Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από panos1988 » Τρί Ιούλ 30, 2019 8:16 pm

Καλησπέρα σας. Μετά από διάβασμα στο forum ψήθηκα να αγοράσω το δικό μου set up, προκειμένου να απολαύσω και εγώ επιτέλους ένα ωραίο espresso. Έτσι, αγόρασα τον Rocket Fausto και είμαι σε σκέψεις σχετικά με την επιλογή της μηχανής. Δυο είναι οι υποψήφιες: η Rocket appartamento και η Bezzera unica pid. Η λογική λέει να αγοράσω την Bezzera, καθώς είναι είναι πιο εύκολη στην χρήση και με μεγαλύτερη επαναληπτικότητα στο αποτέλεσμα λόγο pid. Η rocket είναι heat extenter μηχανή και σίγουρα θα χρειαστεί εξοικείωση, ώστε να βγει ένα καλό αποτέλεσμα. Επίσης, σαν ποιότητα κατασκευής θεωρώ ανώτερη την Rocket και επιπλέον μπορεί να με καλύψει μελλοντικά σε δοκιμή παρασκευής καπουτσίνο. Σημειωτέον ότι καθημερινά στο σπίτι καταναλώνονται 5-6 εσπρέσσο, αλλά αν η μηχανή μας προδιαθέτει μπορεί να φτιάχνουμε και καπουτσίνο. Η διαφορά στην τιμή τους είναι 400 ευρώ. Πιστεύετε ότι αξίζει το επιπλέον κόστος για μια μηχανή που με δυσκολέψει αρχικά αλλά είναι καλύτερη σαν κατασκευή και (κατά το γούστο μου) πιο όμορφη; Η Rocket χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο για προθέρμανση; Με την κατανάλωση και τη συντήρηση τι ισχύει; Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε θα σας ήμουν ευγνώμων γιατί είμαι σε δίλημμα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από harryv » Τρί Ιούλ 30, 2019 9:26 pm

Δε νομίζω ότι θέτεις την καίρια ερώτηση, που είναι : η Rocket που κοστίζει 40% περισσότερο από τη Bezzera θα μου δώσει 40% καλύτερο καφέ? Εδώ λοιπόν η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι.

Τα υπόλοιπα που ρωτάς είναι πολύ εύκολο να απαντηθούν, αλλά δε θα σε βοηθήσουν και πολύ.
-Μόλις μάθεις τη ρουτίνα της Rocket θα πάρεις και επαναληψιμότητα και πολύ καλό καφέ. Σημειώνω ότι είχα για πάνω από 2 χρόνια μια ΗΧ της Bezzera (Mitica) και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος όσο την είχα.
-Η ποιότητα κατασκευής είναι αντίστοιχη.
-Η ποιότητα φινιρίσματος πάλι, όχι, με τη Rocket να προηγείται αισθητά.
-Καπουτσίνο μπορείς να απολαύσεις και με τη Bezzera, απλά όχι τον ένα πίσω από τον άλλο, χωρίς να περιμένεις. Αν θες πολλούς μαζί θα πρέπει πρώτα να φτιάξεις τους καφέδες και μετά το γάλα για όλους, με αποτέλεσμα οι πρώτοι καφέδες να είναι κρύοι.
-Χρόνος προθέρμανσης 30' και για τις δύο, λόγω Ε61. Σε Bezzera υπάρχουν και μοντέλα με τα δικά της group αντίστοιχων επιδόσεων με μικρότερους χρόνους.
-Κατανάλωση - κόστος συντήρησης αντίστοιχα. Προσοχή στο ότι η Rocket αποτρέπει από τις αφαλατώσεις.

Τώρα, αν θες την ευκολία της Unica μαζί με φοβερό φινίρισμα, εγώ θα σου πρότεινα να δεις και την ECM Classica PID. Αν θες σε ΗΧ δες τη τελευταία Mechanica / Tecnica Slim σειρά που είναι απλά φοβερή.

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από panos1988 » Τρί Ιούλ 30, 2019 11:54 pm

Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Στο βασικό ερώτημα λοιπόν, πιστεύω και εγώ ότι καλύτερο καφέ δε θα πάρω. Όμως, θα ήθελα όσο το δυνατόν καλύτερο φινίρισμα(και όχι κατασκευή όπως σωστά αναφέρεις) και θα ήθελα σε κάποια πειραματισμό με καπουτσίνο και γιατί όχι και σε πιο συχνή κατανάλωση να μην με περιορίσει η μηχανή. Όσο αναφορά τις προτάσεις σου, έχω αρχίσει και καλοβλέπω την clasica που για να πω την αλήθεια δεν την είχα καν σαν επιλογή, αλλά μήπως είναι πολλά τα 1200 ευρώ που κάνει για μονού boiler; Για την ECM Mechanika V Slim είναι πολλά τα χρήματα και δεν μπορώ να τα διαθέσω. Ερώτηση: Τι εννοείς ότι αποτρέπει τις αφαλατώσεις; Με ποιο τρόπο γίνεται καθαρισμός των αλάτων στις Rocket; :a014:

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από harryv » Τετ Ιούλ 31, 2019 8:14 am

Η Rocket συστήνει τη χρήση νερού χωρίς άλατα και να μη γίνεται αφαλάτωση ( https://www.youtube.com/watch?v=uxXD51yY9h4 ) ή όπως μπορείς να δεις στις οδηγίες των μηχανών της (https://www.seattlecoffeegear.com/asset ... manual.pdf σελίδα 24).
Εγώ στη Mitica έκανα αφαλάτωση 1 φορά το χρόνο μαζί με την ετήσια συντήρηση του Ε61(φλαντζες - λίπανση) σε μάστορα. Κόστος γύρω στα 60Ε. Χρησιμοποιούσα νερό από Brita.
Αλλά μπορείς να το κάνεις και μόνος σου https://www.youtube.com/watch?v=yEGfyJkWSqU Δεν είναι κάτι τραγικά περίπλοκο, ούτε στις ΗΧ.

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από panos1988 » Τετ Ιούλ 31, 2019 3:59 pm

Ok :a013: . Θα το έχω και αυτό στο νου μου. Γενικότερα, πέρα από το ποια μηχανή να επιλέξω με προβληματίζει και αν θα είναι sigle boiler ή hx. Η κάθε κατηγορία έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που έχουν αναλυθεί ουκ ολίγες φορές στο φόρουμ. Πιστεύετε ότι ένας άπειρος σαν εμένα που έχω όρεξη να πειραματιστώ και έχω διαβάσει αρκετά, θα καταφέρει να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις μιας hx μηχανής, έστω ακόμη και μετά από κάποιο αναμενόμενο διάστημα αποτυχιών;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 31, 2019 4:16 pm

Φυσικά και ΔΕΝ πρόκειται να τα καταφέρεις με μια hx μηχανή όσο και αν πειραματιστείς ή διαβάσεις. Απευθύνονται μόνο σε iq>200. Και εγώ οριακά το έπιασα μη νομίζεις.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Ιούλ 31, 2019 7:55 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Ιούλ 31, 2019 4:16 pm
Φυσικά και ΔΕΝ πρόκειται να τα καταφέρεις με μια hx μηχανή όσο και αν πειραματιστείς ή διαβάσεις. Απευθύνονται μόνο σε iq>200. Και εγώ οριακά το έπιασα μη νομίζεις.
Χαχαχαχαχα
Γι αυτό όταν πας για μπουφετζης σε καφέ κάνουν iq test?

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από panos1988 » Πέμ Αύγ 01, 2019 1:24 am

Χαχαχα. Τότε δεν έχω ελπίδα!!!

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από alexandrosns » Τετ Οκτ 16, 2019 9:56 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Ιούλ 31, 2019 4:16 pm
Φυσικά και ΔΕΝ πρόκειται να τα καταφέρεις με μια hx μηχανή όσο και αν πειραματιστείς ή διαβάσεις. Απευθύνονται μόνο σε iq>200. Και εγώ οριακά το έπιασα μη νομίζεις.
Ειναι πραγματικα τοσο δυσκολο να καταφερεις να κανεις καλους καφεδες με επαναληψιμοτητα σε μηχανες hx ?
Τοσο καιρο σκεφτομαι την αγορα της Οscar 2 και μετα διαβαζω καποια σχολια που με κανουν να το τρεναρω.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Rocket appartamento ή Bezzera unica pid

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Οκτ 18, 2019 10:44 am

Ρε συ Αλέξανδρε ειρωνικά το έγραψα... Φυσικά και θα κάνεις καλούς καφέδες με μια hx!

Είναι ιδανικές για γαλακτερούς καφέδες μιας και διαθέτουν ατμό εξαιρετικής ποιότητας κ δύναμης και επίσης είναι τερατάκια θερμοκρασιακής σταθερότητας, πράγμα το οποίο θα σε βοηθήσει στην επαναληψιμότητα. Έχουν ένα μικρό μειονέκτημα: Θέλουν λίιιγη παραπάνω εξάσκηση από έναν αρχάριο μέχρι να μάθει το cooling flush, γιατί δεν υπάρχει pid. Η ρύθμιση της θερμοκρασίας δλδ θα γίνεi μέσω γευστικών πειραματισμών (trial & error).

Απάντηση