57mm Funnel

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

57mm Funnel

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιούλ 30, 2019 11:08 am

Για εμάς τους κατόχους 57mm portafilter υπάρχει κάποιο funnel / dosing ring για να ανακατεύουμε τον καφέ μέσα στο καλαθάκι;

Όσο κι αν έψαξα δεν έχω βρει κάτι. Μόνο ένα απο ebay, που όμως δε στέλνει Ελλάδα!

Δε θέλω να είναι πλαστικό, αλλίως θα τύπωνα ένα με το 3D printer. Καλύτερα ομως να μην έχει καθολου πλαστικά μέρη λόγω του ότι το πορταφίλτερ θα είναι στους 90 C περίπου...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιούλ 30, 2019 1:41 pm

Εσείς οι κάτοχοι 57αριου καλά να πάθετε που δε μας ακούτε :a016:
Για ρώτα στους γερμαναράδες της tidaka μπας και βρεις τίποτα.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιούλ 30, 2019 3:01 pm

Έχουν ένα για 57mm, αλλά κοστίζει κοντά στα 40 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, αν καταλαβαίνω καλά από τη μετάφραση... Νομίζω πολύ πάει για ένα δισκάκι αλουμινίου.

Από ebay έχω βρει αυτό:
https://www.ebay.com/itm/57mm-Coffee-Gr ... Sw3g5ckQh-

Πραγματικά δεν υπάρχει κάτι άλλο σε 57mm!!

Και μια που το ανέφερες, θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει ακόμα 57mm portafilter στις μηχανές εσπρέσσο. Για ποιο λόγο; Αφού το στάνταρ είναι το 58!! Για 1mm τί οικονομία θα κάνουν στα υλικά; Νομίζω ότι απλά είναι θέμα marketing για να μας χρεώνουν εξτρά! :a134:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιούλ 30, 2019 4:12 pm

Αυτό που δείχνεις έχει ένα μειονέκτημα, στηρίζεται εσωτερικά του καλαθιού καταλαμβάνοντας ωφέλιμο χώρο. Πρέπει να δεις πόσο χαμηλά κατεβαίνει για να μη σου δημιουργεί κενό περιφερειακά στον καφέ όταν το αφαιρείς.

Το tidaka είναι κοίλο στην περιφέρεια και πατάει πάνω στο χείλος του καλαθιού, έτσι ώστε η εσωτερική του επιφάνεια να έρχεται πρόσωπο με την εσωτερική επιφάνεια του καλαθιού. Αφού βάλεις τον καφέ και κάνεις wdt μπορείς είτε να αφαιρέσεις το funnel χωρίς να ενοχληθεί το puck, είτε να πατήσεις απευθείας με το τάμπερ με το funnel τοποθετημένο.

Επειδή το έχω σε 58αρι μπορώ να επιβεβαιώσω οτι κάθεται άψογα (χωρίς να το στηρίζεις με το χέρι) γιατί έχει βάρος, αφαιρείται όπως είπαμε χωρίς να επηρεάζει το puck γιατί στέκεται στο χείλος του καλαθιού και είναι όμορφο στη γυαλιστερή του έκδοση. Επίσης οι Γερμανοί είναι άριστοι επαγγελματίες με άμεση επικοινωνία σχετικά με απορίες, ακριβέστατη ενημέρωση για το πότε/πως έφυγε το πακέτο και πότε θα φτάσει.

Για το θέμα των μεταφορικών έχεις ένα δίκιο, αλλά σαν ποιότητα κατασκευής πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιούλ 30, 2019 6:08 pm

brexei έγραψε:
Τρί Ιούλ 30, 2019 11:08 am
Δε θέλω να είναι πλαστικό, αλλίως θα τύπωνα ένα με το 3D printer. Καλύτερα ομως να μην έχει καθολου πλαστικά μέρη λόγω του ότι το πορταφίλτερ θα είναι στους 90 C περίπου...
Τo PETG μου ακόμα αντέχει χωρίς να έχει μαλακώσει ούτε να αλλοιωθεί κάπου. Καθημερινή χρήση.
Δεν είναι πρόβλημα το λιώσιμο/αλλοίωση, πιθανό πρόβλημα είναι η επαφή με τους κόκους γιατί η εκτύπωση με "σπιτικό" 3d εκτυπωτή δεν είναι food-safe διαδικασία (το petg είναι).

Τo tidaka είναι πολύ καλό και κάθεται καλά σε 58άρι αν και λίγο χαλαρό.
Αξίζει τα λεφτά του 100%.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιούλ 31, 2019 10:46 am

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απ' ότι κατάλαβα καλό θα ήταν το funnel να μη μπαίνει μέσα στο καλαθάκι, αλλά να πατάει πάνω σε αυτό ή τουλάχιστον να εφάπτεται οριακά στην εσωτερική του μεριά.
Θα μπορούσε να ταιριάξει κάτι τέτοιο;
https://www.ebay.com/itm/For-Espresso-C ... SwJBxc7j6F

Αν το πάρεις 58mm θα κάθεται πανω στο καλαθάκι και δε θα εμποδίζει την κατανομή του καφέ, ούτε θα δημιουργεί κενά.

Όσον αφορά το PETG οι 80 C που θα έχει το καλαθάκι νομίζω ότι είναι λίγο πιο πάνω από το glass transition temperature του PETG, οπότε θα μαλακώνει στο σημειο επαφής. Δε θα χαλάει ομως. Εμένα με προβληματίζει περισσότερο η μεταφορά πλαστικού προς το καλαθάκι το οποιο μετά θα κουμπώσει στη μηχανή και θα περάσει ζεστό νερό με αποτέλεσμα να μεταφέρονται στοιχεία απο το πλαστικό στον καφέ. Οι κόκκοι του καφέ που ενδεχομενως να κολήσουν στα ψυχρά τοιχώματα του funnel δε νομίζω να ειναι τόσο πρόβλημα, γιατί αν το έχεις πλύνει καλά δε θα μεταφέρεται πλαστικό προς τους κόκκους, οπότε δεν το τρως. Ειδικά αν τους πετάς κιόλας τότε κανένα πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 31, 2019 12:03 pm

Αυτό είναι μια αντιγραφή dosing Ring του Costas Of Sweden. Έχει τη σωστή λογική, οτι πατάει πάνω στο καλάθι και είναι πολύ πιο σταθερό απ' ότι το tidaka. Προσωπικά το απέρριψα γιατί η συχνή και καθημερινή χρήση ενδεχομένως να έγδερνε το μονάκριβό μου portafilter.
Πριν προχωρήσεις πρέπει να αποσαφηνίσεις αν κάνει και για 57αρι pf.

Αν ήταν να το πάρω πάντως θα διάλεγα το ορίτζιναλ και όχι κάποιο κινέζικο μόνο και μόνο για την ποιότητα του υλικού. Είναι άγνωστο ποια είναι η σύσταση του πλαστικού (φαντάζομαι το κινέζικο δεν έχει κάποια σχετική πιστοποίηση) και πως αυτό αντιδρά σε σχέση με την επαφή του με το καυτό μεταλλικό καλάθι, με το ζεστό νερό ή ακόμα και με τα οικιακά απορρυπαντικά όταν το πλένουμε. Μπορεί η αλλοίωση να μην είναι εμφανής, αλλά ποιος εγγυάται αν υπάρχουν επικίνδυνες πτητικές ουσίες από τις υψηλές θερμοκρασίες.
Ίσως να είμαι υπερβολικός, ίσως να φταίει το τελευταίο επεισόδιο Chernobyl που είδα χτες :geek:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιούλ 31, 2019 12:47 pm

Ούτε συζήτηση ότι θα χρησιμοποιούσα ποτέ πλαστικό Κινέζικο εξάρτημα σε υψηλή θερμοκρασία! Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη για τα υλικά και τις προσμίξεις που μπορεί να έχουν μέσα. Να μην αναφέρω βέβαια και τις βαφές...

Το συγκεκριμένο γράφει ότι είναι από ατσάλι, οπότε ενδεχομένως να μην είναι πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από cosini » Τετ Ιούλ 31, 2019 12:50 pm

brexei έγραψε:
Τρί Ιούλ 30, 2019 3:01 pm
Και μια που το ανέφερες, θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει ακόμα 57mm portafilter στις μηχανές εσπρέσσο. Για ποιο λόγο; Αφού το στάνταρ είναι το 58!! Για 1mm τί οικονομία θα κάνουν στα υλικά; Νομίζω ότι απλά είναι θέμα marketing για να μας χρεώνουν εξτρά! :a134:
Aυτό είναι το κακό με τίς LELIT και το κάνουν για να έχουν το μονοπώλιο στα αξεσουάρ .
Εν ολίγεις οτι γλιτώνεις στην αγορά απο μια πιο ακριβή μηχανή τα δίνεις μετά για τα αξεσουάρ και παραμένεις κ με 57mm group . :red:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: 57mm Funnel

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιούλ 31, 2019 2:15 pm

brexei έγραψε:
Τετ Ιούλ 31, 2019 10:46 am
Εμένα με προβληματίζει περισσότερο η μεταφορά πλαστικού προς το καλαθάκι το οποιο μετά θα κουμπώσει στη μηχανή και θα περάσει ζεστό νερό με αποτέλεσμα να μεταφέρονται στοιχεία απο το πλαστικό στον καφέ. Οι κόκκοι του καφέ που ενδεχομενως να κολήσουν στα ψυχρά τοιχώματα του funnel δε νομίζω να ειναι τόσο πρόβλημα, γιατί αν το έχεις πλύνει καλά δε θα μεταφέρεται πλαστικό προς τους κόκκους, οπότε δεν το τρως. Ειδικά αν τους πετάς κιόλας τότε κανένα πρόβλημα.
Το ξέρεις οτι το boiler και το portaholder σου είναι φτιαγμένα απο brass. Και μάλιστα δεν έχω δει κάποιον κατασκευαστή να διαφημίζει οτι το brass που χρησιμοποιεί είναι χωρίς μόλυβδο. Και άντε, το portaholder έχει επινικέλωση και μπορείς εύκολα να δεις αν χάλασε κάπου ή να χρησιμοποιείς τυφλό.


Πάντως πρακτικά, το petg funnel μου δεν μαλακώνει, δεν αλλοιώνεται (όντως VST=~80). Λογικά γιατί το portaholder δεν φτάνει ποτέ 90C.
Δεν ακουμπάει σε μέρος που περνάει νερό (αυτό είναι και το νόημα του καλού funnel, να αφήνει όλο το καλάθι ελεύθερο για wdt/tamping).

Απάντηση