Νέος για αγορά μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Νέος για αγορά μηχανής

Δημοσίευση από ellenikus » Τρί Ιουν 25, 2019 1:24 pm

o illy δεν ειναι τιποτα ιδιατερο και πανακριβος.Ακομα και το απλο χαρμανι που αγορασα απο την γωνια του καφε στα 14.5 ευρω το κιλο ειναι πολυ καλυτερο και φρεσκο.Παρε μια μηχανη εστω και μεταχειρισμενη και ενα μυλο.Υπαρχουν Gaggia Baby απο Αγγλια με 80 ευρω και παρε και εναν μυλο graef με 80 ευρω και εισαι ετοιμος απο το να δινεις 30 ευρω το κιλο για μπαγιατικο καφρ.Κανεις πολυ γρηγορα αποσβεση.

https://www.ebay.co.uk/itm/Gaggia-Baby- ... SwGeBdD6V8

mak3donas
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Ιουν 11, 2019 7:17 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Mazzer Major '01

Re: Νέος για αγορά μηχανής

Δημοσίευση από mak3donas » Παρ Ιουν 28, 2019 10:31 pm

Λοιπον εγινε η αφιξη της Lelit pl41tem στην οικια, η πρωτη εικονα και η αισθηση που σου δινει στο χειρισμο με μια λεξη "ποιοτητα". Παρατηρησα οτι το πορταφιλτερ ειναι πολυ σφιχτο οταν το ασφαλιζω' δηλαδη μεχρι να ερθει καθετα σε μενα και χειαζεται να κραταω κοντρα με το δευτερο χερι, αλλα οταν θα στρωσει το λαστιχο στο γκρουπ πιστευω θα γινεται και με ενα χερι. Στη χρηση τωρα πιστευα οτι θα εκανα δουλεια με ενα χειροκινητο μυλο των 25-30 ευρω απο ebay που ειχα απο παλια αλλα μετα απο λιγους πεταμενους καφεδες γιατι δεν επιανα πιεση ουτε 4 bar επαιξα σε τερμα ψιλη ρυθμιση και εφτασα στα σωστα πλαισια πιεσης χωρις ομως να καταφερω να πιω καφε ......γιατι η ανομοιομορφια στην αλεση ηταν αισθητη με γυμνο. Για να μη τα πολυλογο μπηκα σε φαση αγορας μυλου και αναζητωντας μια φτηνη λυση σε graef ή ascaso κατασταλαξα στον ascaso steel i1,αλλα εφτανε χοντρικα στα 300 ευρω. Τελικα αναθεωρησα και πηγα σε μεταχειρισμενο mazzer major τον οποιο βρηκα στα 150 ευρω και τωρα τον εχω κανει βιδες για να κανω ενα γενικο καθαρισμο εκ των εσω και θα γινει και ενα βαψιμο στο τελος.Το συγκεκριμενο κομματι εχει παραχθει το 2001 με βαση το serial που εχει πανω και λειτουργουσε μια χαρα...πριν γινει βιδες :) Οταν ετοιμαστει θα αρχισω το ψαξιμο για τη σωστη ρυθμιση στην αλεση και να δουμε ποτε θα πιω το πρωτο σωστο καφε....

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: Νέος για αγορά μηχανής

Δημοσίευση από tz3s » Παρ Ιουν 28, 2019 11:02 pm

Καλησπερα φιλε μου. Και εγω καινουριος (2 μηνες) στον χωρο με την ιδια μηχανη... Πραγματικα το χαιρομαι, μιας και προσφατα μεταναστης, μου ελειπε ενας σωστος φρεντο.
Σου προτεινω να κατσεις να δεις ολο αυτο το βιντεο και να ρυθμισεις αναλογως το pid σου, το οποιο απο μαμα δεν ειναι (λογικα) καθολου ρυθμισμενο
https://www.youtube.com/watch?v=WMSISAyqxyI

mak3donas
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Ιουν 11, 2019 7:17 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Mazzer Major '01

Re: Νέος για αγορά μηχανής

Δημοσίευση από mak3donas » Παρ Ιουν 28, 2019 11:56 pm

Ναι ωραιο το βιντεο θα το δω σιγουρα αλλη στιγμη γιατι απο διαβασμα στο φορουμ κατανοησα οτι θελει να το ρυθμισω,εστειλα και μηνυμα στη lelit για να μου στειλει manual για τις ρυθμισεις του PID και σημερα μολις μου το στειλανε . Θα δω μηπως το ανεβασω αν γινεται να σε αλλη ενοτητα να το βρισκουν οσοι το ψαξουν.

mak3donas
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Ιουν 11, 2019 7:17 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Mazzer Major '01

Re: Νέος για αγορά μηχανής

Δημοσίευση από mak3donas » Σάβ Ιουν 29, 2019 6:10 pm

Για σας και πάλι , ασχολήθηκα σήμερα με το ρυθμισμα του PID. Πάρα πολύ καλό το βίντεο που έβαλες είναι πολύ κατατοπιστικό , να είναι καλά ο άνθρωπος που το ανέβασε και εσύ που μου το έδειξες. Πλέον το ρύθμισα και δουλεύει πολύ καλά. Όταν πιάσει θερμοκρασία η μηχανή την έχω να φτάνει στους 92 βαθμούς με offeset 8(τόσο λένε ότι είναι η διαφορά θερμικρασιας μποιλερ-γκρουπ επίσημα από τη lelit αλλά και από ανθρώπους που το μετρησανε) , δηλαδή φτάνει στους 100 μέσα στο μποιλερ και εγώ βλέπω τους 92 που είναι στο γκρουπ όταν ξεκινήσω την εκχύλιση. Όταν τραβάω 60ml πέφτει περίπου στους 80-82 και μέχρι τους 92 θέλει κοντά 55 δευτερόλεπτα. Αν δε τραβήξω καθόλου νερό η θερμοκρασία μένει στους 92 περίπου 60-80 δευτερόλεπτα και μετά αναιβαιβει στους 93 όπου παραμένει για κοντά 30 δευτερόλεπτα. Μετά πάει 92 και αργότερα πέφτει στους 91 όπου κοντά σε 20 Δευτέρα ανεβαίνει πάλι 92 και πάλι από την αρχή. Δηλαδή παίζω στους 91-93 και ξεκινάω την εκχύλιση όταν είμαι στους 92-93 (κάνω δοκιμές ακόμα). Πάντως ευχαριστώ τις συμβουλές σας που με προτρεψατε σε μηχανή με PID,από τη λίγη χρήση που έχω κάνει, με σωστη ρύθμιση , μπορώ να πω ότι είναι must.

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: Νέος για αγορά μηχανής

Δημοσίευση από tz3s » Σάβ Ιουν 29, 2019 7:45 pm

Και εμενα τοσο πεφτει η θερμοκρασια στον καφε.
Παντως κατι νομιζω δεν καταλαβες καλα με το οφσετ. Θα προτεινα να ξαναδεις αυτο το κομματι του βιντεο.
Σε γενικες γραμμες, σημαινει πως η θερμοκρασια που σου δειχνει η μηχανη αρχικα χωρις ρυθμιση οφσετ απο εσενα, ειναι αυτη του μποιλερ. Μεχρι να βγει το νερο εξω για εκχυλιση πεφτει 8 βαθμους. Οποτε αυτο που προτεινει στο βιντεο ο ανθρωπος και εχω κανει και εγω, ειναι να ρυθμισεις το οφσετ στο 8. Ετσι θα βλεπεις (λογικα) την θερμοκρασια που βγαινει στο πορταφιλτερ το νερο.
Εγω δηλαδη με ρυθμιση οφσετ 8, και θερμοκρασια στους 93, εχω το νερο στο μποιλερ 93+8=101.

mak3donas
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Ιουν 11, 2019 7:17 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Mazzer Major '01

Re: Νέος για αγορά μηχανής

Δημοσίευση από mak3donas » Σάβ Ιουν 29, 2019 10:45 pm

tzes , αυτό γράφω και εγώ....έχω βάλει offset 8 και βλέπω στην ουσία τη θερμοκρασία του γκρουπ και όχι του μποιλερ που είναι 92+8 =100 βαθμοί

Απάντηση