. Δεν είναι λίγα τα λεφτά. Μακάρι να μπορούσα να σου πω παραπάνω.
Επειδή δεν έχει τύχει να πιω καφέ από μηχανή με αυτές τις δυνατότητες είπα αυτά που έχω εγώ στο μυαλό μου.

Αυτό που λες για τα όργανα έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ απορώ τι γίνετε αν κανείς εκτονώσει η ανντρεξεις λιγο νερό από το γκρουπ πχ η ECM Synchronica πολύ δυνατή μηχανή αλλά διακόπτες,λαμπάκια και pid είναι αρκετά χαμηλά ΑΛΛΑ μπορεί και να μην υπάρχει πρόβλημα.
Είναι αυτό που λες πρέπει να δεις κάτι από κοντά και να το δουλέψεις αν γίνετε για να είσαι ήσυχος πράγμα δύσκολο στην κομοτηνη που βρίσκομαι,δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα γιαυτο και έγραψα εδώ μπας και βγάλω καμία άκρη.

Απάντηση