Επισκευή Gaggia Baby

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Απρ 24, 2019 3:28 pm

Να διευκρινίσω ότι ουδεμία εμπιστοσύνη δεν έχω στη Eurogat. Δεν λέω λοιπόν ότι έπρεπε να το πας σε αυτούς και να σκάσεις τα 172 ευρώ. Αλλά να τσεκάρεις ξανά από που περνάει ο καφές που πίνεις για να είσαι σίγουρος. Η σκουριά θα με φόβιζε πολύ εμένα.

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από imc » Τετ Απρ 24, 2019 3:44 pm

Nimrodel έγραψε:
Τετ Απρ 24, 2019 3:26 pm
Το θέμα είναι ΤΙ σου έφτιαξαν με τα 18 ευρώ.
Και, αν όντως είναι όλα σκουριασμένα εκεί μέσα, κατά πόσον είναι ασφαλές να πίνεις από εκεί....
Συμφωνώ μαζί σας. Αυτό λέω εξάλλου, η επίσημη αντιπροσωπεία πιθανώς θεωρεί το ίδιο με εσάς. Πάντως το αναγκαίο κόστος, η βλάβη καλύτερα, κόστισε 18€ όχι 172€.

Αν θέλετε, η μοναδική διαφωνία μου με την επίσημη αντιπροσωπεία, είναι ότι μου παρουσίασε, αφού επέμενα να μου εξηγήσουν, ένα χειρόγραφο τεχνικό δελτίο όπου αναφερόντουσαν οι προτεινόμενες (;), αναγκαίες εργασίες. Αντίγραφο δεν μου έδωσαν, ούτε και μου εξήγησαν πως προκλήθηκε η ζημιά ή και τι να προσέχω στο εξής.

Το μόνο που πρόλαβα να φωτογραφίσω με το μάτι από το χειρόγραφο είναι οι λέξεις θερμοστάτες, αντίσταση.
Επομένως δεν μπορώ να σας δώσω μία έγκυρη απάντηση, ή να οδηγηθώ σε περαιτέρω συμπεράσματα.

Η επισκευή αντιθέτως, ήταν συγκεκριμένη. Θερμοστάτης (ενικός), αντίσταση. Αυτό ξέρω να σας το απαντήσω.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Απρ 24, 2019 5:40 pm

Ένας η δύο θερμοστάτες μπορεί να κάνει 18€ αντίσταση με τίποτα.
Συνεπώς χρέωναν αντίσταση χωρίς να είναι καμμένη..
Τώρα για σκουριές είναι αστείο πράγμα να αναφέρετε σε Gaggia απλά δεν υπάρχει.
Το μόνο που μπορεί να υπάρξει είναι άλατα και η μαυρίλα που βγάζει το αλουμίνιο.
Αν φθορά του αλουμινίου οδηγεί σε διαρροή ναι τότε υπάρχει περίπτωση αλλαγής του άνω μέρους του boiler που είναι μαζί με τις εξωτερικές αντιστάσεις.
Αν θυμάσαι είμαι ο πρώτος που σου επισήμανα ότι δύσκολα η παλιές Gaggia φτάνουν σε σημείο ΠΟΕ που λέγαμε στο Στρατό και σου είπε και το "επίσημο" Service....

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από imc » Τετ Απρ 24, 2019 6:24 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Απρ 24, 2019 5:40 pm
Ένας η δύο θερμοστάτες μπορεί να κάνει 18€ αντίσταση με τίποτα.
Συνεπώς χρέωναν αντίσταση χωρίς να είναι καμμένη..
Τώρα για σκουριές είναι αστείο πράγμα να αναφέρετε σε Gaggia απλά δεν υπάρχει.
Το μόνο που μπορεί να υπάρξει είναι άλατα και η μαυρίλα που βγάζει το αλουμίνιο.
Αν φθορά του αλουμινίου οδηγεί σε διαρροή ναι τότε υπάρχει περίπτωση αλλαγής του άνω μέρους του boiler που είναι μαζί με τις εξωτερικές αντιστάσεις.
Αν θυμάσαι είμαι ο πρώτος που σου επισήμανα ότι δύσκολα η παλιές Gaggia φτάνουν σε σημείο ΠΟΕ που λέγαμε στο Στρατό και σου είπε και το "επίσημο" Service....
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η τιμολόγηση της επισκευής είναι συγκεκριμένη. Αντίσταση, θερμοστάτης. Πιο εξειδικευμένη γνώση δεν έχω, αυτό μπορώ να μεταφέρω.

Κατά τα άλλα. Από την αντιπροσωπία, όπως θα διαβάσατε, η πληροφόρηση ήταν γενική και αόριστη. Η πρώτη ενημέρωση δε, έγινε από το τηλεφωνικό κέντρο, αμφιβάλλω ότι η κυρία ήταν τεχνικός, μάλλον μετέφερε πληροφορίες από το service. Δεν αναφέρθηκε λοιπόν σκουριά στο boiler, αλλά γενικά και αόριστα, άλατα, σκουριά, κ.ο.κ. 'Οπως ανέφερα επίσης, μετά από δική μου παράκληση, όταν έφτασε η ώρα να παραλάβω τη μηχανή, κρατούσαν ένα χειρόγραφο δελτίο, που αφορούσε την επισκευή της μηχανής.

Προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτά που περιγράφω, ώστε να αποφευχθεί η δημιουργία θετικών ή αρνητικών εντυπώσεων.
Σημασία για το φόρουμ νομίζω έχει η απλή και πιστή παράθεση των γεγονότων, ώστε να προκύψουν για τα μέλη χρήσιμες πληροφορίες και συμπεράσματα.

Υ.Γ. Γεύτηκα ήδη τον πρώτο espresso, η μηχανή φαίνεται να έχει επανέλθει πλήρως. :clap:

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από imc » Τετ Απρ 24, 2019 6:54 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Απρ 24, 2019 5:40 pm
Ένας η δύο θερμοστάτες μπορεί να κάνει 18€ αντίσταση με τίποτα.
Συνεπώς χρέωναν αντίσταση χωρίς να είναι καμμένη..
Ίσως και να έχει
http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=50874#tabmarka

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Απρ 24, 2019 10:05 pm

Δεν έχει καμία σχέση αυτή η αντίσταση με Gaggia Baby.

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από imc » Πέμ Οκτ 31, 2019 9:51 am

Καλημέρα!

Φτάσαμε πάλι στο σημείο 0. Η Gaggia εμφάνισε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, δεν θερμαίνεται το νερό,η ένδειξη της αντίστασης παραμένει σβηστή.
Μεταφέρθηκε ήδη στο μαγαζί που είχε επισκευαστεί. Η απάντηση είναι για άλλη μία φορά απογοητευτική. Αυτή τη φορά, με σαφήνεια βέβαια, από τον έλεγχο μου μετέφεραν τα εξής:

"To Boiler παρουσιάζει διαρροή, έρχονται δύσκολοι καιροί, δεν αξίζει να επισκευαστεί, θα παρουσιάσει σύντομα προβλήματα."

Μοιράζομαι τις εξής σκέψεις μαζί σας.
1. Είναι πιθανόν κατά τη γνώμη σας, το κόστος των επιμέρους ανταλλακτικών, να αποθαρρύνει το μαγαζί να την επισκευάσει με ένα λογικό κέρδος;
2. Έστω ότι βρίσκω τεχνικό να την επισκευάσει ή προσπαθώ μόνος μου. Αξίζει πράγματι η αντικατάσταση του boiler;
3. Η πρώτη δική μου σκέψη είναι ότι ήρθε η ώρα αντικατάστασης της ίδιας της μηχανής. Εσείς πως θα αποφασίζατε να κινηθείτε;

Ταχύτητα είναι η απαραίτητη προϋπόθεση :lol:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Οκτ 31, 2019 12:25 pm

Η μέχρι τώρα εμπειρία έχει δείξει ότι δεν μπορείς να τους έχεις εμπιστοσύνη.
Έλενξε την βλάβη και σε τεχνικό εκτός της αντιπροσωπείας.
Υπάρχουν και μερικοί στο φόρουμ αν δεν μπορείς να βρεις.

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από imc » Πέμ Οκτ 31, 2019 1:36 pm

Artisti έγραψε:
Πέμ Οκτ 31, 2019 12:25 pm
Η μέχρι τώρα εμπειρία έχει δείξει ότι δεν μπορείς να τους έχεις εμπιστοσύνη.
Έλενξε την βλάβη και σε τεχνικό εκτός της αντιπροσωπείας.
Υπάρχουν και μερικοί στο φόρουμ αν δεν μπορείς να βρεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η διαπίστωση της διαρροής έγινε από τον τεχνικό που την είχε επισκευάσει την προηγούμενη φορά, όχι την αντιπροσωπεία. Για τη διευκόλυνση της συζήτησης, στο εύλογο ερώτημά μου, πόσο διαφορετική ήταν η φθορά της μηχανής όταν επισκευάστηκε, μου απάντησε πολύ πειστικά: "μα ακριβώς επειδή δεν είχε διαρροή επισκευάστηκε, αλλιώς δεν θα είχε κανένα νόημα".

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή Gaggia Baby

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Οκτ 31, 2019 4:18 pm

Τσέκαρε εάν τρέχει κρύο νερό και εάν δουλεύει ο ατμός , ίσως να είναι ( πάλι ) πρόβλημα θερμοστάτη , η έχει βγει κάποια επαφή .
Η αντίσταση είναι ενσωματωμένη στο μπόιλερ και αλλάζει όλο μαζί οπότε κ την προηγούμενη φορά δεν ήταν αντίσταση το πρόβλημα σου μιας κ το κόστος αγοράς μόνο πλησιάζει τα 60 ευρώ.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση