Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Οκτ 18, 2019 3:27 pm

Δεν εχω φτιάξει ποτέ καφέ σε ΗΧ μηχανή αλλα δεν μπορώ να μην μοιραστώ τον προβληματισμό μου.

Στις αρχές της ενασχόλησης μου με το ''άθλημα'' της παρασκευής του εσπρέσο , ήξερα τι δεν ήταν σωστό σε αυτο που έφτιαχνα αλλα δεν ήξερα γιατί δεν ήταν σωστό.Πιο συγκεκριμένα η ξινιλα που ενίοτε μου έβγαινε στο φλυτζάνι και οφειλόταν σε τι άλλο-υποεκχύλιση- δεν ήξερα αν προερχόταν απο λανθασμένη θερμοκρασία νερού , λανθασμένο ratio εκχύλισης ή ότι άλλο (π.χ.channeling).Αυτό ειναι ενα θέμα που βλέπω οτι προφανώς αντιμετωπίζουν και οι σημερινοί ''νέοι'' του αθλήματος ,κάτι που μαθαίνεις με την εμπειρία να εντοπίζεις-ξεπερνάς και απαιτεί κάποιους Χ χυμένους καφέδες στο νεροχύτη και αναλογικά Ψ χρήματα πεταμένα και Ω χρόνο σπαταλημένο.
Σε αυτη τη θέση δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να εχω σε ολη μου την ημιμάθεια και άλλον εναν αστάθμητο παράγοντα που έχει μια ΗΧ μηχανή , όπως ειναι η θερμοκρασία του νερού!

Προφανώς μια ΗΧ στα χέρια ενος έμπειρου χειριστή μπορέι να ''κελαηδήσει'' αλλά στα χέρια ενός άπειρου θα ειναι ενα επιπλέον σκαλοπάτι μάθησης που θα πρέπει να ανέβει για να πετύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

costas_aqua
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 12:22 pm
Μηχανή:: ECM classika pid
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Porlex

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από costas_aqua » Παρ Οκτ 18, 2019 3:30 pm

Καλησπέρα και από εμένα Αλέξανδρε!
'Όταν λες επαναληψιμότητα τι εννοείς?
Θα φτιάχνεις καφεδάκια για πόσους? Αυτό θα γίνεται σε καθημερινή βάση??
Οπότε κοίτα τις καθημερινές ανάγκες σου και όχι όταν μπορεί να έχεις επισκέψεις..
Έχω την γνώμη ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τους φίλους ακόμα και με μια μηχανή με μονό boiler.

Μη με παρεξηγήσεις είναι μια άποψη!

costas_aqua
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 12:22 pm
Μηχανή:: ECM classika pid
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Porlex

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από costas_aqua » Παρ Οκτ 18, 2019 3:32 pm

Ξέχασα..
Οι 2 μηχανές είναι εντελώς διαφορετικές....και σε τιμή και σε χαρακτήρα!

costas_aqua
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 12:22 pm
Μηχανή:: ECM classika pid
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Porlex

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από costas_aqua » Παρ Οκτ 18, 2019 3:37 pm

Αν είσαι αρχάριος όπως και εγώ άλλωστε... πάρε την Bezzara..
Μια τίμια μηχανή για τα χρήματά της...νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) αλλά παίζει κάτω από 1000 euro.(αξιοπρεπέστατη)

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από alexandrosns » Σάβ Οκτ 19, 2019 9:23 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Οκτ 18, 2019 10:44 am
Ρε συ Αλέξανδρε ειρωνικά το έγραψα... Φυσικά και θα κάνεις καλούς καφέδες με μια hx!

Είναι ιδανικές για γαλακτερούς καφέδες μιας και διαθέτουν ατμό εξαιρετικής ποιότητας κ δύναμης και επίσης είναι τερατάκια θερμοκρασιακής σταθερότητας, πράγμα το οποίο θα σε βοηθήσει στην επαναληψιμότητα. Έχουν ένα μικρό μειονέκτημα: Θέλουν λίιιγη παραπάνω εξάσκηση από έναν αρχάριο μέχρι να μάθει το cooling flush, γιατί δεν υπάρχει pid. Η ρύθμιση της θερμοκρασίας δλδ θα γίνεi μέσω γευστικών πειραματισμών (trial & error).
:a080: :a080: το πιστεψα γιατι καποια σχολια στο σαιτ σε αποτρεπουν να πας σε μια hx.
Θα ηταν καλυτερο να πηγαινα σε μια μηχανη διπλου μποιλερ η και μονου με pid,58 port,κτλ ?
Θα μου ηταν πιο ευκολο να εχω καλο αποτελεσμ απο οτι σε μια hx ?
Αυτο που με προβληματιζει σε μια hx και συγκεκριμενα στην ΝS OSAR 2 ειναι η απειρια μου στο αθλημα.

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από alexandrosns » Σάβ Οκτ 19, 2019 9:43 pm

costas_aqua έγραψε:
Παρ Οκτ 18, 2019 3:30 pm
Καλησπέρα και από εμένα Αλέξανδρε!
'Όταν λες επαναληψιμότητα τι εννοείς?
Θα φτιάχνεις καφεδάκια για πόσους? Αυτό θα γίνεται σε καθημερινή βάση??
Οπότε κοίτα τις καθημερινές ανάγκες σου και όχι όταν μπορεί να έχεις επισκέψεις..
Έχω την γνώμη ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τους φίλους ακόμα και με μια μηχανή με μονό boiler.

Μη με παρεξηγήσεις είναι μια άποψη!
Γεια σου Κωστα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση και σιγουρα δεν σε παρεξηγω :oneup: .
Καθημερινα εχω 1-2 καφεδακια απανωτα με γαλα,και σιγουρα κανα 2 εσπρεσακια οποτε στου μονου μποιλερ μηχανη θα πρεπει να περιμενω οταν φτιαξω τα καφεδακια καποια λεπτα να ζεσταθει ξανα η μηχανη για το γαλα.
Γενικος δεν θελω να μου βαζει εμποδια η μηχανη σε οτι κανω ,θελω να μπορω να κανω σχεδον τα παντα χωρις να χανω χρονο.
Βεβαια το αλλο θεμα ειναι ποσο γρηγορα θα καταφερω να κανω την hx να κελαηδισει ?
Με βλεπω για διπλου μποιλερ,αλλα φοβαμαι πως θα ξεφυγω οικονομικα.
Σκεφτηκα την hx ΝS OSCAR 2,η οποια ειναι μια καλη μηχανη σε πολυ καλη τιμη.
Που να βρεις στα χρηματα της αντιστοιχη διπλου μποιλερ με ολα τα απαραιτητα τεχνικα χαρακτηριστηκα.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Οκτ 19, 2019 11:21 pm

Καλησπέρα.
Από προσωπική εμπειρία (έχω μονού μποιλερ) το να φτιάξεις πολλούς γαλακτερους καφέδες με 1 μποιλερ είναι θέμα. Δεν είναι και πυρηνική φυσική αλλά θα εκτιμούσα την ευκολία να εκχυλιζω και στο καπάκι να κάνω και αφρογαλα, χωρίς να πρέπει να παρεμβαλω μια διαδικασία παρασκευής γάλακτος μέσα στη διαδικασία παρασκευής εσπρέσο.
Γενικότερα, θα χρειαστεί να καταναλώσεις χρόνο, οποιοσδήποτε κατηγορίας μηχανή και να πάρεις. Ο σωστός εσπρέσο είναι δύσκολος. Επίσης, η μηχανή θα απαιτεί και ένα χρονικό διάστημα προθέρμανσης (πχ 30 λεπτά).
Γενικος δεν θελω να μου βαζει εμποδια η μηχανη σε οτι κανω ,θελω να μπορω να κανω σχεδον τα παντα χωρις να χανω χρονο..
Αυτή η ανάγκη καλύπτεται από hx μηχανή και από db.

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από alexandrosns » Κυρ Οκτ 20, 2019 7:54 pm

Δεν θα πιω συνεχομενους γαλακτερους καφεδες αλλα πχ θα κανω 1-2 καπουτσινο και 1-2 εσπρεσο στη σειρα,θα μπορεσει να τα βγαλει περα μια μηχανη μονου μποιλερ η θα με κρεμασει και θα περιμενω ?
Αν οχι τοτε με βλεπω να ανεβαζω αισθητα το μπατζετ αγορας μηχανης (μαλλον διπλου μποιλερ) και μυλου.
Αλλιως θα παω σε μια καλη μηχανη μονου μποιλερ (ΒΕΖΖΕRA PID,ECM PID η κατι παρομοιο) και σε ενα καλο μυλο (Sette wi).
Απλα θελω να κανω μια καλη αγορα και τελος,δεν θελω να απογοητευτω και μετα να ψαχνω αναβαθμιση η καινουργια μηχανη.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Οκτ 21, 2019 12:01 am

Αυτό το σενάριο το εκτέλεσα σήμερα.
Έφτιαξα πρώτα 2 εσπρέσο και μετά φούσκωσα γάλα για να τους μετατρέψω σε καπουτσίνο. Μετά επαναγεμισα το μποιλερ και έριξα τη θερμοκρασία για να φτιάξω τους επόμενους εσπρέσο. Δεν ήταν πρακτικό. Ειδικά για μένα που κάνω temperature surfing και χρειάζομαι χρόνο αναμονής σε κάθε εσπρέσο για να πετύχω τη σωστή θερμοκρασία εκχυλισης.
Δεν ξέρω αν το pid θα με βοηθούσε να μειώσω τους χρόνους αναμονής (υποθέτω ότι θα βοηθούσε αρκετά γιατί δεν θα απαιτούνταν οι χρόνοι για το temp surf αλλά δεν λύνει εντελώς το πρόβλημα, καθώς πρέπει να ξαναγεμισεις το μποιλερ με νερό και να ρίξεις της θερμοκρασία του) .

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Οκτ 21, 2019 3:26 pm

Καθημερινά κάνω αυτο το σενάριο με την Unica (single boiler) - 2 καπουτσίνο συνεχόμενα.Δηλαδή κάνω 2 εσπρεσο και μετά αδειάζω το μπόιλερ απο το νερό για να κάνει ατμο να φουσκώσω το γάλα για τα καπουτσίνο.Η διαδικασία εναλλαγής απο brew σε ατμο δεν αργεί.Μέχρι να βγάλεις το γάλα απο το ψυγείο ,να ζυγισεις το γάλα στη γαλατιέρα κτλ εχει ανεβάσει πίεση ο ατμός ,αντε να περιμένεις και λίγο παραπάνω γιατι τραβάω ατμό στην αρχή για να φύγουν τα πολλά νερά απο μέσα του και μετά περιμένω 10'' να ξαναζεσταθεί το μπόιλερ και να κανει ατμο αλλά πιο ''στεγνό''.Αφου φουσκώσω το γάλα απλά ενεργοποιώ την αντλία για να ξαναγεμίσει το μπόιλερ με νερό.Ολα αυτα σαν διαδικασία δεν αργουν και αν τα συνηθίσεις γινονται αυτόματα.Αν η ολη διαδικασία γίνει και χωρίς να παραμείνει η μηχανή πολύ ωρα σε κατασταση ατμού ωστε να επηρρεαστεί θερμικά και το Ε61 ,τότε αμέσως μετά την επιστροφή σε κατασταση brew μπορεί κανείς να ξανακάνει εσπρέσο κανονικά χωρίς να περιμένει ιδιαιτερα.
Παρόλα αυτα σε περιπτωση που χρειαστει να κάνει κάποιος και τρίτο καπουτσίνο ,το θέμα αρχίζει και μπλέκει και σίγουρα δεν προτείνεται μια single boiler για τέτοια χρήση.Μέχρι 2 καπουτσίνο ή πολλά εσπρέσο.
Το pid βοηθαει σε σχέση με το να μην έχει καθολου ,αλλά δεν κανει θαύματα.Μια μηχανή με τόσο ''μικρό'' boiler μετα απο κάθε εκχύλιση θέλει ενα Χ χρονο για να επανέλθει θερμικά.Δεν ξέρω πόσο βιάζεσαι alexandrosns ή πόσο δεν θελεις να περιμένεις αναμεσα στους καφέδες αλλά οι χρόνοι της single boiler δεν πλησιαζουν εκείνον μιας επαγγελματικής αλλά δεν ειναι και τραγικοί για οικιακο περιβάλλον.
Εννοείται οτι αν μπορείς να αγοράσεις μια dual boiler ,είναι το καλυτερο δυνατό και εχεις ξενοιάσει μια για πάντα.

Απάντηση