Αγορά lelit

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Αγορά lelit

Δημοσίευση από geornirv » Τρί Μαρ 12, 2019 2:21 pm

Τελικά κατέληξα σε 3 μηχανές....
1) lelit pl41tem (460 ευρώ)
2) lelit pl41plust (590+ ευρώ)
3) lelit pl91t (580+)
Ποια λέτε από τις 3 ; Το pid και στις 3 μηχανές λειτουργεί το ίδιο ; Δηλ. δείχνει τις αυξομειώσεις τις θερμοκρασίας ; Γιατί διάβασα ότι για την 91 όταν φθάσει στην επιθυμητή μετα δεν αλλάζει.

Και για μύλο μεχρι 200-250 ποιον θα προτείνατε ; Graef 702, 800, lelit pl43 ή κάποιον άλλο ; Να είναι εύκολος σχετικά στο καθάρισμα, compact και να είναι vfm.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από brexei » Τρί Μαρ 12, 2019 2:45 pm

Το pid controller ειναι ένα εξάρτημα που σκοπός του είναι να κρατά σταθερή μια θερμοκρασία με τη βοήθεια ενός ημιαγωγικού ρελέ (στην περίπτωσή μας). Το pid διαβάζει τη θερμοκρασία (περίπου 2 φορές το δευτερόλεπτο) και στέλνει σήμα στο ρελέ πόσο να μείνει αναμένη η αντίσταση ώστε να ανεβάσει ή να κατεβάσει τη θερμοκρασία ή να την κρατήσει σταθερή στην τιμή που έχεις επιλέξει.

Επίσης, εαν εσύ βγάλεις νερό από το boiler και μπει κρυο νερό το pid θα προσπαθήσει να ζεστάνει το νερό όσο περισσότερο μπορεί για να κρατήσει σταθερή τη θερμοκρασία του νερού.

Από τη μικρη μου εμπειρία με τη LElit PL41 Em που έχω μπορώ να σου πω ότι είναι απαραίτητο! Ειδικά αν είσαι σχετικά νέος με τον καφέ και δε θέλεις άλλη μια παράμετρο στις ήδη πολλές που θα έχεις να ελέγχεις... :a014:

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από geornirv » Τρί Μαρ 12, 2019 3:01 pm

brexei έγραψε:
Τρί Μαρ 12, 2019 2:45 pm
Το pid controller ειναι ένα εξάρτημα που σκοπός του είναι να κρατά σταθερή μια θερμοκρασία με τη βοήθεια ενός ημιαγωγικού ρελέ (στην περίπτωσή μας). Το pid διαβάζει τη θερμοκρασία (περίπου 2 φορές το δευτερόλεπτο) και στέλνει σήμα στο ρελέ πόσο να μείνει αναμένη η αντίσταση ώστε να ανεβάσει ή να κατεβάσει τη θερμοκρασία ή να την κρατήσει σταθερή στην τιμή που έχεις επιλέξει.

Επίσης, εαν εσύ βγάλεις νερό από το boiler και μπει κρυο νερό το pid θα προσπαθήσει να ζεστάνει το νερό όσο περισσότερο μπορεί για να κρατήσει σταθερή τη θερμοκρασία του νερού.

Από τη μικρη μου εμπειρία με τη LElit PL41 Em που έχω μπορώ να σου πω ότι είναι απαραίτητο! Ειδικά αν είσαι σχετικά νέος με τον καφέ και δε θέλεις άλλη μια παράμετρο στις ήδη πολλές που θα έχεις να ελέγχεις... :a014:
Ναι ξέρω τί κάνει το pid. Απλά διάβασα ότι στην lelit pl91 αφου ζεστάνει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία μετά παραμενει εκει και δεν δειχνει περαιτερω αυξομειώσεις. Είναι ετσι ολα ;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από brexei » Τρί Μαρ 12, 2019 3:11 pm

Μα σε όλες τις καφετιέρες αυτό πρέπει να κάνει! Δηλαδή να ανεβάζει τη θερμοκρασία γρήγορα στους 94 C για παράδειγμα και μετά να την κρατά σταθερή! Λογικά αυτό θα πρέπει να συμβαίνει σε όλες τις μηχανές εφόσον έχεις ρυθμίσει σωστά τις παραμέτρους του pid.

Τώρα εαν η PL91 είναι λίγο πιο σταθερή κατά τις εκχυλίσεις (λόγω και ελαφρά μεγαλύτερου boiler) αυτό δεν το γνωρίζω. Καλύτερα να μας απαντήσει κάποιο μέλος που την έχει δει.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Μαρ 13, 2019 3:28 am

Εδώ το έχει εξηγήσει ο ioanniz.

Δηλαδή, αν έχεις βάλει στόχο 95, όσο ανεβαίνει δείχνει 70,80,... και όταν φτάσει 95, παγώνει.
Αν μετά απο ένα καφέ πέσει στους 91, δεν θα στο δείξει.
Είναι μια στροφή στον άσχετο (με την καλή έννοια) που δεν τον νοιάζει το 91,92,93,95,96,97 αλλά θέλει "φτιάχνω καφέ; ναι ή όχι;"
Εκτός απο το οπτικό θέμα, δεν ξέρω και πόσο καλά μπορείς να ρυθμίσεις το pid αν δεν ξέρεις τις αυξομειώσεις 2-4 βαθμών.
Ψάξε μήπως βρεις κάποιο manual που να λέει τί ρυθμίσεις έχει, μπορεί να απενεργοποιείται αυτό.

Εννοείται οτι απο πίσω το Pid κάνει την δουλειά που πρέπει.

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από geornirv » Τετ Μαρ 13, 2019 2:18 pm

Jousis έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2019 3:28 am
Εδώ το έχει εξηγήσει ο ioanniz.

Δηλαδή, αν έχεις βάλει στόχο 95, όσο ανεβαίνει δείχνει 70,80,... και όταν φτάσει 95, παγώνει.
Αν μετά απο ένα καφέ πέσει στους 91, δεν θα στο δείξει.
Είναι μια στροφή στον άσχετο (με την καλή έννοια) που δεν τον νοιάζει το 91,92,93,95,96,97 αλλά θέλει "φτιάχνω καφέ; ναι ή όχι;"
Εκτός απο το οπτικό θέμα, δεν ξέρω και πόσο καλά μπορείς να ρυθμίσεις το pid αν δεν ξέρεις τις αυξομειώσεις 2-4 βαθμών.
Ψάξε μήπως βρεις κάποιο manual που να λέει τί ρυθμίσεις έχει, μπορεί να απενεργοποιείται αυτό.

Εννοείται οτι απο πίσω το Pid κάνει την δουλειά που πρέπει.
Ναι είxα διαβάσει το εξαιρετικό review του ioanniz...από εκεί γνώριζα ότι το pid δεν δείχνει τις αυξομειώσεις. Απλά το ερώτημά μου είναι αν λειτουργούν ετσι και τα αλλα Pid στις πχ lelit .

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από NiPi » Τετ Μαρ 13, 2019 2:57 pm

Στην pl41 PlusT οι ενδείξεις του PID μεταβάλλονται συνεχώς ανάλογα με τη μέτρηση του αισθητήρα. Στην PL91 απ' ότι έχω καταλάβει το PID δεν είναι αυτόνομο, αλλά υπάρχει από πάνω λογισμικό της Lelit (Logical Control Center το λέει νομίζω) που σου επιτρέπει να πειράξεις και άλλες παραμέτρους (όπως π.χ. Preinfusion) και σου δείχνει και άλλα πράγματα όπως χρόνο, στάθμη νερού κλπ. οπότε δεν μπορεί να υπάρξει μια ευθεία σύγκριση των ενδείξεων. Το βάσικό όμως είναι, αν φτάσεις να δώσεις καμιά 900 € που κάνει η PL91, δώσε ελάχιστα παραπάνω και πάρε μια Bezzera Unica.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Μαρ 13, 2019 3:05 pm

NiPi έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2019 2:57 pm
, δώσε ελάχιστα παραπάνω και πάρε μια Bezzera Unica.
+1000
Αυτό ακριβώς

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από geornirv » Τετ Μαρ 13, 2019 6:17 pm

NiPi έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2019 2:57 pm
Στην pl41 PlusT οι ενδείξεις του PID μεταβάλλονται συνεχώς ανάλογα με τη μέτρηση του αισθητήρα. Στην PL91 απ' ότι έχω καταλάβει το PID δεν είναι αυτόνομο, αλλά υπάρχει από πάνω λογισμικό της Lelit (Logical Control Center το λέει νομίζω) που σου επιτρέπει να πειράξεις και άλλες παραμέτρους (όπως π.χ. Preinfusion) και σου δείχνει και άλλα πράγματα όπως χρόνο, στάθμη νερού κλπ. οπότε δεν μπορεί να υπάρξει μια ευθεία σύγκριση των ενδείξεων. Το βάσικό όμως είναι, αν φτάσεις να δώσεις καμιά 900 € που κάνει η PL91, δώσε ελάχιστα παραπάνω και πάρε μια Bezzera Unica.
Αφού γράφω παραπάνω ότι θα την πάρω στα 590 ευρώ. Γι΄αυτό ρωτάω τι να πάρω από τις 3 ;
Τις τιμές για την καθεμιά τις γράφω από δίπλα.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορά lelit

Δημοσίευση από NiPi » Τετ Μαρ 13, 2019 7:17 pm

Σόρρυ δεν είδα τις τιμές.
Προσωπικά την Pl41 δε θατην έπερνα λόγω 57mm portafilter.
Τώρα όσον αφορά ανάμεσα στις pl91 και pl41 plust:
H pl91 είναι νεότερο μοντέλο, πιο όμορφη, έχει preinfusion, μπαρόμετρο από τη μαμά της, και μερικά άλλα καλούδια όπως ειδοποίηση όταν τελειώνει το νερό, χρονόμετρο κλπ. και υπό κανονικές συνθήκες κάνει 150 € παραπάνω από την pl41 plust.
Από την άλλη, όπως έχει γράψει κάποιος άλλος στο forum, η pl41 plust είναι πιο δοκιμασμένη από τους χρήστες του φόρουμ και έχω την αίσθηση ότι θα βρεις πιο εύκολα ανταλλακτικά της στην Ελλάδα
Προσωπικά, αν μπορούσα να την πάρω φτηνότερα, θα έπαιρνα μάλλον την pl91t.

Απάντηση