Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Μαρ 13, 2019 1:02 pm

-Στον ασκάσο αλλάζεις ρύθμιση γυρίζοντας (ατέρμονα) ένα μικρό μπαλάκι...άρα δεν γίνεται στο συγκεκριμένο.
-Μέχρι πρότινος στο εγκαθιστούσαν στο barista,πλέον όχι, αλλά συζητούσαν μήπως έβγαζαν ένα κιτ με οδηγίες για να το εγκαταστήσεις μόνος σου.
-Το μέγεθος του boiler καθορίζει το πόσο καλή θερμοκρασιακή σταθερότητα θα έχεις. Το μέγεθος του γκρουπ καθορίζει το πόσα γραμμάρια θα χωρέσουν στο καλαθάκι σου. Οι σπέσιαλτι καφέδες θέλουν 18-20 γραμμάρια ανά διπλό εσπρέσο. Στην περίπτωση του 57mm και 58mm η διαφορά δεν είναι τόσο στα γραμμάρια αλλά στις επιλογές που έχεις σε αξεσουάρ. Επειδή 57mm γκρουπ έχουν λιγότερες μηχανές, βρίσκεις πιο δύσκολα καλαθάκια ( και δεν ταιριάζουν και τα vst), πιο δύσκολα tamper, πιο δύσκολα γυμνό pf..κλπ κλπ

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μαρ 13, 2019 2:13 pm

Σχετικά με τις opv αν δεν το αναγράφει στα χαρακτηριστικά της μηχανής ή δεν αναφέρει κάτι για ρύθμιση της πίεσης στα 9bar τότε θα πρέπει να ρωτήσεις τον πωλητή για να το διευκρινίσεις. Η βαλβίδα αυτή ουσιαστικά είναι μια απλή διάταξη με ένα ελατήριο που καθορίζει το ανώτατο όριο της πίεσης αποχετεύοντας το πλεονάζον νερό, δεν είναι κάτι σπουδαίο, μπορείς να το βάλεις και μόνος σου.
Σχετικά με το μέγεθος boiler και group με πρόλαβε η Αναστασία.
Όπως είπαμε η θερμοκρασιακή σταθερότητα είναι ένα από τα κρίσιμα ζητούμενα. Xρειαζόμαστε μεγαλύτερο boiler δλδ ύπαρξη σημαντικού όγκου νερού που με την είσοδο του φρέσκου νερού δεν θα επηρεαστεί η θερμοκρασία του, ντύνουμε τα boiler εξωτερικά με μόνωση, προτιμάμε τα E61 group για τη μεγάλη μεταλλική μάζα, βάζουμε pid...όλα στη μάχη των κρίσιμων δευτερολέπτων της διάρκειας μιας εκχύλισης.

mistakos
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 10, 2019 11:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Krups XP524
Μύλος:: Cilio Eldora LZ258
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από mistakos » Τετ Μαρ 13, 2019 4:01 pm

Λοιπόν... έχω μάθει πολύ περισσότερα σε μερικά posts Από όσα διάβασα μαζεμένα! Χαχαχαχ σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια παιδιά. Θα επανέλθω όταν έχω κάποια νέα απορία:)

mistakos
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 10, 2019 11:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Krups XP524
Μύλος:: Cilio Eldora LZ258
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από mistakos » Πέμ Μαρ 14, 2019 2:43 pm

Και να τα νεότερα.. χαχααχα! κοιτάζοντας για τον Μύλο που μου προτείνατε (Mazzer Major, που βρίσκεται στις αγγελίες), ανακάλυψα ότι το ύψος του πάγκου της κουζίνας μου είναι 60cm και το ύψος του Major είναι 63cm! άρα κάτι τόσο ψηλό μάλλον θα πρέπει να το αποκλείσω προς το παρόν καθώς η κουζίνα μου είναι μικρή και δεν υπάρχει κάπου αλλού να τοποθετήσω τον μύλο. Οπότε παιδιά, στύψτε το μυαλό σας να βρούμε κάτι αντίστοιχο αλλά πιο compact! αχαχαχαχχα!

Το παραπάνω κείμενο το βαφτίζω: Οι δυσκολίες ενός μικρού σπιτιού! :P

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 14, 2019 2:54 pm

Αυτό δεν αποτελεί φοβερό πρόβλημα αν τελικά καταλήξεις σ'αυτόν. Είτε κόβεις το hopper, είτε το βγάζεις εντελώς και βάζεις ένα single dose δοχειάκι. Υπάρχουν πολλές μόντες αλλά και εμπορικές λύσεις.
Γι αυτό σου είπα οτι πρέπει να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου, για άλλους προτεραιότητα είναι το μέγεθος, για άλλους ο θόρυβος για τρίτους η κατακράτηση, για τέταρτους η ποιότητα άλεσης και πάει λέγοντας. Ιδανικός μύλος δεν υπάρχει.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Μαρ 14, 2019 3:01 pm

Καλέ το Χόπερ δεν το χρειάζεσαι ...μια δόση θα βάζεις μέσα...πάντως για καλό και για κακό..μέτρα γενικά το χώρο που έχεις γιατί και οι μηχανές δεν είναι μικρές... Λογάριασε και τα τριγύρω τσιμπραγκαλα (δεν αναφέρομαι στο ύψος αλλά στο πλάτος και το βαθος του πάγκου)

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Μαρ 14, 2019 3:05 pm

Α!και κάτι άλλο...
Ο,τι και να διαλέξεις, κάτι θα του λείπει. Και αυτό που θα του λείπει (καποια στιγμή) θα σου λείψει κι εσένα.
Πχ. Θυμάμαι που έλεγα αααα δεν με νοιάζει καθόλου ο θόρυβος, με νοιάζει η άλεση μόνο και ο εύκολος καθαρισμός.

Ξέρεις τι ωραία που είναι να κοιμάται το μωρό (αφού σου χει βγάλει την Παναγία τη νύχτα) και να ναι 7 το πρωί και να θες να φτιάξεις καφέ? Καταλήγεις στη μανιβέλα για να μην τον ξυπνησεις... και ναι. Τελικά με νοιάζει και ο θόρυβος. Απλώς όχι ολες τις ώρες. (Να μην πιάσω το θόρυβο της αντλίας στη μηχανή..εκεί πάμε ή σε φίλτρου ή στην παβονι γτ αλλιώς θα πιω φασκόμηλο )

mistakos
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 10, 2019 11:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Krups XP524
Μύλος:: Cilio Eldora LZ258
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από mistakos » Πέμ Μαρ 14, 2019 3:11 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2019 2:54 pm
Αυτό δεν αποτελεί φοβερό πρόβλημα αν τελικά καταλήξεις σ'αυτόν. Είτε κόβεις το hopper, είτε το βγάζεις εντελώς και βάζεις ένα single dose δοχειάκι. Υπάρχουν πολλές μόντες αλλά και εμπορικές λύσεις.
Γι αυτό σου είπα οτι πρέπει να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου, για άλλους προτεραιότητα είναι το μέγεθος, για άλλους ο θόρυβος για τρίτους η κατακράτηση, για τέταρτους η ποιότητα άλεσης και πάει λέγοντας. Ιδανικός μύλος δεν υπάρχει.
Αν υπάρχει λύση στο πρόβλημα ύψους (π.χ. αυτό που είπε η Αναστασία)
Nimrodel έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2019 3:01 pm
Καλέ το Χόπερ δεν το χρειάζεσαι ...μια δόση θα βάζεις μέσα...
τότε το μέγεθος δεν είναι θέμα για μένα. Απλά επειδή είμαι πρακτικός άνθρωπος γενικά, προσπαθώ να λύνω ένα ένα τα προβλήματα που βρίσκω μπροστά μου!!! χαχαχαχα! Και λύση βρέθηκε από ότι κατάλαβα.
Nimrodel έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2019 3:05 pm
Α!και κάτι άλλο...
Ο,τι και να διαλέξεις, κάτι θα του λείπει. Και αυτό που θα του λείπει (καποια στιγμή) θα σου λείψει κι εσένα.
Πχ. Θυμάμαι που έλεγα αααα δεν με νοιάζει καθόλου ο θόρυβος, με νοιάζει η άλεση μόνο και ο εύκολος καθαρισμός.

Ξέρεις τι ωραία που είναι να κοιμάται το μωρό (αφού σου χει βγάλει την Παναγία τη νύχτα) και να ναι 7 το πρωί και να θες να φτιάξεις καφέ? Καταλήγεις στη μανιβέλα για να μην τον ξυπνησεις... και ναι. Τελικά με νοιάζει και ο θόρυβος. Απλώς όχι ολες τις ώρες. (Να μην πιάσω το θόρυβο της αντλίας στη μηχανή..εκεί πάμε ή σε φίλτρου ή στην παβονι γτ αλλιώς θα πιω φασκόμηλο )
Καλά αυτό υπάρχει σίγουρα. Στην αρχή είσαι διατεθειμένος να κάνεις και μερικές υποχωρήσεις. μετά σου σπάνε τα νεύρα και αποφασίζεις κάτι άλλο. Οι προτεραιότητες μας εξάλλου αλλάζουν και ανάλογα τις συνθήκες της ζωής μας. Χωρίς παιδιά δεν σε νοιάζουν πράγματα που με παιδιά σε νοιάζουν. Στα 18 σου δεν σε νοιάζουν πράγματα που σε νοιάζουν στα 40.. όλα πάντα αλλάζουν. Αυτό το ξέρω και το έχω στο νου μου. Αλλά όπως είπα και προηγουμένως, δεν έχω τόσες γνώσεις και εμπειρία για να δω τι θα μου λείψει και τι όχι οπότε προς το παρόν πάω λίγο στα "τυφλά" από αυτή την άποψη.

mistakos
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 10, 2019 11:42 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Krups XP524
Μύλος:: Cilio Eldora LZ258
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από mistakos » Πέμ Μαρ 14, 2019 3:14 pm

Nimrodel έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2019 3:01 pm
Κπάντως για καλό και για κακό..μέτρα γενικά το χώρο που έχεις γιατί και οι μηχανές δεν είναι μικρές... Λογάριασε και τα τριγύρω τσιμπραγκαλα (δεν αναφέρομαι στο ύψος αλλά στο πλάτος και το βαθος του πάγκου)
Αυτά τα έχω υπολογίσει και πραγματικά προσπαθώ να βρω λύση στο μυαλό μου για το πως θα χωρέσουν όλα αυτά. Τα γύρω γύρω μπιχλιμπίδια (pf, tamper, tamper pads ενδεχομένως κλπ) μπορούν να κρυφτούν εύκολα σε συρτάρι. η μηχανές που κοιτάω είναι εντάξει από άποψης μεγέθους. Είχα απλά την απορία για τον μύλο γιατί δεν ήξερα ότι μπορούσες να κάνεις μόντες (στην Ελλάδα ζω βέβαια.. στη χώρα της πατέντας! χαχαχαχα)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά νέας μηχανής espresso και σκέψεις γι' αυτή την αγορά

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 14, 2019 3:37 pm

Ένα google search αν κάνεις με τις λέξεις "mazzer hopper mod" θα σου βγάλει άπειρες επιλογές. Για μένα δεν είναι αυτό το μειονέκτημα αυτού του είδους των μύλων, οι οποίοι αλέθουν εξαιρετικά και θα αντέξουν για μια ζωή. Το Νο1 πρόβλημα είναι κατακράτησή τους που σε ένα μαγαζί δεν φαίνεται, αλλά στο σπίτι με single dose είναι πάρα πολύ κουραστικό.
Κάνε την έρευνά σου και εδώ είμαστε να σε προβληματίσουμε βγάζοντας στη φόρα τα άπλυτα του κάθε μύλου. :lick:
O θόρυβος κάποτε δεν αποτελούσε πρόβλημα και για μένα μέχρι που συνάντησα τον sette...θα έπρεπε έξω από το κουτί να υπάρχει αυτοκόλλητο "ακατάλληλο για χρήση από γονείς με μωρά παιδιά".

Απάντηση