Αγορά lelit

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Tasan
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 08, 2019 9:10 pm

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από Tasan » Σάβ Ιούλ 13, 2019 10:53 pm

Ευχαριστώ φίλε μου κοίταξα και αυτή την μεταχειρισμένη που μου έστειλες αλλά έχει δωθεί είδη θα έχω το νου μου μήπως βγει κάποια άλλη στην φόρα αλλιώς μαλλον θα πάρω την pl042em και αν δεν είναι τόσο καλός ο μύλος θα πάρω και εναν μύλο πιο μετά ελπίζοντας ότι και αυτός που έχει θα κάνει κάποια δουλειά δεν νομίζω να είναι τόσο χάλια είναι αλωστε τα ίδια λεφτά με το να πάρω μια από Ελλάδα pl41em αλωστε ίδια μηχανήματα είναι φανταζομαι έναν αξιοπρεπή καφέ θα φτιάχνω για να μην χαλάω μόνιμα τα λεφτά μου στης καφετέριες
Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από axilleas1990 » Κυρ Ιούλ 21, 2019 10:32 pm

Άποψη μου είναι ότι μια καλή επιλογή είναι μια single Boiler με PID. Μην υποτιμάς την χρησιμότητά του. Είναι βασικό. Να ξέρεις ότι αν δεν κάνεις σωστή αγορά θα σου βγει πιο ακριβό μετά μια αναβάθμιση. Ο Μύλος είναι must αλλά χωρίς σωστή μηχανή καφέ δεν θα πιεις. Αν είναι να ξοδευτείς μην πετάς τζάμπα χρήματα. Πάνε σε κάτι μεταχειρισμένο ψιλοκαινουριο και φρόντισε να έχεις κάπου κοντά σέρβις. Μην μπλέκεις με κουριερ. Αλλιώς μάζεψε χρήματα και κάνε μια καλή αγορά κοντά στο 1000ρικο με τον μύλο. Σε ούτε 1 χρόνο με 2 καφέδες την ημέρα έκανες απόσβεση. Και τον 2ο χρόνο αγοράζεις ακόμα 1 μηχανή από το κέρδος.. Σκέψου το καλά πριν αποφασίσεις

Απάντηση