Αγορα μυλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Ozymandias
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 2:46 pm

Αγορα μυλου

Δημοσίευση από Ozymandias » Πέμ Απρ 25, 2019 9:39 am

Ενδιαφερομαι να αγορασω εναν μυλο. Αυτην την στιγμη πινω σχεδον εξ ολοκληρου V60 και Mokka, αλλα στο μελλον θα με ενδιεφερε να πειραματιστω με σπιτικο τιμιο εσπρεσο. Προς το παρον χρησιμοποιω δυο χειροκινητους μυλους της Hario

Ειναι σημαντικο για μενα να υπαρχει η ευκολη μεταβαση απο χοντροκομμενο σε ψιλοκομμενο καφε.

Σκεφτομαι τον Graef CM800/802. Πιστευετε θα νε καλυψει; Εχετε καποιον αλλο στο μυαλο σας;

Πολυ μου αρεσε και ο V60 της Hario, αλλα δεν ξερω αν κοβει εσπρεσσο.

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Αγορα μυλου

Δημοσίευση από Konstantinos » Πέμ Απρ 25, 2019 10:22 am

Ozymandias έγραψε:
Πέμ Απρ 25, 2019 9:39 am
Ενδιαφερομαι να αγορασω εναν μυλο. Αυτην την στιγμη πινω σχεδον εξ ολοκληρου V60 και Mokka, αλλα στο μελλον θα με ενδιεφερε να πειραματιστω με σπιτικο τιμιο εσπρεσο. Προς το παρον χρησιμοποιω δυο χειροκινητους μυλους της Hario

Ειναι σημαντικο για μενα να υπαρχει η ευκολη μεταβαση απο χοντροκομμενο σε ψιλοκομμενο καφε.

Σκεφτομαι τον Graef CM800/802. Πιστευετε θα νε καλυψει; Εχετε καποιον αλλο στο μυαλο σας;

Πολυ μου αρεσε και ο V60 της Hario, αλλα δεν ξερω αν κοβει εσπρεσσο.
:oneup:
είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον CM800. Και εγώ σαν και εσένα, πίνω V60 και ενίοτε Μόκα, ενώ πρόσφατα ξεκίνησα και τα cold brew (με προοπτική να κάνω την μετάβαση σε σπιτικό espresso κάποια μέρα...)

Επίσης, βρίθουν αναρτήσεις μελών του forum με θετικές εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο μύλο (κάτι που με οδήγησε και στην απόκτησή του).

Απάντηση