Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
stefanos35
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:22 am
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Kudu

Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από stefanos35 » Τρί Ιούλ 09, 2019 3:34 pm

Καλησπέρα στην παρέα του espresso.
Είμαι νέος στο φόρουμ, και ενδιαφέρομαι να προχωρήσω στην αγορά μίας μηχανής και ενός μύλου.
Προσανατολίζομαι στην αγορά μηχανής espresso. Χρήση οικιακή 3-4 espresso καθημερινά. Budget γύρω στα 1500 ευρώ. Προσανατολίζομαι σε heat exchanger μηχανή ή double boiler, αλλά μάλλον heat exchanger.
Μία πιθανή μηχανή που κοιτάζω είναι η Rocket Espresso Mozzafiato PID.

Ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να δω και να δοκιμάσω κάπου ένα καφεδάκι από τη μηχανή αυτή ή κάποια αντίστοιχη; Στο athens cofee festival δίνεται η δυνατότητα γευσιγνωσίας καφέ από αντίστοιχες μηχανές;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιούλ 09, 2019 4:01 pm

Καλησπέρα, στο coffee festival οι μηχανές που χρησιμοποιούν για να κερνάνε καφέ είναι συνήθως επαγγελματικές. Για οικιακή χρήση και στοχευμένα για rocket καλύτερα να μιλήσεις με το barista.gr ώστε να πας σε κάποιο από τα μαγαζιά που την δειγματίζουν και να τη δοκιμάσεις.

Πέρα από τη συγκεκριμένη πως κατέληξες σε hx; Έχεις γενικότερα κάποια εμπειρία ή θα είναι η πρώτη μηχανή;

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από vasilas432 » Τρί Ιούλ 09, 2019 8:42 pm

+1 στη Rocket :a013:

stefanos35
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:22 am
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Kudu

Re: Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από stefanos35 » Τετ Ιούλ 10, 2019 2:20 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από παρασκευή espresso. Μου αρέσει ο καλός καφές και πίνω αρκετά, αλλά μεχρι εκεί, δεν είχα κάποια παραπάνω εμπειρία με την παρασκευή του.
Με το barista έχω μιλήσει, έχω δεί τη συγκεκριμένη στη βιτρίνα, στο κατάστημα της Κηφισίας, αλλά όχι σε λειτουργία, ούτε να δοκιμάσω τη μηχανή. Θα μιλήσω ξανά μαζί τους να δώ που μπορώ να τη δώ σε λειτουργία.
Σκέφτομαι σε heat exchanger λόγω του ότι δε θα κανω πολλά καφεδάκια ημερησίως ούτε πολλά διαδοχικά. Σε double boiler έχω διαβάσει ότι η στασιμότητα του νερού στο μπόιλερ δημιουργεί θέμα στην αλκαλική ισορροπία του νερού. Κάθε άποψη όμως για την επιλογή είναι ευπρόσδεκτη.. :a013:

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Ιούλ 10, 2019 2:53 pm

Εάν δεν κάνεις πολλά καφεδάκια μαζεμένα τότε μπορείς να πας και σε μονού μπόιλερ να μην μπλέκεις με cooling flush.
Μια lelit plust pid είναι σουπερ πχ. Ακόμα καλύτερα μια bezzera unica pid.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 10, 2019 3:33 pm

Στέφανε από τη στιγμή που δεν έχεις εμπειρία πρώτη προτροπή είναι να αρχίζεις να διαβάζεις όσα περισσότερα μπορείς για να καταλάβεις πως λειτουργεί κάθε κατηγορία και που πλεονεκτεί. Πέρα από τις γνώμες που θα λάβεις, είναι σημαντικό να σχηματίσεις δικιά σου άποψη βάσει των αναγκών σου, ώστε τα λεφτά σου να πιάσουν τόπο.
Εμείς θα σου πούμε πχ οτι αν πίνεις μόνο εσπρέσο είναι πιο vfm να πας σε single boiler παρά σε hx/db, αλλά για σένα μπορεί προτεραιότητα να αποτελεί πχ η εμφάνιση οπότε να θες οπωσδήποτε την -κούκλα- Mozzafiato.
Το budget σου είναι αρκετά καλό για μια σειρά από single boiler όπως πχ αυτές που ανέφερε η Αναστασία και φυσικά στα πλάνα σου πρέπει να χωρέσεις οπωσδήποτε ένα καλό μύλο.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Ιούλ 11, 2019 7:36 am

Δεν υπάρχει κατάστημα που να έχει ''test drive'' στις καφετιέρες του , για τον απλό λόγο οτι κανείς δεν μπορεί να έχει κάθε μοντέλο καφετιέρας ανοιγμένο και χρησιμοποιημένο.Ακόμα και το barista.gr -φαντάζομαι- στο νέο κατάστημα θα έχει μια καφετιέρα ανοιγμένη για χρήση αλλά ισως όχι αυτήν που θέλεις να αγοράσεις.
Το θέμα ειναι οτι δεν εχει κατι πρακτικό να σου προσφέρει η δοκιμή ,μιας και το σίγουρο ειναι οτι στα κατάλληλα χέρια κάθε καφετιέρα απο φθηνή Lelit και πάνω μπορεί να δώσει πολύ καλούς καφέδες.Στο εύρος τιμής που σκέφτεσαι δεν το συζητάμε κάν οτι οι μηχανές ειναι πολύ καλές.
Περισσότερο θα εστίαζα στο αισθητικό κομμάτι (αν σου αρέσει μια συγκεκριμένη μηχανή απο κοντά) παρά στο πρακτικό.
Ρίξε μια ματια στο youtube στα διάφορα βίντεο που υπάρχουν για κάθε μηχανή , διάβασε εδω μέσα για να σχηματίσεις ίδια άποψη για το τι ειδους μηχανή σου χρειάζεται και μετά πιο κατασταλαγμένος αγοράζεις αυτήν που σου αρέσει.

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από axilleas1990 » Κυρ Ιούλ 21, 2019 10:41 pm

Εγώ θα σου πω για μένα. Με 1300ε αγόρασα victoria lelit και μύλο obel mito 64mm.. Η single Boiler για οικιακή χρήση δεν σε περιορίζει καθόλου. Μην μπλέκεις με hx..

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Δοκιμή υποψήφιας προς αγορά μηχανής

Δημοσίευση από harryv » Δευ Ιούλ 22, 2019 8:13 am

Εϊχα για χρόνια μια Bezzera Mitica ΗΧ και επρόκειτο για καταπληκτική μηχανή. Την είχα πάρει μεταχειρισμένη χωρίς ΦΠΑ αρκετά κάτω από 1000Ε.

Κι αυτό στο γράφω γιατί όσο και καλύτερο φινίρισμα να έχουν οι Rocket δε νομίζω να αξίζει να πας τόσο ψηλά. Η δε περιστροφική αντλία είναι αχρείαστη για το σπίτι και πολλές φορές η αιτία ακριβών επισκευών. Σκέψου επίσης ότι αν δώσεις τόσα για μηχανή, πρέπει να δώσεις τουλάχιστον άλλα τόσα για μύλο. Οπότε το πρώτο μοντέλο που θα σκεφτόμουνα είναι η Appartamento και όχι η Mozzafiato.

Αφού όμως μιλάς με το barista εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την ECM (μικρότερη, βολικότερη, φθηνότερη) που είναι ισοδύναμη με την Unica (φθηνότερη, αλλά έρχεται Ελλάδα με το σταγονόμετρο) ή να ψάξεις για καμμια Bezzera Magica / Mitica μεταχειρισμένη αν σώνει και καλά θες HX.

Απάντηση