Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από Nimrodel » Κυρ Οκτ 06, 2019 11:49 pm

Πολλές συνδρομές για εντός Ευρώπης.
Coffee factory
Slurp
Square mile
The barn
Έχω λίστα γραμμένη στο μπλοκακι μου στη δουλειά, αλλά αυτά τα έχω δοκιμάσει και αξίζουν.
Τώρα παρήγγειλα από pastel brew και περιμενω.
Coffee factory θα σου έλεγα που έχει πολύ λίγα μεταφορικά και έχω πιει πολύ καλούς καφέδες όλες τις φορές και πολύ προσεγμένη συσκευασία (την πρώτη φορά μου στείλανε και βιβλιαράκι συνταγών )

cycloholic
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 6:35 pm

Re: Μηχανή αλλά τί μηχανή;

Δημοσίευση από cycloholic » Τετ Νοέμ 20, 2019 6:16 pm

Και αφού δύο μήνες πειραματίστηκα με την ορακλ τατς, ήρθε η ώρα να την γυρίσω πίσω! Πολύ ωραία στη θεωρία, αλλά στην πράξη είχα δύο θέματα. Το ενα είναι οτι το ταμπινγκ πολλές φορές δεν γινόταν σωστά, έκανε βουναλάκια(έπρεπε το φίλτρο να ήταν λίγο υγρό για να κολλήσει ο καφές) και το δεύτερο και εξίσου εκνευριστικό ότι δεν είχα σταθερά extractions! Όταν δούλευε σωστά έκανε καταπληκτικά καφεδάκια ...ΑΛΛΑ βαρέθηκα να πετάω καφέ με δοκιμές. Η μηχανή ήταν μεταχειρισμένη οπότε δεν ξέρω αν ήταν προβληματική η συγκεκριμένη ή απλά έτσι δουλεύουν όλες! Anyway! Σχόλια του τύπου "στα έλεγα εγώ" είναι καλοδεχούμενα! :OOPS: Λέω τώρα να δοκιμάσω την τύχη μου με καμία ρόκετ και ξεχωριστό μύλο! Για αρχή λέω να πάρω τον μύλο και βλέπουμε! Τί μύλο να πάρω;;; :a030:

Απάντηση