Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Τρί Ιουν 04, 2019 10:10 am

Καλημέρα! Μετά από μερικά χρόνια με απλές μηχανές εσπρέσσο(izzy και saeco poemia) σιγά σιγά σκέφτομαι την επόμενη αγορά μιας καλής αυτήν την φορά μηχανής! Δεν βιάζομαι, απλά θέλω να κατασταλάξω κάπου! Δυστυχώς δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις στο αντικείμενο αν και θα ήθελα σιγά σιγά να ασχοληθώ, έχω διαβάσει κάποια βασικά πραγματάκια, θερμοκρασίες, πιέσεις χρόνοι κλπ αλλά δεν είμαι σε θέση ακόμα να συγκρινω μηχανές οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές!

1)Τί θα μου προτείνετε να κοιτάω σαν επιλογές μηχανής; Πχ pid κλπ. Δεν θέλω αργότερα αν ασχοληθώ να ανακαλύψω ότι μου λείπει η τάδε επιλογή στη μηχανή :(

2)Επίσης αυτό που θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας είναι ότι αρχικά σκεφτόμουν για αυτόματη μηχανή! Να πατάω ένα κουμπί το πρωί και να έχω έτοιμο καφέ!(τεμπέλης :OOPS: ) αλλά βλέπω να λένε ότι δεν παράγουν την ίδια ποιότητα καφέ με μια κλασική! Αυτό ισχύει και για τις πιο ακριβές αυτόματες; Να τις απορρίψω ή οχι;!

3)Βλέπω να παίζουν πολύ οι rocket espresso τελευταία, τί άποψη έχετε;

4)Budget 1000 ευρώ, οκ αν αξίζει κάτι τόσο πολύ μπορεί να ανέβω μέχρι 1500. Φυσικά αν μιλάμε για μικροδιαφορές από μια μηχανή των 300 ευρώ με μια μηχανή των 1000 (πχ η μία να έχει 9/10 και η άλλη 10/10) φυσικά θα προτιμήσω την πιο οικονομική :Ρ

5)Τέλος προτείνετε μου και κανένα "σοβαρό" καφέ συσκευασμένο να αγοράσω(δεν μένω ελλάδα).

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιουν 04, 2019 4:11 pm

Καλό είναι να ξέρουμε για ποια χώρα πρόκειται γιατί όλες οι αγορές δεν είναι ίδιες.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Τρί Ιουν 04, 2019 7:46 pm

Σουηδία αλλά δεν είναι απαραίτητο να την αγοράσω απο εδώ. Ενδεχομένως από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα εντός ΕΕ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιουν 04, 2019 8:34 pm

Για τον καφέ κυρίως ρώτησα.
Δεν έχει 3rd wave εκεί μάλλον πρέπει να έχει. Έχω ένα φίλο στο Μάλμο αλλά δεν πίνει καφέ :f010:
Μπορεί να πάρεις συνδρομή φρέσκου καφέ από την Αγγλία μέχρι να έρθει το Brexit.

https://www.independent.co.uk/extras/in ... 84051.html

Αν δεν θέλεις καθημερινά ατμό μια καλή επιλογή και δοκιμασμένη είναι η Bezzera Unica μαζί με τον μύλο της.
Για ECM το budget ξεφεύγει αρκετά.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Ιουν 04, 2019 10:08 pm

Δοκίμασε καφέ από το da Matteo . Έχει 2 Μπλεντ. Εγώ συνήθως παίρνω το klassisk espresso που είναι με επιγευση σοκολάτας. Και ο modern espresso είναι με γεύσεις φρούτων . Αξίζουν πάρα πολύ και οι δύο. Ψήνουν 2 φορές τον μήνα συνήθως.

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Πέμ Ιουν 06, 2019 11:24 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ας ξεκαθαρίσω πρώτα το τοπίο με τις μηχανές και μετά το κοιτάμε και το θέμα του καφέ! Ενδιαφέρουσες και οι δύο επιλογές! Σήμερα λίγο που έψαξα reviews βλέπω πολυ καλές κριτικές για την breville BES870XL την οποία στην Ελλάδα την βλέπω σαν Catler es 8013!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιουν 07, 2019 1:23 am

Αγαπητέ στο δικό μας φόρουμ δεν θα βρεις καθόλου καλά σχόλια για τις breville αν το ψάξεις.
Μάλλον έχουμε ριζική διαφωνία με τα βόρειο ευρωπαϊκά πρότυπα.

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από wowthodoris » Σάβ Ιουν 08, 2019 9:04 am

cycloholic έγραψε:
Πέμ Ιουν 06, 2019 11:24 pm
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ας ξεκαθαρίσω πρώτα το τοπίο με τις μηχανές και μετά το κοιτάμε και το θέμα του καφέ! Ενδιαφέρουσες και οι δύο επιλογές! Σήμερα λίγο που έψαξα reviews βλέπω πολυ καλές κριτικές για την breville BES870XL την οποία στην Ελλάδα την βλέπω σαν Catler es 8013!
Με ειχε απασχολησει και εμενα στο παρελθον και αποφασισα να μην παρω το ρισκο. Ειναι ολα θεμα τιμης, συμφωνω οτι δεν εχω διαβασει καλες κριτικες στην ευρωπη αλλα στην αμερικη την θεωρουν καλη (ή μαλλον ειναι μια αναγνωρισιμη μαρκα εκει). Το θεμα ειναι για ποιον λογο να δωσεις 1000 ευρω για μια μηχανη που στην αμερικη εχει 550 δολαρια. Αν εβρισκες μια πολυ καλη προσφορα πχ 350-400 θα καταλαβαινα να παρεις το ρισκο. Με τα χρηματα της breville εχεις παρα πολλες αλλες πολυ καλυτερες επιλογες.

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από geornirv » Σάβ Ιουν 08, 2019 12:36 pm

Εγώ την είχα την breville δηλ την sage. Εννοείται πως η lelit που εχω τωρα είναι καλύτερη.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από ellenikus » Κυρ Ιουν 09, 2019 9:32 pm

Η ΛΕΛΙΤ δεν εχει πλαστικο .Η Μπρεβιλ εχει κυριως πλαστικο....Διαρκεια ζωης και δυνατοτητα επισκευης εντελως διαφορετικες.

Απάντηση