Ποτηρι πολλαπλων χρήσεων

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
thekaram
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 01, 2019 2:46 pm

Ποτηρι πολλαπλων χρήσεων

Δημοσίευση από thekaram » Δευ Ιούλ 01, 2019 3:38 pm

Καλησπέρα και καλό μήνα. Έχω μία οικιακή μηχανή εσπρεσσο και μέχρι πρότινος χρησιμοποιουσα πλαστικά ποτηρια μία χρήσεως σε περίπτωση που πήγαινα εκτός σπιτιού, είπε για βόλτα με τα παιδιά, είτε για κάποια δουλειά. Αλλά επειδή το καλοκαίρι πλέον είμαστε συνέχεια εκτός, αποφάσισα να πάρω ένα ποτήρι ώστε να κάνω οικονομία αλλά να είναι και λίγο πιο οικολογικό. Το θέμα είναι ότι εγώ πίνω μόνο κρύο καφέ σχεδόν όλο το χρόνο και τα περισσότερα θερμος δεν έχουν θέση για καλαμάκι ή εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν έχουν θέση. Κάποια μοιάζουν να είναι τεράστια (δεν ξέρω αν μπαίνουν σε ποτηροθηκη αυτοκινήτου ή καροτσιου) και άλλες δείχνουν να είναι σαν θερμό μεταφορά νερού ή χυμου. Νομίζω ότι 16 και 20 oh είναι αρκετά μεγάλα για ένα freddo espresso. Έχετε κάτι να προτείνετε για θερμος για κρύο ρόφημα με υποδοχή για καλαμάκι ή έστω τρύπα για ένα κλασικό καλαμάκι;;;

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Ποτηρι πολλαπλων χρήσεων

Δημοσίευση από sphinxgr » Τρί Ιούλ 02, 2019 11:49 am

Εγώ χρησιμοποιώ της KeepCup. Μια χαρά αντοχή και χρώματα έχουν. Δεν έχουν μόνωση, αλλά και που παίρνεις απο το μαγαζί παγωμένο καφέ, ούτως ή αλλως δεν έχει μόνωση

https://www.keepcup.com

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ποτηρι πολλαπλων χρήσεων

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιούλ 02, 2019 12:29 pm

Το καλύτερο -μεταξύ αρκετών που έχω δοκιμάσει- είναι αυτό που χρησιμοποιώ χειμώνα καλοκαίρι από τα starbucks, χωρητικότητας 335ml. Έχει διπλό μεταλλικό τοίχωμα με αποτέλεσμα να κρατάει για αρκετές ώρες τον καφέ κρύο ή ζεστό, είναι ανθεκτικό σε κακουχίες (έχει αντέξει πολλές πτώσεις), χωράει σε ποτηροθήκη, και το πιο βασικό (για μένα) είναι 100% στεγανό χωρίς να έχει πεντακόσια κομμάτια όπως έχουν άλλα ποτήρια-θερμός με εξαρτήματα/αρθρώσεις/κουμπάκια... που σημαίνει οτι πλένεται γρήγορα και εύκολα, καθιστώντας το ιδανικό για καθημερινή χρήση. Το στόμιο στο καπάκι χωράει άνετα ένα καλαμάκι για να το χρησιμοποιείς για φρέντο.
assets_LARGE_t_241661_106868748.jpg

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: Ποτηρι πολλαπλων χρήσεων

Δημοσίευση από koravos71 » Τρί Ιούλ 02, 2019 5:09 pm

Klean canteen. Ακριβά αλλά σπέρνουν σε μόνωση και μηδενική διαρροή

thekaram
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 01, 2019 2:46 pm

Re: Ποτηρι πολλαπλων χρήσεων

Δημοσίευση από thekaram » Τετ Ιούλ 03, 2019 2:56 pm

Klean Kanteen, έχω δει και είναι σίγουρα από τα καλύτερα. Αλλά έχει 2 μειονέκτημα, 1)θέλει ειδικό καπάκι και ειδικό καλαμάκι (στο κλασσικό δεν ξέρω αν περνει καλαμάκι), 2)έχει ένα με χωρητικότητα 237 ml, μοιάζει λίγο μικρό και το μεγάλο με χωρητικότητα 470ml που είναι πολύ μεγάλο για freddo και μάλλον δεν χωράει στην ποτηροθηκη. Αν είχε ποτήρι κοντά στα 350ml, θα ήταν ότι πρέπει.

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: Ποτηρι πολλαπλων χρήσεων

Δημοσίευση από koravos71 » Τετ Ιούλ 03, 2019 7:32 pm

Εχει βγαλει με δικο του μεταλλικο καλαμακι απλα δε θυμαμαι χωρητικοτητα.

Απάντηση