Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιουν 10, 2019 11:39 am

Μακάρι το πρόβλημα της breville να ήταν τα πλαστικά τα ηλεκτρονικά να δεις.
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση ότι κοιτάς σοβαρά μια καφετιέρα αγνώστου προελεύσεως που κυκλοφορεί με δέκα διαφορετικά ονόματα που προδίδουν την ΟΕΜ κατασκευή της.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Δευ Σεπ 16, 2019 10:00 am

Σκατούλες, ακόμα δεν έχω αποφασίσει, θέλει πολύ διάβασμα τελικά! Για την ώρα δοκίμασα μια sage espresso express αλλά δεν είχα και πολύ χρόνο για να ασχοληθώ, αλλά απορρίπτεται γιατί έχει 54άρι pf! Κατά τα λοιπά σαν ποιότητα κατασκευής μου φάνηκε πολύ καλή, δεν έχω βέβαια την σχετική εμπειρία!


Anyway, μερικές απορίες ακόμα!
- Για pf, πάμε σε 58άρι οκ αυτό το κατάλαβα!
- Κοιτάμε για boiler απαραίτητα για καλό καφέ; Ή υπάρχουν και άλλοι τύποι εκτός μπόιλερ; Και αν ναι τί μεγέθους για 2 καφέδες συνεχόμενους;
- Υπάρχει κάτι που πρέπει να κοιταξω στα υλικα σε διάφορα εξαρτήματα;

Αρχίζω και γλυκοκοιτάζω και την rocket r58 αν δεν κάνω λάθος, που συνδέεται απευθείας με νερό/αποχέτευση όπως και την oracle touch που με ψήνει πολύ το αυτόματο ταμπινγκ που σημαίνει ότι δεν θα γίνεται χαμός από καφέ, αν και ξεφύγαμε πολύ στο budget! Αξίζει να δώσω τόσα χρήματα ή θα κάνω τον ίδιο καφέ με μια gaggia classic ας πούμε;




υγ: Όσο για το όνομα:

"What might surprise you is that Sage by Heston Blumenthal is the UK operating name for the Australian manufacturer Breville. The company sells its coffee machines around the world - the only difference is the name of the brand."

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Σεπ 16, 2019 12:46 pm

Φίλε μου το διάβασμα δεν είναι καταδίκη, δες το σαν επένδυση για να μη σκορπίσεις τα χρήματά σου χωρίς αντίκρισμα και κυρίως για να εφχαριστηθείς την όλη διαδικασία του εσπρέσο.

Καταρχάς κοιτάς μόνο για boiler είτε single, είτε hx είτε db. Όσο πιο μεγάλο τόσο πιο θερμοκρασιακά σταθερό (αλλά κ πιο ενεργοβόρο).
Επίσης όπως έχουμε ξαναπεί η λύση του ενσωματωμένου μύλου έχει πολλούς περιορισμούς και συνήθως οι υλοποιήσεις περιλαμβάνουν μύλους με χαμηλές δυνατότητες, επομένως καλό είναι να τα δεις ξεχωριστά.

Για τη συγκεκριμένη μηχανή/μύλο που ρωτάς έκανα ένα γρήγορο ψάξιμο για το είδος του μύλου και δεν βρήκα το μέγεθος των μαχαιριών παρά μόνο οτι είναι κωνικά (αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω μας λες). Οθόνες με ωραία γραφικούλια και αυτόματα tamping δεν δικαιολογούν το υπέρογκο κόστος όπως επίσης σοβαρό ζήτημα είναι αν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα για οποιοδήποτε πρόβλημα/ανταλλακτικό/service προκύψει.

Εφόσον ξεκινάς τώρα θα σου πρότεινα να χαμηλώσεις τον οικονομικό πήχη και να κινηθείς σε ένα πακέτο του στιλ bezzera unica/niche zero. Θα πιεις σίγουρα καφεδάρες, θα διαπιστώσεις αν όλη η διαδικασία του εσπρέσο σου ταιριάζει σαν χόμπι και αν αποφασίσεις οτι τελικά δεν σου κάνει, είναι σίγουρο οτι θα πάρεις πίσω μεγάλο μέρος των χρημάτων σου πουλώντας τα ως μεταχειρισμένα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Σεπ 16, 2019 2:15 pm

Δεν είναι στη Ελλάδα και σίγουρα στη Σουηδία παίζουν άλλα από αντιπροσωπείες.
Ξέρω όμως ότι η Bezzera έχει καλή αντιπροσώπευση στη βόρεια Ευρώπη σίγουρα στη Γερμανία πιθανότατα και εκεί.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Κυρ Σεπ 22, 2019 2:50 pm

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!
Βλέπω στο χιλιάρικο οτι παίζει και η lelit kate, 58άρα, pid, ενσωματωμένο μύλο, preinfusion(αν δεν κάνω λάθος). Λέτε να το τολμήσω να τελειώνουμε ή πιστεύετε ότι δεν είναι καλή επιλογή; Έχει κάτι "αρνητικό" που δεν βλέπω;

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Τετ Σεπ 25, 2019 3:06 pm

Τελικά κατέληξα σε sage oracle touch, μεταχειρισμένη στο χιλιάρικο, με 12μηνη εγγύηση. Νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση μιας και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ούτε και η γυναίκα μου επίσης που θα την χρησιμοποιεί! Λογικά την επόμενη βδομάδα θα είναι εδώ! Ωρα να ψάξω για καλό καφέ τώρα!!! Ευχαριστώ για τις συμβουλες!!

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Τετ Σεπ 25, 2019 3:46 pm

odys2008 έγραψε:
Τρί Ιουν 04, 2019 10:08 pm
Δοκίμασε καφέ από το da Matteo . Έχει 2 Μπλεντ. Εγώ συνήθως παίρνω το klassisk espresso που είναι με επιγευση σοκολάτας. Και ο modern espresso είναι με γεύσεις φρούτων . Αξίζουν πάρα πολύ και οι δύο. Ψήνουν 2 φορές τον μήνα συνήθως.
Με το που έρθει το μηχανημα θα παραγγείλω! Ερώτηση, έχεις δοκιμάσει από espresso house?

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Σεπ 25, 2019 8:30 pm

cycloholic έγραψε:
Τετ Σεπ 25, 2019 3:46 pm
Με το που έρθει το μηχανημα θα παραγγείλω! Ερώτηση, έχεις δοκιμάσει από espresso house?
Ναι αλλά δεν μπορώ να πω ότι με έχει τρελάνει. Ενταξει αμα βρισκεις φρέσκο, ειναι μια καλή επιλογή για την τιμή του.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Πέμ Σεπ 26, 2019 10:46 am

Αχα οκ! Επειδή έχει κοντά μου βασικά ρωτάω!! Θα παίξει πολύ πειραματισμός!!

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Πέμ Οκτ 03, 2019 12:26 pm

Μόλις παρέλαβα τη μηχανή!! Την αγάπησα ήδη!!! Για την ώρα πειραματίζομαι με έναν λαβάτζα όρο που έχει ξεμείνει στο σπίτι. Ακόμα και με αυτόν τον καφέ το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό(για τις απαιτήσεις μου). Το απόγευμα θα πεταχτώ να πάρω από μια αλυσίδα φρέσκο και μετά σιγά σιγά να βρω καμία συνδρομή που να μου αρέσει! Αν έχετε στα υπόψιν σας καμία συνδρομή που να σου στέλνουν κάθε φορά διαφορετικό(γιατί βαριέμαι την ίδια γεύση) πείτε μου!

Απάντηση