αγορά μπρίκι espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Streetlight
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 25, 2019 7:40 pm

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Streetlight » Πέμ Ιουν 27, 2019 6:13 am

Να πω κι εγώ, σαν ts, ότι τελικά αγόρασα μια bialetti Venus 2 cups, σε προσφορά απ'το Amazon Ιταλίας. Με λίγα πειράματά, απολαμβάνω καφεδάκι, τουλάχιστον ισάξιο με καφετέριας. Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια όλων, στην επιλογή

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από tziminhio » Δευ Ιούλ 08, 2019 10:03 am

Παιδιά καλησπέρα. Μου έκαναν δώρο την συγκεκριμένη μπρίκα https://www.supreminox.com/cafetera-aluminio η οποία γράφει οτι είναι για 3 cups. Γνωρίζετε περίπου πόση ποσότητα πρέπει να βάζω για 2 cups (ουσιαστικά για 2πλό εσπρεσσο) ή πρέπει υποχρεωτικά να βάζω για 3 cups?
Eυχαριστώ

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Ιούλ 08, 2019 12:19 pm

Υποχρεωτικά. Δυστυχώς αυτά δουλεύουν μόνο στο max. Με την ευκαιρία όμως, προσοχή στο τι σημαίνει το max. Για πολύ καιρό, μου αργούσε πολύ να αρχίσει να βγαίνει ο καφές - από 5λεπτο και μετά- με αποτέλεσμα να έχει ανεβάσει πολύ θερμοκρασία και να αρχίζει το πιτσίλισμα και ο θόρυβος πολύ πριν βγάλει το περισσότερο νερό ως καφέ. Μετά από άπειρες δοκιμές σε κοψίματα και ένταση της φωτιάς, ανακάλυψα ότι απλά το παραγέμιζα με καφέ: δεν θέλει (στο δικό μου τουλάχιστον) να καλύψεις τέλεια και την περίμετρο του καλαθιού - αν αφήνω λίγο χαλαρά σε κάποια σημεία γύρω - γύρω είμαι ΟΚ (εννοείται χωρίς tamping).

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από tziminhio » Δευ Ιούλ 08, 2019 2:49 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην μέση της εκχύλισης το εβγαζες απο το μάτι? Επίσης αν δουλευες ματι κουζίνας το ξεκιναγες απο την μέση? Επίσης σε βιντεο που έχει ανεβάσει φίλος πιο πάνω https://www.youtube.com/watch?v=rRtF_CGY8GE ο bar
ista, βαζει νερό την ώρα που βάζει τον καφέ στο καλαθάκι. Ισχύεικάτι τέτοιο? Πρέπει να γίνεται?
Τέλος, η 1η πλύση της μπρίκας μονο με νερό γίνεται?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιούλ 09, 2019 9:16 pm

tziminhio έγραψε:
Δευ Ιούλ 08, 2019 2:49 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην μέση της εκχύλισης το εβγαζες απο το μάτι? Επίσης αν δουλευες ματι κουζίνας το ξεκιναγες απο την μέση? Επίσης σε βιντεο που έχει ανεβάσει φίλος πιο πάνω https://www.youtube.com/watch?v=rRtF_CGY8GE ο bar
ista, βαζει νερό την ώρα που βάζει τον καφέ στο καλαθάκι. Ισχύεικάτι τέτοιο? Πρέπει να γίνεται?
Τέλος, η 1η πλύση της μπρίκας μονο με νερό γίνεται?
Υπάρχουν διάφορες τεχνικές παρασκευής με moka pot, όπως πρακτικά συμβαίνει και με κάθε άλλη μέθοδο εκχύλισης και σκεύος που επιλέγουμε.
Πάντα ξεκινάς με κάποιες βασικές 'αρχές', και από εκεί και έπειτα πειραματίζεσαι με extra τεχνικές/παραμετροποιήσεις στη διαδικασία που ακολουθείς, και συν το χρόνο κατασταλάζεις σε αυτό που εσένα σε καλύπτει περισσότερο γευστικά.

Το μέγεθος της μπρίκας που έχεις (3 cups), χρειάζεται (προσεγγιστικά εννοείται) περίπου 14gr αλεσμένο καφέ (±2gr), με την προϋπόθεση φυσικά της σωστής άλεσης (έχεις μύλο; Αν ναι, ποιον; Αν όχι, από που προμηθεύεσαι καφέ, τι καφέ και σε τι μύλο σου τον αλέθουν; - Για να μπορέσω να σου πω σε αυτή την περίπτωση τι βαθμό άλεσης να ζητήσεις (εύρος) για καλύτερο αποτέλεσμα).

Όπως σου είπε και ο Γιώργος παραπάνω, μια από τις βασικές αρχές, είναι ότι δεν πατάς ποτέ τον καφέ στο φίλτρο. Όπως είναι αφράτος σε "βουναλάκι", ισιώνεις και χτυπάς 2-3 φορές ήπια στον πάγκο σου. Βιδώνεις προσεκτικά, και προσέχεις να μην έχει υπολείμματα καφέ στο χείλος , γιατί σταδιακά θα έχεις φθορά στο λάστιχο σιλικόνης και μετέπειτα διαρροές.
Άλλη βασική αρχή, είναι η χαμηλή φωτιά (όχι μεγάλη ένταση). Δώσε και λίγο χρόνο στην εστία που χρησιμοποιείς για να ζεσταθεί.
Συνήθως, τοποθετείς τη μπρίκα με το καπάκι ανοιχτό στην εστία, και όταν αρχίσει να εμφανίζεται ο καφές στο επάνω μέρος (Tip: όχι σε χρόνο πάνω από 2-3 λεπτά, γιατί όπως ανέφερε και ο Γιώργος, μετά θα έχεις υπερεκχυλισμένο ρόφημα συν τοις άλλοις), αποσύρεις το μπρίκι από την εστία ( TIP: χοντρικά στα μισά του όγκου της εκχύλισης- να θυμάσαι ότι ο αλεσμένος καφές που θα βάλεις, χοντρικά απορροφά το διπλάσιο του βάρους του σε νερό. Οπότε το ρόφημα που αναμένεις θα είναι περίπου ~30gr λιγότερο σε μάζα από το αρχικό νερό που έβαλες στο βραστήρα της μπρίκας. Οπότε μπορείς εύκολα να υπολογίσεις πότε θα αποσύρεις το stove top από την εστία)
Αν αφήσεις το μπρίκι να παραμείνει στην εστία καθ 'όλη τη διάρκεια της διαδικασία, ο καφές σου θα "καεί" (ήτοι μπακαλίστικα..."πίκρα- πίκρα- πίκρα")

Αυτό που βλέπεις να κάνει ο barista, είναι μια ακόμα τεχνική/παραλλαγή. Αφορά το pre-infusion. Δεν είναι απαραίτητο, και σε 1η φάση, πειραματίσου χωρίς τα εκάστοτε tricks, που θα τα ανακαλύψεις αργότερα, αποκτώντας και μια εμπειρία στο χειρισμό της μπρίκας.

Συμβουλή: Στη νέα μπρίκα, τους πρώτους 3 καφέδες πέτα τους! Και για να αρωματιστεί σωστά η συσκευή σου, το 1ο καφλε που θα κάνεις, άστον μέσα για μια ολόκληρη ημέρα(!) πριν το ξεπλύνεις.
Για το πλύσιμο γενικότερα να χρησιμοποιείς ζεστό νερό και όχι απορρυπαντικά. Στην ανάγκη λίγο απλό σαπουνάκι και χωρίς τρίψιμο με σύρμα, αλλά με μαλακό πανί. Ενόσω είναι βρεγμένη η συσκευή σου, μη τη βιδώνεις, άστη να στεγνώσει πρώτα και αποθήκευε τη σε "κομμάτια".
Τα παραπάνω, για προστασία της σιλικόνης/φλάντζας, του φίλτρου και του σώματος της μπρίκας.

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από tziminhio » Τρί Ιούλ 09, 2019 11:33 pm

Σ' ευχαριστώ Ησουν κατατοπιστικοτατος. Δυστυχως ξεκινησα απο χθες να φιαχνω οποτε δεν πεταξ τους 1ους καφεδες και δεν αφησα ολοκληρο μηερα τον 1ο καφέ. Θα το κανω με τον αυριανο καφέ. Μυλο δεν έχω, απλα στο μαγαζί που πήρα (red) τυς είπα άλεση για μπρίκι. Στην 1η προσπαθεια το μονο που με χάλασε είναι οτι δεν κρύωσε ο καφές με το χτύπημα ενός παγακίου, οποτε μπήκε ζεστός στο ποτήρι με τα παγάκια με αποτέλεσμα να λιώσουν πιο γρήγορα. Τώρα έχω βάλει μπρικι και ποτήρι στην κατάψυξη απο σήμερα και θα δώ και αύριο το πρωί..

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Ιούλ 10, 2019 1:26 pm

Είναι ήδη αραιός ο καφές αν δεν βάλεις και μεταλλικά παγάκια θα γίνει νεροζούμι..

Stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2019 3:05 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Bialetti Venus 4 cup
2η Μηχανή:: French press
Μύλος:: Baratza Encore
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Stavros » Τετ Ιούλ 17, 2019 4:41 pm

Καλησπέρα και από εμένα, Σταύρος από Νέα Σμύρνη. Όντας καινούριος σχετικά με τον καφέ έψαχνα, διάβαζα και έβλεπα βίντεο για μηχανές εσπρέσσο κλπ αλλά και για άλλες μεθόδους εδώ και μερικούς μήνες και κατάλαβα και εγώ ότι με χαμηλό budget δεν παίζει καλός εσπρέσσο στο σπίτι. Ξεκίνησα με μία γαλλική πρέσσα και αρκετά πειράματα και τώρα έχω καταλήξει ότι θέλω να πάρω μύλο porlex και ένα μπρίκι moka pot ή και v60 για να πίνω και κάτι διαφορετικό. Δεν θέλω μεγάλες ποσότητες καφέ οπότε φαντάζομαι μία bialetti 2 cups θα είναι οκ, τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό μέχρι να τη δοκιμάσω και να βγάλω καλό καφέ(σκοπεύω να ακολουθήσω την τεχνική του james hoffmann). Αυτού του είδους το μπρίκι δουλεύει εξίσου καλά σε κεραμική εστία και σε γκαζάκια όπως Campingaz Ελ Γκρέκο;

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Ιούλ 19, 2019 8:54 am

Γεια σου Σταύρο, από όσο ξέρω όλα αυτά δουλεύουν και στους 2 αυτούς τύπους ματιών. Θα πρότεινα όμως να δεις ανοξείδωτο (αντί αλουμινίου).
Την french press την δούλευες με φρεσκοκομένο καφέ; Ρωτάω γιατί, αν και εγώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, γενικά χαίρει εκτίμησης κι επειδή λες για μελλοντική αγορά μύλου αναρωτιέμαι αν την έχεις εκμεταλλευτεί πλήρως.

Stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2019 3:05 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Bialetti Venus 4 cup
2η Μηχανή:: French press
Μύλος:: Baratza Encore
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: αγορά μπρίκι espresso

Δημοσίευση από Stavros » Παρ Ιούλ 19, 2019 7:07 pm

Καλησπέρα Γιώργο, δεν την έχω εκμεταλλευτεί πλήρως. Τώρα θα κάνω την πρώτη αγορά μύλου porlex tall για να έχω ένα φρέσκο αποτέλεσμα. Μέχρι τώρα έκανα δοκιμές σε ζεστούς και κρύους καφέδες cold brew συμπυκνωμένους και ήθελα να δω επίσης αν θα ασχοληθώ περαιτέρω με την παρασκευή καφέ στο σπίτι. Είμαι ευχαριστημένος αλλά πάντα περνάει λίγος καφές στο ποτήρι αν και υπάρχουν τεχνικές που τον μειώνουν αισθητά.
Σχετικά με το αλουμίνιο ή το ανοξείδωτο αρχικά σκεφτόμουν το ανοξείδωτο αλλά σε προηγούμενα posts κάποιος έγραψε ότι μόνο τα μπρίκια αλουμινίου κατασκευάζονται στην Ιταλία και τα υπόλοιπα Κίνα και Ινδία. Θα ήθελα να αποφύγω ελλατωματικές κατασκευές γιατί υπάρχουν αρκετές δυσάρεστες κριτικές για αυτά στο amazon.

Απάντηση