Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Manofwar
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 10:10 pm

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Manofwar » Τετ Μαρ 20, 2019 5:24 pm

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για τις απαντήσεις σας. Εχω ηδη βάλει στο καλαθι αγορων μια mazzer super jolly timer και μια lelit p41 plus, που βγαινουν λιγοτερο απο 1100 ευρα, ειναι πλεον ψυχολογικο το θεμα, και πως θα προετοιμασω ψυχολογικα τη γυναικα και για το ποσό και το χωρο που θα πιασει ο μυλος extra στο παγκο της κουζινας
Θα δουμε....

Manofwar
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 10:10 pm

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Manofwar » Παρ Μαρ 22, 2019 10:22 pm

Αλλαγή σχεδίων. Grinder - fiorenzato f4e και la pavoni europiccola elh, οχι πανω απο 1.000. Νομίζω καλυτερη συνολικη επιλογή?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Μαρ 22, 2019 10:27 pm

Εχεις διαβάσει καθόλου για τις χειροκίνητες μηχανές πριν πας σε pavoni?

viewtopic.php?f=22&t=780

Manofwar
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 10:10 pm

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Manofwar » Παρ Μαρ 22, 2019 10:38 pm

Αν ειναι να δωσω 5 κατοσταρικα για ενα προιον, το ψαχνω εως εκει που δε παει αλλο, αλλωστε παντα μου αρεσε οπτικα η pavoni, απλα ειχα τρομαξει με καποιες κριτικες που χα διαβασει συην αρχη, αλλα εχοντας δει τα περισσότερα βιντεο και διαβασει οσα περισσότερα μπορουσα απο αλλους κατόχους, εχω πειστεί οτι ειναι η λυση που ψαχνω για πολυ καλη ποιοτητα μονου και διπλου espresso. Καπουτσινο δε με νοιαζει να μην υπαρχει ικανοποιητικη αποδοση. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι ζεσταινεται πολυ και θα καει καποιος αν την ακουμπησει

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Μαρ 23, 2019 12:59 am

Δεν αντιλέγω ότι είναι μια πολύ ωραία μηχανή και (όταν τη μάθεις) κάνεις εξαιρετικό καφέ... Απλώς πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για αρκετό trial and error. Γιατί δεν συγχωρεί λάθη η συγκεκριμένη.
Σε κάθε περίπτωση, ο, τι χρειαστείς εδώ είμαστε. Και είναι ωραίο να βλέπεις να αυξάνεται η κοινότητα του λεβιέ :)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Μαρ 23, 2019 1:42 am

Για μια άλλη εποχή.
Σε σχέση με σύγχρονη σύγχρονη DB είναι εφιάλτης.

Manofwar
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 10:10 pm

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Manofwar » Σάβ Μαρ 23, 2019 8:15 am

Εγω ρε παιδια ετσι οπως εβλεπα τα videos απο αυτους που φτιαχνανε τελεια shots με την europiccola δεν ειδα οτι ο καθενας εκανε κατι το συνθετο η διαφορετικη μεθοδο κτλ (πλην της fellini), οι ιδιες κινησεις, βαζεις νερο, την ανοιγεις για κανα τεταρτο, βγαζεις ατμο να ξεθυμανει λιγο, και με το pf νερο, και μετα σηκώνεις το lever για να μπεi το νερο και μετα απο 10 δευτερα το κατεβαζεις πινεις καφε, και μετα απο 5-10 δευτερα αφαιρεις το pf. Δε βλεπω κατι το επιστημονικο σε ολο αυτο, τουλαχιστον οπως παρουσιαζεται απο ορισμενες γνωμες.
Να μου πεις οτι ειναι βαρετη η διαδικασια - ειναι love it or hate it, να μου πεις οτι θελει χρονο να ζεσταθει, και η lilet κανει κανα δεκαλεπτο minimum απο οσο διαβαζω.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Μαρ 23, 2019 9:45 am

Η pavoni θέλει κάνα δεκάλεπτο ζέσταμα. Η λελιτ θέλει κάνα μισάωρο. Πάντως δεν είναι τόσο απλό όσο βλέπεις στα βίντεο. Σε σχέση με τις ημιαυτόματες ε..είναι πιο δύσκολο, πως να το κάνουμε...τα δικά μου νεύρα πάντως θα είχαν σπάσει μέχρι να τη μάθω αν δεν είχα αλλη μηχανή να πίνω καφέ. Δλδ, για να καταλάβεις, άνοιγα και τις δύο μαζί , έφτιαχνα πρώτα την παβονι, πειραματιζομουν και μετά έκανα τον καφέ μου στη Σίλβια. Τώρα πια τη χρησιμοποιώ το πρωί που δεν θέλω να κάνω φασαρία και πίνω ένα ριστρετο πριν πάω στη δουλειά.
Και μετά από τόσους καφέδες, δεν μπορώ να σου πω κιόλας ότι αααα...παιχνιδάκι είναι.
Σημείωση. Εγώ έχω την προφεσιοναλ που έχει και μανόμετρο που είναι επιβοηθητικο (εντάξει και λίγο μεγαλύτερο μποιλερ αλλά αυτό δεν έχει κ πολλή σημασία εδώ )

Manofwar
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 10:10 pm

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Manofwar » Σάβ Μαρ 23, 2019 10:09 am

Ειναι ευκολο να βαλεις μανομετρο μετα? Η δε συμφερει?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Budget 1000 ευρωπουλα για καφετιερα/μυλο

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Μαρ 23, 2019 9:31 pm

Απ όσο ξέρω γίνεται, αλλά με μια καστομιά. Γενικά είναι επιβοηθητικο αρκετά γιατί σου δείχνει την πίεση αλλά καταλαβαίνεις και το επίπεδο της θερμοκρασίας η οποια είναι ανάλογη της πίεσης. Βέβαια δεν πιστεύω ότι αξίζει τα έξτρα που κάνει σε σύγκριση με τη europiccola. Το δε μποιλερ (το οποίο εισνι διπλάσιο, από 0.8 σε 1.6) είναι άχρηστο γιατί, ούτως η άλλως πάνω απο 2 -αντε 3- εσπρεσο δεν μπορείς να κανεις back to back, Μετα ζεσταίνεται και πρέπει να την αφήσεις να κρυωσει. Εγώ την πήρα μεταχειρισμένη, καινούρια δεν θα τα έδινα τα λεφτά. Επίσης απαιτεί πολύ καλύτερη άλεση από μια ημιαυτόματη. Δλδ χωρίς έναν μύλο άνω του μετρίου μην περιμένεις να πιεις σωστό καφέ.

Απάντηση