αγορά μπρίκι espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Streetlight
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 25, 2019 7:40 pm

αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Streetlight » Πέμ Απρ 25, 2019 7:53 pm

καλησπέρα, καινούργιος στην παρέα, μιας και τόσα χρόνια έπινα στιγμιαίο espresso και δεν ψαχνόμουν και πολύ, στο θέμα του καφέ
Σκέφτομαι για την κλασσική οικονομική λύση, μπρίκι για εσπρέσο.
Ψάχνοντας σαν αρχάριος κατέληξα μεταξύ 2 bialetti.
Την κλασσική moka express και την ανοξείδωτη Venus που τη βρήκα σε πολύ καλή τιμή(23€).Τείνω προς τη Venus φυσικά, για να αποφύγω το αλουμίνιο.
Απλα ήθελα τη γνώμη των ειδικών.
1.Διάβασα σχόλια ότι αν και ανοξείδωτη, σκουριάζει εύκολα(amazon reviews).Την έχει κάποιος για να μου πει, τι αντοχή έχει στο χρόνο?
2.Σκέφτομαι για την 2 φλυτζάνια, για να πίνω ένα γεμάτο δυνατό.Σωστό ή λάθος?
3.Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά, από Ελλάδα ή και εξωτερικό(η αγορά της venus θα γίνει από amazon έτσι κι αλλιώς)
4.Να πάρω από τώρα και ανταλλακτικά λαστιχάκια, για να γλυτώσω μεταφορικά φυσικά, ή παίρνει χρόνια για να φθαρούν?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια, που είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύτιμη :a048:

Ozymandias
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 2:46 pm

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Ozymandias » Πέμ Απρ 25, 2019 9:27 pm

Να ξεκινησω λεγοντας οτι το μπρικακι (Moka pot) ΔΕΝ κανει εσπρεσο. Με λιγη τεχνικη, κανει πολυ νοστιμο καφε, αλλα καμμια σχεση με τον εσπρεσο που ξερεις και που θα πιεις σε ενα καλο καφε.

Σκεψου ενα αποτελεσμα μεταξυ φιλτρου και εσπρεσο, μια κατηγορια απο μονο του.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Απρ 25, 2019 11:15 pm

Εγώ έχω μια ανοξείδωτη καφετιερα της bialetti εδώ και πάρα πολλά χρόνια >10 και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα (με καλό καθάρισμα μετά από κάθε χρήση). Αντίθετα οι απλές πολύ γρήγορα γίνονται κ#λ0ς. Συστήνω ανεπιφύλακτα την ανοξείδωτη και όσον αφορά το μέγεθος θες τουλάχιστον αυτή που κάνει τέσσερα φλυτζάνια για να ευχαριστηθείς καφέ.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 25, 2019 11:55 pm

Το ανοξείδωτο δεν μαυρίζει απλά μπορεί να καεί από υπερβολική φωτιά και τότε μοιάζει σαν τις ανοξείδωτες κούρμπες της εξάτμησης των μοτοσυκλετών..
Αν προσέχεις την ένταση της φωτιάς δεν θα σου πάθει τίποτα.

Streetlight
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 25, 2019 7:40 pm

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Streetlight » Παρ Απρ 26, 2019 7:43 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το έχω υπόψη ότι δεν κάνει καφέ, καφετιέρας το μπρίκι, άλλα πιστεύω ότι θα με καλύψει γευστικά.
Θα παραγγείλω λοιπόν το ανοξείδωτο, αντί του αλουμινένιου, απλά όπως διάβασα (έριξα μπόλικο διάβασμα), θέλει λίγη προσοχή στη συντήρηση του, για να κρατήσει χρόνια (άμεσο στέγνωμα μετά το πλύσιμο, χαμηλές θερμοκρασίες στο ψήσιμο).
Έχετε κάποια πρόταση στο ίδιο περίπου ποσό, εκτός της συγκεκριμένης?

Streetlight
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 25, 2019 7:40 pm

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Streetlight » Παρ Απρ 26, 2019 8:01 am

NiPi έγραψε:
Πέμ Απρ 25, 2019 11:15 pm
Εγώ έχω μια ανοξείδωτη καφετιερα της bialetti εδώ και πάρα πολλά χρόνια >10 και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα (με καλό καθάρισμα μετά από κάθε χρήση). Αντίθετα οι απλές πολύ γρήγορα γίνονται κ#λ0ς. Συστήνω ανεπιφύλακτα την ανοξείδωτη και όσον αφορά το μέγεθος θες τουλάχιστον αυτή που κάνει τέσσερα φλυτζάνια για να ευχαριστηθείς καφέ.
Αυτή με τα 4, δε θα θέλει και 4 δόσεις καφέ? Έτσι διάβασα για αυτά τα μπρίκια, ότι δεν μπορείς να βάλεις πχ 2 δόσεις καφέ σε 4 δόσεις νερό, για να έχεις 1 γεμάτο ποτήρι διπλό καφέ. Για αυτό το σκέφτηκα το 2 φλυτζανιών, ώστε να πίνω διπλό εσπρέσσο. Αν έχω λάθος, μιας και έχεις 10ετή εμπειρία, διόρθωσε με please.
Ποιο μπρίκι έχεις και σου βγήκε τόσο καλό, btw?

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Απρ 26, 2019 9:52 am

Εγώ έχω αυτό εδώ το παλιό μοντέλο της musa
https://greenbeanery.ca/products/bialet ... er-p-12888
(πλέον βρίσκεται στο εξοχικό)
Λέω ότι θες τουλάχιστον αυτό των 4 φλυτζανιών, γιατί ακριβώς επειδή δεν είναι εσπρέσο, αλλά κατι ανάμεσα σε εσπρέσσο και φίλτρου, εγώ τουλάχιστον παλία ήθελα αρκετή ποσότητα για να ευχαριστηθώ. Λάβε υπόψή σου ότι δεν περιμένεις να εκχυλστεί όλη η ποσότητα νερού που έχεις βάλει στο μπρίκι (λίγο νερό στο τέλος καλό είναι να το παραλείπεις).
Αν θες να έχεις ιδία εικόνα για την ποσότητα, πήγαινε σε ένα κατάστημα που πουλάει μπρικάκια και δες αυτά των 2 καια υτά των τεσσάρων φλιτζανιών για να δεις πόσο νερό παίρνουν (τα μπρίκια γεμίζουν μέχρι τη βαλβίδα ασφαλείας).

Streetlight
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 25, 2019 7:40 pm

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Streetlight » Παρ Απρ 26, 2019 10:05 am

Κατάλαβα τι θες να πεις, αλλά 4πλη δόση καφέ, μου ακούγεται κάπως μεγάλη για 1 άτομο. Αν κατάλαβα καλά δλδ, το 4ρι θέλει 4 δόσεις καφέ, και θα βγάλει 200ml(230 λέει η bialletti στο site), δλδ 1 κούπα καφέ μεγάλη. Εκτός πάλι, αν μπορώ να βάλω λιγότερο καφέ στο μπρίκι, αλλά σε όσα βίντεο είδα, όλοι λένε πει πρέπει να το γεμίσεις.
Εγώ πίνω 3-4 καφέδες τη μέρα, αν είναι όλοι 4πλής δόσης (άντε τριπλοι στην ουσία, λόγω Μόκας), δε με βλέπω καλά :lol:
Edit: τώρα είδα, ότι το 2cups βγάζει 4.0 fl.oz, δλδ 118 ml, ποσότητα ικανοποιητική νομίζω δλδ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Απρ 26, 2019 3:40 pm

Οι παλιοί σε αυτό το είδος καφέ πάντα προτιμούσαν το μπρίκι της διπλής δόσης. Παίρνει σχεδόν δέκα γραμμάρια καφέ.

https://www.liveyourhome.gr/ell/product ... ka_02CF036

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Απρ 26, 2019 3:59 pm

Συμφωνώ κι εγώ για των 2 φλυτζανιών για ένα άτομο. Τέτοιο έχω κι εγώ, ανοξείδοτο pezzetti και είναι μια χαρά. Αν δυσκολευτείς στην αρχή και ειδικά αν δεν έχεις γκαζάκι, ψάξε για wet bed technique. Παραλλαγές βέβαια τεχνικών υπάρχουν πάρα πολλές, αλλά αυτό σε συνδυασμό με έξτρα χάρτινο φίλτρο κομμένο στρογγυλό, μου δίνει πολύ ωραία καθαρά φλυτζάνια. Αυτό που είναι στάνταρ σε κάθε περίπτωση πάντως, είναι ότι αφαιρείς αμέσως από τη φωτιά και το κρυώνεις, με το που αρχίσει το πιτσίλισμα - όσο κι αν έχει βγάλει ως τότε, καλύτερο λίγο και ωραίο παρά πολύ και καμένο.

Απάντηση