Αγορά μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Αγορά μύλου

Δημοσίευση από tz3s » Παρ Απρ 12, 2019 1:38 pm

Αφου εψαξα αρκετα για μηχανες κατεληξα στο να παρω την PL41TEM.
Τωρα το ερωτημα απλο... Απο μυλο τι παιρνουμε? Με ενα μπατζετ αναλογο του μπατζετ για μηχανη 200-300, ποια ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορει να κανει καποιος για να παρει εναν καλο μυλο και κυριως οχι δυσχρηστο?

Ειδα κατι για Gaggia Mdf που ειναι και φλατ και εχει και δοσομετρητη αλλα δεν βρηκα πολλα στο φορουμ.
Επισης ειδα αρκετα για Baratza Sette 30, αλλα λενε οτι ειναι αποκλειστικα για εσπρεσο. (δεν θα ασχοληθω καν με αλλους καφεδες)
Ακομα, για το SAGE (Breline ή οπως θελετε) Smart grinder.
Τελος, σε μεγαλυτερο μπατζετ ειδα για το Κ3, αλλα δεν ξερω αν ειμαι διαθετιμενος να δωσω τοσα παραπανω λεφτα. (εκτος αν ειναι αναγκαιο)

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Απρ 12, 2019 1:52 pm

Δεν πολυαξίζει κανένας από τους μύλους που αναφέρεις... Καλύτερα graef ή ascaso.

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από tz3s » Παρ Απρ 12, 2019 2:13 pm

Για ποιον απο ολους τους Ascaso?
Για αυτους ειδα οτι αυτοι με timer ειναι χωρις λογικη πολυ πιο ακριβοι... Μπορεις να το παιξεις ευκολα ποσο καφε θα βαζεις απο μονος σου? Συνηθεια ειναι?

Για τους Graef ακουσα καλα για την τιμη τους αλλα και παλι... ειναι αυτοι καλυτεροι απο αυτους που προτεινα?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Απρ 12, 2019 2:20 pm

Ο sette 30 δεν κάνει για εσπρέσο. Ο gagia mdf είναι λίγο μάπα. Το πόσο αλέθεις κάθε φορά δεν θα το κάνεις με το μάτι ούτως ή άλλως, θες μια ζυγαριά ακριβείας (μη σε τρομάζει λέξη...δεν είναι ακριβές, μια απλή 0,1 αρκεί) οπότε το τάιμερ είναι λίγο άχρηστο. Αν κάνεις μόνο εσπρέσο και δεν αλλάζεις πολύ συχνά καφέ, πάρε έναν ασκάσο (πχ τον imini 2) αν κάνεις και άλλα είδη καφέ (κανα v60/chemex, cold brew) και θες να αλλάζεις τη ρύθμιση εύκολα, πάρε έναν graef. Θα βρεις πολύ υλικό για τους μύλους αυτούς μέσα στο φόρουμ, έχουν συζητηθεί άπειρες φορές. Μπες στο νήμα των μύλων και ρίξε μια ματιά (γενικά, όχι μόνο για τους συγκεκριμένους).

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από tz3s » Παρ Απρ 12, 2019 2:42 pm

Ναι επειδη το εψαξα κατελληξα στο να γραψω και για αυτο για να λυσω αποριες που δεν καταφερα να βρω.
Αυτο που ειδα ειναι οτι ειτε καποιοι θα δινουν μπατζετ που φτανεις μεχρι Graef ειτε θα δινουν 450+

I-mini 2 ή i-steel που εχει μια διαφορα 50 ευρω σε σαιτ που βρηκα και ειναι flat?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Απρ 12, 2019 6:34 pm

Οι δύο μύλοι που γράφεις είναι στην ουσία το ίδιο. Κωνικά έχουν. Ο λελιτ ο μύλος και ο ασκασο εισνι ο ίδιος.. υπάρχουν κ ενδιάμεσες επιλογές , μην αγχώνεσαι. Απλώς η διαφορά δεν είνσι τόσο μεγάλη που να αξίζει να πας σε παραπάνω λεφτά. Καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσεις τις προτεραιότητές σου, να δεις τι σου ταιριάζει γευστικά και μετά να αποφασίσεις.

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από tz3s » Παρ Απρ 12, 2019 7:59 pm

i-mini 2 και i steel, ascaso ειναι και οι δυο. Ο πρωτος ειναι κωνικος, ο δευτερος flat. :) Και νομιζω περισσοτερα watt ο steel

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Απρ 12, 2019 9:33 pm

Οκ, δεν το θυμάμαι, για να το λες έτσι θα ναι. Κατασταλάξει πρώτα τι θέλεις, κωνικά ή επίπεδα

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από tz3s » Παρ Απρ 12, 2019 9:40 pm

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να κατασταλαξω απο την στιγμη που δεν εχω καποιον γνωστο να δοκιμασω... Απλα απο την εμπειρια μου, οι επαγγελματικες ειναι σχεδον ολες φλατ... Οποτε λογικα και για εσπρεσο ειναι καλυτερες.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Απρ 12, 2019 10:05 pm

Φλατ μαχαίρια για λιγότερες οξύτητες, πιο σοκολατένια προφίλ. Κωνικά για μεγαλύτερες οξύτητες. Το ότι οι περισσότεροι μύλοι στα μαγαζια εχουν φλατ μαχαίρια δεν σημαίνει ότι ειναι καλύτεροι (ούτε ότι είναι χειρότεροι, απλώς διαφορετικοι). Οι λόγοι είναι άλλοι, εσύ το θέλεις για οικιακή χρήση κ οχι επαγγελματική. Οπότε θα κοιτάξεις άλλα πραγματα όπως πχ η μικρή κατακράτηση κλπ. Και όσο το δυνατόν μεγαλύτερα μαχαίρια για τα λεφτά που δινεις.

Απάντηση