Αγορα μηχανης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από tz3s » Τετ Απρ 03, 2019 6:20 pm

Καλησπερα παιδια.
Εχω φτασει στο σημειο, που μετα απο μερικα χρονια δεν ην παλευω αλλο με την Νεσπρεσο, καθως πλεον που βρισκομαι εξωτερικο δεν μπορω να χαρω τον κρυο καφε εξω τοσο ευκολα και μονη επιλογη θα ηταν στο σπιτι... αλλα δεν πινεται αυτο το πραγμα σε κρυο!
Να πω οτι εχω διαβασει αρκετα αλλα με εχει πιασει το κεφαλι μου, για αυτο γραφω ενα καινουριο.
Αρχικα, μου φανηκε καλη ιδεα και vfm η SAGE barista express, τοτε ειδα να γραφουν αρκετοι να αποφυγουμε την εταιρια. Εν συνεχεια διαβασα για τις PL41, βρηκα την PL42TEMD η οποια ειναι καλο μπατζετ για μηχανη με PID (εμαθα και το PID) και μυλο, ΑΛΛΑ 57mm.
Μετεπειτα ειδα οτι αρκετοι χαλιουνται με τα 57mm... ειναι μονο λογω του οτι δεν μπορεις να αγορασεις πολλα εξαρτηματα? Δεν μας καλυπτουν αυτα της Lelit δηλαδη?
Ειδα και αυτες στ 58mm, αλλα πραγματικα τοσο μεγαλη διαφορα ειναι για να ανεβεις τοσο στο μπατζετ για αυτο το πραγματακι?

Η αληθεια ειναι πως η επιλογη μηχανη και grinder μαζι ειναι ο,τι καλυτερο καθως θα κερδισω και λιγο χωρο...

Το μπατζετ μου ειναι μαξ στα 700-800, καθως δεν ειναι οτι θα πινω και καθε μερα καφε απο την μηχανη μου, αλλα οταν θα πινω θελω να τον χαιρομαι! Επισης βρισκομαι εξωτερικο, οποτε και η αγορα απο barista με τις εκαστοται προσφορες δεν παιζουν εδω :Ρ

Οποιος μπορει να μου εξηγησει λιγο αυτο με τα mm και τι θα μου προτεινε τον ευχαριστω :)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Απρ 03, 2019 9:42 pm

Καλησπέρα κ καλωσόρισες.
Το 57αρι μια χαρά είναι, αν εξαιρέσεις 2 περιορισμούς. Ο πρώτος έχει να κάνει προφανώς με τα λιγότερα γραμμάρια που χωράει οπότε αν πχ θες να κάνεις πειραματισμούς προς τα πάνω σε σχέση με τις συνηθισμένες δοσολογίες (ίσως με κάποιον μονοποικιλιακό) αυτό δεν θα είναι εφικτό. Ο δεύτερος περιορισμός είναι οτι τα περιφερειακά απευθύνονται στην πλειοψηφία σε 58αρια καλάθια. Tamper, levelling tools, funnels...

Το ίδιο ισχύει κ για οποιαδήποτε μηχανή που έχει ενσωματωμένο μύλο, επίσης γιατί έχει 2 περιορισμούς. Αν σου χαλάσει η μηχανή δεν θα έχεις τον μύλο για να φτιάξεις έστω ένα v60 ή μια mokka, ενώ αν σου χαλάσει ο μύλος πάει κ η μηχανή παρέα στο service κ αναγκαστικά τη βγαζεις με ελληνικό ή τσαγάκι. Επίσης αν έχεις διαβάσει λίγο το φόρουμ κάπου θα πήρε το αυτί σου το περιβόητο κλισέ «ο μύλος είναι το σημαντικότερο κομμάτι του εξοπλισμού μας». Προσωπικά δεν είμαι τόσο απόλυτος, αλλά θα σου πω οτι αν αγαπάς τον καλό εσπρέσο το πρώτο που θα αναβαθμίσεις στο μέλλον ψάχνοντας να βελτιώσεις την ποιότητα είναι ο μύλος και ο συγκεκριμένος πάνω στη lelit δεν είναι ικανός να σου προσφέρει αρκετές συγκινήσεις.

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από tz3s » Πέμ Απρ 04, 2019 11:19 am

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :cfstd:

Η αληθεια ειναι πως με φοβησε πολυ ολο αυτο που ειπες, οτι διαβαζα απο πολλους οτι ο μυλος ειναι πολυ σημαντικος και οτι ολοι προτεινουν για μυλο καποιους με 300-400 ευρω... τα οποια μου φαινονται πολλα για μυλο!

Τωρα για μονοπωλιακο καφε, δεν νομιζω οτι εχω βρει κανεναν που ειναι στα γουστα μου μεχρι στιγμης... Οποτε νομιζω με 57αρι θα την εβγαζα οπως ηθελα.

Για μυλους τι θα μου προτεινες να δω? Ποιες εταιριες κοιταω κυριως σε αυτη την αγορα?

Απάντηση