Εχω ενα προβλημα

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
cakesrawr
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 21, 2019 2:56 pm

Εχω ενα προβλημα

Δημοσίευση από cakesrawr » Κυρ Απρ 14, 2019 3:05 pm

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Πριν λίγο καιρό αγόρασα μια μηχανή delonghi ec 685. Την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα και τις προάλλες την ξανα έπιασα να την μάθω να αρχίσω να την χρησιμοποιώ. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Στην συγκεκριμένη μάρκα (Delonghi) δεν βρίσκω καλαθάκια non presurized για την μηχανή. Επειδή είμαι νέος στο άθλημα προσπαθούσα να επικοινωνήσω με την εταιρία να μου λύσουν κάποιες απορίες αλλά δεν μπορώ να συννενοηθώ. Η ερώτηση μου είναι η εξής, μπορώ να αλλάξω σε μια μηχανή το portafilter με μεγαλύτερο σε διάμμετρο, ώστε έτσι να μπορώ να αγοράσω καλαθάκι απο την gazzia που έχει μπόλικα. Ελπίζω να εξήγησα σωστά το πρόβλημα μου και η ορολογία να ήταν εντάξει. Ευχαριστώ :)

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Εχω ενα προβλημα

Δημοσίευση από xenos » Κυρ Απρ 14, 2019 4:06 pm

Εγω με την ιδια μηχανη, πηρα το δικο της, εβγαλα το πανω μερος (ειναι αποσπωμενο) και εκοψα το μεγαλυτερο μερος του πατου.
Μεγαλυτερο πορταφιλτερ δε νομιζω να μπαινει αλλα σιγουρα βρισκεις ετοιμο καλαθακι.

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Εχω ενα προβλημα

Δημοσίευση από madnifestah » Δευ Απρ 15, 2019 12:13 pm

το portafilter όχι δεν μπορείς να το αλλάξεις... 51mm είναι. τo 58mm της gaggia που θα μπει?

μπορείς να πάρεις απο amazon
αυτό https://www.amazon.co.uk/MagiDeal-Coffe ... -1-catcorr
και αυτό https://www.amazon.co.uk/Vicloon-Espres ... -2-catcorr

(για να μπεί το καλαθάκι θα πρέπει να βγάλεις μια πλαστική βαλβίδα που έχει μέσα το Portafilter της delonghi. επίσης ετοιμάσου και για μύλο γιατί οι έτοιμοι κομμένοι δεν κάνουν για non pressurised )

Απάντηση